Ako navyknúť dieťa aj na otca?

lukonaut
30. jan 2009

Chcel by som sa ako otec opytat, na to ako sa spravat prve dni s babom. Konkretne mi ide o to, ze mam obavy, aby si dietatko zvyklo na matku (to uz asi aj hej) ale aj na mna. Lebo budeme potrebovat aspon zo zaciatku pomoc rodicov, a bojim sa ze, tym ze budem v praci, i ked budem brat dovolenky, ze si babo zvykne skor na moju mamu, alebo svokru, ako na mna.
Neviem, ak je to opodstatnena obava, ako to vysvetlit "nazhavenym" rodicom. Aby sme nedopadli ako svehlovci v panelaku :o)

pastuska
30. jan 2009

No tak môj manžel je vodič kamiónu, a malý ho bezpečne pozná, teraz bude mať už 7 mesiacov. Tiež mi zo začiatku pomáhali rodičia, hlavne mama, ale malý vedel, že ja som mama a tato je tato. To bolo vidieť na správaní, a je to vidieť aj teraz. Sa hovorí, že otcov hlas pozná ešte z bruška a podobne. Nemaj strach, náš drobec si už aj mrmle že tata, tata 🙂 a vždy je rád, keď ho uvidí vo dverách...a žiadne špeciálne "praktiky" na to neboli treba 🙂
Ale teda, môj manžel s ním trávi veľa času, keď je doma, aby som si ja oddýchla 🙂 Čo asi každý otecko robí 🙂

iwanna
30. jan 2009

my mame dvojmesacneho chlapceka a moj manzel si mysli, ze maly ho nema rad, lebo tiez je cely den v robote. Teraz je maly asi fakt viac naviazany na mna, lebo som s nim cele dni a krmim ho ale coskoro to bude tak, ze tatinko je ten najlepsi.... lebo bude dietatku viac vzacny. a o "nazhavenych rodicov" sa neboj. Teraz vam pomozu, ale postupne ked to uz bude maminka zvladat sama tak sa to ustali a nebudu uz musiet u vas byt stale.
Moja mama bola u nas prve tri tyzdne kazdy den od rana do vecera, ale teraz sa uz viem o maleho postarat sama, tak mama pride len na navstevu a poprechadzat sa s malym...

jankajs
30. jan 2009

aha, bojíš sa konkurencie, čo 😀
tak môžem ti povedať, že sme riešili to isté a síce tak, že prvý týždeň si manž. vzal dovolenku a proste sa malému venoval, kým ja som dospávala prebdené noci - prebaliť, ponosiť, porozprávať s miminom môžeš úplne bez obáv. Ak si sa drobcovi občas prihovoril aj kým bol v brušku, máš náskok pred starými rodičmi. Ale neboj, tvoj hlas rozozná, veď ste si s manželkou počas tehu určite nedopisovali alebo nelovili bobríka mlčanlivosti. 😉
Môže sa stať, že babičky budú mať snahu ťa "odstrčiť" v štýle - nechaj to na mňa, ja to viem lepšie, vychovala som xy detí....
Nedaj sa odbiť a milo im vysvetli, že ich pomoc je veľmi vítaná, ale keď o ňu sami požiadate 😀
Drž sa "tatino" 🙂

jankajs
30. jan 2009

na to hlavné som zabudla - čo povie manželka, to je sväté, aj keby nebolo. V prvom rade musíte vy dvaja držať pohromade - pred oltárom si predsa nestál so svojou matkou 😉

pastuska
30. jan 2009

Inak, moja mama bola u mňa po pôrode dva týždne, ja potom u nej dva týždne, bývajú ďaleko.
A poviem ti, po mesiaci boli radi, že som išla preč. Predsa len, nie sú najmladší a dosť ich to vyčerpávalo... 😝 boli radi, že si môžu oddýchnuť 🙂

mywiel
30. jan 2009

Novorodenec si pamata rodicov podla pachu, my sme s nou spavali v posteli az teraz spi sama, ale to uz nas bezpecne pozna. 😉 😀 😵

