Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

saallen
6. feb 2012

Ahojte,tahlle tema se mi libi,protoze ani ja nemam tabulkoveho syna,Kojit jsem prestala,kdyz mel tri mesice,bohuzel a na UM mi vydrzel asi do 6 mesicu.pak se jakby zasekl a mleko nechtel vubec,a mohla jsem ho zkouset kolik jsem jen chtela.Bebu,nutrilon ,hame,.....atd.kdyz mel asi 1.5roka tak zacal pit plnotucne kravske mleko a to pije doted.A uz odmalicka papa jsme zacali davat postupne vsechno.Nijak jsme se nikdy neridiki tim ,ze to nemuze to muze,...co chce to papa.ted ma dva roky a je zdravy jako buk,rekla bych ze je mnohem zdravejsi nez dcerka kamaradky,ktera ma tri roky a kojila ji pomlau do dvou let a co se tykalo vyzivy vzdy sli podle tabulek,dokonce i ted.ale samozrejme,ze jej to nezazlivam,jen si myslim,ze spousta tych veci co deto nemuzou a nebo odkdy muzou,ze je to zbytecne prehnane.Jak se rika vseho moc skodi.

frick -kdyz ji to kravske mleko chutna proc ne,moje mladsi sestra,ma 4 roky byla kojena do skoro roku,pak uz materske mliko nechtela,tak ji mama zacala davat polotucne mleko a dodnes ho zvladne vypit i 1l za den a nic ji nechybi,tak si z toho vubec nedelej tezkou hlavu. 😀

kachen
6. feb 2012

Hura, normalni tema. Proctu, az budu mit chvilku. A posleze bych se rada pridala.

tunzal
11. feb 2012

hlásim sa k netabulkovým mamičkám, len škoda že moc nepripisujete. už my je fakt dosť z toho že ma dobre že niektoré mamičky neukameňujú zato že synovi som dávala jablko a banánik od 3,5 mesiaca a dokonca aj do chodítka ked mal 5,5 mesiacov. a teraz si myslím že ani pri dcérke to nebudem robiť inak, nám sa to vtedy osvedčilo počkáme na druhé očkovanie to bude budúci týždeň vo štvrtok a potom začneme s príkrmami.

stardust
11. feb 2012

@tunzal hadzem kamene 😀 😀 😀 ale nie...

luciebx
11. feb 2012

ahoj zeny.. ja teda taky nejsem tabulkova maminka.. malymu davam co chce.. kojila sem ho sice do roka.. ale od ty doby proste mliko do pusy neda.. takze jen v kasickach.. to ze mu dam 10 piskotu za den me vuuubec netrapi.. proste papane co nam chutna.. tabulky kaslu.. je zdravi ... takze co.. 😵 😵

tunzal
11. feb 2012

@stardust ďakujem, kamene dorazili 😀 😀 😀

stardust
11. feb 2012

@tunzal este ma tak napadlo s tymi kamenmi...v nemcine sa pouziva slovicko steinreich, ktore znamena bohaty. V nasej oblasti je nedostatok kamenov a len bohati si mohli v stredoveku dovolit stavat sidla, hrady, domy z kamenov a tak nejak sa to slovicko dostalo do slovnej zasoby nemciny.

anieanne
11. feb 2012

Jééé, super téma, a to jsem pročetla jen tuhle poslední stranu 😀
Taky rozhodně nejsem matka jak z příručky, kojila jsem bohužel jen měsíc, a ani to ne plně. Do čtyř měsíců UM, od čtyř příkrmy - začala jsem velmi nestandartně jeden večer kaší, druhý den na oběd mrkev a k večeři kaši 😀 Cca od desátého měsíce dostal syn občas krupičku z kravského, polotučného mléka, ale moc o kaše nestojí. Od toho roka už jí víceméně vše s námi, a to i poměrně normálně ochucené, jen míň solím, ale to jsem dělala vždy. Spousta lidí na mě kouká jak na exota, že nevyvářím malému zeleninku, ale na to dlabu 🙂 Chutná mu, je zdravý, šikovný, co víc si přát 🙂

