Boľavé bruško, kŕče, plynatosť - nie je to kolika?

veverica
1. mar 2008

zakladam tuto temu lebo uz som naozaj zufala. Zaroven prosim adminov nech nezamykaju tuto temu a neodkazuju ju na koliku, reflux a podobne temy.

Uz to je 5 mesiacov co sa trapime s bolavim bruskom. Mali sme diagnozu kolika, reflux, ale mne sa to nezda. Nech robim co robim problemy pretrvavaju. Vyskusala som uz vsetko mozne aj nemozne co by malo na plynnatost pomoct a az na nahodne male ustupky ziadne vyrazne pozitivne zmeny nenastali.
Cez den je moj maly syncek relativne v pohode, az na to, ze dost vela prdi. No noci su velmi tazke. Pravidelne kazdu noc sa mrvi, napina brusko, ma krce a nakoniec velke hlasne prdy, ktore ho vacsinou riadne rozplacu. Jasne, ze som skusala vsetky mozne caje, maste, masaze, kvapky a neviem co este, ale nech robim co chcem v noci to jeho prdenie vzdy vyusti do riadneho placu, ktory nakoniec utisim tak, ze mu dam napapat.

Prosim vas nemate s tym niektora skusenosti co robit? Akeho vysetrenia sa mam domahat? A o co by mohlo ist?

Dakujem!

veverica
autor
15. mar 2008

slavka to je aka ta kominova voda???

slavka29
15. mar 2008

kminova=rascova voda. To mi poradili skusenejsie mamicky, dam rascu do dojc. vody a prevarim ked vychladne, do toho pridam nutrilon comfort. Od kedy jej to robim nemala ziadne koliky.

babulkaxy
5. apr 2008

ahojte mamicky potrebujem od vas dobre rady 🙂 mam doma mesacnu dcerku ktora je na UM nutrilone.od tej doby co papkame nutrilon mame problemy s kakanim,neustale musime pouzivat hadicku ☹ vyskusali sme asi uz vsetko cajiky,masticky,masaze aj kapky babycalm,ale nic nepomohlo.cez den je este celkom v pohode ,ale vecer to je hrozne strasny plac a dokaze bit hore aj tri hodiny.uz neviem co dalej 😢 dakujem za vsetky rady 🙂

bubinko83
27. sep 2008

Moj maly aj kaka aj prdka a napriek tomu ma problemy a stale sa krči v oblasti bruška..... 😢 Kojimho,neviete niekto poradit,prosim??

annag
27. sep 2008

bubinko, napriek tomu môže mať koliku, kolika znamená, že plyny odchádzajú ťažšie, nemusia byť úplne zastavené. Akú farbu má stolica? Nepapá hltavo?

bubinko83
28. sep 2008

annag,stolica ma žltu farbu ako praženička. No,niekedy papa hltavo.prečo?

annag
28. sep 2008

bubinko, práve hltavé pitie pôsobí na trávenie bábetka negatívne - vtedy sa nahlce veľa vzduchu, ktorý v brušku vytvára plynatosť - vytvára sa tam pena a plyny nemôžu ľahko odchádzať von. Ak papá hltavo, treba odstrániť jeho príčinu. Bábetko papá hltavo, ak je príliš hladné, vtedy mu treba dávať papať skôr, už pri jemných náznakoch hladu. Je možné, že mu mliečko tečie veľmi rýchlo a prudko - treba si trošku mliečka odsať pred dojčením, aby sa správne prisalo a mliečko už išlo pomalšie. Alebo, ak prudko tečie, zvoliť takú polohu, pri ktorej mliečko tečie proti gravitácii - po ležiačky ležíš Ty a na bruško si položíš bábo, resp. po sediačky na koleno si posadíš bábo tváričkou k Tebe a jednou rukou pridržiavaš bábo a druhou svoj prsník. Naopak, môže sa mu mliečko pomalšie spúšťať, vtedy treba tesne pred dojčením prsníky stimulovať narp. jemným masírovaním, teplým obkladom, teplým nápojom, čo vypiješ, aby sa oxytocín ľahko a rýchlo spúšťal. Ďalej môže mať bábetko nepohodlnú polohu pri dojčení, nie je správne otočené celým telíčkom k mame - hlavne bruškom a prsník mu vypadáva.

