Aký je váš názor na podávanie vitamínu D deťom?

kangaroo
4. aug 2006

Zaujímali by ma vaše názory na podávanie tejto dobroty deťom.Podľa mňa je to svinstvo,čo zahumusuje organizmus ☹ Čo na to hovoria v zahraničí?

bubatko
29. aug 2007

ja davam tak, ako hovori ena, tak mi to povedala aj doktorka - dve kvapky na lyzicku, do lyzicku odstreknut mliecko a sup do pusinky - maly ma uz taky navyk, ze ked ma vidi s flastickou vigantolu, tak otvara pusinku 🙂

teda nie som nejaky extra odbornik, ale urcite som citala, ze inam ako do mlieka sa to davat nema, lebo sa to nerozpusti

tak radsej skus tak

liliandax
29. aug 2007

maminy, ktore davate svojim babtkam Vigantol 2 kvapky denne, kolko vam asi vydrzi taka jedna flasticka? 😅

radoslava
29. aug 2007

Lilia mne vydrzala asi do 5 mesiaca a davam ako pises 2 kvapky denne.
Bubatko u nas to funguje tak ze ja chvilu kojim potom vytiahnem didi a ocino sups vigatol a pokracuje kojenie a krasne to fungure. Sprvu sa mala hnevala ale uz si zvykla. 🙂

maaja
29. aug 2007

dokedy sa ma davat ten vigantol ? mne ho Dr zvysila na tri kvapky denne, lebo maly nema este jadierka vytvorene

maca793
29. aug 2007

maaja
vraj podľa doktorky do jedného roka.
mne fľaštička vydržala 2,5mesiaca a pri dvojičkách necelý mesiac. ja ho malej dávam rovno do pusy 2-3kvapky, a potom mliečko.

liliandax
29. aug 2007

aj ja ho davam pri papani priamo do pusy, maly ked uz vidi, ze mu ho idem dat, sam otvori usta 🙂

len sa pytam na tu dobu "vydrze", lebo obcas zabudneme dat 😒 Ale uz sa snazime nezabudnut.

ena
29. aug 2007

maaja: zalezi od dr. Niekto vravi, do roka, nasa dr. povedala do 2.. ale teraz v lete som napriklad ja malemu nedavala a teraz este budeme pokracovat jesen, zima do tych 2 rokov..

niekde som citala,ze staci do roka a potom dalsi rok v zimnych mesiacoch..

zuzka011
31. aug 2007

kocky davate svojim drobcom aj vitamin C a ako ho davkujete? My sme plne na nutrilone tak nam ho odporucila dokina

ena
31. aug 2007

zuzka011: myslis Cebion? ak ten, tak my obcas dame, ked zacina byt soplavy a tak.. inak, pravidelne nedavam

dadulka19
31. aug 2007

ja dávam 2 kvapky Vigantolu denne priamo do pusky pred kojením a kanavit 3kvapky raz za týždeň.Ale ako vás čítam,nie je to nejak moc?Toľko nedávate žiadna 😀

ena
31. aug 2007

dadulka: vigantol v pohode, ale kanavitu davas asi vela 😒

bubatko
31. aug 2007

dadulka aj ostatne baby, co pisete, ze davate priamo do pusinky pred kojenim, pripadne pocas kojenia, podla mna v pohode, tak som to tusim aj citala, ako jednu z alternativ 🙂

tiez si myslim, ze toho kanavitu davas vela, lebo od jedneho mesiaca sa dava len 1 kvapka 1x mesacne

ale ked uz hovorime o tom kanavite, tak dokedy sa dava??? niekde citam, ze do pol roka niekde ze az dokedy je babo kojene - teda moj maly je stale kojeny a ma 18 mesiacov, tak mam stale davat 1x mesacne? asi sa spytam doktorky, nejak som na to pozabudla

ena
31. aug 2007

zuzka001:

Čo je to Cebion?
Cebion je výživový doplnok s obsahom vitamínu C, v kvapkách, určený pre dojčatá a malé deti. Užíva sa na prevenciu prejavov nedostatku vitamínu C ako nechutenstvo, náchylnosť na infekcie, bledosť, modriny a krvácavosť z ďasien. Vo vyšších dávkach sa odporúča ako doplnok liečby pri nachladnutí a infekčných ochoreniach.

