Ako odučiť babätko od zavinovačky?

nikat
12. júl 2007

Mam 5 mesacnu dcerku a bez zavinovacky nechce spat.Poradi mi niekto ako ju oducit?

sue
12. júl 2007

Nika, prečo ju chceš odúčať? Však z nej tak či tak postupne musí vyrásť - asi sa v nej cíti bezpečnejšie - lebo je zaviazaná ako keď bola v brušku - asi jej treba vytvoriť podmienky také, aby sa tak bezpečne ako v zavinovačke cítila aj v postieľke pod perinkou...

bibinka
12. júl 2007

nikat- myslím si, že tvoja malá potrebuje cítiť oporu ,ktorú jej poskytuje práve zavinovačka. skús ju z nej vybliť a spi s ňou v jednej posteli. malá ťa bude cítiť a bude spokojnučká. alebo ak spinká v postieľke, skús ju uložiť do takého hniezda-je to veľký vankúš v tvare hada-používa sa to pri postihnutých detičách a pri ľuďoch v kóme pri tzv bazálnej stimulácii-je to metóda znovuobjavovania základných inštinktov u ľudí. a detičky na toto veľmi dobre reagujú.len si nemysli, že si myslím, že je postihnutá, to nie, ale za pokus to stojí. a kde si vzala takú veľkú zavinovačku? 😉

zuz11
12. júl 2007

nikat, skus jej davat plienku 😉 resp, ju bal trosku do plienocky 😉 my bez mojkania s plienkou nezaspime doteraz 😀

evaka
12. júl 2007

nikat, my sme tiež spávali v perinke do 3 mesiacov a prestala som doň baliť malú len preto, lebo prišli dosť teplé noci. Cítila pocit bezpečia a to bábätkám treba. Teraz spíme takisto ako píše zuz11 - s plienkou, dokonca na tváričke, celá sa do nej zaborí. Susedka má synčeka, ktorý spával do 7 mes. v perinke, ruky "v rakete", teda natesno pri tele, nohy trčali, ale cítil teplo okolo telíčka. Vraj potom sám prišiel na to, že mu je dobre aj bez perinky a dokázal zaspať normálne. Nepíšeš či je to spanie v perinke len na noc, ak aj cez deň, skús ju postupne odučiť cez deň (skús napr. tú plienku, nás to zachránilo od mnohých sĺz) a na noc by som pokojne nechala zavinovačku, aby spokojne spinkala a mala pocit bezpečia. Raz z toho vyrastie 🙂

zuzana222
12. júl 2007

ahojte, u nas to prislo nejak same, zacala jej byt tesna, nemohla si pokopat nozkami poriadne. Teraz ju pre zmenu prikryvam kazdych 5 minut co sa stale odkope 🙂

miquel
12. júl 2007

nikat, já jsem tomu nechala volný průběh malý spal v zavinovačce do 6 měsíců ručičky měl pevně stažené u těla jinak neusnul 😖
pak ani nevím jak k tomu došlo se hned po položení do postýlky z tý zavinovačky "vyboxoval" tak jsem ho zkusila po pár dnech dát bez zavinutí a usnul i tak sice mu to trvalo dýl trošku si povídal ale od té doby usíná i bez zavinování
já si myslím že zavinování ničemu nevadí tak bych to nelámala přes koleno ono jí to nakonec určitě přejde 😀

milhaus
13. júl 2007

nasa bola v zavinovačke ked spala len do jednoho mesiaca, odvtedy ju normalne zakryvam ale ona musi mat ruky vonku inak je zle tak určite by v zavinovačke dlhšie nechcela byt

benabianca
13. júl 2007

my sme zavinovacku nepouzivali vobec,takze asi neporadim ☹

lenadka
13. júl 2007

nasa mala tiez tak dlho zavinovacku, uz s nej trcala a aj tak v nej spavala, potom sme ju nahradili spacim vakom spi v nom skoro stale / ma 2,5 roka/-skus to su rozne a tiez trosku dieta obmedzuju-podobny pocit ako v perinke. Ale mala spi uz aj bez tzv. spacaku-proste sama to tak chcela ked bolo teplo. Aj ja som radsej ked ho ma, lebo sa neodkope a spim lepsie s tym ze sa netrapim ci je odkopana 😉

bubatinko
13. júl 2007

moj tiez nechcel spavat bez nej a tak spinka na takom velkom vankusiku ze na nom lezi cely akoby taky spacacik 😉 ja ho nenutim spavat inak ...

