Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

bubush
13. mar 2012

dakujem za privitanie 😉
mate dnes ale vazne temy, v tomto smere nemam vobec ziadne skusenosti, nic z okolia, nemam velmi co k tomu ...musi to byt ale tazke to vam verim 😒

co bolo v panelaku? lebo zvykneme pozerat ale teraz zas kukame farmu tak neviem co skor..

ked ste tu spominali serbliky tak kedy zacali vase deti cikat,kakat do serblika, prip.wcka...my sme zacinali pekne ze som ju davala hned ako sa naucila sediet tak na serblik aby si zvykla ze na co to je - co celkom rychlo pochopila aj vykonala co mala ale ako nic sa nezmenilo od vtedy a mam pocit ze este menej pouzivam serbel ako kedysi - to je zas moja lenivost...neviem si nejako predstavit ze sa sama vypyta cikat ked toho vela nenakeca...a zas pomalicky bez plienky by sa mi aj celkom pozdavalo byt..

petrajurinova
14. mar 2012

@bubush já jsem dětem vytáhla nočník a zkusila je na něho posadit, aby věděly k čemu to je někdy kolem 1. roku, ale posadila jsem je na to každého párkrát v průběhu několika dní. Pak jsem ho nechala stát tak, aby ho měli na očích a nechala to tak. Používali ho jako hračku - posazovali na něho plyšáky a panenky. A taky mě doprovázeli na WC, když jsem tam šla. No a před druhými narozeninami začali oba sami od sebe vyžadovat posazování na WC, když potřebovali a během měsíce tam už chodili naprosto automaticky. Do 6 týdnů byli oba přes den bez plenek a od chvíle kdy dostali schůdek, tak chodili na WC sami. Teď v 2,5 letech se to u Bely trošku zaseklo a odmítá sedat na wc, ale chodí sama na nočník.

zabka8423
14. mar 2012

@nelicefo @pastelka74 @bubush
@petrajurinova

kukali sme aj my farmu, paradise - neviem, mam z toho zmiesane pocity. tu farmu este ako tak beriem, ale paradise mi pride ako kurvenie v priamom prenose. inak ti chlapi sa mi nepacia vobec, nie som na takych "urobenych", nikdy to neboli moje typy. a baby, no comment 😀
posadzat dieta na nocnik pred prvym rokom je totalna kravina, pretoze tam sedi, spravi potrebu, pochvalis, ale to dieta a jeho nervova sustava si vobec neuvedomuju, ze co vlastne robia. nastane efekt ako pri pavlovovom (tusim to bol on) slintajucom psovi. proste ide do hlavy signal zenocnik=kakat, ale s uvedomenim si to nema nic spolocne. dieta si musi uvedomit potrebu CHCE sa mi cikat alebo kakat a ze to treba tam alebo na wc. na to potrebuje dozriet nervova sustava a ta standardne dozrieva okolo 2 rokov. Vtedy si dieta uvedomi tu potrebu a vtedy nejako zacina ovladat zvierace mechura a konecnika. dovtedy je to nacvik len tak. petra to spravila dobre. v kazdom pripade, do 3 rokov sa standardne vsetky deti naucia chodit na nocnik ci wc. niektore su bez plienky v roku a pol, niektore az v troch rokoch, ale vacsinou s nastupom do skolky sa odplienkuju uplne. trosku dnesne deti brzdia jednorazovky, necitia diskomfort, tak si neuvedomuju, ze to je neprijemne, ze ich to chladi, ze je to mokre alebo ze stipe hovienko na zadku. deti na latkovych plienkach toto citia skor, cize skor sa ich chcu aj zbavit. no ja nemam cas prat latkove plienky, kedze stale aj robim popri materskej, takze sme na ultrasuchych pampersoch a robi to galibu. mala chodila na wc, ked nebolo treba zapnut svetlo, sme prestahovani, teraz je tu tma, nevie si zazat, tak sa boji. kupili sme hraci serbel a v pohode chodi na serbel 🙂 ma dva a pol a najneskor v lete bude komplet odplienkovana aj v noci. uz teraz odmieta plienky na noc. 🙂 🙂 netreba tlacit do niecoho dieta, ak nie je zrele a pripravene. syn napr. nemal cumel od 4 mesiacov, vyplul, nechcel, zato flasku mal do 2 a pol roka, total zavisly, plienky do 3 rokov. mala sa bez cumlu nehne, ale flasku nema uz hodne davno a je na tom s plienkami lepsie. kazde dieta je ine. maly bol strasne samostatny uz asi od dvoch rokov, mala bola skor pohodlna. teraz neni syn samostatny vobec, treba ho stale usmernovat a kontrolovat, zlenivel a spohodlnel - no cely tato 😀 a mala zacina byt velmi samostatna a zrucna. je to zaujimave sledovat. 😉