stardust
11. feb 2012

@anieanne no ved ked ste zdravi, nemate co riesit. A okolie uz vobec nic. V poslednej dobe pribudlo cele kvantum odbornikov na statistiku, dietologiu, medicinu a neviem, co vsetkeho mozneho a zdravy sedliacky rozum zostal niekde v ustrani. Myslim si, ze rozne chore decka maju hlavne ti, ktori uzkostlivo dbaju na hygienu, na tabulkove zavadzanie prikrmov a tak podobne.

petrajurinova
11. feb 2012

To je fajn téma - moje děti teda nejsou "tabulkové" ani jedno a to v žádném směru.
V percentilových grafech se vymykají výškou i váhou (syn je vysoký a těžký a dcerka je zase podle tabulek moc hubená), vývojové tabulky (přetáčení se, lezení, chození...) oba ignorovali, takže kluk v 7 měsících chodil sám a holka byla tak zvědavá a čilá, že nejdříve stála a chodila a až pak si sedla a začala lézt po čtyřech. A co se týká jídla - oba kolem roku ochutnali čokoládu i uzeniny. Syn miluje majonézové rybí saláty a holka se s chutí nacpává houbama a poličanem. Mléko syn od ukončení kojení (v 8 měsících) nepije vůbec - prostě mu žádné nechutná a tolerujou to i učitelky ve školce a dcerka, která byla závislák na prsu (v 22 měsících jsem ji odstavila "násilím") umělé mléko nepoznala, od začátku pije polotučné mléko z pet lahve a ohromě jí chutná. Oba jedí přeslazené Kostíky a Pribiňáky, svačí buchty a občas dostanou i nějaký ten hamburger nebo párek v rohlíku.
Nepobíhám po bytě s desinfekcí a hadrem ani netahám děti hned od narození po kurzech a kroužcích, nepouštím jim při usínání Mozarta, ani neběhám s každou rýmičkou a škrábnutím za doktorkou.
Přes to všechno mám - světe div se - zdravé a veselé děti.

anieanne
11. feb 2012

@petrajurinova Můj syn je dle tabulek malý a tlustý 😀 Přitom má ruce a nohy jak hůlčičky, bříško taky jen, když se nají. Ale holt 74cm a 10,2kg v roce nebylo doktorovi dost dobrý 😀 A s hadrem a desinfekcí - desinfekci nevedu vůbec, a hadr jsem ráda, když proběhne jednou týdně 😀

eeefffaaa
11. feb 2012

Ahoj holky...super tema!!!muzu se pridat???

tak u prvniho jsem casto taky veci resila,ale u druhyho to tak uz neprozivam....oba jsou a byli velci jedlici a u druhyho jsem porad resila,jestli mu muzu dat mliko-kasi pred 4.mesicem nakonec jsem mu ji obcas na noc dala....v osmi mesicich jsem mu dala matyldu,protoze jogurt ho stipal,mel tenkrat bolaky v puse a od ty doby to ji,pribinaka delam domaciho a micham mu to treba s bilym jogurtem nebo s nejakym sladsim...sni teda vsechno no a ten starsi,muj bratr strasne u sveho stejne stareho syna resi sladke,jejich syn by ani nevedel co to je kdyby nejezdil k nasi babicce a dela po sladkem jak zavislak,ja treba nasemu sladke davam,ale musi teda predtim jist neco poradneho a nesmi toho zase snist hodne....

