Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

stardust
17. feb 2012

@zuzana581 no, najvacsim nepriatelom pre zenu je ina zena 😉

nickushka
17. feb 2012

@olivia6 ja som mojim nedávala ani keď boli malinkí balenú vodu. nechcem robiť ničomu ani nikomu reklamu, ale používali sme filtre istej značky a prefiltrovanú vodu som im prevárala. zachytili sa aj dusičnany, aj vodný kameň, chlór a kedže mám známeho , čo robí testy vody, mám to aj potvrdené. Tiež si myslím, že to, ako sa malé dieťa stravuje má vplyv na jeho budúci život a takisto nechcem byť zodpovedná za jeho zdravotné problémy v dospelosti. Každá z nás je mama telom aj dušou a každá si myslíme, že robíme pre svoje dieťa len to najlepšie. Ťažko potom niekomu vysvetlíš, že to čo robí nie je v záujme dieťaťa, keď robíme to najlepšie, čo vieme 🙂

zuzana581
17. feb 2012

@olivia6 určite nikto nedáva párky v troch mesiacoch. To zas také šibnuté nie sme 😀 ale moje deti už v cca 8 mesiacoch jedli stravu ako my. Samozrejme, ak boli v neďelu rezne s majonézovým šalátom, tak to nejedli, ale zemiačik z toho majonezového skúsili. Inak mali náhradu, napríklad kuracie na prírodno, namiesto bravčového vyprážaného. Jedlo som v tej dobe zvykla minimálne soliť a ochucovať aby mohli aj oni a my sme si na tanieroch dochutili. Ja osobne neodsudzujem nikoho, kto robí veci inak ako ja. Ja poviem svoj spôsob, ale nikomu nehovorím, musíš toto, alebo toto, toto nikdy nerob... a podobne. Myslím, že téma by sa mohla volať aj diskusia pre netabulkové a "tolerantné" mamičky. Lebo si myslím, že netabulková mamička je ovela viac tolerantná ako tabulková. Aj v tom ja vidím rozdiel.

nickushka
17. feb 2012

@zuzana581 ešte že mám manžela s triezvym pohľadom na život a ten na mňa zatlačil, že buď budeme mať mamu v blázinci, alebo deti na UM a šťastné a spokojné, že ich mama je s nimi. kiežby som to vedela skôr 😒

popellka
17. feb 2012

@zuzana581 - to je pravda, je to asi nový trend - kojit, koji, kojit.....a pak si maminky, který kojit nemůžou nemají připadat méněcenný 😝

nickushka
17. feb 2012

@zuzana581 zuzi, myslím, že olivia nemyslela teba ani nikoho tu s tými párkami, ale ver mi, že také poznám. staršie, ale sú a presne si to napísala, že patríš medzi tolerantné mamičky a dávaš deťom primerane to, čo im treba a to je podstatné. Solíš s mierou, nedávaš vyprážané a prečo? Tiež ti záleží na tom, aby boli v pohode a hlavne zdravé a inak o čo ide stardust?

zuzana581
17. feb 2012

@nickushka to ona nie v zlom 🙂

li_la
17. feb 2012

Na chvíľu som vypadla z kola, ale už som tu... 🙂

@zuzana581 No ďakujem pekne. Takéto správanie mi príde viac sexuálne ako výživové, a to si myslím, naozaj dieťaťu nemôže prospievať... A čo sa týka laktačných poradkýň, mala som tú možnosť sa s jednou stretnúť a povedala som si: "nikdy viac!!!" Odhliadnuc od vonkajšieho zjavu tejto ženy, išla som za ňou v dobrej viere poprosiť o radu, ale nič také som rozhodne nedostala. Ona kojila svojho 4-ročného chlapca hocikde na zastávke a mala som naozaj dosť. Bola som na sedení sama, ale inokedy ich tam vraj bývalo viac. Čo som sa ale dozvedela, jednalo sa až o dve ženy, ktoré boli ešte tehotné... Tak ďakujem pekne, keď do nich tieto múdrosti pchala ešte pred tým, ako skúsila prvýkrát kojiť...