zabka8423
14. mar 2012

no a tu je ten moment, kedy vidiet, ze nie som tabulkova mamicka, pretoze maminy niektore posadzaju na nocnik strasne skoro lebo niekde citali, ze v roku deti bez plienok, no neviem, moje deti si idu vlastnym tempom a vzdy vsetko zvladnu narovnako tak, ako rovesnici. vzdy som takej kamoske hovorila, ze naco posadza maleho v 7 mesiacoch na serbel? aj tak sa sam nauci kakat a cikat az po 2. roku no a tak aj bolo. kym ona behala ako zduta koza so serblom vsade, ja som si uzivala este plienky a v konecnom dosledku to bolo bez plienok narovnako. myslism si, ze je treba dat priestor detom vo vyvine a netlacit ich do nezmyslov, ktore sa pisu v knizkach. nechdem mat z deti roboty posluchajuce len mna, chcem, aby sami prisli na veci. ja som ako dozorny a kontrolny organ. a niekedy hystericky 😀 ked ma naseru, ale tak ktora mam nie je, ze 😀

azarijka
14. mar 2012

@zabka8423 to je len uhol pohladu co pises, ja som zas vacsinou citala ze deti vedia na nocnik od 18 az 24 mesiacov, cize podla tychto clankov si potom "tabulkova" 😉 (nemyslim to v zlom 🙂 )
sesterka davala malu na nocnik od 7mes, bez nutenia vramci hry kym jej nachystala dalsiu plienku ju nanho posadila, od cca 16mes sa sama pyta na nocnik a je bez plienok....
teraz to nemyslim osobne na teba,ale mne vacsi nezmysel pride nechat deti v plienkach do 2 a viac rokov a ani len im nedat priestor skusit ci sa im nebude na tom nocniku viac pacit 😉 mozno by mnohe maminy boli prekvapene ze dieta si ovela skor uvedomuje kam sa mu lepsie kaka 😉 samozrejme s ohladom na to ze ked dieta nechce tak nenutit.

zabka8423
14. mar 2012

@azarijka aj ja som citala vselico, som zdravotna sestra, takze som videla vselico, ale mam dve deti a viem to posudit 🙂 pokial si dieta neuvedomi zvierac a ten si neuvedomi, ked nema dozretu nervovu sustavu, tak je to zbytocne. to, ze mala ma 16 mesiacov, to je to male % deti, ktorym to ide skor. ale v 7. mesiacoch radsej s dietatom budem plavat ako ho posadzat na nocnik a este pri hrani sa. neviem no. skor ide o to, ze mala bola sikovna a uvedomila si zvierace dost skoro ako to, ze bola posadzana na nocnik v 7 mesiacoch. ten priestor dava kazda mamina ci skor alebo neskor, ale ak dieta nema vztah, nebudem ho nutit. cim viac ho budem nutit, tym horsie to bude a ziska k nocniku odpor. 🙂

pastelka74
14. mar 2012

@zabka8423 ....a tá moja má 20 mesiacov...ani za boha,ani za národ na šerbel...pokuká,usmeje sa...ukazuje na plienky...tak neviem,posadiť-neposadiť...a ked aj posadíme,tak rýchlo ujde,lebo už ju zaujalo úplne niečo iné,a ked zbadám že kaká,tak ma odháňa preč....kričí a šermuje ručičkamy...no des... 😀 😀 ...ešte počkám,snád sa nejak zladíme....

petrajurinova
14. mar 2012

@pastelka74 tak ji nech, za pár týdnů nebo měsíců sama dospěje k tomu, že je lepší chodit na nočník,než nosit balík mokrých plín na zadečku.

pastelka74
14. mar 2012

@petrajurinova ...tiež si myslím.... 😉

azarijka
14. mar 2012

@pastelka74
zaklad je nenutit bez ohladu na to kolko ma mesiacov 😉 😉 😉

@zabka8423 ja som to tu pisla na zaklade mojich skusenosti a skusenosti z mojho okolia 😉 a za tych par minut co nachystam plienku co dcerka sedi na nocniku nestihneme ist plavat 🙂))
ja si myslim ze bud 1) dieta ucit na nocnik od zaciatku ako vie sediet (cca 7mes) a hoci este nechape na co nocnik je a kakanie bude skor o nahode, postupne si na neho zvykne a omnoho skor pochopi naco sa potom pouziva. alebo 2) to nechat na dietati az v tych 2aviac rokoch.....

