Ako naučiť dieťa na cumel?

ali27
20. máj 2009

mozno mam netradicnu otazku, ale moja 3-mesacna si zacala cmulat palcek, hlavne pri zaspavani. snazila som sa ju naucit na cumlik, ked uz ma taku potrebu sat, ale bohuzial je to beznadejne. vypluva ho a zlosti sa. neexistuje nejaky cumel, ktory babatka dobre toleruju?? bojim sa ze ten palcek jej bude chutit cim dalej tym viac a nebudem ju vediet odnaucit... ☹

momin
20. máj 2009

Ahoj Ali,my sme museli koupit 4 druhy dudliku..-kazdy jiny tvar a danecek si jeden vybral. ty ostatni nechtel a plival je.. kazdemu miminku vyhovuje jiny... 😉 Moc sem ti nepomohla co.... 😅

zuzi26
20. máj 2009

ali my mame taky isty problem..mala stale cumel vypluva, nechce ho a radsej zuzla svoju ruku..tiez sme vyskusali mnoho cumlov ale ziadny nechcela. asi sa s tym treba zmierit, aj ked je to narocne, lebo ked je nervozna a hladna zachrana je len prsnik 😒

monika77
20. máj 2009

ali27 asi ťa poteším ... ani náš drobček nechce žiadny dudlík, vyskúšali sme ich veľa a nič ... najradšej má svoje pršteky .. no inak zvláštne je, že do mesiaca nemal problémy s dudlíkom až potom ... nerob si z toho hlavu, vraj je to normálne ... dokonca jedna známa, že jej malinká sa až po pol roku naučila na cumlík aj to iba pri zaspávaní ... aspoň nebudeme mať problém odnaučiť od cumlíka 🙂

mousunek
20. máj 2009

malej sešč naucil na dudlik tj"aby ho mel v pusince a nevypadaval mu" kolem 4mesice, do te doby ho vystrkaval jazykem, ono to neni ze ho nechce, ale proste ho v pusince neumi tak male ditko samo udrzet

Dudlika bych davala alespon az porostou zoubky v noci to hodne pomaha kouse si do dudlika a v klidu spi, alespon u nas to tak u vsech 6zubu bylo

ali27 - pokud muzu poradit dobre jsou ty tvarovane dudlikysilikonove, malej je zboznuje

roka96
20. máj 2009

ahoj Ali takže my sme dudlík nemali od narodenia vobec.. vždy ho vyplul.. cmulal si prštek ale potom aj to prestal robit.. a prežili sme bez neho.. my sme skúšali strašne vela lebo malý bol uplakaný a každý mi hovoril nauč ho na dudlík a vieš čo?? Teraz som rada ostatné deti sa budú odúčat a my budeme mať veget 😉
a v našom prípade by dudlík na plač nepomohol ale už som si to poriešila... 🙂

ali27
autor
20. máj 2009

my sme vyskusali asi 3 druhy. mala obdobia ked ho chcela, ale potom ho po par dnoch zacala odmietat. niekde som sa docitala, ze sa da naucit tak, ze ked ma dieta cumlik v puse, tak je treba sa snazit ho vytahovat a potom dieta saje silnejsie a akoby nechce dat. takto sa posilnia tie sacie svaliky. no ale to by ho musela aspon trosku chciet sat... no tak asi sa budeme musiet zaobist bez cumla. len ma stve ten palcek...

garfie
20. máj 2009

prodávají se dudlíky se zdrsnělým povrchem, tak aby připomínaly prso, děti prý mají raději ty latexové, silikonové jsou moc tvrdé...no chce to zkoušet 🙂
Kvůli palci jsem zavedla cumlík i já, ale bylo to bez problémů, teda skoro-prostě jakmile si strčila do pusy palec, hned jsem ho vytahovala....

