Čo so svokrou?

lencici
13. apr 2008

Bývame v jednej dedine so svokrou a tá od malička berie moju malú na 1 celý deň k sebe to mi už prestalo vadiť zo začiatku som aj plakala, ale môj manžel sa so mnou vždy naťahoval, že šak neide ku cudzej.... Dnes si zmyslela, že malu zoberie na návštevu k prababke na autobuse. ´Možno som hnustná ale ja nechcem žeby ju tam zobrala keď tam neidem aj ja. Ale môj manžel sa urazil že jej to nechcem dovoliť..

biela
13. apr 2008

ja si myslím, že keby som nekojila, tak by mi ho zobrala 😠 . minule zapotila, že by tam mohol malý prespať, keby nepotreboval cicku. 😢 . no comment.

biela
13. apr 2008

veverca, aj ja dúfam, že môj to čítať nebude. 🙂
niežeby on nepoznal môj názor, ale predsa...

duskaf
13. apr 2008

Neviem, čo si o mne myslí moja svokra, ale zvykla si, že bez nás rodičov naše deti samé s nimi nie sú. Asi by som sa od strachu zbláznila. Možno to bude pre niekoho divné, ale ono je to tak, že môj prvý synček sa narodil v 31. týždni a ten strach o jeho život sa niekde zakorenil v mojom vnútri a darmo už sa ho nezbavím. A po skúsenostiach cítim, viem, som o tompresvedčená, že samé moje deti ku svokrovcom dať nemôžem aani nedám.
Som šťastná, že manžel je na mojej strane a rozumie mi.
Možno som precitlivená, príliš opatrná , ale nemala by som pokoj, žiaden relax, žiaden oddych, keby tam išli bezomňa. Priveľa situácii mi žiaľ dali za pravdu, že sa na nich spoľahnúť nemôžem.
S mojimi rodičmi chlapci boli aj bezomňa, ale aj tak som spokojnejšia, keď tam je aj môj manžel.
Na svokrovcov sa žiaľ nemôžem spoľahnúť apsolútne.
A to som bola v tých situáciách(keď boli snimi svokrovci, ako pozorovateľ v blízkosti aj ja - našťastie.
Svokra by im všetko dovolila, aj to, čo dobré nie je, často nedomyslí dôsledky. Momentálne riešime veľmi vážnu vec a mne sa až slzy tlačia do očí z toho, čo sa skoro stalo.
Tak si to predstavte- manžel išiel s malým na logopédiu. Moja svokra pracuje ako sestrička vedľa logopédie na chirurgickej ambulancii. Na chodbe sa stretli, hneď vtiahla malého dnu, že mu niečo dá, manžel práve telefonoval tak zatiaľ dnu do jej ambulancie nevošiel, o minútku , dve vošiel a skoro infarkt dostal. Náš malý ležal na lehátku, oni v ruke chirurgické nástroje a že mu idú prestrihnúť uzdičku v puse, lebo to mu určite pomôže, aby sa to R naučil. Logopedička výkon v žiadnom prípade nedoporučovala, ale oni múdri išli rovno na vec. Vďaka Bohu, že môj duchaprítomný manžel zareagoval.
Okamžite ho zdrapil zo stola a išli bez pozdravu von. Som z toho nešťastná kvôli malému tak ho zostresovali a ako sa mohla opovážiť urobiť také niečo len zo svojho rozhodnutia bez toho, aby sa opýtala mňa. Ja na to nemám slov.
Ale svoj trest si dala sama.
Malý ju nechce vidieť, nechce tam ísť, stále mi hovorí ako veľmi ho starká sklamala.
Chápem, že babky si chcú vnúčatka užiť. Je pekné, keď sú vzťahy dobré a všetci z toho majú pozitívne veci, ale svokra musí rešpektovať matku a nechať jej priestor byť matkou, mala by rešpektovať rozhodnutie matky aj keď sa s ním vôbec nemusí stotožniť.

jahodka11
13. apr 2008

biela - haha, no to je fakt skvely napad 🙂)) podla mna by si to aj tak rozmyslela, keby ho tam mala a musela sa onho starat....to nie je len nosenie na rucickach,,🙂)))

biela
13. apr 2008

jahodka, ja sa bojím, že jej by nerobil problém nosiť ho na rukách aj celú noc. lenže ako to potom ja zvládnem, keď mi ho príliš rozmazná... to je samé ťuťuli- muťuli...