@popellka Taktiež súhlasím. A najlepšie je, keď sa dojčiaca matka potom aj bojí zjesť napr. čo ja viem... fazuľovú polievku, lebo voľakde si prečítala, čo keď z toho dieťa prdne... 😀

@nickushka Ďalší súhlas. Mala som to podobné a ešte keď vezmem do úvahy moje stravovacie návyky... Možno to spôsobila trochu výchova, možno moja lenivosť, ale... ja sa hocikedy nenajem, keď sa mi nechce, niekedy sa zabudnem najesť a niekedy, keď mám chuť, dám si na obed čokoládu. Nemyslím, že by sa matka mala držať tabuliek "čo jesť a čo nejesť počas dojčenia", ale keď sa takto stravujem, čo môžem tým svojím mliekom dieťaťu dať? A tiež si myslím, radšej byť pokojnou matkou s UM, ako nervóznou s MM 🙂

@kaja73 Máš síce do istej miery pravdu, je to netabuľkové, ale musím upresniť, že sa tu bavíme o netabuľkových veciach, ktoré sú pre nás zdravé a nie o veciach, ktoré sa nám zdajú choré. Čúrajúci chlapi na verejnosti je tiež kapitola sama o sebe... 😕 🙂

nickushka
17. feb 2012

@zuzana581 oki, ty vieš, lebo som tu nová inak ahojte a som rada, že sme naladené na rovnakú nôtu 🙂

monika2606
17. feb 2012

super diskusia, asi sa k vám potom od apríla pridám aj ja 😀 ale ja už som viac menej netabuľková aj teraz

nickushka
17. feb 2012

@li_la ty lila, ale moji ti mali také koliky, že som fakt nemohla tú fazuľu. Vieš aké to boli vresky? Niekedy aj celé dni, no hrôza...a malý má so zvýšenou plynatosťou problémy doteraz, chúďa moje...

zuzana581
17. feb 2012

@nickushka ja viem, že to nemyslela olivia na mňa. Inak vieš, ja mám tiež svoje hranice, ale napríklad: syn myslím rok. Muž jedol klobásu (neopečenú), štiplavú a malý stále naťahoval ruky, že to chce vyskúšať. Už bol až hysterický, ako to chcel skúsiť. Proste on od kedy začal vnímať, tak každé jedlo, čo zbadá potrebuje ochutnať. Inak presný opak dcéry. No a tak mu muž z tej klobásy dal ochutnať. Mne sa oči prevrátili a už som stála pripravená s chlebom a čajom pri malom, keby mu to náhodou vadilo. On sa začal usmievať a povedal eče.. No tak ja som mala dosť. Muž mu dal ešte kúsok a rýchlo to zjedol, aby malý už nepýtal a povedali sme že už nie je. Väčšinou sa snažíme takéto nezdravé veci jesť potajomky 😀 , aby nepýtali, ale raz za čas si to dáme. Deťom ale opečené, alebo varené. Dcéra to moc nemá rada, ale syn velmi. A nerobím z toho žiadnu tragédiu. Neskoršie choroby neriešim, lebo ako som už písala, nikto nevieme, ako naše telo neskôr zareaguje a načo. Aj nefajčiar dostane rakovinu plúc a fajčiar môže zomrieť na starobu.

zuzana581
17. feb 2012

@nickushka a iné je zasa keď má dieťa nejaké problémy ako tvoje, to je jasné, že musíš niektoré veci obmedziť. To som len chcela dodať.

zuzana581
17. feb 2012

tak dobre sa mi tu s vami píše, ale musím utekať pre dcéru. Majte sa. 🙂

li_la
17. feb 2012

@nickushka Dobre, ale to čo platilo u vás, neplatilo u nás. A práve preto si myslím, že tabuľky nie sú dobré vo všeobecnosti, aj keď niektorým vyhovujú z rôznych dôvodov. Tvojim fazuľa v tvojom jedálničku škodila, tak si ju vyradila, to je pochopiteľné. Keby sa mne malý vyhádzal napr. po tom, ako by som zjedla paradajku, tiež by som paradajku bez váhania vyradila z jedálnička. Ale škatuľkovať a priam zakazovať všetkým dojčiacim matkám jesť fazuľu a paradajky nepovažujem za správne. Aj keď to samozrejme nepríjemné, že vás niečo také trápilo a ešte aj trápi... Nechcela som sa ťa v žiadnom prípade dotknúť, hovorím vo všeobecnosti...