mirina
23. júl 2007

Ahojte, my mame taky isty problem ako nikat. Mala mi nechce spat len tak na posteli. Prve styri mesiace bola len v perinke. Potom sme zaviedli spaci vak, ale aj tak musela lezat na zavinovacke. Ked jej bola zavinovacka mala, vlozila som zlozenu deku od obliecky na vankus a to pomohlo. Mala sa mi casto budi zo spanku s placom na "pohojdanie a polaskanie". Tak ju vzdy zoberiem aj s tym "vankusom" aby sa nezobudila, ked ju davam spat - ma slaby spanok a budi sa na kazdy pohyb, tak mi to pomaha 🙂

musko
23. júl 2007

Súhlasím so sue, a skús to potom s tým spacím pytlom. Malý nám v ňom tiež spáva. 🙂

ikke
20. nov 2009

mirjan • 26. mar 2008 o 12:36
Prosím o radu. Máme takmer 6 týždňového chlapčeka. Cez deň zavinovačku, resp. vankúš takmer nepoužívame. Mám taký vak v ktorom je skrytý takmer celý. Je mu v ňom fajne teplučko, nemá problém v ňom ani spať. problém je v noci. Keď sa zobudí na kŕmenie, jednoducho má problém hneď zaspať. myslí si, že je deň a môže obzerať svet okolo seba a keď sa mu nikto nevenuje, plače. Ako náhle ho dám do vankúša, zaspí doslova v priebehu niekoľkých sekúnd. Takže ho každý večer poctivo balím do vankúša. Najviac ma trápi to, že mu do toho vankúša musím baliť aj ruky, pretože s nimi stále hýbe a tým sa budí.

miriamkac • 26. mar 2008 o 12:42
mirjan nestresuj este ho tam nechaj...je moc malicky, mne chalani spavali skoro do pol roka na perinke, aj ked neboli zabaleny a bez problemov teraz spia pod paplonikom. Daj mu cas a rob tak ako mu to vyhovuje, trosku vyrastie, zmenia sa aj jeho naroky....uvidis bude to OK hlavne nech sa dobre vyspi...

bzuco • 26. mar 2008 o 12:46
mirjan - môj má 3m a 2t a stáel máme na noc zavinovačku...bez nej nezaspí....síce mu trčia nohy von, ale jemu to nevadí
má tam asi taký pocit bezpečia

elise • 26. mar 2008 o 12:47
ja som nechala malého v zavinovačke do 7 mesiaca potom sme prešli na spací vak

danu • 26. mar 2008 o 12:49
mirjan my sme zavinovacku pouzivali takmer do 4 mesiaca a potom sme presli na spacie vaky. Teraz ma Ella 9 mesiacov a v spacom vaku je jej super. Kludne ho tam este nechaj a potom prejdi na spaci vak.

eliska7 • 26. mar 2008 o 12:53
mirjan,ved je ešte malinky,aj ja som použivala do pol roka perinky,hoci už trčala z nej,ale tam citila bezpečie a teplučko,neskor,len ležala na nej,načo sa stresuješ,ved bud rada že vobec spinka,to mu určite neubliži

susik77 • 26. mar 2008 o 13:09
my sme poyuz. zavinovacku do 3.mesiaca-dovtedy zsa do nej mala vosla.Ved je to pre babetka, nie Ja by som ho neodnaucovala...Potom ked vyrastla, presli sme na spaci vak-je to super na spanie, bez toho ani nezaspi

mirjan • 26. mar 2008 o 13:26
Jéj, tak ste ma ukľudnili. Mala som pocit, že taký veľký chlap už musí spať bez vankúša. tak super, teším sa

ikke
20. nov 2009

lenni777 • Dnes o 17:25
Ahojte, mám 4-mes. synčeka, a stále ho na noc tesne zavinujeme do plienky, inak by vobec nezaspal (o samotnom uspávaní radšej nebudem ano hovoriť, prakticky musíme uhojdať). Príde mi na to teda už dosť veľký, aj sa bojím či mu to nejak neškodí, predsa len 12 hodín byť v kuse zavinutý... navyše sa v tom vždy spotí... no ale keď inak nezaspí?? Ak aj zaspí, tak sám seba zobudí ako si rukou vyrazí dudlíka. Zavinovali ste a do akého veku?