biela
13. apr 2008

duskaf, nemám slov, to je niečo otrasné čo sa stalo. čo sú tie naše malichernosti, oproti tomu čo si zažila ty.

kika13
13. apr 2008

my sme sa s manzelom, ked sa maly narodil dohodli, ze to co povieme my dvaja, bude platit, je to nase dieta a len my budeme rozhodovat o tom co bude robit, kde bude, co bude jest a ako sa s nim bude zaobchadzat. Zo zaciatku boli rozne pokusy zo strany mojich rodicov a svokry, aj sa hnevali kolkokrat, ze nieje po ich, ale som rada ze sme nepolavili v tomto, a uz to prinieslo svoje ovocie. Nedovolili sme maleho natriasat a hojdat na rukach a v kociku, a teraz mame kludne dietatko a je to v pohode. Mali sme aj taky problem, ze sme povedali svokre, ze bude doma o tolkej a o tolkej a ona sa urazila za to, ze je prikazujeme, kedy sa ma s malym vratit, to nehovorim, ze mal par tyzdnov a mal nejaky rezim, casto papkal a vonku nebolo najteplejsie, ale uz je to za nami par krat sa nastvala a odisla ale nezostalo jej nic ine, len sa s tym zmierit, ze je to nase dieta a bude tak ako povieme my jeho rodicia a nijak inak.

kika13
13. apr 2008

duskaf fakt nechapem, by som asi zosalela, no toto by si uz u mna asi nevyzehlili 😠

veverca
13. apr 2008

Môj malý začal spávať u babiek keď mal dva roky a ja som nastúpila do roboty. Robila som na smeny ja aj muž, nedalo sa inak, ale malý bol na mňa dosť naviazaný a trvalo kým si zvykol. Vtedy bola veľká výhoda, že sú obe babky blízko. Ale dať také malé bábo niekomu na noclah? Ja si neviem predstaviť, že by som Táničku nemala v noci doma 😖

duskaf
13. apr 2008

Keď v ten deň prišli domov, manžel bol na pokraji infarktu, takého som ho ešte nevidela, zúúúúril a to je fakt mierumilovný človek, že by ani muche neublížil, ale mala som pocit v tú chvíľu, že by demoloval, čo by mu prišlo do cesty. Hneď mi to povedal, že cíti taký hrozný hnev na svoju mamu. Mne prišlo normálne na zvracanie stále som opakovala, že ďakujem, že sa to nestalo, že to neurobili. Malý strašne plakal a opakoval, že ho oklamala, že jej to nikdy neodpustí, že je zlá, no kým som ich oboch upokojila....
Ja nechápem ako to mohla spraviť ona to manželovi vysvetľovala, že už mohol mať potom, že to vôbec nebolí.
Nebola som ešte svokra, ale jedno mi je pozorovaním tej mojej jasné, akoby chcela ešte raz zažiť to, čo so svojimi deťmi. A niekedy sú situácie, keď som voči nej bezmocná: Napr. teraz po sekcii- cisárskom mi strašne dlho nepriniesli moju Veronku, myslela som , že sa zbláznim od strachu, pripútaná na posteli, necítila som si spodnú časť tela, pretože znecitlivenie ešte neustúpila, mala som spinálnu anestézu a dieťa nikde, len som sa modlila, aby bolo všetko v poriadku, lebo naše deti majú po narodení dosť zlú adaptáciu a obidvaja chlapci boli chvíľu na dýchacích prístrojoch.
A svokra- predtým v tej nemocnici pracovala si kľudne ide, zoberie malú z inkubátora a nosí si ju a všetkým ukazuje, celá hrdá, presne toto robila aj s Dankom a on bol tak krehučký 1880 gramov, ale vždy som mala ten silný pocit, že mi moje dieťa berie a že ho chce mať najradšej tak, že ja nie som v blízkosti. Našťastie Veronka zvládla popôrodnú adaptáciu krásne.
Svokor manželovi do telefónu povedal, že ho prosí, aby sme nezničili krásne rodinné vzťahy, ktoré máme. Mne sa tam normálne k ním nechce ísť.

