Čo robíte s ratolesťami, ktoré majú skoro rôčik?

mizulienka
1. júl 2009

ahojte mamicky skoro rocnych deticiek...chcela by som sa s vami podelit so svojimi skusenostami a aj nacerpat inspiraciu od vas 🙂
co vsetko robite so svojimi ratolestami, ktore maju uz skoro rocik?
myslim tym, chodime na pieskovisko, citame knizky, ucime sa riekanky a podobne veci 🙂
Misko je moje prve babatko a nechcela by som nic pokazit ani zanedbat 🙂
Uz dopredu dakujem za vase tipy 🙂

mizulienka
autor
8. júl 2009

ani u nas nefunguje kde ma macik alebo misko ocko, usko, nos...oni to podla mna musia mat napocuvane a naukazovane viac krat a potom zrazu jedneho dna to ukazu :0)

hmm a neskusala si jej davat jogurty, ked nechce mliecko? keby jej jogurtiky zachutili, tak by si jej to mliecko uz ani nemusela davat.

berenika39
8. júl 2009

ahoj a hezkej večer 😉 , jem ráda, že mám co dočítat 😉 😉 .
u2jana: neboj, vždyť i když občas je to na budku, sama jsi napsala, jak je to pohoda, když s malou blbnete, ono to k tomu patří taky. nemysli si,že když sem napíšem hezký věci, že nemáme občas i splín. Mě asi před měsícem přepadla taková nějaká můra, pétovi lezl jeden horní zub a pár dnů to bylo k nesnesení, já ráno vstávala a už jsem byla mrzout, nic mě nebavilo. jednou večer jsem se normálně rozbulila u manži v náručí, koukal jak blázen, prostě se ve mně nahromadil ten 24 hodinový zápřah a došly mi baterky. divil, proč jsem něco neřekla, jenže na mě to padlo najednou, nebylo to nějakou fyzickou únavou, spíš psychicky, prostě jsem potřebovala to klíště ze sebe na chvilku setřást a neměla jsem možnost. Výsledek? Koupili jsme nový kolo a už 6 týdnů jezdím obden 60minut večer. Super, doporučuju, prádelna na hlavu.

U nás jídlo naštěstí od mala v pohodě, popelnice je to. A spaní taky, to jsem měla vyzkoušený od prvního syna, tady se mi ty stoletý zkušenosti hodily. Od narození spal jenom ve svý postýlce, zvykl si na ní, nikdy jsme ho o uložení nevyndavali, jen utěšili, když bylo třeba. Od tří měsíců spí celou noc bez jedinýho probuzení, jak dudek, a my sním. Jenom se mu ted nějak mění ten spinkací systém přes den, do ted spal dopoledne 1,5hodiny, po obědě taky, i dvě hodiny, a navečer si kolem šesté dával ještě půlhodinku. Ted v tom má guláš.

natasa8
8. júl 2009

u2jana.... tiez to poznam ako dokaze krpec vytrapit maminu odmietanim jedla...
moja krpata posledne 4 dni uplne odmietala papat obed aj olovrant, nezjedla ani 1 lyzicku, cele dni som dookola kazdu 2 hodiny len kojila ☹

Snazim sa jej na obed uvarit nieco dobre, zdrave, kazdy den jej varim cerstve a ona mi len odtlaca ruku s lyzickou - vtedy mam co robit aby som sa nerozrevala.

Ovocie sa do nej pokusam dostat bezvysledne uz 3 mesiace.... absolutne odmieta, aj ked dnes mame velky uspech - zjedla cele 4 lyzicky suroveho jablka 😵

maria11
8. júl 2009

Ahojte, super tema! Niekedy mam pocit, ze netusim, co by som s nou mala cele dni robit. Aj ked, musim povedat, ze aj u nas sa cely den toci okolo jedla. Teda mam taky pocit... A vymysliet, ako to do nej dostat je tiez zabava. Ked moja mama videla, ako jej moj chlap hra na gitare, spieva, ja do toho tancujem s hrackami, len aby sme do nej nieco dostali, skoro odpadla 😀 Takto vydrzi jest aj 45 minut...

natasa - ja viem, ze toto nie je spravna tema, ale skus jej dat do cerstveho ovocia kusok keksiku. Mne to poradila pediatricka a od vtedy nemam problem do nej dostat ovocie...
A ked sme pri jedle, ake jogurty kupujete?