Ešte jedna vec - ak bábetko trápi bruško, tak skús na niekoľko dní vysadiť mliečne výrobky. Alergény z mlieka sa postupne koncentrujú a prechádzajú do MM, na čo môže bábetko sprvoti len nenápadne alergicky reagovať. Uvidíš, či sa koliky náhodou nezmiernia.

bubinko83
28. sep 2008

annag,dakujem za radu.Ja mliečne vyrobky nejem skoro vobec,takže toto to nebude.Maly sa mi teraz tak povrackal,že až mne prišlo zle.Bolo toho asi pol litra a musela som ho hned okupkat.A po kupkani som ho dala do postielky a hned mi zaspal.Je možne že ho niečo tažilo na žaludku? Napr. že som niečo popapala ja?

annag
28. sep 2008

to nie bubinko, skôr sa príliš veľa napapal, neboj, pol litra toho nebolo, keď bábo vracia a mliečko sa rozleje, vyzerá to na veľké množstvo, no zdanie klame, je to väčšinou oveľa menej, než si myslíme. Skús urobiť protirefluxné opatrenia, pomôžu, aj keď bábo papá viac, než jeho objem žalúdka dokáže prijať - dojči po menej a častejšie, ale tak, aby po napapaní mal aspoň 30 minút pauzu, zvýš mu podložku v postieľke na 30 stupňový uhol, po napapaní ho nos na rukách tak, aby si mu bruško čo najmenej stláčala, daj ho aj na polhodinku do autosedačky. Aj pri dojčení zvoľ takú polohu, aby bol trošku naklonený, nech sa mu mliečko čo vypije nevracia späť. Ak máš výborne rozbehnutú laktáciu a malý dobrý sací reflex, tak niekedy sa bábetko dokáže napapať v rekordne krátkom čase. A taká zmena prichádza veľmi často náhle.

bubinko83
28. sep 2008

annag,no mne sa zdalo že v poslednej dobe sa nejako rychlo napapa.Takže je to možne???? Ale zachvilu zase pyta a ja neviem či je už najedeny alebo čo.Ale to už len tak cmula bradavku jak dudlik.

annag
28. sep 2008

bubinko, jasné, nanapá sa rýchlo a druhý krát chce už iba zapiť žalúdočnú kyselinu, čo sa mu pri preplnenom žalúdku vracia späť. Takže nadojči na jeden raz, počkaj aspoň 30 minút a až potom znovu prilož.

bubinko83
28. sep 2008

A ked spi to ho mama budit,len aby sa napapal? A v noci tak isto?

annag
28. sep 2008

nie, nebuď ho, dávaj mu papať kedy chce, len dávaj pozor na to, aby sa nebudil veľmi hladný - ako často teraz papá? Papá z obidvoch prsníkov? Koľko trvá jedno dojčenie?

bubinko83
28. sep 2008

Teraz papa približne každe tri hodiny.Prsniky striedam takže z obidvoch a jedno krmenie trva asi 15min niekedy len okolo 5min. 😒

annag
28. sep 2008

No tak to je krásne dojčenie, takže s najväčšou pravdepodobnosťou prechádzate do fázy, keď mu stačí papať len z jedného prsníka. Ak si bude po napapaní pýtať znovu prsíčko, tak vyčkaj a potom mu daj ten istý prsník, aby vyťahal zadné mliečko, to tečie pomalšie. Až keď by bol aj potom hladný tak daj aj druhý prsník. Bábetko sa môže kľudne napapať aj za 5 minút, pri dobrej laktácii to nie je nič výnimočné, ony majú taký ťah, že to je pre ne hračka, vytiahnuť za ten čas napr. 100 ml.

Dojčenie sa mení v čase - je obdobie, keď bábo papá napr. 50 minút a potom zrazu začne papať veľmi krátko, následne môže prísť obdobie, keď bude chcieť papať opäť dlho. Ak mu nebránime a nevytvárame umelo intervaly, tak si bábetko takto reguluje dojčenie pre svoje potreby a núti prsníky vyrábať toľko mliečka, koľko v danom období potrebuje.

bubinko83
28. sep 2008

ahaaaa,takže by to malo byt v poriadku.Mliečka mam dost,až mi same tečie,tak preto sa asi rychlo napapa 😕

annag
28. sep 2008

bubinko, presne tak, máš veľa mliečka, rýchlo tečie a teda aj rýchlo zasýti, to je výborné 😉 🙂 🙂 🙂

jitdan
28. sep 2008

Ahojky, tak jsem našla zde to pravé téma 😀 Náš malý (je mu 10týdnů) má naprosto ty samé problémy. Od narození byl na Nutrilonu HA a kvůli obtížím (kolikám) je na Nutrilonu Comfort. Je to trochu lepší, ale stejně má při krmení křeče a slyším pláč a pláč......A je pro něj problém se vyprdíkovat i vykakat. Vše jsme už snad vyzkoušeli. Jediné co ne, tak je ten Espumisan. To jsem se dočetla až tady. Chci se tedy zeptat na něj. Pro miminka je jiný druh než pro dospělí? To jsou kapky nebo prášky? Může už to takhle malé miminko? Jak často ho používat? Díky moc........

