Deti "porodené " cisárskym rezom sú iné?

leniko
23. mar 2009

Ahojte maminy, ktoré ste rodili cisárskym. Počula som, že deti, ktoré prišli na svet sekciou sú istým spôsobom poznačené. Máte skúsenosti, že by sa odlišovali od iných detí?

nelly912
4. júl 2013

@vejula Moju prvú som rodila 6 a pol hodiny normálne ....pritom pôrod začal spontánne nie vyvolávačkou.....a dovolím si povedať že asi to dieťa bolo pripravené prísť na svet.....keď sa pýtalo samo.
No aj pritom že som bola otvorená, maličká nezostupovala do pôrodných ciest a lekárka sa rozhodla pre vééééľmi rýchlu sekciu....čo si myslím že bolo jedno šťastie. Napriek tomu že bola rodená sekciou.....mala tak zdeformovanú hlávku, že ak by prežila pôrod normálnou cestou....neviem neviem. Chvalabohu je zdravá. Myslím že to, čo si prežila, bol pre ňu dosť veľký stres. Čiže niekedy to prirodzene jednoducho nejde.

A vzhľadom na to že som trombofilička, s tehu cukrovkou, s vážnou tehotenskou gestózou a tlakom 180 na 120....neviem čo by bolo pre moje dieťa lepšie.....keby jej mama neprežila pôrod alebo voľba sekcie......ale to je na každom ako sa k tomu postaví.

A k bábätkám ktoré boli hneď priložené k maminke.....je to samozrejme lepšie a prirodzenejšie aj pre bábo aj pre matku.....nehovoriac o pocitoch.....práve preto aj keď som mala indikovaný cisarák chcela som rodiť druhú dcérku cisarákom ale v lokálke....ale anesteziologička to jednoznačne zakázala.
V rodine prípad takéhoto dieťatka a je to napriek tomu hyperaktívny nervák.....tak asi tak....Je to veľmi individuálne.

vejula
4. júl 2013

@nelly912 ja nehodnotim tvoju situaciu, to či bolo či nebolo treba CS. Ja som reagovala na tvoje tvrdenie, že deti po CS nezaqžiju taky stres z pôrodu ako pri prirodzenom pôrode. Podla mna to absolutne nieje pravda, a už vôbec nie pri planovanom cisarskom reze, kedy je dieťa vybrate v čase, kedy to najviac vyhovuje lekarovi, ktory bude operovať. Nehovoriaco dlhšej separacii matky a dieťaťa. Ešte raz opakujem nehovorim o žiadnom konkretnom pripade, len všeobecne stres po cisarskom verzus stres po prirodzenom

gepe
4. júl 2013

@vejula bonding po sekci je mozny a to kdyz nemuze matka dat na telo, tak jeji muz. A stres po sekci nebo vaginalnim porodu je pro dite kolikrat stejny, je to proste zmena prostredi! Prirozeny, samovolny porod bez pomoci a medikace miva uz velmi malo zen. Tim chci rict, ze je i rozdil mezi vaginalnim a prirozenym porodem!

vejula
4. júl 2013

@gepe to je jasne, že je. Ale videla som skutočne prirodzene pôrody - väčšinou nie v nemocnici, a ak v nemocnici, tak nie na Slovensku. Druha vec je - bonding po sekcii je možny, ale ako často sa praktizuje? V 0,0001 percente? Takže ja hovorim o praxi. JA som mala prveho synčeka sekciou, takže viem, ako to beži.

ivinka77
5. júl 2013

@vejula dovolim si oponovat...obe dcerky mam sekciou, obe som prenasala vyse 10 dni... cize este neboli pripravene ??? dokedy som mala cakat ??? 🙂 🙂 🙂 tehotna 12 mesiacov som byt nechcela.... 🙂 🙂 🙂

moj nazor...v ziadnom pripade sa neda absolutne jednoznacne povedat, ze deti narodene cisarakom su ine... je to velmi individualne... ja mam 2 dcerky, obe sli sekciou, lebo inak sa nedalo , obe su v pohode, velmi sikovne, nemaju ziadnu ''traumu'' , prisali sa ako pirane okamzite, absolutne ziadny problem s kojenim nebol, krasne papaju, spinkaju, starsia ma 4,5 roka a este nebola chora... mladsia 8 mesiacov a detto, takze naozaj je to INDIVIDUALNE !!! ano, suhlasim s nazorom, ze cisarak je urcite nieco neprirodzene, ale proste ak sa priroda rozhodne a inak ako sekciou to nejde, tak si myslim, ze je uplne zbytocne stresovat, ze dietatko bude ''ine''

vejula
5. júl 2013

@ivinka77 ešte raz sa zopakujem. Ja nehovorim o konkretnych pripadoch, neohovirm o tom, že v niektorych prípadoch nieje sekcia lepšia volba. Ja som reagovala na všeobecne tvrdenie, že deti narodene sekciou zaživaju menší stres ako deti narodene prirodzene, resp. že ho nezaživaju vôbec. Tak neviem v čom mi vlastne oponuješ.