Komu je Cebion určený?
Preventívne užívanie Cebionu vo forme kvapiek sa odporúča dojčatám a malým deťom do troch rokov, pokiaľ ich strava neobsahuje dostatok vitamínu C.

Prečo je vitamín C dôležitý?
Vitamín C je dôležitý pre obranyschopnosť proti bakteriálnym a najmä vírusovým infekciám. Tento ochranný efekt je všeobecne známy - čaj s citrónom pri chrípke. Spevňuje štruktúry spojivových tkanív a zvyšuje pevnosť ciev, predchádza zvýšenému krvácaniu ďasien. Má antioxidačný účinok. Všeobecne známy ochranný účinok vitamínu C vedie k jeho preventívnemu podávaniu, najmä u dojčiat. Jeho obsah v strave dojčaťa živeného materským alebo umelým mliekom je hraničný s jeho potrebou. Navyše organizmus si nevie vytvoriť zásobu vitamínu C - jeho prísun musí byť trvalý.

Ako Cebion užívať?
Ak lekár nepredpíše inak, deťom do 1 roku sa odporúča podávať 5-8 kvapiek (25-40 mg) denne v lyžičke čaju alebo ovocného nápoja. Malým deťom sa podáva 10 kvapiek (50 mg) denne. Vitamín C nemožno predávkovať. Počas vírusovej infekcie sa odporúča dávku zdvojnásobiť na 100-150 mg denne, najlepšie rozdeliť na dve až tri dávky, t. j. 10 kvapiek 2-3 x denne.

zdenka821
2. sep 2007

Ja malému tiež dávam 2kv. Vigantolu denne, ale nikdy si nie som istá, či mu tie 2kvapky skĺznu do pusinky, veď na lyžičke toho stále zostane ešte dosť. To znamená, že celé 2kvapky neužije. Čo si myslíme Vy? Máte tiež takýto pocit?

zuzka011
2. sep 2007

ena:
dakujem za odpoved, manzel kupil v lekarni cebion ale lekarka nam odporucila klasicky celaskon 100 mg aj ked v lekarni mu povedali ze lepsie je davat ten cebion. Pre mna je to tiez praktickejsie, pretoze ten celaskon sa uplne nerozpusti v cajiku a navyse sa mi to zda dost kysle.

mimakro
3. sep 2007

zdenka821:preto sa dávaju dve kvapky, lebo sa ráta so stratou pri podávaní. To množstvo, ktoré malý prehltne, je určite postačujúce. Dadulka19: Kanavit- prvý mesiac života, jedna kvapka týždenne, potom do pol roka jedna kvapka za mesiac. Platí to iba pre dojčené deti. Nedojčené majú K vitamín v sušenom mlieku. K vitamín je dôležitý pre krvotvorbu.

yesno22
4. sep 2007

kanavit papame raz za mesiac podla vahy (kolko kil, tolko kvapiek)...vigantol 3kvapky denne priamo do pusy pred kojenim, teraz v lete som davala len obcas, ale zase zacnem...3kvapky nam odporucila neu aj ort lebo sme velky a mocny 😅
vigantol preto s mlieckom, lebo vit D(podobne ako vit A,E,K) sa rozpusta len v tukoch 😉

roo
7. sep 2010

Obnovujem tuto temu, aj v suvislosti s novymi informaciami o Vigantole...
Prestali ste podavat Vigantol? Nahradili ste ho niecim inym? Alebo ste ani predtym Vigantol nedavali?
Co vitamin D v prirodzenej podobe? Okrem slniecka teda, ktoreho budeme mat coraz menej...
Dojcenym detom - ano alebo nie?