majatob
28. sep 2008

ahojte, musim se pridat, mame ten samy problem, akorat s tim rozdilem, ze kojim a nicim neprikrmuju.. pres den v pohode, noci nespime, malej se krouti, breci, nahlas prdi 😅 se stravou to nic spolecneho snad nema, uz jsem to tak omezila, ze nic nadymavyho do meho jidelnicku snad neproniklo... Nepomaha nic..

annag
28. sep 2008

majatob, ak si obmedzila všetky potraviny a stav sa nezlepšil, tak ich začni znovu jesť. Nemá zmysel, aby si sa takto obmedzovala, iba čo Ti môžu chýbať vitamíny či minerály. Cez deň je to možno lepšie preto, lebo malý sa už viac hýbe a tým si masíruje bruško. V noci leží a má menej prirodzeného pohybu. Skontroluj, podobne ako som písala pre bubinku - či nepapá hltavo a teda či neprehĺta veľa vzduchu. Nekojíš podvečer a v noci v inej polohe než cez deň? Nekojíš vtedy častejšie alebo dlhšie?

majatob
28. sep 2008

Kojime co dve hodiny asi 10 minut, vetsinou ve stejne poloze, nehlta... kdyz si dam co jsem prestala jist je to jeste o to horsi, na doporuceni doktorky jsem zacala pit Gravimilk aby mi prave nic nechybelo...

annag
28. sep 2008

majatob, pokiaľ si pod lekárskym dohľadom a lekárka vylúčila tráviace problémy - napr. reflux, alergiu na BKM, zápalové ochorenie ... a Ty si obmedzila z jedla čo sa dá, malý nepapá hltavo, dodržiavaš protirefluxné opatrenia,tak to skutočne bude len klasická detská kolika, i keď je ozaj menej časté, aby pretrvávala až do takéhoto veku.

bubinko83
28. sep 2008

annag,dakujem za rady a aj za to že si ma ukludnila trošku a viem niečo viac o našom malom problemiku 😉

annag
28. sep 2008

bubinko, pekné dojčenie a keby dačo, tak sa ozvi 😉 🙂

julie6
29. sep 2008

ahoj annag, pisala som Ti uz skor na internu postu,ale kedze nas problem je totozny s temou tak pokracujem tu,
budeme mat skoro rok a stale sa budi maly 4-5x v noci, znizila som pocet kojeni na 2-3x cez den, nedavam mu nic z lepku uz druhy tyzden,a vera caste kakanie prestalo, teraz tych 2x, no vcera dostal nadchu, znovu slini a hned kakal aj bez lepku 5x, tak fakt neviem, z coho to je, ale popri tych castych stoliciach nas hlavne trapi nafukovanie, uz 11 mesiacov to riesim, prv mi vraveli ze to sposobuje reflux, davala som Sabsimplex, nic, potom Espumisan a este sa to zhosilo, masirovat brusko mi gastro lekarka zakazala kvoli vrackaniu,a vraj 6 mesacne dieta a este tak aktivne ako na Janicko by malo prdkat pri pobybe nie cviceni....no ani zlepsenim refluxu to neustupilo, cez den je pohoda, no v noci sa zobudi posadi a place, musim ho vziat na ruky, krci sa napina, a potom prdik, skusila som teda Infacol a zabralo to 3noci spal celu noc alebo s 1x zobudenim, to sme oslavovali,no nechcela som davat vkuse Infacol a budenie v noci pokracuje, tak som zase dala na 3dni Infacol a znovu spi lepsie, boli sme na vysetreni, robili mu tu intoleranciu laktozy,strasne vysetrenie az som lutovala ze som na to pristupila, a vysledok je negativny, este cakame na vysledky krvi kvoli lepku, no neviem ci to ma suvis s tym nafukovanim, lebo uz 12 den lepok nepapa, a bez Infacol sa v noci zvyja,natahuje a musim ho drzat zvisle a s pokrcenymi nozkami,az ked si prdne, potom zaspi, stale ked sa prebere pocujem ako mu nieco puka v brusku, bud ma fakt citlive brusko ze citi kazdy pohyb v creve a v noci mu to vadi alebo uz neviem co, vsetci mi vraveli ze to je tym, ze zaspava na prsniku a nevygrga sa, no uz tyzden nezaspava na prsniku,sekla som s tym, lebo uz som chronicky vycerpana z tych noci co spim tak prerusovanie po hodinke dvoch. Mam davat Infacol castejsie, ved tam pisu len 3-5dni? Vyradila som mu na par dni aj UM z flase a bolo to rovnake, lekar mi vravel ze ak ta laktoza je OK, tak to nemoze byt z toho ze ja vypijem mlieko a kojim, ci zlou technikou,vraj aj z antikolikovej flase dieta absorbuje viac vzduchu ako pri prsniku,co sa mi nezda,a ani alergia na BKM sa nepotvrdila z toho IGE,ci sa to robi este nejak specialne?aby som vedela povedat lekarovi,ake vysetrenie vlastne chcem,lebo mame problem sa dohodnut, hovori len trochu anglcky a my francuzsky nevieme.ci mam prestat uplne kojit a upravi sa to???uz aj to ma napadlo,viem ze dlhsie ako do roka kojit nebudem, takze nam ostavaju 4 tyzdne,som zvedava ci sa to potom upravi, ak ano tak neviem, ci kojenie v mojom pripade nemala aj odvratenu stranu????Toto mi totiz stale tvrdi svokra,ze mozno z mojho MM,a len ho trapim,a ja furt ze do roka kojit....
Svokra ma na mna nervy,co ho chudatako trapim,a vodim po vysetreniach, ked mu nic nie je, vraj niektore deti tak zle spia, no co ja????ved ledva taham nohy za sebou z toho ruckovania nocneho, 7.oktobra ideme na konzulatcie tu ku gastro lekarovi som zvedava co mi povie, vraj nejake ine mlieko skusi nastavit pre neho, teraz je mliecne ryzove sunarky rano aj vecer po 150ml,kedze chleba na ranajky nemoze, plus ho 2-3x kojim, nuz a este som zabudla, bez Infacolu cez den vobec neprdi, je to normalne????ved deti by mali prdiet nie????

