Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

cukricek8998
21. feb 2012

@jurkovamiluska ja somzacala s kravickovym hned od druheho msiaca..moje mlieko bolo zle...nerobilo malej dobre... tak som presla na kravske plnotucne..zo zaciatku riedene cajikom a postupne som cajik z mlieka uplne dala prec....mala je zdrava a krasna... ziaden sunar...

zuzana581
21. feb 2012

@estterka tak to ja neviem. Podla jedného albumu a pár prispevkov, čo som od teba čítala ťa nemôžem vedieť zaradiť. Myslím, že ide o to, kde sa zaraďuješ ty. Alebo lepší výraz by bol, kde sa lepšie cítiš. V akej pozícii. Či maminka, ktorá sa riadi tým, čo je kde napísané a dodržiava to do bodky, alebo si robíš veci tak, ako ich cítiš. Ale tieto dve veci sa nemusia podla mňa vylučovať. Aj tabulková, alebo sčasti tabulková mama môže byť tolerantná k názorom druhých. "ja to robím takto, ale ak si ty presvedčená o tom, že to chceš robiť takto, tak je to v poriadku" - napríklad.

estterka
21. feb 2012

@zuzana581 ja robim veci uplne podla seba,ale praveze ideme tou naturalnou cestou-proste takmer uplne inak ako sa to opisuje v tejto teme obcas 🙂 vravim,len som sa zamyslela,ze da sa vselijako byt netabulkova 😉 nejdem vsak robit ziadne rozbroje 😎

zuzana581
21. feb 2012

@estterka ono je možno len náhoda, že sme sa tu stretli v posledných dňoch baby, čo máme radi aj nezdravé jedlá, ak teda myslíš na stravu. Ja osobne si uvedomujem, že zdravá strava je dobrá, ale myslím, že nezdravá raz za čas nezaškodí. Hrozne ma vytáčajú napríklad názory, že dieťa do xy rokov nesmie napríklad jahody. "Jahody sú alergén a preto nedávať!!!!!" Ale jahody majú velmi vela antioxidantov a tak tabulkové mamičky veselo svoje deti o túto zdravú dobrotu pripravujú.

giselka
21. feb 2012

@liave aby to nevyznělo, že jsem odpůrkyně kojení, to zas ne 🙂 Starší dceru jsem kojila do roka, pak už to dál nešlo, mladší jenom do čtyř měsíců, pak mi to doktoři nedoporučili. A když někdo chce kojit a nejde to, pak je naprosto v pořádku, když vyhledá laktační poradkyni. Prostě mi jenom vadí ten přístup okolí k nekojícím. A i v jiných věcech, třeba tady v diskuzi někdo napíše, že dává dítěti občas párek nebo salám a další stránka je jenom o tom, jak je ta maminka nezodpovědná, jak je to škodlivé atd. To samé chodítka, uspávání dětí - jestli nechat vyřvat nebo ne, jestli plácnout na zadek, když zlobí atd... i když třeba nesouhlasím, nebudu hned ostatní urážet a přesvědčovat o své pravdě.
Já taky čtu články a knížky, taky občas do těch tabulek kouknu, ale mám to stejně jako ty, co se mi líbí, to použiju 🙂

liave
21. feb 2012

@cukricek8998 noo ved ona sa ti raz za to pekne podakuje.ako ja som tolerantna a je to tvoja vec ;) ale sialenstvo!

liave
21. feb 2012

@giselka ved ono v podstate je tu rec o tom ze kazda si robime podla seba a nie podla toho ako "kazu" mudrci ;) nuz pravdu vravis ale su obcas extremy kedy sa clovek zastavi a povie si ohoo...a tiez vyjadri svoj nazor 🙂 ale zase vnucovat svoj sposob zitia to nejde ved kazdy sme iny ;) v konecnom dosledku si to vsetko budeme sami zodpovedat ze ano ;)

giselka
21. feb 2012

@liave když je to extrém, taky se ozvu, třeba jedna známá strouhala svojí dcerce do sunaru čokoládu a do čaje dávala rum a pak se chlubila, jak malá krásně spí, to už je podle mě trochu silné kafe 😝 Ale jak říká Cimrman - můžete s tím nesouhlasit, můžete o tom vést spory, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat 😉

estterka
21. feb 2012

@cukricek8998 ako ja sa nejdem hadat,ale kravske mlieko je pre teliatko povodne-teliatko je niekolkonasobne vacsie ako novorodenec a travenie teliatka ma uplne ine potreby ako dvojmesacne babatko.. nech sa na to pozriem ako chcem,je to dost proti prirode a mas velke stastie,ze mala je v poriadku-hoc vela veci sa prejavuje az v neskorsom veku,co ti samozrejme nezelam 😔 ale zas odtial potial a neohrozovat zdravie svojich deti 😔 viac sa k tomu nejdem vyjadrovt,ani sa tu vadit,ale nedalo mi nenapisat.