bernita
5. júl 2013

@ivinka77 úplne s tebou súhlasím, ja mám tiež dve detičky rodené sekciou podobné prípady ako tvoje detičky 😀

stanki
5. júl 2013

Sú nádherné, šikovné a neskutočne milované svojimi rodičmi rovnako ako deti po prirodzenom pôrode. 😉

ivinka77
5. júl 2013

@vejula reagovala som na tvoj nazor, ze deti pri cisarskom sa vyberaju v case,ked nie su pripravene a ked sa to hodi lekarovi 🙂

petula8
11. júl 2013

to je blbosť, prvá dcéra sa narodila klasickým spôsobom a druhá sekciou, nevidím žiaden rozdiel, iba ak to že sú obe až moc živé, neviem čím to bude

vejula
11. júl 2013

@ivinka77 hovorim pri planovanych cisarskych rezoch sa termin CS určuje podla toho ako sa hodí lekarovi. To že ty si prenašala 10 dni je ina. Ale ked sa planuje CS z rôznyuch dôvodov aj uplne hlupych, tak sa planuje CS väčšinou na ten 39 tt. Pre dieťa je to ovela väčší šok ako ked sa pôrod spustí prirodzene.
Samozrejme nediskutujem o tom ked sa dieťa musi vybrať, lebo mu realne v tom momente hrozí ohrozenie života či zdravia. Ale planovaný cisarsky tipu,. ked ste mala prvy cisarsky pre istotu aj druhy v 39 tyždni, to je proste zle, cele zle

ivabend
3. sep 2013

Moje dcera je take narozena cisarem, akutnim (stresu tedy mela dost vzhledem k hypoxii) a rozhodne neni leniva, neprubojna....ba naopak... vuci ostatnim detem okolo, narozenym prirozene, je mnohem cilejsi, sikovnejsi a rozhodne neni ustrasena ale ani hyperaktivni ci jinak poznamenana. :D o vetsi nemocnosti mluvit opravdu nemuzeme,a od narozeni spime uplne nadherne...od 2.mes celou noc bez buzeni. Jinak mohu jen rict, ihned po porodu bonding bez problemu probehl. 🙂

barbak
9. sep 2013

Moja dcerka je tiez cisarskym akutnym kvoli duseniu, a vobec nemam pocit ze by bola daka divna.. Je uzasna, akuratne cula, velmi inteligentna, dokonca by som povedala ze chytrejsia nez deti v okoli, je vnimava a citliva a vobec este nebola chora...takze si vobec nemyslim, ze by jej to dako uskodilo, uvidime neskor...

ursulienka1
9. sep 2013

moje obe deturence su cisarsky rezom.
sarah bude mat 12 rokov, bola zadockom dole.v 5mes sedela v 10mes behala, 2rocna uz poznala farby....chodi do triedy s vysokym inteligancnym nadanim....takze nezda sa mi divna.
sofinka ma 3 mesiace, pocas tehotenstva som mala slabnovy pruh, je to uplne kludnucke a uzasne babo, usmieva sa smeje sa nahlas, prevracia sa z bruska na chrbatik.plne ju kojim.sarah som kojila 2roky a 7 mesiacov.
ja viem ze cisarsky je proti prirode, ale najdolezitejsia je vychova

patulu
22. dec 2013

Ja som tiez mala sekciu a mala v 4 mes.sla do sedu v 8 mesiacoch uz chodila a rozprava od 1 roku a 4 mes.je zdrava nadherna a dokonala 🙂 takze tak...

slunicko333
22. dec 2013

já mám půlroční miminko, bylo to císařem, malá je krásná, dobře vyvinutá možná až dost baculatá s 8,5 kg, je živá, veselá, šťastná, přetáčí se na bok, dětská dr. je s ní spokojená, jak krásně prospívá... po SC jsem ji měla u sebe jak to nejdříve bylo možné, počítala bych to na minuty, předtím ji choval manžel... jasně že vaginální porod je přirozený je do dle přírody, ale kdo může říct s jistotou že jedno nebo druhé je pro dítě lepší... když je SC, je k tomu důvod a dítě se aspoň netrápí....

agattha
5. nov 2014

Cisárskym rezom som prišla na svet aj ja a moja mama dodnes, keď spomína, aká som bola ako bábätko, nevie si vynachváliť aká som bola kľudná a poslušná :D neplakala som, mala som pravidelný spánok a vlastne celé detstvo až do puberty som bola kľudné a bezproblémové dieťa :D Nemyslím si preto, že pôrod rozhoduje o tom, aké dieťa bude v ďalšom živote 🙂

rutie
5. nov 2014

Nie je to uplne spravne polozena otazka. Samozrejme, ze su deti narodene cisarskym rezom ine, ako tie prirodzenym porodom, kazde dieta je predsa ine, ako tie ostatne. Mna viac zaujima otazka, ci je dieta narodene cisarskym rezom ine, ako by bolo, keby sa narodilo prirodzene. Pravdepodobne je. Takisto, ako je ine dieta, ktore sa narodi komplikovanym, riadenym, vaginalnym porodom pomocou kliesti, nez by bolo, keby sa narodilo po, pre matku sice bolestivom, ale inak nekomplikovanom porode. A je ine, ake by bolo, keby vyslo sup, sup von, ani neviem ako - ale predsa same.

