Čo robiť, aby škôlkar nenakazil doma bábätko?

stanka911
9. okt 2008

Ahojte, chcem sa opytat ako riesite, ked vam skolkar donesie zo skolky nejaku chorobu? Moja dcera zacala chodit do skolky teraz v septembri a uz je 4. krat chora - boli to sice len sopliky ale moja 7 mesacna dcera to od nej tiez stale chytila a ja sa bojim toho, ked donesie nieco vaznejsie, ze opat budu chore obe. Lekarka mi odporuca nechat starsiu dceru aspon cez zimu doma a do skolky az v jari, kvoli tomu, aby sa mladsej dcere dovtedy ako-tak vybudovala imunita, lenze ona skolku miluje, je hrozne rada medzi detmi a tazko ju odtial dostanem co i len domov, neviem si predstavit keby som jej ju zrusila uplne, kazde rano sa tesi, ze bude s kamaratmi a ked je aj chora, tak jej vzdy poviem, ze ked vyzdravie tak sa tam vrati. Ale tiez nechcem, aby mladsia dcera dostavala skolkarske choroby uz teraz. Co robite vy v takych pripadoch?

erikasadek
9. okt 2008

ahoj ja ho davam do skolky, a vybuduje si imunitu aj moj mladsi syn, a je to tak, zatial len raz co bol trochu prechladeny, a pritom v skolke je toho vela,
pre deti je lepsie ak si vybuduju imunitu teraz ako ked budu mat 3 roky a pojdu po prvy krat do kolektyvu a budu chory od zaciatku az do konca....
trochu ma prekvapuje postoj tvojej lekarky taky neobvykli, ale asi ma svoje dovody..

ivjo
9. okt 2008

Ahoj, môj starší syn chodil od 9 mesiacov do jasličiek. Za celý život mi bral iba raz antibiotika a to keď mal 6 mesiacov a chytil z toho,ž e všetko olizoval nejaký silný infekt. Aj môj mladší syn mi nastúpil od septembra do jasličiek a to ako 8 mesačný. Keď chodil minulý rok malý do škôlky a mladší synček sa mi narodil toho staršieho som stále dávala do škôlky a za celý čas mi nebol ani raz chorý. Ja soplíky nepovažujem za chorobu, preventívne im obom teraz v jesennom období dávam echinaceu. Keď vidím,že nich niečo lezie nasadím homeopatiká a zatiaľ sa to ani raz nerozvinulo do angíny, zápalu pľúc a lebo do niečoho iného. A na prvé miesto u nás patrí zdravé otužovanie. 😉 Ja si tiež myslím,že nechávať dcérku doma cez zimu, aby si mladšiu uchránila nie je ktovieako dobrý nápad. Všetko aj tak závisí od imunity Tvojích detičiek.Pokiaľ ju majú slabšiu tak ja by som skúsila dávať do kolektivu, aby sa posilnila, pretože potom keď nastúpi do školy a ty do práce určite to potom bude horšie ak nebude zvyknutá na kolektív. A v zime určite musí chodiť do školy, však? 😉

miriamkac
9. okt 2008

Ahoj.
Ja to zatial neriesim, ved uvidime, co zo skolky donesie. 😉 Moja dcerka tiez chodi od septembra a zatial "doniesla" len jedenkrat nadchu. Ale teraz sme mali opacny pripad: chlapci boli prechladnuty az chori a mala to prezila v skolke bez tazkosti. Mozno bolo prave to dobre, ze bola v skolke, aspon nechytila nic od chlapcov 😝

vroni
9. okt 2008

Stanka, názor tvojej lekárky je viac než divný. Deti si musia vybudovať imunitu aj prekonávaním infektov a tvoja malá s nimi prijde do kontaktu o niečo skôr. To nie je tragédia. O to menej problémov budeš mať, keď pôjde do škôlky aj ona. Toto "soplivé" obdobie trvá (štatisticky) okolo 6 mesiacov, potom býva už imunita celkom ok a dieťa nechytí každy vírus, ktorý sa kde naskytne. Keď necháš dcéru v zime doma, môžte na jar znovu začínať 6-mesačné obdobie. Fakt geniálne riešenie!!!!! Ja viem, že je ťažké, keď je choré také malé škvŕňa, ale zase to malá bude mať za sebou a ty (možno) nebudeš musieť po troch rokoch byť ešte mesiace doma, lebo dieťa bude v kuse choré... A decko vybrať z kolektívu, lebo lekárka má názory z výskumov spred 30 rokov by som sa neunúvala.