liave
21. feb 2012

noo a sme pri babskych receptoch 😠 zubkovali mi deti-natri mu vinom dasna!!! 😨 alebo obaja kolikovy-hod mu srnko rasce pod jazyk a podobne...ja sa tiez ozvem ked je nieco extrem a ako hovori cimrman 😉 mne s aulavi ale to je tak vsetko...len obcas sa cloveku prave nad tymi extremami pozastavuje mozeg ..ja patrim medzi matky ktore si svoje stastie museli vybojovat a obcas ma zaraza ako niektore mamicky hazarduju zo svojim "stastim" 😒 no ale to je uz ina tema 😉 ale ako som povedala kazdy podla seba ak ma niekto poprosi o radu rada vyjadrim svoje nazory ci poradim ale ak niekto o to nestoji tak radsej nech nepyta 😉
my sme mali dnes napriklad v uk palacinkovy den 😉 a moje deti tlacili palacinky s nutelou a cerstvimi jahodami jak by smed 😉 noo co raz za cas aj to je dobre...
kazdy extrem je nedobry 😉 ak moc dbame o vsetko a naopak ak si niektore veci neuvedomujeme vobec ...hawk...idem spinkat bo zajtra moje dve ratolesti asi neuznaju ze som ponocovala 🙂 cize idem ..bruuu

liave
21. feb 2012

@estterka noo este rychlo napisem a idem...plne suhlasim,len som to napisala v skratke lebo myslim ze maminke cukricek je to aj tak salam parky 😒
dobru koceny 😎

zuzana581
21. feb 2012

@liave napríklad tvoj príspevok z 00:13 pre @cukricek8998 mňa osobne sklamal. Lebo tým príspevkom si ju odsúdila, namiesto toho, aby si jej poradila, prečo by to robiť nemala. ☹

giselka
21. feb 2012

@liave jó, babské recepty, to je taky dobré téma 😀 Znám pár opravdu zajímavých, ale asi je psát nebudu, jsou celkem nechutné 😝 😀

giselka
21. feb 2012

Pro dnešek se s váma loučím, večer zas nakouknu... Dobrou 😎

liave
22. feb 2012

No babulky asi sklamem este niekoho ale "vyhadzujem"sa z tejto temy :/ prisla som si pokecat o normalnych veviach a obcas vyjadrit mozno aj nie pozitivny nazor no nerada chodim do spolocnosti kde sa vzdy jedna a ta ista osoba tvari ze od nej sa hybe svet...@zuzana581 ze ta sklamal moj prispevok?no mna naopak vobec neprekvapila tvoja reakcia ak som si myslela ze sa okrem cukricka niekto ozve vedela som ze ty...nikoho som neodsudila napisala som len co si myslim!a pokial viem ona neprisla pytat radu ona ju prisla dat...tak preco mam radit niekomu kto si mysli este po 2,5 roku ze je v poriadku co urobila a este tu radu dava dalej?a dost nebezpecnu radu...myslim ze ju by aj tak nezaujimalo preco sa to nema tak robit...;)
Takze dakujem za par fajn dni ked som mohla kecat o normalnych veciach ;) ved mozno este nakuknem ale reagovat uz asi radsej nebudem ;) dobru noc ;)
Ja dnes nespim asi ich bolia z tych palaciniek bruska!bye

mandragora22
22. feb 2012

@estterka no, to o tom kruteni hlavami by som ti vedela rozpravat 😀 😀 😀 to my zas mame take certisko doma, ze malokedy volaco zje, dokonca byvali aj take kriticke dni, ze ked som chcela, aby "neumrela od hladu", tak mi jedla aj pol dna piskoty macane vo vode, to by som len chcela pocut kritiku tych "vyvolenych" 😀 😀 😀 😀 😀

mandragora22
22. feb 2012

@liave ahoj, neda mi nezareagovat, ze ake extremy? ved tieto a podobne ako ty pises "stare babske recepty" pouzivali naozaj uz stare babky, ich matky, nase matky atd atd a sme tu, a ja si myslim, ze ked je s dietatkom nejaky problem (kasel, dusenie, stipajuce hrdielko, zastavene vetry apod.), tak kazda matka si predsa zela pre dieta len to najlepsie a ked uz nezaberaju "moderne rady a moderna medicina", tak siahne aj po radu "starych bab". samozrejme s rozumom a mierou, nedam predsa 3-mesacnemu dietatu postruhany cesnak, ale urcite by som siahla na nejaky "recept", ktory bol bezny u 3-mesacnych deticiek v minulosti a prezili to bez ujmy. 😉