fajn • 2d • Dnes o 17:34
naše malá tak spala do roku. Taky jsem si říkala že to není normální ale když to jinak nešlo.

nikollette • 1d • Dnes o 17:34
lenni, my sme zainovali max do 2mesiacov, a potom už nie. So spaním sme ale problémy nemávali, tak neviem presne poradiť. Ale je tu už nejaká takáto podobná téma, na tento štýl 😉

blumka • 1d, 28tt • Dnes o 18:12
lenni, my do polroka...potom som to skusala bez, slo to tazko hlaavne cez den, mala sa budila ruckami...tak som jej do postielky dala deku, tu si zacala chytat oboma ruckami, postupne sa oducila...

achalteke • 1d • Dnes o 18:20
lenni, náš syn má 2 a půl měsíce a zavinujeme do zavinovačky + převazujeme plenkama (jinak se vysmekne), když hodně pláče a nemůže zaspat tak zavinujeme do plenky podle Karpa (včetně ostatních věci co Karp radí a zabere to vždy a rychle) a myslím, že budeme zavinovat aspoň na noc a v podvečer ještě dlouho, přes den zkoušíme zavinout jen lehce, tak že má ručičky venku, někdy zaspí někdy ne, někdy stačí přikrýt dekou jen. Zkoušejte postupně přes den 😉 , podle toho co jsem četla tak na motoriku dítěte to žádný negativní vliv nemá 😉

lenni777
20. nov 2009

super, tak som si vydýchla že budem baliť ďalej, díky moc za odpovede 🙂

ludmilabb
20. nov 2009

v tejto teme som sa teda nasla...my spavame doma len v zavinovacke a to budeme mat o tyzden polroka 😅
uspavam malu na rukach ale na "holo" ju uspat neviem pretoze nervaci, musim ju dat do zavinovacky. Na zaciatku je vzdy nervozna ked ju viazem, ale potom sa do nej pekne schuli a zaspi (samozrejme ked bojujeme so spanim tak ju nosim aj polhodinu) tiez neviem ako dlho budeme takto fungovat, ci zavinovacku neskor zamenim za deku alebo co... 😖

nela30
20. nov 2009

nasa nely bude mat otyzden 7 mesiacov a este stale na noc spime v zavinovacke, som rada ze nas je viac takych uz som si myslela ze sme "nenormalni" 😀 😀 😀

ludmilabb
21. nov 2009

ja si trosku tak pripadam, naokolo nepoznam ziadnu mamicku, co viaze na noc polrocne diata do zavinovacky 😝

katwind
22. nov 2009

ahoj holky, jsme ráda, že to píšete, malej má necelé tři měsíce, spí svázaný v zavince, ručky u těla, jinak neusne, máchá rukama...tohle je jistota, položím, začnu svazovat a už zavírá oči. Mopžná si i zvyknul na ten rituál a dělá mu to prostě dobře... zatím ho nechám, uvidím, co bude dál🙂

dejna3
22. nov 2009

my sme mali presne to isté... mala bola zvyknutá spať len v zavinovačke, ručičky zviazané v nej.. nohy jej už tračali 😀 zaspávala tak cca do 7 mesiacov a postupne som ju začala ukladať nazabalenú a zvykla si...
možno, keby nebolo vtedy leto, tak ju balím aj dlhšie... 😕
myslím, že niektroé detičky tak zaspávajú aj do roka, našla som to aj v literatúre - kde sa balenie - kuklenie vyslovene doporučuje, pokiaľ si to dieťatko žiada a nie je to nič nenormálne 😉

achalteke
22. nov 2009

ludmila no tady u nás to asi taky moc nefrčí, když vidím jak návštěvy koukali jak jsem Šimona zavazovala a zavazuju ke spaní 😀 😀 😀

