Aký je váš názor na podávanie vitamínu D deťom?

kangaroo
4. aug 2006

Zaujímali by ma vaše názory na podávanie tejto dobroty deťom.Podľa mňa je to svinstvo,čo zahumusuje organizmus ☹ Čo na to hovoria v zahraničí?

petal
9. sep 2010

uprednostnuje sa kazdodenne podavanie vit D pred jednorazovymi kapsliami z dovodu toho, ze pri tom podani raz za tri mesiace nie je iste, ci sa dietatu dostane dostatocna davka, male dieta to moze vygrcnut alebo vykakat, tak preto tie kvapky. A Infadinu sa tusim skoncila registracia, firma musi asi kazdych 5 rokov poziadat o predlzenie registracie. A suhlasim, farmac. spolocnosti su biznis, ale to je vsetko, vsade ide o peniaze, kazdy chodi do prace aby zarobil, ale musim sa ich aj zastat, vdaka nim su na trhu lieky, ktore umoznuju, predlzuju a skvalitnuju zivot. 😉 Inac som dnes citala zaujimave citanie od Bukovskeho-odbornika na vyzivu, ktory odporuca vit, D aj dospelym pocas zimnych mesiacov.

kucierka24
10. sep 2010

@roo Mne vravela kamoška, čo robí v lekárni, že majú vyrábať nový Vigantol bez toho gumenného uzáveru... Tak si počkám na to a nebudem mu podávať nič iné...Ešte je, že vraj vit.D kapsule, ale to fakt neviem ako to mám 2 mesačnému bábätku podávať...Dufam, že im to nebude trvať dlho 😖

roo
10. sep 2010

@kucierka24 No mne pri jednom dietati predpisala pediatricka aj tu kapsulu, to som si ostriekala trochu mlieka na lyzicku, do toho vyliala pol kapsle, dala spapat, potom zase, tak som vyzmykala celu kapslu a dala zapit MM. Ide to.

kucierka24
10. sep 2010

Ja nekojim, jedine že by som mu to rozpustila do mliečka... No uvidim...

roo
10. sep 2010

@kucierka24 No to je vlastne jedno, do akeho mliecka sa to da 😉 Este ma napadlo, ze sa to moze naliat do cumlika (ale aj s trochou mlieka) a tak dat drobcovi. Dokonca je to mozno jednoduchsie, ak pije babo z flasky.

ikke
10. sep 2010

v uvodnej otazke sa zakladatelka pytala, ako je to v zahranici.
u nas v NL sa podava vitamin D dojcenym detom vo forme kvapiek podla navodu na baleni, zvycajne kazdy den 5 alebo 10 kvapiek. deti na UM maju vitamin D uz v umelom mlieku. ak je dieta na kombinacii materskeho a umeleho mlieka, vitamin D sa podava pokial dieta pije menej nez 500ml umeleho mlieka.
to vsetko do veku 4 rokov, potom sa podava detom s tmavou pletou nadalej pocas celeho roka, ostatnym detom v mesiacoch, ktore maju v nazve R, pripadne aj ak dieta chodi malo von

bobocka
13. sep 2010

ahojte maminky.veru aj mna zaskocil ten fakt o stiahnuti vigantolu z trhu.kedze mam maleho syna a vigantol som mu davala denne,tak ma to riadne nastvalo.ja viem,ze sa stiahol z trhu koli divnej chuti ci zapachu...bla bla bla.to nam povedali teraz.bohvie co z toho bude 😠 pevne dufam,ze nic ale.je strasne zvlastne,ze v roznych castiach slovenska sa k tomuto doktori i lekarnici inak stvaju.ja zijem v banskej bystrici,tu vigantol stiahli z lekarni a doktori ho predpisovat nemozu. a inde zas kludne lekari vigantol davaju a aj lekarne ho predavaju.akurat dnes som sa bola na to v lekarni pytat a lekarnicka mi povedala,ze oni maju zakaz vigantol vydavat,ak by tak spravili,cakala by ich mastna pokuta.ja som hned ako ta info o vigantole vysla, ten vigantol prestala davat.hned som utekala s nasej detskej.ona mi poradila tyzden vyckat,ze co z toho bude a nasadili sme malemu cebion multi ,ktory tiez obsahuje vit d,ale nie je natolko obsiahnuty ako vo vigantole, a teda sa to za adekvatnu nahradu nepovazuje.cebion multi sa neodporuca davat dlhodobo,tak sme ho davali len 5 dni.tento vikend som vysadila,dva dni malicky nic nemal a dnes vecer som mu dala kapsulu vit d zo slovakofarmy.nie som tym nadsena,no mam pocit,ze toto ide mimo mna.musim teraz verit nasej pediatricke.misko je este malicky,fontanelu zrastenu este nema,citala som vela o vit d a odporuca sa davat detom do veku 2 rokov a potom kazde zimne obdobie sa vraj odporuca doplnat vit d detom az do veku 18 rokov ako predchadzanie osteoporoze atd.ten vit d ,ktory som ja malemu dala je v kapsuli,je to konska davka v podstate,dava sa len raz a na tri mesiace sa nic ine nemusi davat.treba vsak potom davat pozor,aby nedoslo k predavkovaniu.to sa moze stat len ak by sa pouzilo k tomu viacej vitaminovych doplnkov obsahujucich vit d.teda cebion multi ja teraz isto nesmiem miskovi dat.radila som sa o tomto s jednou lekarnickou a ona mi vravela,ze jej deti mali len tieto kapsule,ze vigantol predtym nebol a su uplne ok.ze predavkovania sa bat nemusim ak si teda dam pozor na to ake lieky mu blizkej dobe dam (najlepsie ziadne 🙂 ). aj na sukl sa pise,ze zatial kym je vigantol vyradeny sa ma podavat vit d od slovakofarmy.to je to co som ja dala.skuste sa na to opytat vasich pediatriciek aky maju ony na to nazor.