mizulienka
autor
9. júl 2009

ahoj maria, no ja mam tiez problem s tym jedenim 😠 a ako jej nakrajas cerstve ovocie? napr. slivku iba ju rozpolis a das malej do ruky? a co napr. melon, davas jej to lyzickou alebo ako?
dik za rady 🙂

sylvka
9. júl 2009

ahojky,my máme 10měsíců a velmi velmi aktivního chlapečka.musím přiznat,že u nás dost jede chodítko,protože je to jediná věc,ve které chvíli sám vydrží.dále funguje babička a hlavně děda,kterej martínka nosí po zahradě a ukazuje mu věci.(to je asi jeho neoblíbenější )dále se koupem v bazénu,ve vaničce,chodíme na písek a na kamínky(naštěstí nestrká věci do pusy)procházky,rád si hraje s krémama,s ovladačema a taky hroznou dobu hubičkování a mazlení 😵 atd.

natasa8
9. júl 2009

maria.. diky za radu. Tie 4 lyzicky jablkcka to bolo tiez s keksikom, mozno prave toto zaberie, budem to takto dalej skusat 😉
skusila som jej dat aj papat bananik tak ze som kus odlomila a dala do rucky, lebo ona hrozne rada papa sama. Chviklu papala, ale ten banan sa jej potom v ruckach zacal hrozne klzat, takze uz sa nedalo. A z lyzicky mi banan nezje.

k tym aktivitam - ja som teraz zacala s malou chodit na cvicenie s babatkami, lebo ja tu nemam ziadnu rodinu a starkych vidi mala len asi raz za mesiac a cely den je len so mnou. Chcela som aby si trosku zvykala na cudzich ludi a babatka.

bolk
9. júl 2009

Ahoj můžu se ještě zeptat jak vám děti zlobí při jídle?
Malá si vezme dvě lžičky a už dělá, že se jí chce spát, roztírá si jídlo přes celý obličej i do očí. Taky se zásadně dívá úplně jiným směrem než odkud přichází lžička s jídlem🙂.
Někdy je to lepší, ale většinou to probíhá takhle☹. Občas už mě to dost nebaví musím zpívat dělat blbosti a pomalu se stavím na hlavu aby alespoň něco snědla. Ale jinak je teď zlatá.

natasa8
9. júl 2009

bolk .. moja ak chce papat a chuti jej, tak krasne otvara pusinku, ak nechce, tak sa tiez pozera kade tade a robi sa ze tu ponukanu lyzicku s jedlom nevidi, pripadne mi zacne tu lyzicku odtlacat- jasne dava najavo ze uz nechce.

zelmirka1
9. júl 2009

bolk uz som si myslela ze som sama ktorej dietko si rozotiera jedlo uplne vsade, do oci, usi, vlasov....nechapem preco to robi pritom chce papat ale sucha si ocka a rucickami si da jedlo vsade a je jedno ci je vyspaty alebo nie.

mizulienka
autor
9. júl 2009

my mame presne to iste...ja som si uz zacala mysliet, ze maly ma nejaku alergiu alebo co...hned ako mu zacnem davat jedlo, skriabe sa, pretiera si oci...vlasy vzadu od jedla...tiez tomu nerozumiem 😒

maria11
9. júl 2009

Ja ovocie robim viacerymi sposobmi. Niekedy rozmixujem a tvarim sa, ze mam brata frutapuri 😀 , inokedy rozmackam vidlickou - to hlavne banan a makke veci (jahody, broskyne), jablka a hrusky som struhala na sklenom struhadle, ale obcas jej dam aj nieco do ruky. Ale to ma skor na hranie, ako na jedenie. Tak dopadli jahody, melon, banan a vlastne vsetko, co sme skusali. Ona to ocuca, poobzera si to a ked sa dohra, odhodi.
Ale pri jedle mi momentalne zaberaju hracky - piskacie a hlavne lahko umyvatelne. Jednou rukou robim opicky, Obcas jej dovolim zobrat si hracku do ruky - ale to je pruser, lebo u nas vsetko konci v puse a druhou rukou "nenapadne" supem jedlo do ust.

bolk
9. júl 2009

Jé to jsem ráda, že to nedělá jenom naše dítko. Ona prostě vůbec jídlo nepotřebuje. Kdybych se nesnažila a trošku to do ní netlačila( i když vím, že se to nemá), tak by otevřela pusu tak dvakrát a konec.
Doufám,že se někdy rozjí🙂.