bambusko
30. jan 2009

lukonaut, drobec ta pozna uz z bruska podla hlasu 😉 snaz sa viac pomahat ty, rob s babom vsetko co mama - teda okrem kojenia 😀 prebalovanie, kupanie, nosenie. pomoc od starych rodicov by som obmedzila len na najnutnejsie, mozu doniest jedlo, oprat, ak mamicka suhlasi, zobrat dieta vonku. dolezite je pytat sa mamicky, je tu dost tem o tom ako su mlade, menej asertivne matky odkazane na pomoc babiek nutene bojovat s nimi o vlastne dieta ☹ babenko je uzasne a kazdy ma tendenciu si ho privlastnovat

neboj nic, maly ta bude mat rad a poznat rovnako, aj ked zo zaciatku su tie prejavy mozno menej viditelne. drzim palce 🙂

meleri
30. jan 2009

Lukonaute,

Tak ja si myslim ,ze pokud nemas nejake narocnepovolani, a jsi kazdy vecer doma, tak je to v klidku. U nas to bylo tak, ze hned po porodu jsem mela taky strach jak to bude, ale v pohode. U nas se ten vztah vyvinul hlavne kojenim, no a v nemocnici mi rekli, ze miminko svoji mamku pozna po pachu.

S manzelem to bylo tak, ze on se hned od zacatku snazil ho prebalovat, mluvit na neho mazlit se s nim, takze maly si na neho zvyknul. Dobre je; kdyz budes mit moznost zustat ty dva tydny doma.

Napr. ja mam dodnes hruzu maleho koupat, tak ho koupe tatka, a on je na to zvykly. Nedavno tu tatka nebyl tak jsem poprve koupala sama ja, a to jsi mel videt, jak se tvaril...jako stylem, proc me myjes ty, kde je tatinek? 🙂

Taky treba nekdy trochu stavkuje u kojeni tak tatka prijde, durazne mu rekne at se uklidni a on poslechne. Nahodou muzska autorita je k nezaplaceni..

Jsou proste veci, ktere maly dela radsi s tatkou nez se mnou, jako usinani na kauci treba, to ma radsi tatku.

Jinak jako Mywiel, my s malym spime v posteli takze i tak je to dobre, ale jestli budete mit strach tak dejte treba kolibku k posteli. At si kazdy rika co chce, ale ty prvni mesice to miminko fakt mit co nejvic u sebe, idealni jsou ty satky, ale ja jsem nemehlo a jeste bych ho do toho zauzlila tak ze bych ho uz nikdy neodmotala... 😀

kacenqa
30. jan 2009

lukonaut a preco budete potrebovat rodicov? nemozes si zobrat ty dovolenku a aspon prvy tyzden byt doma s rodinkou ty? ten moj to tak spravil a nijaku pomoc zvonka sme nepotrebovali.

inak toho, ze babo ta nebude poznat by som sa neobavala, ono zo zaciatku aj tak 18hodin z dna prespi, aspon taky prvy mesiac urcite, takze tam nejake rychle citove vazby zatial nehrozia a po mesiaci snad uz budete sami, nie? a neboj, babo ta urcite pozna, hlavne ked sa mu budes prihovarat, budes ho pestovat, prebalovat...nasa mala bezpecne vie, kedy pride manzel z roboty domov, hned, ako pocuje kluce, uz otaca hlavu a teraz, ked uz lozi, tak v momente lezie do chodby ku dveram s takym usmevom od ucha k uchu.

to nie je ako u zvierat, ze prveho tvora, ktoreho cerstvo narodene mlada zbada, poklada za rodica...

