Aký druh rýb pre dieťa do prvého roku života?

kili
4. júl 2008

Aké ryby sa môžu dávať? viem že sa môžu dávať aj skôr ako od roka, ale ešte som nedávala, tak neviem. Možno teraz už ich môžeme dať aj viac, ale najprv chcem začať s tými, čo sa môžu dávať ako prvé.

martina21
20. nov 2008

ahojte chcem len zareagovat na toho pangasiusa, poviem vam ze ryby zboznujem tak som sa ho raz nachystala urobit, a cely vecer som prevracala neskutočnee 😖 az teraz ked vas citam uz viem preco a zcoho!od vtedy je to asi 4 mesiace nemozem ryby ani citit, maly bude mat na vianoce 10 mesiacov a mama do mna husti ze nech mu rybu uz dam ale teraz som sa presvedcila ze nedam

filipa
21. nov 2008

martina, spravne, nedaj sa zlomit 🙂 ved este sa ich napapa za cely zivot... inak, namiesto pangasiasa skus zubaca, je to velmi jemne masko a viac-menej bez kosti...

lexis
24. nov 2008

Ahojte, pridám sa k vám a možno v niečom aj pomôžem. Nakoľko bývam v zahraničí a máme obchod s rybami tak viem ozrejmiť, že ryby aj tu odporúčajú až po 1 roku dieťata. Sladkovodné sú tu úplne hrôzy ale na Slovensku by som sa toho tak nebála, tam je to kvalitnejšie. Morské ryby: detičkám najskôr dávame ryby biele čiže morský jazyk, kvôli tomu že má jemné mäso a kosti sa dajú vybrať bez toho aby ostali nejaké maličké skryté a potom sa dáva treska. Tresku tu väčšinou používajú na rybacie polievky. No a potom najvhodnejšie sú pre detičky sardinky. Lebo obsahujú omega mastné kyseliny a fosfor.

kili
autor
25. nov 2008

tak ja som teda tiež prestala kupovať toho pangeasa, aj keď mi veľmi chutil, no čo už.
ale čo môžem doporučiť, tak kúpiť malých pstruhov, MM teraz kúpil 500g a sú tam tri, čiže také maličké. Výhoda je, že tie drobné kosti sú také jemné, že keď ich dieťa zje, tak myslím, že to nevadí. Teraz som tak kŕmila S. a aj keď som sa snažila odstrániť všetky, myslím, že sa mi to nepodarilo a v pohode, nič si nevšimol 🙂

cherries
8. dec 2008

ahojte tak moj maly bude mat na vianoce 7 mesiacov a dvy tyzdne a tiez dostane rybku pangasiusa alebo zraloka nic nie je lepsie nad tieto ryby a ryby treba vediet pripravit aby vam nebolo zle 😉 a nevidim dovod preco by nemal dostat rybu a potom ze deti su sproste 😠 ked do roka im mami nic nedavaju jest 😔

filipa
8. dec 2008

😖 ...cherries, vidim, ze zostavas verna svojmu mottu...(ibaze posilni je s "i")...

kisska
9. dec 2008

ja by som sa tiez priklonila radsej k nasim rybam, ked uz chceme tak silou mocou dodrziavat tradicie, aby deticky, aj ked na to nemaju vek, jedli na Vianoce ryby.
Cheries a nalozis malemu aj majonezaku? Ved kazdemu podla chuti...

cherries
9. dec 2008

nie majonezu nie toto nerobime ani my na vianoce , len nevidim preco by nemal rybu a samozrejme ze nebude vyprazana............. deti ryby potrebuju na mozog a nervovu sustavu a nase ryby nejem ani ja 😉

filipa
9. dec 2008

cherries, ano potrebuju, ale nie v tomto veku prostrednictvom ryb - chybajuce latky doplnas vigantolom... a ryby (hlavne morske) mozu vyvolat alergie, kedze nasa strava primarne pocas generacii neobsahovala morske ryby, jednoducho traviaca sustava nasich deti nie je na to pripravena... a alergie sa nemusia prejavit hned... takze niekedy plati, ze pomaly dalej zajdes... ale to je kazdeho vec, ako nalozi so svojim zdravim a zdravim svojho dietata...