cukricek8998
22. feb 2012

@estterka
@liave nemyslim si.... moja sestra tiez nepouzivala sunar ... riadila som sa podla maminky a segry,nemozem za to ze som nemala mlieko,moji synovci su krasni chlapi a nemaju najmensi problem.Je to kazdeho osobna vec a samozrejme vam vase nazory neberiem,ale poznam aj z okolia mamicky ktore zacali s mlieckom docela skoro.Samozrejme som nepresla hned na mlieko.Zo zaciatku som to kombinovala s kojenim,a mliecko sa riedilo s cajikom pre babatka,potom sa to postupne o ciarku davalo viac mlieka.Neviem ci mi podakuje ale nemyslim si ze som urobila nieco zle,vedela o tom aj moja detska lekarka.Asi tak ...

mandragora22
22. feb 2012

@cukricek8998 ja si myslim, ze pre svoje dieta robis len to najlepsie, co vies 😉 😉 a presne ako pises, aj moje siroke rodinne okolie davalo daleko pred polrokom dietata uz mlieko "z obchodu" a vsetci vyrastli a su zdravi. bohvie, mozno aj zdravsi nez odkojenci.... dnes je vsetko tak nasiaknute chemiami, este aj ten vzduch, co dychame, ze uz v tom velky rozdiel nie je. ci UM ci MM. 😉 😉

cukricek8998
22. feb 2012

@mandragora22 dakujem..myslim,ze kazda mamicka chcee pre svoje dieta len to najlrpsie a trosku ma zaskocilo ako ma hned vsetci odsudili....na mlieko som presla po dvoch mesiacoch a nelutujjem to.Ale nebudem tu obhajovat svoj nazor,kzdeho je to osobna vec a uvazenie ci zacnu s mlieckom alebo nie.Len som napisala svoju skusenost,aj ked sa povacsine nepaci.

liave
22. feb 2012

@mandragora22 ;) ja nehovorim ze babske recepty su zle.ja mam rada naturalnejsi pristup k zivotu.rodila som bez utlmOvakov napriklad iba rajsky plyn ;) ale rec bola o extremoch typu alkohol a pripady ked nejde o nic ;) ak by islo o zivot ver ze by som urobila cokolvek ;) ale zubky napriklad alebo kolika deti neohrozuje iba nam "stazuje"zivot xxx ;)

petrajurinova
22. feb 2012

@jurkovamiluska já osobně bych v půlroce ještě na kravské mlíko nepřecházela, přece jenom v tom UM jsou přidávané vitamíny a minerály, které kravské mlíko nemá a které zatím to miminko z jídla nedostane, vzhledem k tomu jak málo toho sní. Myslím, že aspoň do 1 roka by mělo miminko dostávat buď mateřské mlíko nebo nějaký sunar.

@liave ad plácnutí po zadku batoleti - to prosazoval i prof. Metějček (mimo jiné autor mnoha standartů a tabulek pro výchovu a vývoj dítěte) - "u dítěte od 1,5 do 5 let je mnohdy účinnější, pochopitelnější a výchovnější plácnutí po zadku nebo ruce následující bezprostředně po provinění, než sáhodlouhé proslovy, které takto malé dítě ještě není schopno pochopit, s nástupem do školy je však vhodné volit jiné - nefyzické tresty, jelikož výprask v tomto věku vede k pocitu ponížení a mívá za následek zarputilost a úmyslné opětovné porušování výchovných pravidel." 😎 V tomto s ním naprosto souhlasím.
A add řvoucí dítě které jde 10 metrů za rodičem, který něco zakázal, nebo nechce koupit - to je tady u nás na sídlišti celkem běžný jev, který nikoho z míry nevyvádí.

nickushka
22. feb 2012

@zuzana581 jasne, že to myslím dobre 🙂@giselka @liave, nestíham sa k vám pripájať, lebo ja chodím spávať so sliepkami 😀 , pri tých mojich to ani inak nejde a
momentálne aj riešim problém toho bruškabôlu s babami čo majú deti alergické na mlieko. podľa toho, čo mi zatiaľ napísali, to nanešťastie vyzerá, že to bude buď alergia na BKM alebo intolerancia laktózy. Idem skúsiť na 3 týždne vynechať všetko mliečne a uvidíme. dosť ma to štve, lebo mlieko, syry, jogurty a také veci on ľúbi a pravdupovediac neviem, čím to nahradiť, šunku na chlieb dookola 😖 ? veď uvidíme, ale niečo s tým už musíme robiť a 3 týždne vydržíme ak to má pomôcť. držte palce a prijmem všetky nápady a recepty. 😉