nickushka
17. feb 2012

@zuzana581 😀 😀 😀 , to ako keby som videla našich, tiež mi malý nemôže čoko a tak sa s ňou kŕmime potajme, keď zaspia. Páči sa mi tvoj postoj, tiež by som sa mala niekedy uvoľniť a nebrať všetko tak vážne, i keď po tých kojacích problémoch som trochu vytriezvela. Hovorím si, že pravda je kdesi uprostred a všetkého s mierou, každý máme tú mieru však niekde inde 😉 a z toho sú aj tie trenice. 😀

nickushka
17. feb 2012

@li_la ty trdlo, vôbec si sa ma nedotkla, to len tak, na obhajobu tých, čo to tak robili. mojich krpcov zdúva asi všetko, najmä jedného, snažila som sa mu pomôcť, nevarila som nič, čo by ho mohlo potenciálne zdúvať, a keď sa aj tak v noci budil s plačom a ledva si prdol, tak ma to naštvalo a povedala som si dosť, veď z mrkvy a ryže nemôžeš existovať a začala som mu primerane variť doradu a vieš čo?, nie je to ani lepšie ani horšie, takže neviem. privítam nejaké rady a skússenosti v tejto oblasti, ďakujem babuľky. ☹

ellahop
17. feb 2012

ja som nekojjla, lebo to neslo a vlastne ani mi to neprekazalo..a ani jeden den som to nelutovala. jedine ten, ked mi kazali v nemocnici si stale odsavat, to nic a taku bolest som este nezazila. co sa tyka jedla bola som opatrna a vyplatilo sa mi to.. i ked pred rokom uz maly jedol skoro vsetko a teraz uz papa naozaj vsetko. ale kedze sme museli cvicit vojotovu metodu, lebo maly nedvihal dobre hlavicku, tak vam poviem ze co sa motoriky tyka som bola uplne ze tabulkova mamicka a tesila som sa z toho, ze maly nijako nezaostaval a v tom mesiaci co vediet mal aj vedel.. 🙂

kaeth01
17. feb 2012

@popellka moc rada ctu prispevky vas vsech.. nechci prispivat, protoze tady je to o hubu 🙂 ale chtela jsem ti napsat jen muj nazor k tvemu vyjadreni ze kojit deti jen do roku bez prikrmu je blbost.. moje dcera odmitala jakekoli jidlo az do 13mesicu - snazila sem se,ale fakt nechtela.. nikdo to na ni nepoznal, naopak byla oplacana a spokojena.. kazdy si myslel, ze naopak cpe co ji prijde pod ruku 🙂 do tri let mi zatim nezastonala - nepripisuju to kojeni!!! jen rikam, ze to ze nemela pevnou stravu ji nijak neublizilo.. je spatne odsuzovat nekojici matky - je ale stejne spatne odsuzovat ty kojici.. kazda ma jiny duvod proc treba tak dlouho koji - u nas to proste jinak neslo.. prece ji nenecham umrit hlady 🙂 po 13mesicich zacla sama jist.. a ji do dnesniho dne bez problemu vsechno a rada 🙂

li_la
17. feb 2012

@nickushka 😀 Jasné, ja to chápem. Ale nepotrebovala si na to nejakú tabuľku, aby si to tak robila... No nie? Môj malý prdel stále. A bruško ho nebolelo. Ja som jedla všetko, aj citrusy a bolo to to najpokojnejšie dieťa, aké som kedy videla... 🙂 A aj stále je. Ale keby mu niečo vadilo, tiež by som to nejedla...
Hmm... a skúšala si nejaké kvapky? Napr. espumisan alebo niečo podobné?

giselka
17. feb 2012

Ahoj holky, občas sem nakukuju, díky za tuhle diskuzi 😉 Taky asi nejsem tabulková, naše děti jí cca od roku skoro všechno s námi, mladší dcera má dudlík už od porodnice a kojená byla jenom asi 4 měsíce 🙂 S tím kojením mi to přijde jako hon na čarodějnice, dokonce jsem už slyšela i názor, že nekojené děti citově strádají 😠 Nejhorší je, že jsou maminky, které se takto nechají vydeptat a pak trápí sebe a vlastně i dítě 😒 A taky se mi líbí, když slyším, že nekojí jenom pohodlné matky - ono je asi podle některých pohodlnější utrácet nehorázný prachy za mlíko, vyvařovat flašky a ohřívat vodu... A i kdyby to někdo dělal z pohodlnosti, tak co, každého věc.