petrahy
9. okt 2008

Ahojte ja som tiez nazoru hlavne deti otuzovat a budovat im imunitu. Mam skolacku, skolkara a drobca 8 mesacneho. Mala isla do skolky v troch rokoch, Matus v dva a pol rokoch. Nikdy som nelutovala. Byvaju obcas zasopleny,alebo pokasliavaju, ale ATB beru velmi malokedy. Mala len ked ju nieco postipalo preventivne tri dni vyzerala vtedy fakt hrozne.Matus bral naposledy na vianoce a najmensi len pri narodeni tri dni. Doteraz mal len dva krat sopliky a to trvalo po tri dni. Odsavacka dokonale pomohla + kvapky do nosa. Takze ja by som na tvojom mieste dieta do skolky davala vynimku tvoria deti ktore maju alergiu na chlad. Tie by mali byt v zimnom obdobi doma.

stanka911
autor
9. okt 2008

dakujem vam, ja si tiez myslim, ze by som ju mala nechat v skolke, a ved prave cez zimu, ked mrzne, tak je menej chorob ako v jari, ked je to pocasie viac premenlive, no to aj teraz na jesen, tak dufam ze uz sa to zlepsi, lebo fakt by mi bolo velmi luto odtrhat ju od deti na ktore si uz zvykla a ked je doma, tak to sa len nudi 😝

renca3
10. okt 2008

stanka...je otazka, ci bude vobec mrznut. posledne 2 zimy boli plne chorob prave pre teple zimy.
ja som dala maleho do skolky, ked sa 2. syn narodil. v podstate bol soplavy od narodenia. babatka tie sopliky znasaju ovela horsie ako skolkari, to je jasne. neustale odsavanie a pod. ved to poznas. ale nelutujem. odzili sme si sice svoje, ale neposluchla som radu doktorky a starsieho som zo skolky nestiahla. az ked priniesol a to na jar v aprili, maji pneumokoka a zapal pluc, predlzili sme si prazdniny.
od januara nastupuje do skolky 2. syn. som zvedava, ci mu to posilnilo imunitu, alebo si tie choroby odskaceme znova. 😝

andrea.m
10. okt 2008

ja som takisto za nechať dieťa v škôlke.nie vždy sa musí to mladšie od staršieho nakaziť. a sople niesú choroba pokiaľ niesú zelené. také tie priestvitné soplíky ja ani nerieším a pokiaľ dieťa nená teplotu a není malátne a neakšle ide do škôlky.

wodana
21. okt 2008

Tuto otazku zacneme u nas v rodine riesit od noveho roku. A ak budem mat nejake postrehy hodne napisania - napisem.

matica2
21. okt 2008

minulý rok nosila len soplíky a raz angínu a tú chitila aj mladšia. ale ked nosí bacily tak dúfam že mladšia bude odolnejšia ked pojde do skolky lebo ked staršia začala chodit tak bola casto doma. uvidíme

tamarka
22. okt 2008

Emka začala chodiť do škôlky, keď mala Tamarka pol roka. Nosila nám soplíky, kašlíky, najčastejšie moraxella a pneumokok, každý raz to tamarka chytila, pravidelne sme ležali v nemocnici, snažila som sa to riešiť aj tak, že som Emku nechávala doma raz na mesiac inokedy na dva, raz dokonca na štyri. Teraz v sept. začala chodiť do škôlky aj Tamarka a musím zaklopať, dúfam, že to neprerieknem, zatiaľ sú obvidve zdravé, tak si myslím, že sme si to odsr.....i a už bude lepšie - klop klop 😉