aktak
30. jan 2009

babetko potrebuje k zivotu najprv matku (mliecko) ale vnima aj okolie, otca zacne vnimat trosku neskor, ale ak sa mu trosku prihovaras aspon vecer tak sa nemas coho bat, jemu sa to v hlavicke utrasie, neboj zanedlho ked pojdes z prace bude kricat z okna tatoooooooooo a skakat po tebe 😉

meleri
30. jan 2009

Jak to pise Kacenqa,

tak je fakt lepsi, kdyz si vezmes volno ty,a budes svoji zene pomahat. Teda pokud muzes. My to tez tak meli, a jsem za to vdecna. Protoze druzi lidi vetsinou vytvareji akorat stres. Kazdy ma najednou plnou hubu rad, dokonce i ti co deti nemaji, takze pozor na to..hlavne na prarodice, tedy nevim jaci jsou vasi, ale moje mamka je strasne hodna, a mam s ni fajn vztah, ale co se tyce maleho, tak ty jeji rady nekdy....to same i tchyne-svokra, radsi jednim uchem sem druhym v en.

Jo a taky je fakt, ze nejake velke emoce ze strany miminka moc necekej, ono fakt porad vetsinou spi..az tak kolem toho druhyho mesice se na tebe usmeje, nebo te zacne "hypnotizovat"...

meleri
30. jan 2009

zapomnela jsem dodat, ze z miminka tu pohodu vycitis, a cim vic ho budete mit u sebe tim stastnejsi bude, i kdyz to navenek videt neni, tak to urcite poznas...nebo aspon ta mamka to pozna, u tatky nevim jak to byva, ty empatie...

dagina
30. jan 2009

Luko, a opravdu bude potřeba pomoc maminky/tchyně??? V tvé manželce se budou po porodu bouřit hormony o 106, a někdy taková pomoc není na místě..., já si to osobně nedovedu představit, ikdybych neměla spát třeba 3 dny. Aby to neudělalo víc škody než užitku..., ale je to na vás. Jinak je určitě dobré, aby jsi s ní aspoň týden po porodu byl ty sám, je škoda o něco tak krásného se ochudit. 🙂

misanik
30. jan 2009

No moj muz ma narocnu pracu a chodi len vecer. Rodicov mame daleko, takze sme sami. Ked sme prisli z porodnice muz bol tyzdne s nami doma. Najprv bol norusko malicky, potreboval eln spinkat a disku. Potom mozno bolo kratsie obdobie, ekd sa vedel viac ukludnit pri mne. Ale muz vzdy ekd pride s prace sa snazi s nim aktivne stravit hoc aj pol hodinku ktora ostava do kupania a maly ho zboznuje. Uvidis, bude sa na teba tak tesit 🙂 Len strngnu kluce, uz sa tesi. Kym si umyje ruky vlezie za nim do kupelne. neboj sa, bude to krasne urcite.

mufo24
30. jan 2009

lukonaut je to strašne milé, že máš takéto starosti. Už to je znakom toho, že budeš dobrý tatko 😉 Môj muž je tiež v práci od 8.00 do 17 - 18.OO, niekedy keď je na služobke príde aj neskôr. Malá chodí o 19.00 spinkať takže toho spoločne stráveného času nieje až tak veľa. Taká je dnes doba. Ale kto chce čas na dieťa si nájde či už len tú hodinku večer, cez víkendy alebo sviatky ...Malá tatina zbožňuje, ráno keď ide do práce plače za ním, vždy ju musím nejako zabaviť. Keď počuje, že sa otvárajú dvere už kričí tata. Cez deň mi niekoľkokrát prinesie telefón a povie halo tata tak voláme aby ho počula. Aj keď ešte moc nerozpráva aspoň sa mu do toho telefónu rehní keď ho počuje. V peňaženke mám manželovu fotku a ona mi ju často prinesie a pýta si tatu. Vyberie ju a bozkáva. 😀 Teraz je to už naozaj viac viditeľné ako ho zbožňuje ale bolo to tak vždy, len to až tak nevedela prejaviť. Keď mala 2 mesiace a kŕmila som ju, vždy keď prišiel manžel z práce a začula ho okamžite pustila fľašu a už ju žiadne jedlo nezaujímalo, len ho hľadala pohľadom. Závisí len na tebe aký vzťah si s bábom vytvoríš.

lukonaut
autor
30. jan 2009

dik 🙂
berem dovolenku, ale mam nejake povinnosti v praci, takze aspon 1-2 dni za tyzden musim makat

meleri
30. jan 2009

Mufo24,

😵 😵 🙂

to je krasne a mile...