A další moje smrtelné prohřešky vůči dětem - dostávají bonbony, na pití jim klidně dám oslazený čaj nebo vodu se sirupem, když jsme někde na výletě nebo na oslavě, napijou se klidně i kofoly nebo sodovky, šunku dostávají normálně a párek jednou za čas podle mě taky neublíží 😉

popellka
17. feb 2012

@kaeth01 - samozřejmě jsem to nemyslela na to, když miminko nechce papkat, ale znám případy, kdy doktorka vyloženě mamince doporučovala, ať už začne s příkrmy, že malý málo přibírá a co ona na to? doktorka jí nebude říkat, co má dělat, když ona ví, že nejlepší pro jejího malýho je kojení a tak žádný příkrmy se nekonali a malej prcinek byl jen na mlíčku - i když myslím, že by si už sám dal něco jinýho. Jenže ona to ani nezkusila 😝

popellka
17. feb 2012

@giselka - jo nekojené děti citově strádají - no jen by mě zajímalo, kdo tohle vymyslel 😝 😝 😝 😠 😠 😠

li_la
17. feb 2012

@kaeth01 Ale všimla si si ten rozdiel. Tvoja dcéra to odmietala. A aj keby si chcela postupovať nejakými overenými postupmi, nedalo sa, pretože to práve tvoja dcérka odmietala. Ale je to rozdiel, ako keď matka tvrdí, že nič lepšie pre jej dieťa nie je, a kojí to dieťa každých 15 minút, pretože mu už to mlieko nestačí. Treba sa pridržiavať potrieb dieťaťa a to je to podstatné. Nie to, čo sa píše v tabuľkách. 🙂 A kojace matky nikdy neodsudzuje, len konštatujeme, že niektoré to možno robia nasilu.

li_la
17. feb 2012

@giselka Tak preto som sa chvíľu trápila aj ja... Ale len chvíľu. Mrzelo ma hlavne za tými spoločnými chvíľami intímnymi... Ale keď som prestala kojiť, syn ma začal objímať 🙂

nickushka
17. feb 2012

@li_la áno, aj mnohé iné dostupné v lekárni, čaje a feniklový mu neho presne opačný efekt, najnovšie pridávam saturejku, tá vraj uľahčuje stráviteľnisť nadúvacích jedál ale mne sa to nezdá, neviem.
a už sa mi to pobudilo, idem kŕmiť, to bude zas srandy kopec 😀 ale ešte sa určite ozvem

li_la
17. feb 2012

@nickushka Tak to ma mrzí. Ja ti neviem v tejto tematike poradiť, aj keď by som rada, keďže sme nikdy podobné problémy nemali. Držím palce. 🙂

kaeth01
17. feb 2012

@popellka kazdy extrem je spatny.. zaklad je spokojena mama = spokojene dite.. a je mnoho cest jak se k tomu propracovat..
jinak ja u lekaru pravdu nerikala 🙂 me se v 6mesicich ptali jestli ji davam hovezi - ze to musi kvuli zelezu - tos vysvetluj takove doktorce, ze jeste nemela ani banan natoz steak 🙂
ja si myslim ze sem hodne tolerantni clovek.. sem tam si neco prectu a necham se inspirovat.. at uz v jidle nebo v "neockovani" a obcas vystrcim ruzky a jdu proti vsem tem zajetym zkostnatelym nazorum.. ale zase tabulky obcas taky projedu abych mela nejakou predstavu..
a jak uz sem psala diskuse tady me bavi - hlavne ji cist 🙂 🙂 🙂 🙂

giselka
17. feb 2012

@nickushka jj, taky mě to chvilku mrzelo, když jsem musela mladší dceru přestat kojit, ale teda nepřijde mi, že by byla citově vyprahlá 😀
Četla jsem, že tvůj malý má koliky, moje starší dcera na to taky trpěla a nepomohlo nic, jenom rourka 😒 Přešlo to až s prvním příkrmem, tak snad se to u vás brzo spraví a nejdeš něco, co malýmu uleví 😉
@popellka už jsem to slyšela z víc zdrojů, i tady na koníkovi už jsem to kdesi četla

tunzal
17. feb 2012

@olivia6 len mi vysvetli že kto tu bavil o tom že trojmesačným bábätkám treba dať párok?