evette
6. sep 2009

tak pangasius sa vraj chova v najviac znecistenych vodach takze ja to dcerke isto davat nebudem.......

mywiel
6. sep 2009

Pridavam sa k Evette, videla som reportaz v tv o tom ako chovaju Pangasiu, lebo je to ryba z chovu. Ludia byvaju priamo nad riekov v domoch na koloch a hadajte co tie ryby jedia, kedze ludom ako septik sluzi rieka, fuj nikdy viac to nedam do ust. 😝 😠 🤐 😕

samik2008
8. sep 2009

mywiel tak to sem vůbec netušila a pangasa vesele kupovala,no jak sem si to přečetla tak mě přešla i chut na něho.

beruska2x
8. sep 2009

holky a to si opravdu myslite ze je jedno misto kde ho chovaji a to staci pokryt celou produkci?? no nevim to se mi nezda 😅 navic takove ryby se pestuji vetsinou v umelych prostorach - uz kvuli odchytu a tezko budou mit vsechny chovy - velikosti ryb pohromade.. v rece 😒

jaron
8. sep 2009

ahojte,

ryby sa väčšinou odporúčajú hlavne kvôli Omega 3 mastným kyselinám. Tie sú však v rybach v rôznych množstvách. Ďalším faktorom je znečistenie (napr. hlavne ortuť). Všeobecne sú na Omega 3 MK bohaté hlavne studenovodné ryby a platí opak ako pri iných druhoch mäsa - čím mastnejšie tým lepšie.

Relatívne taký dobrý kompromis sú: losos, sleď, pstruh a sardinky.

To neznamená, že tieto sú zaručené čisté, to nie sú už asi žiadne, ale sú to ryby s realtívne vyšším obsahom Omega 3 a nie sú to aspoň tie, ktoré sa vyslovene neodporúčajú (kvôli ortuti) rizikovým skupinám obyvateľov (ženy, hlavne tehotné, dojčiace ženy, deti do 6 rokov, dievčatá...): žralok, mečúň (mečiar), kráľovské makrely. Tuniak malých rozmerov (konzervy) by mohol byť relatívne čistejší ako väčšie kusy, avšak tuniak zase nemá až tak veľa Omega 3.

Všeobecne by nemali rizikové skupiny (ako som už písal tehotné, deti...) konzumovať viac ako 340 g rýb týždenne alebo nie viac ako dve porcie/týždeň. Samozrejme ryby sú lepšie ako iné druhy mäsa, len nie každá je rovnako zdravá.

Čo sa týka ryby pangasiusa, je pravda, že môže chutiť, že je bez kostí, ale to ešte nehovorí o tom, či je zdravý alebo nie. Odhliadnúc od toho internetového zdroja o jeho znečistení, žiaľ nie je veľa skutočne serióznych správ o jeho zložení. Jediný údaj, ktorý som našiel o jeho Omega 3 hovorí, že je ich žalostne málo (asi 20 krát menej ako pstruh) , tiež to, že žije v teplých vodách naznačuje, že ich asi naozaj málo je. Takže aj z tohoto pohľadu to asi nebude príliš svetoborná ryba. Mne osobne to pripadá ako v lese strom rakyta, ktorý sa niekedy vysekáva, aby dal priestor dubom, bukom... rastie to rýchlo (takže by to bolo lacné), ale nie je to taká kvalita...

zukab
4. nov 2009

no ja som pangasiusa dala malej asi trikrat, kym som si trocha nenastudovala a nepozerala ake je to svinstvo.
z mraznicky letel rovno do kosa.
podmienky, v akych sa chova, cim ho krmia, ako skladuju, cim napichaju, v akej vode zije... fuj, grc.
takze ostavame pri pstruhoch, lososovi a tuniakovi.