bobocka
13. sep 2010

@kucierka24 tu kapsulu mozes rovno do pusky vytlacit a hned na to mu das mliecko 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
roo
14. sep 2010

My uz mame vacsie deticky (najmensie ma 18 mes.), tak sme kupili Jamieson cmulacie tablety v tvare medvedikov. Su bez chemikalii, jeden medvedik ma 400 IU.

lienkap
29. sep 2010

Ahojte mamičky, mne doktorka poradila kúpiť si v Rakúsku Olovit kvapky, to je vlastne ako Vigantol. Máte ho niekto?

miluska.h
29. sep 2010

@lienkap ahoj, my sme oleovit kupili. je tovitamin d3, to iste ako vigantol

lienkap
29. sep 2010

Takže Oleovit, lebo ona mi napísala na papierik Olovit a ja som to nemohla nikde nájsť na nete. Ďakujem pekne za pomoc 🙂

maggie2
29. sep 2010

@lienkap My sme používali Oleovit Tropfen (kvapky) od roku 2005-2008. V pohode. Bez chuti, bez zápachu, priezračný. Stojí cca 5 euro. Majú ho v každej rak. lekárni.

ikke
30. sep 2010

nasa laktacna poradkyna nam naposledy na stretnuti vravela, ze citala vysledky nejakeho vyskumu ohladne toho, ako vlastne detske telo dokaze vyrabat vitamin D. vraj bezne oblecene dieta uz za 2h tyzdenne na slnku dokaze ziskat/"vyrobit" dostatok vitaminu D; a dokonca nahe dieta (iba v plienke samozrejme) potrebuje na to iba 30 min tyzdenne.
takze ono to s vitaminom D asi nebude take dramaticke, ze ak nebudete davat kvapky, dieta bude mat problemy 😉

pia22
30. sep 2010

@ikke tiez si to myslim. V opacnom pripade by nasi stari rodicia mali obrovske problemy, kedze vtedy o D vitamine ani nechyrovali.

cestovatelkaandrea
1. okt 2010

@ikke tak to je fakt zaujimave. Vies ako ma zvozila doktorka na poradni, ked som jej povedala, ze uz D-cko drobcovi nedavam. Deti v NL musia do 4 rokov kazdy den a hotovo. Vraj mam ist do lekarne alebo drogerie kupit novu flasticku a nezabudnut mu davat kazdy den.

cestovatelkaandrea
1. okt 2010

a to som este zabudla napisat, ze nas drobec je takmer kazdy den vonku dve hodiny, takze on toho vitaminu D musi mat fakt bohato.

tanja61
17. máj 2011

ahojte baby ja zijem v UK a tu sa ziadny vit.D nedava pri narodeni sa picha vit.K a to je asi tak vsetko ale mam zo Slovenska vigantol prvemu som podavala asi rok a niekedy som aj zabudala a teraz drobcovi som zacala az dnes lebo som nato uplne zabudla a ma 3mesiace 😅 takze viete niektora napisat ci sa vobec ten vigantol odporuca alebo nie su tu rozne nazory dakujem

kaja73
17. máj 2011

@tanja61 Prečitaj si toto. http://dolezite.sk/Svet_zachvatila_epidemie_ned... teraz v lete stači slniečko,ale nie cez opalovaci krem-aspon 20min denne bez neho-ruky,tvar.

anjelicek26
17. máj 2011

@kaja73 - tak tento zdroj snad nebudes brat vazne 😀 😀 Uz len nadpis "zachvatila epidemie" hovori viac ako dost o celom clanku 😅 😅

kaja73
17. máj 2011

@anjelicek26 nazor nech si spravi každy sam. 🙂 nam to funguje-hlavne na imunitu.

anjelicek26
17. máj 2011

@kaja73 - imunitu hm, ja fakt neviem, myslim, ze tam rozhoduju ine veci a predovsetkym geneticke predispozicie, ja mam doma dva vecne zdrave exemplare a to tak, ze ani jeden nemal v zivote horucku, antibiotika, zapalene hrdlo, maximalne 2-3 dni pokasliavania dcerka a uz je z toho vonku, presla si opatrovatelkou, skolkou a skolou teraz bez jedineho vymeskaneho dna, co je ako tu citam niekedy chorobnost skoro "nemozne". Nemala ani florety, ani vitamin D, probiotika ani ziadne pridavne vitaminy, ovocia poje dost...