zelmirka1
9. júl 2009

moj maly papa ale to pretieranie oci, suchanie vlasov, usi no hruza....najprv som myslela ze je unaveny ale robi to aj tesne po spanku...inak ja sa snazim moc hracky nedavat aby si nezvykol na zabavanie, lebo ked to skusim tak papame dvakrat dlhsie a z jednej strany ma v puse hracku a z druhej pcham lyzicku 😀 ...ale co narobime niekedy urobime cokolvek aby sa napapali ze ?

u2jana
9. júl 2009

tusim nie som jedina, ktora riesi jedenie/nejedenia ako aktivitu 😉
u nas tiez zabera zabavanie, ale nie hracky, skor co kuchyna da... varesky, hrnceky, sacky... ale ked nechce papat, tak proste nepapa 😒
co uz...
mno a k aktivitam... lieta hore-dole s choditkom 😀 to ju momentalne bavi najviac

inak ked sme boli v nemocnici, a hracky ju uz moc nebrali, tak sme preberali sminky a najlepsim pozrieracom casu, bola dentalna nit 😀 predsa len, kym vytiahne 50m tak ju zabavilo na dost dlho 😉

bolk
9. júl 2009

Nemáte někdo v plánu dát k narozeninám stavebnici Geomag? Někde jsem četla, že je to docela dobré, ale potřebovala bych zjistit jestli někdo nemá osobní zkušenost(třeba od kamarádek). 🙂

zuza.m
9. júl 2009

no u nas je papanie katastrofa,ako že spapa celkom dost ale akym sposobom.stale sa mu musim prihovarat,stoličku amme pri chladničke tak že na chladničke nalepky magnetky a rozpravam okolo toho.ake vydavaju zvuky zvieratka kde maju očko a podobne.to nehovorim že musi mat stale niečo v ruke inak si jedlo vytahuje.a ak nepomahaju nalepky tak krmi on mna alebo ho šteklim na nohe.je jedno čo len nech nemysli nna jedenie.celkom je to fuška ale vysledok je aspon plne bruško.inak niekedy mi celkom spapal ked sa krmil sam.teras mi to vyhadzuje dole na dlažku a kuka sa za každym kuskom kam padne. 😠 .ale zabavu ma z toho dobru. 😅

millist
9. júl 2009

Naše malá je teď taky skvělá, ale jídlo je pořád hrůza. V pohodě mi sní snídani, svačinu nemá, u oběda většinou vyvádí po dvou lžičkách, poslední dobou mi nechce jíst ani odpoledne (jedou jí ale jahody, třešně...a já jí už občas dám i Pribiňák, ten jí jede), no a večeře je většinou dobrá, když celý den nic moc nejí, ale taky ji musím zabavovat. Snad i u nás se jednou bude jíst bez nervů. Jen se mi teď strašně líbí, jak otvírá pusinu na ty třešně, to jsem u ní ještě neviděla.
Chtěla jsem se zeptat na ta aktivní chodítka, neujíždí jim to???
Jinak u nás teď frčí káča. Pak ji taky baví míč, všechno co není pro ni, ale taky ty vkládačky a tak. Strašně ráda se houpe na houpačce.....
Taky jsem strašně moc ráda, že už tolik nemamánkuje. Už vydrží i u jiných lidí, jako babička, děda, teta, to do teď nehrozilo. Z toho mám největší radost, protože si konečně na návštěvě odpočinu. Do teď jsem po víkendu jezdila domů stahaná jak kotě.
Ve spaní přes den máme teď taky maglajz. No ale i v noci je to teď divočina, usne docela v pohodě, my ji prostě necháme, jen když už nabírá na pláč, tak tam jdeme a ona za chvíli padne a usne, ale v noci se teď dost budí, ale stačí ji narovnat a dát plínku a cumel a spí dál, ale je to dost často.