Dagino,

to je pravda....clovek v tom sestinedeli neni zrovna naladen na tchyne, matky atd...ja sem fakt ocenila nejvic manzela...a z kazde navstevy jsem mela husi kuzi uz den predem...nejlip fakt byt sami... 🙂

meleri
30. jan 2009

Lukonaute,

manzel si to domluvil tak, ze chodil jen na puluvazek, tim se mu to protahlo ta dovolena a bylo to super. rano byl v praci, rano sem to dobre zvladala, a odpoledne mi pomahal prakticky i v noci...

Nejhorsi v tom sestinedeli je ta strasna unava..nevim z ceho to je, jestli z hormonu, nebo ze zena krvaci nebo je to i ten stres, ale fakt je to tezke..pak je to uz lepsi a lepsi i pro to mimco.

kacenqa
30. jan 2009

luko ved to neva, ten 1-2 dni to ta maminka sama zvladne. inac ja jedine, co som ocenila po prichode domov bolo, ze mi mama navarila. to bola parada. poslala po tatkovi cestou do roboty (robi kusok od nas) a ja som len vytiahla z chladosky a supla do mikrovlnky. skus sa dohodnut na takejto forme pomoci. lebo fakt, po porode to so zenou kyve horedole, moze sa ti stat, ze ti prereve aj pol dna....a mat tam nanominovanu este svokru, pri ktorej bude mat stopro pocit, ze sa nemoze dokonale uvolnit, nech by s nou mala sebelepsi vztah, ten pocit bude mat, to mi ver, a urcite aj pri mame to nebude uplne take, ako keby bola sama....

ja napriklad, ked mala zaspala, spala som s nou. takze som sa celkom dobre vyspala aj cez den.

podla mna je velmi dolezite, aby tie prve dni stravila mlada rodinka osamote, pretoze je to jedinecne aj pre nich, a ak by tam niekto do tej ich intimity zasahoval, hoc aj dobre mienenymi radami...nerobilo by to dobrotu...

moja mama mala tendenciu pomahat, len som povedala ze co ja viem, nemam doma toto, uz na druhy den nabehol tatko a doniesol to. az to doslo tak daleko, ze kupovala uplne vsetko, dokonca aj nohavicky pre mna...kazdy den mi volala, ako sa mame (a povacsine vzdy v momente kedy som kojila) a mna to naopak zvazovalo, mala som pocit akoby som bola nesvojpravna, akoby ma stale kontrolovala, ci to zvladnem a ja som to chcela zvladnut, ale SAMA, ved prehoba, nebudem ju mat snad za zadkom dozivotne, a mam uz 30 rokov predsa...az to zaslo tak daleko, ze som raz na nu vybuchla, rozrevala som sa a povedala osm jej to.

inac mala moju mamu zboznuje, este ju len zbada a uz sa taaaak rehoce, mama sa smeje, ze co ti je na mne take smiesne a ja reku ved pockaj, raz ti to povie a potom sa dosmejes 😀 😀 😀 ale fakt, len na nu takto reaguje, nanikoho ineho, aj cez skype, este ju len pocuje a uz sa rehoce 😀

luko, sory, troska som sa rozpisala. ale proste chcela som povedat, ze sa netreba bat citovych vazieb, deticky citia, kto su rodicia a dokazu si vytvorit vztah aj s inymi ale poziciu rodica to neohrozi. jasne, ze mama je len mama, s tym dufam pocitas, je s tym dietatom 24h denne, takze isteze to puto bude silnejsie, ale aj ty si so svojim dietatkom mozes vytvorit krasny vztah, len sa nesmies bat (moj muz sa zo zaciatku bal, ze je taka krehucka a on ma ruky jak lopaty velke a teraz sa spolu kupu vo vani a blaznia sa)