veverca
13. apr 2008

ako tak čítam, normálne som rada, že sa moc nemontujú. Asi nič horšie, ako nadmieru ochotná a "najmúdrejšia" svokra 😠

lencici
autor
13. apr 2008

Úha ! duskaf tak to je sila!!!
Ja našťastie so svokrou vychádzam dobre vie dobre poradiť len to ma naštvalo že s nou chcela cestovať. Už sa o to raz pokúšala, že ju vezme na návštevu k prababke busom. Vtedy som jej povedala že nechcem žeby moja mala (vtedy asi 3-4mesiace mala) chodila busom že ich odnesiam autom(ale samozrejme, že by som tam ostala aj ja)..Tak sa s tým zmierila a dnes zasa.
Pred týždňom sme boli na svadbee maličká u nej spala a keď sme si po nu prišli tak hneď začala, že je strašne rozmaznaná...to ma tak nasr... hlavne že jej 18ročna dcéra čo chce to má a to niesu s peniazmi na tom veľmi dobre...
Ale aj tak sa s nou dá skôr by som povedala že viac ako s mojou mamou tá mi do všetkého babre, nič nerobim dobre a tak... Ale to si treba len zvyknúť...

wien
13. apr 2008

Ja síce bábätko ešte len čakám, ale už teraz sa svokra vyjadrila drahému, že sa obáva toho, ako jej jej vnúča nebudeme "dávať" Vyznelo mi to, ako keby už popredu vyplakávala, že prišla o hračku. 😎
Predpokladám, že sčasti uhádla, pretože rodičia budeme my a preto by sme sa o svoje deti v prvom rade mali aj starať my. Dve vnúčatá, čo už majú, pochádzajú bohužiaľ z rozvedených rodín a sú u nich veľmi často. Zvlášť jedno bývalá nevesta veľmi okato "odkladá" k nim. Samozrejme, že starí rodičia sú samé ťuťuli-muťuli a decká im dobre skáču po hlave.
Nechcem tým povedať, že sa s nimi naše mimi nebude stýkať, len sa obávam toho, že by hneď vedela všetko najlepšie a moc by sa rýpala do výchovy. Aj keď možno ani tak nie, lebo ja viem dosť jasne vyjadriť svoj názor 😀

duskaf
13. apr 2008

Jedno je isté, treba sa vyjadriť, treba povedať o svojich pocitoch aj napriek tomu, že sa tá pomyselná harmónia v širších rodinných vzťahoch naštrbí, ja som dlho dusila v sebe veci a potom to jedného dňa zo mňa vyšlo ako láva a bolo zle a ja som bola tá najhoršia, čierna ovca rodiny.

Vlastne ja a môj manžel, lebo on naozaj stál pri mne za čo mu veľmi ďakujem.
Po čase sa vzťahy ukľudnili a bolo dobre, čo ale urobí táto vec, čo sa stala, to neviem.

lusil2005
13. apr 2008

duskaf klobuk dole - ja by som asi nevahala a rodinne vztahy by som dost nastrbila. normalne ta obdivujem.

lencici 9-mesacne dieta hrozne rozmaznane? si pytala mala cervene ferari? 😀 mala si povedat "doma je ok, asi jej len bolo smutno" 😀 😀 😀

stenli
14. apr 2008

duskaf- to je niečo strašné, to by som asi nedokázala prepáčiť, vrchol drzosti, nečudujem sa, že to naštvalo aj manžela, moja svokra býva našťastie 100km ďaleko, stretávame sa tak raz za 2 mesiace, ale stále chce, aby sme ku nim chodili my s malým dieťaťom, cesta je zlá a trvá cca 2 hodiny, raz nám preplakal 3/4 cesty, neprajem nikomu zažiť, musíme tam vždy aj prespať, každý druhý raz, čo sme tam, tak nie je teplá voda na kúpanie malého, oni si z toho nič nerobia,presviedča ma, že dieťa netreba kúpať kasždý deň, ale on je na to už zvyknutý a vie, že za tým sa ide spať, tiež minule, ke´d sme tam boli, chvíľu som sa nepozerala a malý už mal v ústach krémeš a zapíjal ho čajom, že aby sa nezabažal, takl som sa naštvala a povedala, nech mu to už nedáva a ona, že jej deti už polročné jedli kapustu a fazuľu, no úžas, aj môj muž bol naštvaný, ešte, že sa stretávame tak málo. 😝 ľ