taky me desne stvou ty super matky,kdyz poucuji a delaji jako kdyby jsme jim kdovijak ublizovali...anejvic nesnasim ty keci o kojeni,ja oba kluky kojila dva mesice,prvni snad 4 noci prorval nez jsem si pripustila ze vlastne mliko nevytahne i kdyz me pri zmacknuti teklo a u druhyho jsme ho nenechala a odsala a zybtek dokrmila a musim teda rict ze jsem zkusila snad vsechno a mliko proste nebylo a pak ctu nebo slysim takovy keci typu "mliko je jen se malo snazis" nebo "nesmis to hned vzdavat,je to pro nej to nejlepsi" blbosti vazne...znam spoustu kojenych deti ajsou porad nemocni,moji kluci meli parkrat virozu akorat ten starsi to ma tak ze hned chytne velky horecky a to mu treba nic na pohled neni i pri zubech...a ted za zimu nebyli ani jednou nejak nemocni,jednou snad ryma a to jsem myslela ze budou porad...

jinak jeste musim napsat ze muj mladsi syn mel v necelych 10ti mesicich 9,70kg a 78 cm..mam dvoumetroveho manzela takze jsou oba velice zravy a velci

eeefffaaa
11. feb 2012

@petrajurinova jak pises o tech kurzech,me se libilo jak vsichni jezdili s malikyma miminkama plavat,jak je to super atd. moje mamka mi porad rikala,at to taky zkusim...jenze ja tohle proste nemusim...a pak se ukazalo ze je to vlastne spis spatny pro ty deti,ze maji potom treba astma sz ty hodne chlorovany vody a taky kdyz s nima jezdi v zime,ze ty skoky z tepla do zimy jeste po koupani,coz je jasne...to jsem se musela smat 😀

a vzdycky se musim smat nebo uz me to prijde moc,kdyz maminka napise "memu miinku je dne 2 a pul mesice,boze ten cas tak strasne leti" 😀 nevim jestli vam to taky prijde divne,ale me tohle jo

martinkatinka
15. feb 2012

Asi sa pridám a občas nakuknem do tejto témy, celkom sa mi páči 😀

ada311
15. feb 2012

ahoojte aj ja sa k vam pridavam tabulky neuznavam každe dieta je ine našmu malemu som davala piškotiki už v 4 mesiacoch a pohoda ak by som videla ,že mu nerobia dobre tak ich nedavam,.Ked sme mi vyrastali nikto nepoznal žiadne tabulky davali nam vsetko a boli sme zdravsi ako deti v dnešnej dobe

kbeata
15. feb 2012

dobra tema 🙂 ,lebo neznasam ked niektore mamicka napise ze nesmie a da 3 vykricniky,ale to su skor take zaciatky v materstve,a myslim ze kazda mama by sa mala riadit najprv svojim instinktom,nie vsetko co sa pise v knihach a co pocuju od odbornikov striktne dodrziavat 😀
chcela by som tie najmudrejsie vidiet aj tak o pat ci desat rokov 😀

alenka600
15. feb 2012

Perfektna tema 🙂 No ja som uz pocas tehotenstva nebola velmi standardna - to ze som tehotna som zistila, ked sme vyliezli na dvojtisicovku, 10hodinova tura, snehove polia a retaze a ja som absolutne nevladala - tak som si urobila potom test 🙂 Odmietla som tripple testy - ved naco?Pocas tehotenstva som sportovala, pracovala a sexovala hadam do posledneho dna porodu, dcerka sa ohlasila necakane skoro, takze aj to nebolo "normalne", porod tiez nebol "normalny" - zacal v nedelu a skoncil v utorok akutnou sekciou. Dcera narodena skoro, 2600g, ale uplne zdrava, plna chuti do zivota, nemala ani jediny neduh co babatka mavaju. Uplne netabulkovo s nami spava v posteli - ma vlastnu postielku ale nestravila v nej ani noc. A netabulkovo dobre spi(vela, casto a dobre), neplace, sama sa hra - aj ked ma len dva mesiace. Uplne hroznu vec som urobila - dala som jej nevysterilizovany cumlik 🙂Napriek tomu, ze sa narodila ako taky malicky cibik, za 5 tyzdnov pribrala 2 kila a to je len na materskom mlieku. Len co sa mi nepaci - betarka sa snazi uz teraz stavat na nohy, co je samozrejme v dvoch mesiacoch uplne divne a v tomto musim trosku zvazit aj standard - nech si slecna laskavo najskor poriadne vyvinie svalstvo a klbiky a so stavanim sa na nozky nech zacne oooovela neskor.

