Ako naučiť dieťa hrýzť jedlo?

lindulak
11. jún 2008

Maminy, chcem sa opytat, ako ucit babo hryzkat jedlo? Davate im nejake jedlo do ruky? Kusok jablcka alebo tak? Moja mala papa ok, aj ked jej necham v jedle vacsie kusky - ze len popucim vidlickou, tak pekne spapa. Ale chcela by som jej dat aj nieco do rucky aby sa sama ucila papat. Kedy je uz vhodny cas? Zatial ma len dva dolne zubky, ale to hadam nevadi, ved niektorym babam narastu aj neskor.

junovka
11. jún 2008

lindulak, my sme zacali tak asi okolo 9-10 mesiaca a to rohlikom, alebo korkou chleba.Najviac sme sa rozbehli po 1 roku 😉

susik77
11. jún 2008

lindulak: moja ma uz 6 zubkov, ona ked vidi, ze jem jabko zacne dychcat ze aj ona chce-vzdy ju musim nechat kuat do toho 😉 takze pod dozorom papa jabko asi od 8.mes.A este piskotky 😉

mirkakopky
11. jún 2008

lindulak>mne sa overilo radsej dat adamkovi do rucky polku jablka,akoby som mu ho nakrajala na mensie kocky.s tymi mensimi kuskami sa ovela viac trapil a dusil,ako ked ma v ruke vacsi kusok a odhryzne si so svojimi siestimi zubkami tolko kolko potrebuje.ale zasa s bananom je to inak....z toho si vopcha do ust tolko,kolko mu dam,nehryzka,len rychlo,rychlo ho chce prehltnut.od 6.mes.som mu zacala davat tuhu stravu,ale nikdy sme nemixovali,len som mu popucila vidlickou a to stale menej a menej a teraz uz da sa povedat,ze papame skoro vsetko ako dospeli./konzistenciou/

susika
11. jún 2008

tak my nemáme ešte ani jeden zub a do ručky jej dám iba ak piškotu, kukuričnú chrumku albo rožok, alebo korku z chleba. asi pred mesiacom som jej dala banán, to ani nevadilo, že ho rozmiagala v ručičke, ale zlomil sa jej hodný kus, anpchala si ho do úst a drhla sa.tak som mala riadny šok.

lindulak
autor
11. jún 2008

Diky baby, aj tebe emjee - aj som taku temu hladala, ale nenasla 😉

emjee
17. sep 2008

tamia • 1d • 15. sep 2008 o 12:16
Ahoj,
moja malá ešte stále nechce papť kúsky jedla, všetko musím mixovať. Ak jej dám kúsok hned všetko grcká aj to čo zjedla pred tým. Poprosím nejaké tipy, triky ako na to. Ja už vobec neviem ako by som to skúsila, nič nezaberá. Vyhladovať ju zatial nehccem nechať, nejaké iné spôsoby.
Ďakujem!

susika • 1d • 15. sep 2008 o 12:49
tamia, a čo si skúšala? malá sa mi učila naprv na banánoch, potom chlebík, jablčko len nedávno, nemá točiž ešte ani jeden zub, ale "chrume" a žuje kadečo.no a jasné, kukuričné chrumky, ale tie sa pustia aj samé.tiež som dlho mixovala, asi do 10 mesaicov, a potom som skusila v jedle uvarenú mrkvičku, a tak ju žujkala, sranda.a od vtedy kadečo väčšie, hrášok, fazulku, iba jemne roztlačím. ked už bude mať zubky, bude frajerka

bubba • 15. sep 2008 o 13:54
ja som to robila postupne.ked zacalla papat prikrmy tak asi 3 mesiace sm vyhradne mixovala,potom varila domakka a roztpacala a potom pridavala drobulinke kusky a pod....skus sa poradit s detskou dr predsa len je to dvojrocne dieta,ale napr.aj moja mala niekedy ju nadrapuje nechce sa jej zuvat,musim ju predtym upozornit,ze toto je masko a toto musis riadne zuvkat...tak vtedy to je ok.

annag • 2d, 35tt • 15. sep 2008 o 14:29
tamia, nemám patent na všetko, snažím sa radiť v tom, v čom si istá (a to je najmä dojčenie). Ale skúsim: ako vidím, je to predčasniatko, takže jej celkový vývin je posunutý a v niečom viac, v niečom menej. Určite to bolo ťažké obdobie a prešli ste mnohými problémami. Ak všetko hrubé vygrcká, tak to znamená nielen to, že nevie žuvať, ale aj to, že jej žalúdok nie je pripravený, resp. naučený spracovávať hrubšie kúsky.

Prechod na hrubé kúsky, ktoré musí bábo žuvať má mať medistupeň v podobe pasírovania - potlačenia vidličkou tak, aby strava nebola úplne hladká, ale trošku hrubšia a postupne tú hrubosť jedla zvyšovať. Čiže by som postupovala veľmi opatrne a postupne. Keďže je už dosť veľká, tak by som občas skúsila dať do jedla alebo ako medzichod sušienku, ktorá sa rýchlo už v pusinke rozpúšťa. Naopak, mäsko, ktoré sa snáď najťažšie rozžuje by som ešte dlhšiu dobu len mixovala a do prepasírovanej zeleninky len primiešala. To isté s ovocím a zeleninou, surové len najemno postrúhať, varené prepasírovať a skúšať ako medzichod napr. olúpanú a mäkkú hrušku.

Hlavne ju netreba nútiť, aby takéto jedlo nasilu spapala, ak ho bude vypľúvať, tak ho len o čosi viac popučiť a trpezlivo skúsiť znovu. Násilím a vyhladovaním nič nevyriešiš, ona za to nemôže.

valka • 1d • 15. sep 2008 o 17:54
tamia, skus jej dat do ruky broskynu osupanu alebo jablcko alebo banan (pozor, budes mat vsetko zapackane). nech sa s tym skusi zahrat ako s hrackou a postupne to bude ohryzkavat....toto fungovalo u svagrovcov, aj ked je pravda, ze oni to robili s malou, ked mala 9 mesiacov...

lula8888
24. nov 2018

Ahojte mamičky. Chcem sa opýtať , ako mám naučiť svoju 20mes dcérku kusať ?? Larka od svojho narodenia bola na Um. Papala veľmi pekne . Od svojho 6mes ju prikrmujem. Mliečne výrobky papa veľmi pekne , ale od polievok, mäsko,zemiaky všetko musí mať zmixované. Chlebík a resp.žiadné pečivo vôbec nechce. Ovocie musí mať vo vížive aby aspoň nejaké vitamíny do seba dostala . Má 20mes a váži 17kg. Pri krvi jej zistili, že má veľmi málo železa . Mala by ho mať 110 a Larka ho ma 80 . Lekárka vravela,že keď ešte klesne tak pôjdeme do nemocnice na 5dni. Chcem sa tomu vyhnúť. Budem vďačná za každú radu . Vopred Vám veľmi pekne ďakujem