drzim palceky

paola.o1
30. jan 2009

ahojte, neviem ci to tu uz niekto pisal, ale napr. nas tato je pracovne velmi vytazeny, ale uz od narodenia mame taky zvyk, ze posledne mliecko pred spanim odstriekame do flasky a maleho nakrmi tatko. myslim ze to je super, lebo maly tak vie ze nielen odomna ale aj od ocina dostane co potrebuje🙂

berenika39
30. jan 2009

ahoj, už to, že takhle uvažuješ tě může ujistit, že jsi supertáta 😀 😀 ,klídek, tohle funguje "samo". Když budešs malým v běžném kontaktu (tím myslím když neodjedeš na první tři měsíce na služebku 😀 ), malý bezpečně pozná, kdo je táta. Máme to stejně jako spousta jiných, táta se vrací denně večer, po šesté, takže času pro sebe mají málo. Ale třeba koupe, pořád, každej den. To je taková "intimní chvilka" pro něj a pétu, malý už to ví, a když koupu nnáhodou já, fakt čučí, co tam dělám.....nebo ráno než odchází, akorát malej papá - tak ho přebalí, pomazlí, já zatím udělám mlíko. Je to chvilka, ale důležitá. Nemyslím si, že by ti syna mohla "přebrat" babička nebo tchýně. Jsi pro něj s mámou to nejdůležitější na světě. Tak držím palce, at se máte rádi 😀

fifinna
30. jan 2009

luko, otec je len otec. Môj maly vydi otca od narodenia len vecer chvilku a to niekedy pride manzel domov az vecer ked maly spi a rano vstane do prace skôr ako sa maly zobudi, tak su dni ked ho nevidi vôbec. A ma ho strasne rad , necha sa mu vystiskat, pomaznat a trebars babku ,moju mamu vydi maly skoro kazdy den a nechce jej dat ani pusu. A ked pride manzel z prace, tak mu maly nedovoli ani najest sa , hned ho taha do svojej izby, nech sa ide snim hrat a vtedy ja preneho neexistujem.

kubaka
30. jan 2009

luko - souhlasím s berenikou39: máš můj obdiv, jak se staráš, aby tě dítě znalo. Kdyby takto uvažovali všichni otcové, to by bylo blaho. ze začátku mimi vnímá opravdu hlavně maminku, ale rčitě se mu věnuj jakmile budeš doma. Je fajn dělat všechny běžné věci už od novorozeneckého věku - přebalovat, koupat, oblíkat. Můj muž třeba převezme malého když přijde a je rád, že se s ním muže zabývat. Jakkoliv.
Jasně že si zvykne na babičku a na všechny lidi, které bude mít okolo sebe, ale ty budeš vždycky otec a máma bude vždycky máma a tak vás dítě bude brát, jste pro něho celý svět. Vy s ním budete nejvíce, vás dva uvidí po probuzení a před spaním.

A babičky bych později radila radši vyšoupnout 😉 jakmile začnou moc kecat mladým do života, jsou z toho akorát hádky. A to mladá rodina nepotřebuje. Raději udělat nějaké chyby, ale budou to vaše chyby a vaše rozhodnutí a vy se s tím vypořádáte po svém. - to jen na okraj k té pomoci babiček 😝

sakura77
30. jan 2009

😅 tak to je "mila"obava 🙂 neboj,urcite si zvykne na teba-a ako poznam deturence-ked pride tatik z roboty-idu si nohy dolamat jak utekaju ku dveram 😅 -co je este u vas daleko-ale svojho ocka si babo urcite spozna,to sa nemusis bat 😉 to prave ja mam uz obavy,ze ho ma radsej ako mna 😀

stvura
30. jan 2009

Nam nepomahal nikto, no maly vie kto je ocino aj ked som s nim bola cca 12 hodin denne a muz len 5 hodin. Este i na WC ho chce sledovat a ked ho tam donesiem sa na tatovi smeje 😎 . Len doporucujem cas co mas vyuzit na hranie s malym - aj cerstvej mamine to pomoze a drobcek si na teba krasne zvykne.
Nas maly dokonca rozozna kto ho kocika!