skrecok
9. júl 2009

Jeeeej, super tema.
No, rano ked sa zobudi, tak sa sam hra v posteli (cca polhodinu az hodinu) a my este trochu odfukujeme 😀 . Potom sa spolu hrame, "citame" zvukove knizky, riekanky a normalne leporela ho este tak nebavia. Skor citam pre seba ako pre neho 😅. Ale viem, ze sa mu paci Varila mysicka kasicu, Kovac kuje a Tap, tap...
Velmi rad lozi, stavia sa na nohy, chodi okolo nabytku, otvara a zatvara zasuvky, rad sa hra s hovoriacim klavirom, a telefonom, domcek, kde moze otvarat strechu (to je taky domcek, kde vkladas rozne tvary, ale este ich nevie vkladat) a samozrejme hovoriaceho psika zn. fischer. Mame aj kocky, bucha nimi, ale stavat este nevie..ma rad aj take veci ako mobil, kabliky, tlaciaren, casopisy...a ked mu zoberiem nieco co nesmie tak zacne plakat. Tatiez u nas este nepomaha NONO alebo FUJ, skor sa na to smeje. Som zvedava, ze kedy to pochopi ze to nesmie. 😖
Tiez som prekvapena, ze chodite na pieskovisko, ja by som sa bala kedze maly hned co nepozna musi aj "ochutnat" 😒 .

skrecok
9. júl 2009

A co sa tyka jedla, tak aj my mame postupne problemy...Jemu by na cely den stacilo mliecko a piskoty 😠 . Takze rano ma mliecko, desiata ovocie s piskotami, s obedom su uz problemy. Vacsinou pomaha reklama v TV a on sa uplne sustredi na papanie. Vtedy mu musim co najrychlejsie dat ako sa da, lebo ked sa skonci reklama tak uz je problem. Potom nam trosku zabera Varila mysicka kasicku...Co nezje, ma aj na olovrant a veceru + piskoty a niekedy aj ovocie. Ale aj tak je to malo, kasicky nema vobec rad.

u2jana
10. júl 2009

milist- my sme tento tyzden kupili choditko od fishera, prvy den pri nom len hrala, druhy den som jej to drzala a chodili sme hore/dole a na treti den, sa uz uplne jedovala, ked som sa jej toho chytila, upalovala s tym ako drak - ja som pred nou a akoze ma nahana - no jasi sa pri tom 😀
inak trochu mimo temy, vy uz davate aj jahody a pribinakov? mne dr. vravela, ze az po roku, takze zatial jej davam len biely jogurt.

mizulienka
autor
10. júl 2009

skrecok to je uplne normalne, ze maly dava vsetko do pusy 🙂 aj moj to robi...ale ked sme na pieskovisku (my tam mame male kamienky namiesto piesku), tak ho musim mat stale na ociach a samozrejme, ze skusa davat do pusy kamienky, ale zakaazdym mu povie NONO kamienky nepapame a pokrutim este hlavou 🙂 Jasne, ze zo zaciatku tomu nerozumel, tak som musela mat oci aj vzadu 🙂 ale teraz v pohode, sem tam este su pokusy o ochutnanie, ale uz ovela menej...naucil sa.
Aj ja som sa bala ist s nim na pieskovisko, ze tam cele pieskovisko zje 🙂 ale potom som si povedala, ze ked sa iba budem bat, tak sa nikdy nenauci ze kamienky nono do pusy.

A on to ihrisko so vsetkymi moznostami ktore mu ponuka a detickami, ktore tam chodia, jednoducho zboznuje, tak som nemala to srdce nezobrat ho tam.
Som tam ja, takze je to prenho uplne bezpecne 🙂

millist
10. júl 2009

ahoj u2jana, mě to doktorka samozřejmě taky řekla. S těma jahodama, když byly první, fakt jsem neodolala a dala jí ochutnat jen kousíček a musím říc, že jsem měla docela strach, že se osype. No a bylo to v pohodě. Poprvý jsem ji viděla, že jí něco fakt chutná a krásně na to otevírá pusinu. Za tu dobu je měla tak 5x a fakt trochu, když mě vidí, že je mám, je celá natěšená 🙂 Ke všemu v přesnídávkách jsou ty jahody tak od 6. měsíce a to už jsme vyzkoušely dávno, tak proč by je nemohla čerstvý, když jí nevadí.
No a pribiňák, všichni by jí ho nejradši nacpali už tak v půl roce, ale já se pořád bránila. Jenže nedávno jsem byla u kamarádky a ona malýho krmila pribiňákem a malá stála u jeho židličky no a ona šup a dala jí to do pusy a já jí fakt nedokázala říct, že to ještě nejíme. Jenže malý se tak dělaly boule za ušima, že jí ho jednou do týdne dopřeju, ale víc ne, normálně jí dál bílej jogurt.