norik1
29. sep 2008

Len nepocuvaj svokru, este som take nevidela, ze z MM!! Kludne ho koj,urcite mu z tvojho mliecka tazko nie je...ved teraz skoro po roku ma uz tak nizku vyzivovu hodnotu, ze je to skor voda ako mlieko...netrap sa, aj my kakame a veeeeelmi tazko prdime...bez sab simplex tazko...ale my to mame asi z Nutritonu - zahustovadla... drzim ti palciaky Julie6, musis byt straaaasne silna 😉

jitdan
29. sep 2008

PROSÍM, jak se užívá ten Espumisan..............? díky....

jitdan • 1d • Včera v 17:33
Ahojky, tak jsem našla zde to pravé téma Náš malý (je mu 10týdnů) má naprosto ty samé problémy. Od narození byl na Nutrilonu HA a kvůli obtížím (kolikám) je na Nutrilonu Comfort. Je to trochu lepší, ale stejně má při krmení křeče a slyším pláč a pláč......A je pro něj problém se vyprdíkovat i vykakat. Vše jsme už snad vyzkoušeli. Jediné co ne, tak je ten Espumisan. To jsem se dočetla až tady. Chci se tedy zeptat na něj. Pro miminka je jiný druh než pro dospělí? To jsou kapky nebo prášky? Může už to takhle malé miminko? Jak často ho používat? Díky moc........

veverica
autor
29. sep 2008

jitdan zbehni si do lekarne a tam sa skus informovat. Ja som ich davala tiez (okrem inych), ale uz si nespomeniem kolko kvapiek sa dava takym malym babatkam. V pribalovom letaku je to napisane. Inak nam najlepsie, a najrychlejsie zabrali kvapky Infacol (drahsie, ale stali zato).

annag
29. sep 2008

ja len k príspevku julie,

riešili sme jej otázku cez IP, lebo má niekoľko problémov naraz.

Infacolu sa netreba báť, lebo podobne ako Sab simplex sa nevstrebáva do organizmu, len pomáha organizmu odpeňovať sa, zmierňovať plynatosť - dobrý odchod plynov. Tie odporúčania výrobcov sú kvôli tomu, aby sa pri dlhodobom užívaní neskryla iná vážna príčina koliky, nafukovania, napr. alergická reakcia ako je alergia na BKM, celiakia, intolerancia laktózy, prípadne reflux, zápalové črevné ochorenie ... Ak je bábetko sledované lekárom, ktorý sa snaží nájsť príčiny a robí potrebné vyšetrenia, tak nie je ich užívanie škodlivé.

Koliku môže ovplyvňovať väčší podiel mliečnej zložky vo výžive. Ak je bábetko staršie a je na príkrmoch, možno vyskúšať večernú mliečnu dávku vymeniť za nemliečnu, napr. zemiaková kaša, zeleninový príkrm, ovocný príkrm ...

pjosa
30. sep 2008

Infacol, espumisan a sab simplex je vsetko na rovnakej urovni. Netreba sa toho bat Nie su navykove ani nic. Sestre malinka velmi plakala a bol predlzeny vikend. Tak sme v lekarni kupili sab simplex a dali zatial pred predpisu. Potom aby mala ciste svedomie, zavolala doktorke domov a ta jej cez fon povedala, ze nech si kupi sab simplex a dava jej po 15 kvapiek pred papanim. A odvtedy jej to ustupilo. Ked bola na prehliadke, tak doktorka jej zopakovala, ze tieto troje kvapky babatku neublizia a su na rovnakej baze. Moja neterka ma 2 mesiace.