magali
15. feb 2012

ja tiez neznasam tabulky, ale nakolko mam prve dieta, tiez vela veci riesim, resp riesila som, maly ma 15,5m a premyslam ze je nacase zapisat si veci ktore pri druhom nebudem robit 😀 vela veci som hladala na nete, kazdy chce to najlepsie pre svoje babo, ale nikdy som to neprehanala.. vzdy som sa riadila zdravym rozumom a materinskym instinktom a zatial sme OK.. akurat teraz mame tazsie obdobie - ZUBY 😵 tiez sa nam nepodarilo kojit a clanky a diskusie o kojeni neznasam doteraz.. a neznasam premudrele mamicky a tiez rodinnych prislusnikov typu svokra, svagrina, ono je to v podstate to iste 🙂 ja respektujem kazdy nazor ale nikdy som sa nesnazila tlacit do hlavy niekomu moje nazory...

magali
15. feb 2012

@petrajurinova ja som asi do 9m dost riesila co maly moze a nemoze jest.. lenze on v tomto veku stale dost malo papal, tak som sa na vsetko vyprdla a pozvolna sme zacali pridavat to co jeme my a teraz obeduje s nami, ziadne varenie zvlast, samozrejme sa snazim davat mu zdravu stravu, ale az ked zacal papat to co my, az vtedy zacal normalne jest a prestal byt zavisly na mlieku.. jedine na co som pes su sladkosti, cokoladu minimalne, vacsinou len nejake kekse, pretoze ked papa moc sladkeho, nechce papat obedy.. inak tiez papa vselico, napr udenu makrelu, perkelt, kysle uhorky mu chutia, pasteta domaca, tiez parky, co je podla vacsiny ludi ten najvacsi bordel 😀 svokra skoro odpadla ked som jej povedala ze maly jedol perkelt, ja neviem co je na tom zle? oni by mu najradsej davali stale mixovane, vzdy ked tam prideme tak mu pripravia nejaku ohromnu dobrotu, ako minule napr uvarene kuracie maso a uvareny zemiak, totalne bez chuti, nicim neomastene, neosolene, potom sa cudovali ze to nechce jest.. no snad sa to casom podda.. inak poznam jednu mamicku, ma troch chlapcom, kratko po sebe a ten stredny bude mat dva roky a zje asi uplne vsetko a ten najstarsi ma najradsej zavinaca s cibulou 😀

zuzana581
15. feb 2012

Ahojte. Aj ja mám rada túto tému. Som typická netabulková mama a pravdupovediac ma občas znervozňujú tabulkové názory. Niekedy ma až mdloby obchádzajú, keď tu čítam nekonečno tém ohladom toho, či sa dieťaťu nič nestane keď zjedlo jahody, či má 1,5 ročnému dieťaťu variť z lucky a ako má 18 mesačného naučiť na šerbel... V našej rodine sa dudluje aj do 5 rokov. Babka nám so sesternicou pichala dudle na spanie ešte aj tesne pred školou, plienky sú tiež naši kamoši a mne je pohodlnejšie dať malému plienku, ako za nim behať a strážiť jeho vyprázdňovanie. Dcéru som kojila 9 mesiacov a bola som neskutočne šťastná, keď som si povedala dosť. Bola dosť náročná a kojenie boli muky. Syna som kojila rada, ale mlieko mi odchádzalo a v 6tich mesiacoch už nebolo žiadne. Nerobila som si z toho hlavu a nebola som hysterická. Dokonca mi je kojenie do vyššieho veku, ako cca rok, vyslovene nesympatické. Rešpektujem každého, ale naozaj mám chuť niekedy zatriasť dotyčnou cez písmenká a povedať jej: uvedom sa pre pána jána, nespadla si snáď z marsu, alebo hej?... 🙂

lakocinka
15. feb 2012

@alenka600 a uz sa otaca, ked sa snazi stavat na nohy?