libka1
9. nov 2009

jaron pekne si to napisal 😉 my davame stuku,kapra a sumca (to co brat nachyta 😀 ), a asi 3x jedla sardinkovu natierku 😉 ale zacali sme to davat az niekedy po roku, uz nepamatam presne...

bets
1. dec 2009

co sa tyka pangasiusa, uplne mi staci si pozriet stranku statnej veterinarnej a potravinovej spravy. a dat si vyhladat pangasiusa. oni zverejnuju vsetky podozrive hlasenia, ktore sa vyskytli myslim v ramci EU. napr. vyhladat hlasenia za rok 2009, vyhladalo cca 30 hlaseni z jednotlivych krajin spolu z dovodom hlasenia - teda, co sa v tej rybe naslo a preco zasielku likvidovali alebo vratili. vsetko povod z Vietnamu. ked som este minuly rok riesila pangasiusa, tak som prezerala aj roky 2008-2005 a vtedy v niektorych zasielkach boli dokonca aj nejake tazke kovy a ine nebezpecne latky.
a kedze tych hlaseni je na moj vkus dost vela a pochybujem, ze sa robi kontrola kazdeho importu do krajiny, tej rybe verit nemozem...
ale inak ryby mame velmi radi, detom poctivo kontrolujem a vytahujem kosticky...

jabber
2. dec 2009

Já jsem zase našla, že tyhle zprávy ohledně pangasiuse jsou hoax 😉
http://www.hoax.cz/hoax/pangasius---je-to-k-jidlu/

fishshop
22. jan 2010

dobre spravy do buducna(bratislava a okolie).

planujem zuzitkovat svoje vedomosti nadobudnute o rybach(morskych a sladkovodnych) a takmer vsetkych morskych priser a potvor a v blizskej buducnosti otvorit obchod s cerstvymi rybami. Ako je zname, ryba moze byt dopravena z kazdeho kuta sveta do hocijakeho ineho kuta sveta do dvoch dni(cerstva) a vydrzi cerstva este dalsich 4 - 5 dni(podla medzinarodnich noriem haccp moze byt ryba v obehu do 7 dni!). to znamena ze aj na slovensku bude mozno dostat cerstvu rybu, to znamena ze netreba kupovat ryby zo supermarketov, nic proti ale predpokladam ze kazdy uprednostnuje cerstve maso, nech uz to je kura alebo ryba pred vakuovanymi..
pangasius je velmi popularny, hlavne preto lebo je lacny! pochadza vacsinou z japonska len skoda ze je mrazeny ani vlastne neviem preco..
cize dufam , ze uz coskoro Vas : milovnikov ryb mozem privitat v mojom obchode a poradit co ako a ako dlho a kedy atd.

digysa
20. jún 2011

Ja som sem prisla s otazkou, ako casto davate ryby....ale bohuzial vidim, ze v nasej oblasti je problem aj nejake kvalitne ryby kupit.
Pangasius- tuto rybu, co tu vsetci spominate, o nej som v zivote nepocula....
Tiez som v oblasti, kde morske jedla su na dennom jedalnicku a nie iba ryby ale aj rozne morske zivocichy: shrimp, scallops, homar, kraby, ustrice, ktore maju radi aj moje deti.
A este sme tusim ani sladkovodnu rybu nejedli. Bohuzial kapor je tu jedna z najhorsich ryb...nekupuje ju tu nikto, lebo na predaj ani nie je. Doma si na nej pochutim, ked pridem na vianoce, ale po rokoch jedenia roznych druhov ryb: mahi-mahi, losos, tuna, flounder, tilapia, grouper, bass.....kapor je jednoznacne na poslednom mieste v mojom rebricku. Uz len koli tomu neskutocnemu mnozstvu kosti....mojim detom by som ho nedala z "bezpecnostnych dovodov".
Inak jedavaju ryby od tych 11 mesiacov....zato bravcove maso dostali na tanier az zaciatkom 3-tieho roka 😎
TIez sa tu debatuje o ortuti......najlepsie ryby su male a nadivoko chovane (nie na farmach) a vacsinou sa tu daju dostat cerstve, chytene v ten den, ako ich kupite.