momin
20. máj 2009

kamaradka naucila malou tak ze ji na dudlik kapala kapky-sabsimplex.. Jsou to kapky na prdiky a sou strasne sladke. vzdycky kapla 2 kapky.. a mala pak chtela dudlik i bez kapek... taky chtela at ma radsi dudlik nez ruku-protoze dudlik ji pak muze vzit ale ruku ji nevezme... 😉

magimary
20. máj 2009

ali, úplne chápem "Tvoju" potrebu dudlíka pre mimi... 😉
neviem, ale zataiľ mám šťastie na samé nedudlíkové detičky (možno s výnimkou jedného)...teda prirodzene nedudlíkové..., lebo po chvíli "boja" a trpezlivého "podsúvania" dudlíka do pusinky som nad všetkým deťmi s dulíkovým bojom vždy "vyhrala" (okrem nasjtaršieho syna-uňho sa mi to nepodarilo,lebo sme nemali ešte dostatok skúseností)...
ako?
jednoducho; vždy -pri každom dieťatku som si nakúpila 4 druhy dudlíkov-guľaté a ploché a silikonové a latexové...skúšala som, ktroý z nich vydrží bábätku najdlhšie v pusinke (každé babätko preferuje iný dudlík, iný mu vyhovuje-či už veľkosťou, či už mäkkosťou-to vie len ono samo) a s tým som začala "bojovať"...
dudlík som vždy po vyplutí, vložila malým do pusinky a pritom som vydávala ústami také tie cmúľacie zvuky, aby si v hlávke spojili, zvuk s tým, čo sa od miminka očakáva...
i tak sme však zažívali priamu, či nepriamu "streľbu" dudlíka z pusy ( 😀 ), ale i tak sme pokračovali a vždy, keď bábo ležalo v postieľke, al. v kočíku, tak sme mu dudlík podložili bavlnenenou plienkou tak, aby nevypadol..., alebpo, keď som malé držala v náručí tak, ako pri kojení,tak som mu svojou hruďou pridržala dzudlík na správnom mieste...
takto sme napokon dosiahli vždy to, čo sme chceli... 😉 a bábo nám začalo dudkať dudlík a nie palec (dudlík sa dá odchodiť/ odložiť vždy, palec nikdy 😅 ), hoci každému to trvalo inak dlho, napokon si detičky vždy zvykli (rozptyl zvykania na dudlík bol od týždňa do mesiaca).

k tomu, čo vravela, resp.písala roka 96, ánno, ona nemá starosti s odúčaním (to som si vravela aj ja pri najstaršom, ale v skutočnosti som sa len ospravedlňovalo to, že malý sa nevedel nijako upokojiť,býval veľmi rozdráždený, nepokojný, uplakaný a my sme mu nevedeli pomôcť... 😔 , žiaľ až neskoro sme zistili, že jeho plače boli spôsobené zdarvotným dôvodom...o to viac, že sme mu ho nevedeli zmerniť ani len upokojovacím dudlíkom...), ale v rátim sa k pointe: moja skúsenosť so 7 deťmi, kt. bolo treba UČIŤ na dudlík je taká, že sa od dudlíka veľmi skoro a ľahko odučili (!)-v podstate celý čas ho používali len na upokojenie a zaspávanie a nie nonstop... čiže odúčanie bolo úplne jednoduché (skrátke sme dudlík odložili, lebo už sme veľkí 😅 -bývalo to okolo 2-3 rokov, čo si-myslím-je akurát 😉 )...

netvrdím, že to takto funguje univerzálne, ale mne sa to potvrdzuje u relat. "veľkej vzorky" 😅

roka96
20. máj 2009

moj malý ked sme mu nakvapkali sab simplex tak to oblizol a ked nič nebolo tak to vyplul..ale viem, každé bábo je iné treba skúšat.. my sme sa len s mužom smiali, že sme mu nakúpili dudlíkov ked nebol na svete.. avent ešte aj v noci svietil muž sa smial, že aby sme ho našli.. potom aj mnoho iných.. ja si myslím, že ked to babo raz dudlík nechce tak ho nenaučí človek ničím.. on nám už ani dlho nechce pit s flašky z dudlíkom.. museli sme kúpit pohárik..