Jasne, ze si nazor spravi kazdy sam, ale vseliek, co zo stale choreho dietata supom urobi zdrave a odolne este nevynasli.

kaja73
17. máj 2011

@anjelicek26 Tak si to cen a ti, ktori zas maju problemy hladaju cesty ako to zlepšit. 😉

tanja61
17. máj 2011

@kaja73 no zaujimavy clanok ale aj dost vystrasujuci ze epidemia? 😅 myslim ze sa to trocha prehana ale jednoznacne ved na skodu to nemoze byt uzivat vigantol ci ano?
@anjelicek26 tak to mas stastie ale su aj vecne chorlave deticky ja sice sa nemozem stazovat lebo moj starsi syn mal antibitika asi 3krat a vacsinov na soplenie mu nedavam nic okrem vitaminov 😉

aliza
17. máj 2011

@tanja61 @anjelicek26 nema stastie, proste pouziva zdravy rozum a robi veci inak, ako ostatni. Takze to je o pristupe. A ak ma niekto stale chorlave deticky, treba hladat pricinu a nie deti stopat kadecim.

tanja61
18. máj 2011

@aliza robi veci inak ako ostatni a mozes nam napisat ako to je prosim? 😉

aliza
18. máj 2011

@tanja61 napriklad aj tym, ze neriesi kazdy sopel a kasel ATB, ako je zvykom na SK. Tu take ako pamycon ani nepoznaju, takisto ziaden Nasivin a ine poskodzovatele sliznice. maximalne slany roztok, inhalacia eukalyptovych kvapiek a ja zvyknem davat homeopaticky sprej do nosa. Takze sliznica sa sama obnovi a bojuje proti dalsim infekciam sama a tym padom nechodime zo sopla do sopla.
Takisto obliekanie je na Sk fenomen, ktory nikdy nepochopim. Staci si precitat temy tu na MK, 'Ako obliect babatko', az mi vlasy stoja dupkom, ked citam, ze dieta ma na sebe 3 vrstvy, pancuchy!, deku a niektore aj fusak a vonku je 25 stupnov. Moj maly sa v 25 stupnoch kupe v bazene na zahrade, pancuchy nepozna, ani ciapky a je zdravy, este chory nebol.
Dalej strava, s prikrmami sa zacina pomaly uz v 3 mesiacoch a hlavne je velka moda napchavat deti kupovanym sajrajtom, pre mna su to len obycajne konzervy, nic viac, ktore by som svojmu dietatu nikdy nedala, clovek nema ani paru, ako to bolo pripravovane a co v tom vlastne je lebo ked take iste urobim doma, ma to uplne inu chut. Dalej sa skoro zacina s mliecnymi produktami, ktore maju dopad na celkove zdravie, nakolko je to zataz pre detsky organizmus, najma oblicky a tym padom to ma vplyv aj na imunitu, dalej cukor, ako piskoty a caje a ine hluposti.
Ja nehovorim, ze kvoli tomuto su deti chore, to uz nikto nezisti, ale u mna to fungovalo u oboch detoch a celkovo, tu nie je taka chorobnost ako na SK, nepoznam dieta, co by lezalo doma co i len tyzden s kaslom, obliekanie v Uk je zname asi vsetkym, takze otuzilost najvacsia, prikrmovanie sa odporuca az od 6 mesiacov, aj ked je dieta na UM, prave kvoli nepripravenosti organizmu na inu stravu ako mlieko....nemame tu ziadne rotavirusy, moraxelly, klebsiely a neviem co ine a pritom hygiena je tu mizerna. Takze nieco je zle na pristupe, aky je na SK.

tanja61
18. máj 2011

@aliza ja zijem v uk takze viem ako to funguje 😉 su veci s ktorymi suhlasim a su s ktorymi nie...co sa tyka otuzovania tak to je tu uz brutalne ja neobliekam deti 3 vrstvami ale taktiez nechodia hole ako anglicke deti,novorodeniatka s holymi nozkami nesuhlasim,deti tu chodia zasoplene v jednom kuse...co sa tyka atb suhlasim nedavaju sa za kazdym co je dobre pre imunitu🙂starsieho syna som len kojila 6mes.ziadne caje a ani prikrmovanie a neda sa povedat zeby nebol chory ale aj tak myslim ze nieje casto chory 🙂 u mladsieho syna planujem len kojit 6 mes a az potom prikrmovat takze suhlasim co pises 😉 pravda je naozaj taka ze tu sa az tak ohlady neberu na nadchy a veci podobne co je pre imunitu dobre 😉

aliza
18. máj 2011

@tanja61 ved ja nehovorim, ze az take otuzovanie, ako je tu, UK je jeden extrem a SK druhy, najlepsia stredna cesta a ano, vidis deti zasoplene lebo nelezia 2-3 tyzdne doma s kazdym soplom.