Uvarit rybu je asi najrychlejsia vecera na svete, preto som sa chcela spytat, ako casto ju mate v jedalnicku.
Uz som si nieco zistila cez internet a vidim, ze 2-3 krat za tyzden kludne mozem varit rybu.

tortelinka
20. jún 2011

@fishshop dufam,ze sa cokoro pozrieme

alka127
29. sep 2011

ahojte baby...som rada, že som našla túto diskusiu...moj malý ma 14mesiacov a zatial som mu len raz dala rybku, aj to pstruha...ešte sa mu bojím dať morsku rybku, aj ked sa hovorí, že všeobecne ryby su zdravé, no stretla som sa s tým , že "ryby su vodné filtre" a preto nie je vhodné detský organizmus nimi zaťažovať do 3.rokov...Ale ako to čítam, tak som dostala dilemu, dat malinkemu rybku alebo nie...ja mam prístup k rybám iba v supermarketoch, nie k takým chovaným v rybníkoch...tak teraz neviem...i ked mi papa všetko co može a aj nieco viac, ale fakt teraz neviem....myslíte ža sa nemusim bat mu rybku dať? 😉

8petule8
30. sep 2011

Nám říkal pediatr že rybyjsou vhodné od jednoho roku, takže ybch se určitě nebála ;) Já jsem též z města, ale máme tu dvě takové chovné stanice nebo jak se tomu říká 😀 A tam nám vždycky uloví rybky čerstvé. Myslím že ze supermarketu se není čeho bát, potraviny jsou podrobovány různým textům, spíš bych se bála aby to bylo čerstvé a ne třeba pětkrát zmražené a rozmražené 😕

sisaha
30. sep 2011

@alka127 ja ryby tiez velmi nedavam, ale ked uz tak kupim tie flastickove jedla (Hipp) s obsahom ryb. Tam mam istotu ze neobsahuju tazke kovy a su kontrolovane.

alka127
30. sep 2011

@sisaha Ahoj...ja nie som zástanca Hipp-iek, ale samozrejme neodsudzujem to....Priznám sa, moj malý nemal ani jednu Hippku, každý den mu varím, samozrejme teraz už papa to co my s manželom...No musim najst nejaký obchod kde kupim čerstve rybky, neviete niekto o nejakom?Dakujem

czechzuzanaba
30. sep 2011

@alka127 my kupujeme ryby v Hoferi v Rakousku, teda mrazene ryby, ne cerstve. Kvalita aj cena je super.

anjelicek26
30. sep 2011

@alka127 - u nas je ryba 2-3x tyzdenne na stole, pre mna je to taka alternativa kuracieho, lahko stravitelne, pozutelne a zdravsie 🙂 Zacinali sme lososom (cerstvym), pridali pstruha, kapra - ostatne az po roku. Maly mal prvy raz rybu v 10 mesiacoch, detom v primorskych krajinach ju radia medzi prvymi prikrmami, nieco na tom bude 🙂

No a pangasius je ryba lovena v delte mekongu, oficialne najspinavsej rieke sveta a zlozenie je tiez povazlive - hlavne tie tazke kovy. Ale to nech si kazdy zvazi sam. Navyse je to ryba "bez chuti a zapachu". Bez kosti neni argument. Ani v lososovych filetoch nie su kosti.

alka127
1. okt 2011

Dievčatá dakujem za názory a rady...Nad tým Rakuskom som tiež uvažovala...Tak buduci tyžden sa bude podavť losos...Uvidime ako bude malemu chutit... 😉

anaxamon
1. okt 2011

@alka127 ked uz pojdete do rakuska, definitivne na cerstve ryby odporucam http://www.eishken.at/sk_about.php mozno malinko drahsie ale vzdy cerstve...a dohovoris sa aj slovensky, v piatok a sobotu isto 😉

alka127
3. okt 2011

@anaxamon Dakujem za informáciu...cena mi nevadí, len nech su dobré... 😉