magimary
20. máj 2009

každé dieťatko sa DÁ naučiť na dudlík...
(dokonca sa nám to podarilo aj u dvojičiek - predčasniatok, kt. nemali takmer žiaden sací reflex vyvinutý 🙂)

ale pri prvom som s presvedčením vravela to isté, čo Ty, roka96 😉

roka96
20. máj 2009

no moje presvedčenie nezmení nik... 😉 je síce pravda, že po polroku som už ani neskúšala dávat ale na čo?? Nám Ti nejak ani nechýbal... malý aby neplakal bol polroka na mne zavesený nonstop nespal.. mna nik ani nepresvečí, že každé dietatko sa vie naučit spať... teraz je už fajn ale poviem ti prvý polrok bol drastický..a neznášala som, ked mi niekto povedal, nauč ho na dudlík, lebo vždy ked som mu ho dala tak ho vyplul do pol izby.. raz som sa už asi maminy spýtala ako ho mám naučit, či ho mám prilepit..odvtedy mi to nehovoril nikto..
ale moj si cmulal prst iba chvilku... ja som aj niekde čítala, že kojené detí nechcú všetky dudlík...

ashley
20. máj 2009

Ahojte. Je pravda, ze niektore deti proste dudlik nepotrebuju. Su kludne aj bez toho. To je pripad mojich bratrancov. Ale moj maly, mal tiez dudlik, lebo inak chcel byt len na prsniku. Mal ho skoro rok.. potom ho jedneho dna vyplul a nechcel ho uz viac.. dokonca ani pri zaspavani ho nechce. V tej dobe som ho este kojila. Takze asi patrim k tym stastnejsim... nemusela som oducat.

magimary
20. máj 2009

ako vravím, roka, hovoríš PRESNE to, čo aj ja pred 6 rokmi... 🙂

samozrejme, ak je dieťa pokojné aj bez dudlíka-tak načo?
ale ak je nepokojné, tak určite a vždy sa dá... (teraz ma už nikto neroesvedči o tomto 😉 ), ide len o to, do akej miery to rodič chce siliť... 🙂

babulka
20. máj 2009

magimary, fiha, pekna rodinka, s tolkymi detickami 😵 mas moj obrovsky obdiv 😵
Ale dovolim si nesuhlasit, aj ked tiez som len "neskusena", mam len jedno dieta, a teraz uz velke, ale nam sa v tom case na cumlik naucit nepodarilo. mala som doma vsetky druhy, od gulateho, plocheho, ortodontickeho, velky, maly, Avent, Mam, aj uplne obycajne, za par korun, silikonove, kaucukove, neviem ake, ale nic, nechcel ho, vypluval, napinalo ho z neho, reval pri tom.....a to mam dost trpezlivosti a skusali sme dost dlho. Nenaucil sa, palceky mu chutili iba chvilku a potom s tym prestal. Proste to neslo a potom som bola rada, lebo dnes nie je nic zvlastne vidiet 3 rocne dieta s cumlom a to uz asi nie je bohvieco, aj kvoli chrupu aj celusti. Podotykam, ze som kojila aj dokrmovala flaskou, obidvoje nam islo bez problemov spolocne, ale cumel nie 😝

potapko
20. máj 2009

Magimary vidim, ze si skusena mamina. Ale aj tak mam otazku. Prvu dceru som na dudel naucila presne tak, ako si pisala. Tak som bola na 100% presvedcena, ze naucim aj druhu. No ale bola som velmi prekvapena. Mala som 15 dudlov a to doslova - vsetky znacky a typy - aj tu najlacnejsiu kvetinku 😝 Dudel som skusala davat do pol roka - cize dost dlha doba. No ani za svet. Aj som pouzila plienku (pri starsej to fungovalo), aj som drzala v ustach, aj som dala hned po kojeni. No nic nepomohlo. Bola velmi uplakana, takze dudel by nam strasne pomohol. Ale ona nevedela sat z nicoho ineho ako z prsnika. Dokonca aj ked som jej ako novorodencovi dala flasu, tak ona proste nepotiahla. S flasou som to tiez skusala do 6 mesiacov a nic. Proste nevedela z toho potiahnut. Az ked som jej dala poharik a z toho to tieklo, tak sa po dvoch mesiacoch naucila z toho potiahnut (ale tiez velmi malicko, asi pat krat 😒 ). Aj teraz jej davam dudel a to ma 8,5 mesiaca a strasne sa na tom smejem, lebo si z neho urobila hryzatko 😉. Dva-tri krat ho podudluje a potom do neho kuse. Takze mi skus poradit, co som urobila zle. Teraz mam totiz pocit, ze predsa len existuju vynimky, ktore na dudel nenaucis. A ver mi, ze som bola veeeeeelmi trpezliva a velmi casto som ten dudlik davala 😉 Mozno mala velmi slaby saci reflex.