jahodka11
14. apr 2008

duskaf - tak toto by jej u mna nepreslo, chuda male.....najhorsie na tom je, ze je uz velky a pamata si to...nejake babo by si nepamatalo....ze sa ona neboji, ze ju nebude chciet...??? chudacik....a kedy sa to stalo? asi nedavno, ked si pisala, ze nevies, co bude dalej so svokrovcami... a co svokor vyvolala, aby ste nenastrbili vztahy? Vy????? Hadam svojej zene by to mal povedat!!!!!
ach, ako to citam, normalne som nahnevana na svoju svokru...haha :(

rumka
14. apr 2008

duskaf no mám normálne tvoré ústa keď to čítam a napadá mi dvolím si povedať je ona v pohode ( normálna)? veď na vyzerá ako postrach Deni no prajem veľmi pevné nervy pri svokre.
Mne tá moja vlastne tetasvokra ako ju volám lebo nie sme manželia ide na nervy len s krštinami.

cistko
14. apr 2008

A moja svokra chodi kazdy svtrok kociarovat 😀 zo zaciatku som tiez trpla ale ked som si predstavila ze najblizsie dva-tri roky kym by neprislo do rodiny dalsie vnuca by som zila necakanymi navstevami tak sme spravili s manzelom "dohodu" ze stvrtky budu jej. Pride poobede ja jej maleho obleciem dam do kociara vyprevadim az pred vchod a idu...trvalo kym som si zvykla kade chodi, co robi, komu ukazuje no mam z toho lepsi pocit ze je to tu u nas nie u nich v dedine, lebo tu vela ludi nepozna tak velky priestor veru nema/aj ked sa vie vynajst hahaha/po hodinke sa vratia hraju sa, vecer ho okupe/to trvalo kym si zapamatala co a ako 😀 😀 😀 /nakrmi ho a ja si ho uz ulozim spinkat. Ak jej nieco do toho pride ze vo stvrtok nemoze tak vola skor ci nemam volno v iny den. Tiez sme mali s muzom rozpory moja mama vs.jeho mama. Nasi totiz byvaju hned vedla takze je to dost o takej "ziarlivosti" ale snazila som sa mu vysvetlit, ze jednoducho to tak bude. Budu obdobia ako ked sa Jakubko narodil a my sme boli castejsie u nasich lebo ja som casto doma sama kedze je on v praci, bola zima a tak som ho vzala a sla k nim, teraz uz nasi maju zahradkove obdobie su tam od vidim do nevidim tak je obdobie ze je s nim castejsie svokra. Potom zase pride obdobie ked budem uz s malym chodit za nasimi na zahradku tak zase oni s nim bude castejsie, a tak zase drobec vyrastie a jasne ze bude chciet chodit k babke na dedinu lebo tam bude pre neho zabava a tak pride do puberty a na dedinu bude problem ho dostat🙂)))Stale to bude inak a ja to riesit nemienim. Budem sa prisposobovat sebe malemu manzelovi mojim rodicom a az tak to budu svokrovci. A na cely den by som im Jakubka nenechala v ziadnom pripade, uz teraz chytam hysaky ked si predstavim ze tam budeme "musiet" ist na vikend. Moja svokra by ho narjadsej len na rukach nosila, vonku brala a vsetkym susedam ukazovala, do kostola sa s nim trepala:/A ked jej nieco poviem tak nepocuva, robi si po svojom. Tak nech sa necuduje ze ju s nim samu nenecham. Sama si za to moze. A pritom mamku by som v pohode nechala, ak sa mi nieco nepaci okricim ale ona pochopi. A moj oco je este citlivejsi na drobca ako ja🙂))))vo vsetkom opatrnejsi ani s nim by som sa nebala nechat ho ale ku svorkovcom len s nami.Basta, tiez ma to rozohnilo🙂a pritom mam svoju svokru rada, rozumieme si ale na Jakubka som "lakoma" ako ona hovori ale podla mna len opatrna a ked neverim tak neverim, naco podryva moju doveru tym ze nepocuva? No nie?🙂Joj dobra tema🙂