mandragora22
22. feb 2012

@liave no ved to je jasne, ze cim prirodzenejsi zivot, tym lepsie, tiez som proti kadejakym liekom a "vitaminom" atd, niekedy to uz ozaj ze treba, nie som extremista, a nemam rada extremistov 😉

kaja73
22. feb 2012

@nickushka neboj my sme bez mlikea aj bez bielka a to ma maly už 26m. V pohode sa to da,len treba vediet ake potraviny obsahuju mlieko a bielko.
myslim si, že moj maly ma pestrejsi jedalnicek ako deti co papaju mlieko a mliecne vyrobky-lebo vtedy sa to zas toci hlavne okolo nich-same kakavka,kase,jogurty,paribinaciky, syry,maslove pomzanky-to vsetko je na jedno kopyto. 😝
moj zje v podstate vsetko co mu dam-vsetku zeleninu,ovocie,miluje avokado,rozne rastlinne mlieka,masko na vsetky sposoby,strukoviny atd.
urcitu dob pil kravske mlieko a vtedy zahadne zacal odmietat ine druhy potravin-vystacil si len s jogurtmi a mliekom.

zuzana581
22. feb 2012

@liave tak okolo mňa sa hýbe svet? 😀 Ok. Presne ako píšeš: cukríček si sem neprišla pre radu, ona ju prišla dať a ty ako správna tabulková mama si jej samozrejme šplechla do tváre, ako sa jej dieťa neskôr poďakuje, lebo bude mať zdravotné problémy z toho, že mu dala KM a ešte že je to šialené. Lebo to je v tabulkách, tak je to tak. Ty si niekedy uvažovala nad tým, že celý ten hunbuk okolo kravského mlieka mohli vytvoriť velké firmy, ktoré začali vyrábať UM, aby znížili počet matiek, ktoré po kojení dávajú KM? Kolko je overených a dokázaných chorob v dospelosti spôsobených KM? Išlo tu len o to, aby si je povedala aká je šialená, lebo podla moderných tabuliek je KM tabu.

zuzana581
22. feb 2012

Idem ja z tejto témy preč, lebo ako netabulková mama tu vraj nemám čo hladať podla niektorých. No čo už. Myslela som, že táto téma bude iná. Hlavne asi neviem odhadnúť ludí. Aj cez to všetko, že nie všetky sme mali rovnaké názory na všetko, tak som myslela, že sme tu hlavne tolerantné k názorom iných a nie arogantné, ale evidentne som zasa niekoho neodhadla. Nepolepším sa.

liave
22. feb 2012

@zuzana581 nikoho som neodsudila ale ty si tu prave od toho aby "sudila" kto co hovori a analizujes kazdy nesuhlas...tot moja poslena reakcia na teba a ps:ja som ta posledna ktora je zastancom UM mala by si pozornejsie citat ked pisem a nesudtredovat sa na to ci niekoho sudim alebo chvalim!ak by sme mali zajst do extremu ze som tabulkova tak potom asi som ,lebo prirodzene pre kazdeho zivocicha je KOJIT vlastneho potomka!clovek je jediny zuvocich kyory k tomu vyuziva ine zivocichy!vid kravy kozy a pod...ale toto je uz debata na veeeelmi dlho a nemslim si ze ty by si sa v nej nasla ;) mne je jedno kto si co robi so svojim dietatom ale hadam sa moz vyjadrit ak nesuhlasim...;) no hadam sa tu najde tema kde si moze clovek povedat bez toho aby bol "hodnoteny" xxx peace xxx

zuzana581
22. feb 2012

@liave To že som tu diskutovala, tak som všetkých analyzovala??? Ja som nikoho ani jedným slovkom neurazila, alebo neodsúdila. A to s niekým nesúhlasiť a niekoho arogantne ponížiť sú dve rozdielne veci. Ale už som si zvykla, že v každej téme musí skôr alebo neskôr byť nejaký rypák. Ani táto téma mi nestojí za takéto naťahovačky.

Ok, tak všetky ostatné maminy, prepáčte, že som vám tu až tak prekážala.

giselka
22. feb 2012

@nickushka já zas nemám moc času přes den 🙂 Jestli tvůj malý miluje mléko a mléčné výrobky, zkus mu kupovat sojové nebo jiné rostlinné náhražky, třeba mu to taky zachutná 😉

Holky, prosím, nehádejte se, prostě každá máte na věc jiný názor, proč se hned kvůli tomu urážet? 🙂 Já to nechápu, proč skoro každá diskuze skončí takhle? ☹