ali27
autor
20. máj 2009

pred chvilkou tu lezala pri mne, zacala si cmulat prsteky, tak supi lupi na prsnik ked uz dudu nechces. no a ona sala sala, uz ani hladna nebola, az a nakoniec strasne pogrcala... 😒
magimary, vidim ze mas asi bohate skusenosti. vyskusam este kupit nejake ine druhy cumlikov a vyskusam co mi radis. posledny pokus. ale nevidim to ruzovo. ona do neho chvilku pohryzie a potom ho vypluvne tak daleko ako sa len da a supi lupi palcek do pusy. keby som vedela, ze sa z toho nestane hlupy zvyk, tak to neriesim. ale mam pocit, ze si ho cmula cim dalej tym castejsie.

garfie - nevis mi povedat znacku cumlika so zdrsnenym povrchom, ktory spominas?

garfie
20. máj 2009

fíha...nejsem si úplně jistá, ale mám dojem že to byl MAM, dělají se normální a pak s tím speciálním povrchem, koupila jsem ho normálně v DM drogerii.

titkovamiriam
20. máj 2009

ali ja som deti vychovala bez cumla,marek palcekoval tak do 9m no potom ruky potreboval na ine veci tak prestal sam od seba.ja by som sa na cumlik vykaslala.ved ak ju palcek upokoji tak co sa trapis a keby aj palcekovala dlhsie tak ved snad do 18-stky prestane 😀

roka96
20. máj 2009

magimary a pred šiestimi rokmi sa ti podarilo dieta naučit na ten dudlík?? Asi nie ked si mala také presvedčenie. Ono každé dietatko je iné.. Nám by tiež dudlík velmi pomohol pretože sme boli extrémne uplakaný ale presne ako tu niekto píše načo ho nútit a trápit.. aj noci mi nespával vobec ale on nechcel v noci ani prsník..takže otázky typu prečo mu ten dudlík nedáš bude lepšie spať som tak isto brala jedným uchom dnu a druhým von..
ale týmto nechcem niekoho presviedčat, alebo niečo podobné akurát píšem svoj názor a presvedčenie... 😉

jindri
20. máj 2009

ali: je to MaM, naší malé tenhle jediný trochu chutná. Ale jinak já už to nějak neřeším. Když jí prstíky vyndavám a nabízím dudlík, po chvíli se rozčílí, že s ní není řeč a začne řvát. Teď, co bere hračky do ručiček, už je to lepší a cumlání se omezilo na chvíle, kdy má hlad a nebo chce usnout. A když chce usnout, je jasné, že jí rozčilovat nechci 😀 moc toho už nenaspinká 😉

magimary
20. máj 2009

nie, roka, nepodarilo... (preto to môžem teraz porovnávať 😉 ), ale ani sme to po tých neúspešných pokusoch viac neskúšali, lebo som si hovorila: "aspoň nebudeme odúčať atd..atd...", ale potom, čo som sa pri mladšom zaťala, že to musíme dokázať s dudlíkom (lebo pri tom staršom nám fakt veľmi chýbal), a potom, keď sa to teda aj podarilo, som zrazu videla, aký je to rozdiel "zabojovať" s dieťatkom, ktoré sa len veľmi ťažko upokojuje...
a možno v tomto mojom "bojovom" nasadení sa mi to teraz vždy podarí...( 😅 )..., alebo som jednoducho ešte nanaďabila na to správne mimi, s ktorým to určite nepôjde... (viem, že výnimky existujú a keď sa s nimi stretnem, rada svoj názor opäť prehodnotím 😉 😅 )...