cistko
14. apr 2008

biela u nas taky tak-tiez by ho len na rukach nosila, nadhadzovala, od prvej chvile ako ho na ruky vzala tak ho hojdala a my sme to nechceli, nechceli sme aby bol hojdany na rukach a vobec aby si na ruky nezvykal - ved len sme boli v proodnici manzel dosiel za mnou cakali sme kym nam prinesu maleho, manzel bol taky zlaty nedockavy, konecne som mu dala maleho do narucia nemal ho ani 3 minuty dosla svokra a hned mu ho vzala a kym tam sedela tak nam ho dat nechcela som myslela ze ma porazi aj som jej to povedala ze to nieje pekne tak zazerala:/
Podla mna je umenie zabavit dieta ked sa s nim niekto hra a nie ho stale natriasat a chodit s nim hore dole, to dokaze kazdy! A tak sme dali svokrovcom aj rodicom prikazom ze mozu sa s malym hrat ale on bude lezat /kym bol este maly-teraz ho lezat neudrzi nikto haha/a nasi respektovali a svokra nie, stale ho drankala na ruky a ked som povedala nie tak mu hovorila, vies ja by som ta vzala ale mamicka nedovoli:/este ze jej nerozumel ale uz to vidim co to bude 😠

elinka27
14. apr 2008

tak ja som si vcera konecne otvorila pusu a povedala svokre konecne co si myslim,ked zacala mat pripomienky a jej dobre mienene rady.Tak sa mi ulavilo, uff konecne to je vonku.Teraz ma ma urcite v zuboch a pojde sa postazovat svojej mame ze aka je ona chudera a ziadna nevesta ju nema rada. 😝 A aj svokor stale omiela dokola,ze tam malo chodime, a prihovara sa malemu tak aby som to pocula aj ja " ty prides deda len obcas pozriet a mamina k nam nechodi" akoze co caka ze mu maly odpovie ci co?Ale uz aj ten ma stve, este raz bude mat take pripomienky aj jemu poviem, ze nech neriesi ze malo chodime,ale preco nechodime.

duska,ja by som jej asi strelila, ja niesom taka krotka povaha 😀

ivka31
14. apr 2008

jej som rada ze niesom sama kto neznasa svokru (-: su hrozne co, ta moja mi ma minule chcela surovo slusne vyhodit aby som sla do mesta ze ona ostane s malym 4 mesacnym babom jasne ze som jej to nedovolila, sa urazila ale to je uz jej problem. manzel povedal ze je to jeho babka ale co ved ja som mama nie ona , nie??

alena22
14. apr 2008

no tak vcera som sa stazovala ze svokra nepovedala ze je chora a volala nas knim a dnes sme ju stretli v meste a ona ze joj taka som chora dufam ze ste nechytili vcera nic a ja ze inkubacna je aj tak aspon tri dni ze uvidime a ona sup hlavu do kocika a uz ho hladkala a tak no des som nervy mala na nu normalne pena v kutikoch ale drzala som hubu ja raz asi explodujem 😠 nepoviem keby bol maly v pohode ze ma nejaku imunitu a tak ale stale sme v nemockach inhalujeme kazdy den sprejiky a ona si kludne na neho dycha jedine co som jej povedala ze ak bude chory moze ist snim do nemocky ona aby videla ake to je 😠

biela
15. apr 2008

alenka, to by ma naštvalo, to by som sa asi neudržala. moja svokra je v tomto až príliš opatrná, to je dobre, sama nám zavolá žeje chorá aby sme nechodili.

cistka, ja som narovinu povedala, že si neprajem aby ho nosila, žiadne okolky a náznaky proste som jej to povedala. ona potom že ale treba ho aj trošku nosiť a prejavovať mu lásku. no proste to otočila ako keby som bola ja bez citu a vôbec si ho nebrala na ruky. ale je rozdiel si ho pritúliť veľakrát za deň ako nosiť po byte a nadhadzovať ho... nie?