lakocinka
15. feb 2012

@zuzana581 s tym kojenim okolo 1r si mimo. To iste si mozeme povedat o matke, co necha 5r dieta dudlat cumel. Na rozdiel od cumla, materske mlieko je prospesne. Takto hrdinsky vypisovat je jednoduche, hm?

stardust
15. feb 2012

@zuzana581 nechaj ich trapit sa nad jahodami 😲 mimochodom, dnes doniesol manzel jahody z obchodu, aj ked su tie domace lepsie, pochutili sme si na nich 🙂 Hehe, ani zla macocha nemusim byt a nemusim mat ani Marusku, aby som sa dostala v zime ku jahodam..

zuzana581
15. feb 2012

@stardust aj ja som kúpila minulý týždeň, aj som bola prekvapená, aké boli sladké 🙂

stardust
15. feb 2012

@zuzana581 mnam, mnam...takze vy dudlujete do piatich rokov 😀 😀 Len v sukromi alebo provokujete aj okolie? Mne stacilo, ako na mna divne zazerali v SR ludia, ked som svojho maleho nosila v nosicke...ani jeden z toho neutrpel ujmu na zdravi.

stardust
15. feb 2012

Ani sa nedivim, ze to niektore mamy prehanaju s otazkami, co mozu dat svojim sprosslingom na jedenie. V jednej knizke od francuzskeho pediatra bolo toho napisaneho velmi poskromne, ako je to s jedalnickom u 6 a viac mesacnych deti, dodatok od slovenskeho pediatra nemal konca kraja.

mandragora22
15. feb 2012

heh baby, ja uz ked pocujem slovo "tabulka" tak sa mi obracia zaludok. len vtedy nie, ked ide o tabulku cokolady 😀 😀 😀 😀 😀

zuzana581
15. feb 2012

@stardust ano, ja som mala ako dieťa do 5 rokov 😀 Dcéra dudlovala do 4 a z dudlovej flašky pila ráno kakavko do 5 rokov aj 2 mesiacov presne na chlp. Išli sme na dovolenku, keď mal syn 3 mesiace a dcére som povedala, že už nebudem nosiť flašky aj jej aj bratovi, on je teraz mimino, tak ona nech už končí 😀 No a bez plaču 😀
Inak ti poviem pravdu, že som alergická, ak mi cudzí človek kdekolvek na ulici povie, respektíve malému, čo nemá ešte ani tri roky, že ty máš ešte dudu??? Daj ju von! On je taký drobec, ani nevyzerá, že bude mať tri, ale aj keby, tak čo? Veď je malý, nech si dudká 🙂

zuzana581
15. feb 2012

a viete čo mi dosť aj vadí, preto sa do tých debát ani viac menej nezapájam. Ako tabulky pre kojenie striktne zakazujú iné tekutiny ako materské mlieko. Moje deti od narodenia pili čaje, aj vodu, aj s dudlovej flašky, aj lyžičkovali a nikdy nemali problém s ničím. Potom sa sfanatizované maminy divia, že 8mesačné dieťa nechce piť čajík, ale ja som prišla o mliečko, on nechce nič iné piť iba MM... No tak si ho nemala držať 8 a viac mesiacov v karanténe a dať mu aj iné ako MM... :-O

stardust
15. feb 2012

@zuzana581 nastastie sa tu nikto do nikoho nestara, hlavne, ked ide o pestovanie mytov o skodlivosti cumlikov. Vynimku tvoria prudko informovane a premudrele zeny v niektorych materskych centrach...tam uz radsej ani nechodim.
@mandragora22 tak tento vyrok si musim zapamatat 😀 😀