Porod je podobne ako kazda ina velka a dolezita skusenost, ktorou sme presli - uklada sa niekde hlboko v nas, tam sa nejako zmiesa s tym, co uz v nas je (genetika, predosle zazitky) a stava sa nasou sucastou. Tvrdit, ze nie, je podla mna blbost. Ale porovnatvat uplne ine deti, ktore prisli na svet uplne inak a zuzit to na dve premenne SC vs Prirodzeny porod je asi blbost tiez. Ale velmi by ma zaujimal naozaj vedecky vedeny vyskum - na velkej statistickej vzorke, pripadne identickych dvojcatach. Viem, ze jeden taky bol robeny v Izraeli armadou a tam vyslo, ze deti, ktore prisli na svet kliestovym a vakuuovym porodom a nemali trvale nasledky vykazovali vyssiu inteligenciu a odolnost stresu, nez deti narodene sekciou. Co samozrejme nehovori o tom, ze sa mame masovo rodit kliestami, skor je to na rozmyslanie o tom, ako nas nepriaznive podmienky nadelene osudom - ak ich uspesne prekoname - posilnuju.

Ale raz darmo, keby priroda/ Boh povazovala sekciu za ten najlepsi sposob prichadzania na svet, evolucia nam uz davno zariadi zips na bruchu. Nastastie nam len zabezpecila taky vyvin mozgu, ktory nam umoznil technicky pokrok a dokazeme zariadit to, ze aj ked dieta nemoze prist na svet tym najlepsim sposobom, tak aspon pride na svet zive a v zasade zdrave a so zivou matkou.

evittam
5. nov 2014

Nemyslím, že to isté dieťa narodené či cisárskym alebo normálnym vaginálnym pôrodom by bolo iné, po prvé na to neprídeme nikdy a po druhé pochybujem, že správanie a vývin dieťaťa, ktoré sa narodilo a nič mu nechýba a je zdravé ovplyvní pôrod - pochybujem, že si ho pamätá 🙂 .

dollynkaa
5. nov 2014

Ja som mala sekciu lebo som ju chcela mat a hotovo. Vobec v tom nevidim rozdiel. Nemali sme s nicim problem ci uz prvotne kojenie a tak. Hlavne ze babo je zdrave.

iskricka55
10. nov 2014

Tiez mam chlapceka ktory sa narodil planovanym cisarskym rezom v Nemecku velmi pokojnym sposobom, mal ukazkove miery krasnu hlavicku bez modrin a odrenin a neviem coho mame vyse pol roka a sme velmi stastni...cule aktiivne inteligentne babatka a vsetci sme v uplnej pohode, takze nelutujem kedykolvek by somsa zas rozhodla pre cisarak 🙂

iskricka55
10. nov 2014

dokonca aj manzel mohol byt pri mojom cisárskom cize neni o com, vsetko je tak ako ma byt, takze urcite nemaj obavy ci su deti cisarskym "ine" ...nelam si tym absolutne hlavu a venuj sa drobcovi a vsetko bude fajn 🙂

janatrn
9. apr 2015

@vejula Ja mam 7 deti - prve 2 spontanne, dalsich 5 cisarskym, z toho posledne 3 planovany cisarsky, ale neboli naplanovane podla toho, ako sa to hodilo lekarovi (naplanovane v ukoncenom 38.tt., 36.tt., 38.tt.). Tie posledne 3 sa narodili v zahranici a mala som ich pri sebe hned od narodenia. A samozrejme, ze kazde moje dieta je ine, bolo by to nadlho, keby som mala vypisovat, ktore je a bolo v com vynimocne, prve, najsikovnejsie... Ale musim povedat, ze vobec nevidim rozdiel medzi tym, ci sa narodili spontanne alebo sekciou, teda myslim, co sa tyka ich vyvinu, inteligencie... Su vsetky zdrave, sikovne a vsetkych ich mame rovnako radi. A paradoxne - tie narodene sekciou som kojila dlhsie - 2 a pol roka. Akurat, keby som si ja mohla vybrat, radsej by som ich bola mala vsetkych spontanne, ale co uz, ked sa neda, tak sa neda...

vejula
9. apr 2015

@janatrn ja som niekde pisala, že deti po cisárskom su menej inteligentne, alebo sa horšie vyvýjajuu?

janatrn
9. apr 2015

@vejula To som netvrdila, to bol len vseobecny priklad...

evita2015
2. jan 2016

náš junior je rodení akútnou sekciou s hypoxiou, nevieme, čo sú sople, kašeľ, choroby, ekzémy, alergie. Alebo teda zatiaľ neviem - klop klop. Čo sa týka psychiky, rád sa ľúbi ale je strašne aktívny + problém s nočným spánkom, v noci sa stále veľa budí (18M) 🙂

silviaeli
2. máj 2021

@leniko to je čo za blbosť ?🤦🏻‍♀️