cistko
15. apr 2008

Biela jasne ze aj ja som povedala🙂a nie raz 😀 😀 ale stale som pocula tie somrajuce poznamky typu a co ved aj na rukach musi byt a co by nemohol a ja na to ba moze ale ked bude na rukach tak ho budeme mat my s tatikom na rukach. Ved ked sa s nim mame mojkat a chodit tak preco by sme to uz nemohli byt my?
Ja som nasho drobca od zaciatku ucila ze na ruky nehrozi len vynimocne, hrala som sa s nim tak ze lezal a ja som sa mu venovala, vsetci to respektovali len moja svokra nie a stale mi to sice nepriamo ale i tak vycitala ze aka som ja strasne ze jej nedovolim na rukach ponosit. A ked sme k nim prisli tak kazdu chvilu uz mozem? Uz mozem? Uz mozem? Orkem toho nas Jakubko dost grcka a tak ked bol na rukach, vzdy mu uslo a to ma este viac hnevalo ze to nechce pochopit. Naposledy sme mali dve mensie vymeny nazorov a myslim ze sa aj urazila ale je mi to jedno, verim ze je to inteligentna zena a ze to pochopila. Raz sme boli u ncih, maly bol v prenosnej postielke, pekne sa hral my sme vsetci obedovali a medzi prvym a druhym chodom ho ona z nicoho nic vybrala von na ruky, cumela som ako puk ze co to robi a vravim jej to nie je dobre, lebo to uz neoblezi ked ste ho raz vzala. Tak sa len zasmiala ze joj ale je som neodolala. No ap otom ho polozila dnu ze ide nakladat druhy obed a maly spustil taky kvik a rev, tak som sa jej pytala ci je uz spokojna a ze nech si zapamata ze ak raz poviem nie tak bude nie. Urazila sa, nastastie len na chvilu. Potom hned v ten isty den som ho krmila v obyvacke vo vajku a vsetci okolo neho jasne ze ho to rozptylovalo kukal po nicha ona im hovori chodte prec, ved to dieta sa potrebuje predsa najest a vy ho zabavate. Tak sa svagrina, svagrovia zdekovali pekne do kuychne a predstavte si ona ostala a zacala mu opicky robit - tak som sa na nu pozrela ci je s nou vsetko ok a poslala som ju do kuchyne takze urazena na druhu ale aj to preslo🙂

cistko
15. apr 2008

Hej a najnovsie som sa "pobavila" vcera lebo cez vikend lezala v horuckach, este vcera bol tam manzel doobedu tak jej bolo strasne a vecer volala s manzelom svagrina ze ked dosla z prace tak ona zahradu polievala. TAk jej volal ze ju zjazdi ze co sa nesanuje, co sa poriadne nevylici ze ked jej je uz ukradnute vlastne zdravie ci jej nebude luto ze vo stvrtok Jakubka neuvidi a ona veselo ale ja som uz zdrava 😲 TAk sa jej chystam dnes volat, ze nech ani nerata s tym ze vo stvrtok k nam pride ked 4 dni lezala v horuckach a este vcera rano odpadavala taka bola slaba.Som zvedava aka bude reakcia🙂

cistko
15. apr 2008

Preco neviem toho napisat malo? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

lyongirl
15. apr 2008

cistko 😀 😀 😀 , no si asi ukecaná... 😉

bobulka34
15. apr 2008

moja dcerka sa narodila predcasne, mala som o nu velky strach a ten trva doteraz. Nenavidim, ked vsetci okolo mna radia ako ju mam obliekat, ze preco jej nedam piskoty a preto to a preco hento. Taktiez sa svokre nepaci, ze malu zevrej vela obliekam, ona svoje deti otuzovala , myslim , ze v 20 stupnoch pre 8 mesdieta je este potrebna jarna bunda, ze by namalo byt len v pulovri. Ja sa do nikoho nestaram , tak preco stale kazdy do mna. Napr. ja ju v kocari priputam, ale akonahle odidem uz je odputana, zevraj ju to tlaci.

cistko
15. apr 2008

😀 tak tak tak 😀 idem, drobcek za prebudil ved ja tu zase obcas nakuknem a to necitam kazdu temu lebo nemam cas ale tato ma zaujala pri hladani inych info haha