kucierka24
7. sep 2010

Vigantol nepodavaje je to hnus...Na stranke www.sukl.sk je dokaz...Stahuju to z trhu...

stvura
7. sep 2010

ja som davala velmi obcasne, lebo sme vecne zabudli....kazdy den sme ale boli na slniecku aj doobeda aj poobede. Kedze v lete sa nedaval a od dvoch rokov sa nedava, tak uz mame pohodu...este neviem cim nahradim, musim si prezriet nieco ohladom toho, ale najradsej by som v nejakej potravine, lebo nie som zastanca umelin.

lulusha
8. sep 2010

@roo mne poradili davat Cebion (ale asi Multi mali na mysli) alebo Biomar tusim... a mozno sa prejde zase na D vitamin forte...pretoze novy Vigantol by mal byt az o par mesiacov

roo
8. sep 2010

@kucierka24 Ty nedavas ziadne D-cko? Pozeram, ze Tvoje babo je este male...

kucierka24
9. sep 2010

no davala som Vigantol, ale teraz som vysadila..Musime pockat na novy...

mau
9. sep 2010

Nepáči sa mi, že sa po informáciách ohľadne vigantolu nezodpovedné mamičky vystatujú tým, ako ony "to svinstvo" nedávali. Vit. D má nenahraditeľnú funkciu v metabolizme vápnika a fosforu! V potrave prijímame tohto vit. minimálne a z rastlín takmer vôbec. U malých detí je jeho kompenzácia vitamínovými prípravkami nevyhnutná!!! Prečo? Pozrite sa!!!

sorciera24
9. sep 2010

ano, vit. D je potrebny...ale Vigantol nie je pravy vitamin D.....mozno nesuhlasite,hodim sem jeden clanok a su o tom mnoheeeee studie, kto xce,si moze nastudovat....
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

mau
9. sep 2010

@sorciera24 stopercentne súhlasím s tým, že vigantol nie. Ale mamy by si mali uvedomiť, že vit. D podávať musia...

roo
9. sep 2010

@kucierka24 Preto som sa pytala, lebo kamoska ma rovnako male dietatko a nevie, ci davat alebo nedavat, nasa pediatricka... no nielenze nepovedala, ze ho treba vysadit alebo docasne nahradit inym (volakedy predpisovala Infadin, neviem, preco teraz nie), ale dokonca zahmlieva. Vraj sa informovali v lekarni (pardon - nie pediatricka, to sestricka zdviha telefony a dava takuto informaciu) a tam im povedali, ze ide len o nejake chybne kody, ze maju davat Vigantol dalej. !!!!!!! Chapete to? Nepovedia ani len tie suche fakty, co uvadza SUKL, ale takto zavadzaju. 😲

tweetinkapp
9. sep 2010

@mau a co ine ak nie vigantol? nam ho odporucila doktorka davat len do jedneho roka. ale teraz ked je menej slniecka by som mu aj podavala vitamin D. aj svagor, co studuje medicinu mi vravel, ze im nejaky prednasajuci hovoril, ze by sa v dnesnej dobe mal podavat stale ako prevencia proti osteoporoze

mau
9. sep 2010

@roo Ja som sa s Dr. dohodla na vysadení vigantolu a dvojtýždňovej pauze. S tým, že potom podáme nárazovú dávku vit. D. BTW v lekárni mi povedali, že liek môžeme užívať ďalej, lebo ten 4-vinylcyklohexén nie je toxický. On toxický nie je, len je zaradený do skupiny karcinogénov 2B. Veď prečo by to inak sťahovali z trhu...

mau
9. sep 2010

@tweetinkapp vyššie som písala, že vit. D sa podávať musí!!! Hlavne kvôli prevencii vzniku rachytídy - krivice. Existujú kapsule, ktoré vyrába Slovakofarma a sú nárazovou dávkou vitamínu D - podávajú sa raz kvartálne (sú na lekársky predpis). Voľakedy sa podávali len tie, kým neprišiel na trh vigantol - bohužiaľ farmaceutické spoločnosti to je predovšetkým veľký business.