chcem povedať, že v prvom rade záleží samozrejme na dieťatku, ale nielen-aj na (odhodlaní) rodič(a)ovi...

nám sa pri "najťažších" antidudlikáčoch najviac osvedčili (v čase, keď už zlyhali všetky "NAJ"-dudle) najlacnejšie a snáď aj hisoricky najstaršie "hrkacie" dudlíky, lebo tie boli príjemne mäkké, majú malinkú hlavičku (takže napokon nenapínala) a ľahké... 😉 len už sa dajú ťažko zohnať...u nás ich majú LEN v 101drog. Teraz ich používa aj (momentálne) posledný Zajko... tiež nechcel vôbec žiadne oné...

a ak budeme /spešní, tak neskôr z nich prejdeme na silikonové "guľaté", lebo tieto latexové, veľmi krátko vydržia...

----

PS: nechcem, aby som vyznela ako nejaká supermatka (ospravedlňjem sa, že ste mali ten pocit 😔 ), ja sa tiež stále učím... len som chcela poradiť v tom, čo a ako sa nám napokon podarilo... 😉 🙂

roka96
20. máj 2009

ale ved tak nevyzeráš... ved na toto je toto fórum no nie?? Aby tu radili maminy maminám. možno tej mamine, čo založila tému pomože tvoj názor.. O tom to je no nie?? Treba skúšať. Ale predsa nemyslíš, že pred šiestimi rokmi keby sa snažíš ako chceš tak ten dudlík nechce??? 😀 😀 ale to je len žart.

magimary
20. máj 2009

roka, 😀
žart? ale aj po tej dobe je moja odpoveď:len neviem... 😉
možno áno/ možno nie... 😉

a ešte : tie "drsné" dudlíky má nielen MAM-ka, ale aj DM-ich robí, resp. predáva (možno aj tá ista firma ako MAM dudle), ale podstatne lacnejšie (ale rovnako kvalitné... 😉 , tie zase používa náš Menší 😅 )

roka96
20. máj 2009

a magimary podľa mňa si supermama... 😉 a to myslím úprimne dať toľkým deťom lásku to dokáže iba supermama.... 🙂

magimary
20. máj 2009

😔

myslím si skôôr, že každá mama, ktroá ľúbi svoje deti je SUPERMAMA... 🙂

ingra73
20. máj 2009

ahojte, moje obidve dievcata boli na tych starych dobrych ,,hrkacich,, uplne jednoduchych cumlikoch... starsi synak zase do pol roka nic, len moj prsnik- potom i ked uz prazdny, ale ako cumel bol dobry 😀 a od pol roka si akosi zvykol na cumle MAM...a ma ich dodnes 😠 .....a najmladsi? uz sme kupili asi vsetky druhy cumlov, mame ich zo 10 - tak jediny ktory vie aspon chvilu sem tam pocmulat je AVENT a vcera sme objavili uplne jednoduchy gulaty latexovy -vyrobca Feminia....tak si predstavte, vcera ho cmulal o dusu a dnes nechce uz ani ten ☹ ...zrejma este neprisiel jeho cas cumlikovania 😀 no je to najma v noci tazke, kym mu spravim mliecko, place na cely byt a pobudi niekedy aj dievcata a casto aj starsieho syna....takze tak nejako bojujeme my 😉

stvura
20. máj 2009

hehe...no nam sa s nasim antidudlacikovym dietatkom uz odnechcelo bojovat a vzdali sme to...ako pise magimary, vacsina deticiek ma rada tie najlacnejsie dudliky za dakedy 12Skk {moj oco ma drogisku}

tamka84
20. máj 2009

my sme tiež museli vyskúšať iný tvar. mali sme šťastie, trafili sme sa hned na druhý pokus.... 😀

janajanajana
21. máj 2009

JOj, ani neviete, ako by som chcela malu naucit na cumel. Upokoji ju len prsnik, horsie je , ked je syta a nevie ako sa upokojit lebo mliecko do nej uz nejde, tak je nervozna, vezme prsnik, podudle, vypluvne mlieko a tak dookola, cumel troska potaha a hned vypluvne. Tak ste mi dali aku taku nadej ze to este pojde.