iwuskaaa
10. júl 2009

Super téma a pre mňa ako stvorená 😵 .
Rozmýšľam, čo robíme my, ako sa hrávame. Dávidko iba minulý týždeň začal loziť, takže hračky sú pre neho teraz na dve veci 😀 . Nič ho nezaujíma, môžem mu dať hocičo. Loziť, loziť a loziť...a taktiež sa začína stavať už aj pri nábytku, vlastne pri všetko, čo je pre neho väčšie. Takže oči musím mať na stopkách stále. Pre mňa je to horšie, pretože si už fakt nič neurobím. Iba vtedy, ak ho dám do stoličky, obklopím knihami - tie zbožňuje 🙂 .
Ešte ho celkom zaujíma bazénik so 100 guličkami 😀 ...s tým sa celkom prehrá. Má veľmi rád deti, takže ak je u nás detská návšteva, celkom fajn sa zabaví 🙂 .
A rád je vonku, do piesku ho ešte ho nedávame, ale hojdačky má rád 🙂 . A v podstate aj pekne sedí v kočíku a sleduje, čo sa okolo neho deje 🙂 .
A keď je vonku teplo, napustíme bazénik, dáme na balkón a tam by vydržal aj pol dňa 😀

mizulienka
autor
10. júl 2009

ahojte,
vidim, ze niektore mamicky beru aniektore neberu svoje deticky na detske ihrisko a do piesku/kamienkov.
Co si myslite, ze je spravne? alebo ake su pre a proti pre piesok/kamienky, ihrisko?

natasa8
10. júl 2009

mizulienka... no ja som to tam uz chodila okukavat..... ale videla som tam len same starsie deti.
Ale ako som pisala, moja mala sa len plazi, stvornozkovat sa jej nechce, aj ked sem tam uz urobi par "krokov" aj po styroch. Ja neviem, ale oproti tym detom co tam su vyzera len ako babatko 😒

teraz som pozrela do pasu - tvoj misko je o mesiac starsi, takze mozno o mesiac budeme chodit aj my..

iwuskaaa
10. júl 2009

Ja nemám proti pieskovisku nič, ak viem, že tam nechodia psy a mačky 😠 😠 😠 ...ale niektorí majitelia týchto miláčikov si to neuvedomujú, čo tým môžu spôsobiť a tvária sa akoby nič! Ak je pieskovisko udržiavané, prečo nie?
A ako vravím, nám ihrisko vyhovuje, ale väčšinou je zatiaľ iba pozorovateľ druhých detičiek 🙂

salomuska
10. júl 2009

my sme pred dvoma dnami vyskusali nove pieskovisko co mame za domom, malej sa velmi pacilo... na konci bola taka spinava, ze doma isla rovno pod sprchu. ale stale mala tendenciu ochutnavat piesok, co sa mi teda vobec nepacilo. mam z toho zly pocit, pretoze aj ked cez den tam psov ani macky nevidim, ktovie co sa deje v noci...uvidim, kedy si na piesok znovu trufneme. najradsej by som pockala, az prejde to obdobie ked musi vsetko otestovat ustami, ale kedy to bude???

claudinka
11. júl 2009

urcite raz bude.. ja sa tiez chystam asi tento tyzden na skusku a ked bude davat do pusy, tak sa vratime na nase stare dobre kamienky..

ako citam, nie som jedina, co skusa milion hraciek pri jedeni, kedze maly vydrzi sa sustredit iba prvych par minutiek a potom vymysla.. 😀 😀 ale aspon vzdy potom vsetko spapa 😀

lela78
11. júl 2009

Ahoj, nám teprve bude 10 měsíců 😉 , ale zajímalo by mě, jak často vám spinkají mimča přes den. My ráno kolem 7hod.vstáváme a kolem 9hod. už si musí dát alespoň 20min.šlofíka, pak ještě usne do 13hod. a to je zhruba taky tak 20-40min. no a odpoledne mezi 14-15hod. opět usínáme a to spí cca 1-2hod. a večer v 19hod. už chrní. Jen by mě zajímalo, kdy tak přibližně najedeme na 1 spánek denně, ale vzhledem k tomu, že je to chlap, tak si myslím, že nám to spaní zůstane hodně dlouho 😀 😀 Hezký den