katwind
22. nov 2009

achal, taky svazuješ? Super🙂

achalteke
22. nov 2009

Kat no jasný 😀 malej je malej závislák, teď studuju zrovna Karpa a můžu říct, že ten chybějící čtvrtej trimestr je teda u našeho malého docela znát, ale od té doby co ho zklidňuju podle něj už u nás nejsou žádný dlouhý breky a malej krásně usíná...no zavazuju do zavinky a ještě převazuju plínkou, ale zkoušíme už přes den spát s volnýma ručičkama a jde to občas, například teď jsem jen nahodila dudana a usnul s rukama za hlavou 😀

katwind
22. nov 2009

achal, karpa mám taky nastudovanýho a taky chválím. U nás spinká zavunutej tak, že mám klasickou zavinku, tu po nás, jak bývá v porodce, na šňůrky, nejdřív hozamotám do flísky a pak převážu touhle zavinkou. K tomu mu pouštím do repráku zvuk auta😀 a spí🙂 jen teda na bok nechce a dudánka taky většinou ne😉

achalteke
22. nov 2009

kat já teď sháním nějaké staré radio nebo něco 😀 😀 😀 😀 aby mu tam pěkně šumělo do ucha, občas hučí zvlhčovač toho asi taky uklidňuje 😀 😀 😀 😀 no a jinak klasika - pššššššššššššššššššššš pěkně nahlas až se mi z toho hlava točí...o tý klasický zavince taky přemejšlím z těch rychlozavinek roste nějak rychle, teď sem sehnala 80x80 tak snad chvilku vydrží, pak už to vidím na deku + plínky okolo. Na bok taky nechce ...snad nebudeme palit ještě patnáctiletý puboše 😀 😀 😀 😀

ludmilabb
22. nov 2009

ja mam klasicku zavinovacku tiez ju zviazem, ale ruky a nohy ma navolno (uz je ozaj velka a silna, ruky by som jej tam nedokazala udrzat ale ani nepotrebujem) hlavne ze ma okolo seba svoju "kuklicku" a tak je spokojna ale niekedy ked ju viazem tak strasne place, inokedy sa hned do nej ulozi, podla nalady a stupna unavy

lucyblack99
30. nov 2009

ja som zavinovala do 10 tyzdna, potom mi z toho vyrastla....tak som kupila spaci vak a aj s tym som ju este zavinovala do obliecky kde som dala deku...pomohlo to, postupne si zvykla na vak a teraz zaspi len vo vaku zakryta dekou...

lenni777
7. dec 2009

ja som tiež čítala Karpa, a jeho rady u nás perfektne fungovali, lebo naše dieťa je trochu hysterický typ. ALE - náš 5-mes svišť si na zavinovanie a hojdanie tak zvykol, že teraz neviem ako ho to odnaučiť. No musím povedať, že sa zavinovaniu vždy bránil a bráni, preto už by som chcela s tým skončiť, ale keď bez toho máva rukami a budí sa.... 🙄
Kúpila som mu hačku (závesnú hojdačku) tak uvidíme, ako to bude fungovať, keď sa bude mocť pohojdať sám. 😝

luthien.k
7. dec 2009

lenni, my zavinujeme stále a malému bude zítra půl roku... Já to neřeším. Taky se vždycky trochu brání (ale ne nijak drasticky), ale jakmile má ručičky u těla, tak se tak nááádherně zklidní a může i spát. On je totiž dost aktivní, i dneska na šestiměsíční prohlídce mi doktorka říkala, že ho mám co nejvíc zklidňovat, chovat v klubíčku, zpívat mu atd. - a to ho viděla deset minut 🙂 No je to náš malej poděs 😀
Jinak zrovna mi moje babičky vyprávěla, že mého taťku zavinovala víc než do roka... Asi to máme v rodině 😅

lenni777
7. dec 2009

luthien, tak aj naša doktorka sa vyjadrila, že náš Jakub je asi najviac urevané mimino, čo k nej chodí. Koľkokrát ju v ordinácii ani nepočujem, cez ten krik...
Tak asi budem veselo zavinovať ďalej,až kým jedného dňa moj syn jedným mohutným chmatom neroztrhne zavinovačku 😀 😝