emmmuska
14. mar 2012

ja tiez si myslim, ze to zavisi od kazdeho dietatka. Nehovorim, skusit treba ale nie nutit. Mam dvoch chalanov ale su uz velky. Po 12tich rokoch sa mi teraz v decembri narodilo dievcatko a aj napriek tomu co som vselico citala budem postupovat ako pri chalanoch.

zabka8423
14. mar 2012

@pastelka74 ked pojde do skolky, bude uz bez. a o par mesiacov leto, bude behat s holou ritkou a uz plienky nebude chciet 🙂

anulienkaf
14. mar 2012

@azarijka suhlasim s tebou. Ja davam maleho tak obcas na nocnik, ked ma naladu nieco aj spravi. Nemyslim si ze to je len o nervovej sustave. ked sme boli deti, ziadne pampersky neboli, ale poctive latkovky a myslim ze od nich sa deticky odnaucia rychlo. mama a nie len ona, ale kopa starsich zien spominaju na casy, ked boli klasicke plienky a deti sa do roka naucili na nocnik.keby som nebola leniva, sama zacnen balit do latkovych, ale to, ze som pohodlna 😀 . skôr je normalne len dnes ze 2-3 rocne dieta sa uci chodit na nocnik. a dokonca, podla panov vedcov z Ameriky by mali chodit bez plienok az po 5 rokov (akoze pre správny psych. vývin, rozumej - len kupujte plienok co najviac, lebo na tom mame nenormalne dobry kseft)

anulienkaf
14. mar 2012

a podla inych studii existuju bezplienkove metódy (aj ked to sa mi pre nase podmienky az tak nepaci), ze deticky sa podrzia v pravidelnych intervaloch nad WC, resp. matka sedi s nim a tak ho drzi. Robi sa to uz pri velmi malickych detoch a vraj to podobne robia zeny v krajinach, kde bezne deti plienky nenosia vôbec.

lenkaa222
14. mar 2012

ahoojte... zaujala ma velmi tato tema a tak sa vas chcem opýtať aký mate nazor na sedenie babatka... môj maly ma 7mesiacov...vie sam sedkať, ale posadiť sa nevie...vôbec sa neriadim tabulkami, takže ho davam sedieť a nech sa hra.. ale doktorka ma vystrašila, že by nemal sedieť kým si sam nesadne... ale ked on mi už nechce ležať... vedel sa pretáčať no teraz sa už menej.. kupili sme penové puzzle aby mal viac priestoru ale zatial tam ležať ani pretáčať sa nechce... tak čo, váš názor??

anulienkaf
14. mar 2012

@lenkaa222 my sme maleho posadili a sedel. na brusku byt nechcel od zaciatku.a ked sa mu uz nechcelo lezkat a tiez sa uplne lahko sam neposadil, posadili sme ho.Aly myslim ze ked mate 7 mesiacikov moze kludne sediet ked chce a paci sa mu tak.

kulinan
14. mar 2012

@lenkaa222 no tak ja som pri mojom druhom,vlastne ani prvom sa neriadila tabulkami. Miško, ležal a ked zistil že sa dá sedieť, tak sedával...nevedel sa posadiť,ja som ho posadila ale podotýkam ničím som ho neobložila,no proste krásne sedel, mal cca 4,5-5mesiacov,nepadal dozadu,nič také...a krásne sa prehral, potom sa začal stavať a chcel furt chodiť, za ruky....aj ked sa to nedá, pochodili sme a v 10,5 mesiaci sa pustil a odvtedy chodí sam kde chce a kedy chce...a krásne sa prehrá...je spokojný a spokojne aj sedel ,tak prečo nie, chrbatik mal pevný a vlastne to urobil naopak,zo sedu sa začal naťahovať na štyri a potom loziť...trošku naopak,ale zvládol to...nič mu neušlo ani teraz neujde 😀 moje skúsenosti

lenkaa222
14. mar 2012

ja si tiež myslim, že môže sedieť... krasne sedi sam...však nemusia všetky deti štvornožkovať.. tak ako píše @kulinan... niektoré sa to naučia naopak.. len doktorky stále učte ho štvornožkovať...

anulienkaf
14. mar 2012

@lenkaa222 nas stale nestvornozkuje. ale je pravda, ze to ani velmi nemal kde robit, byvame v jednej izbe +kuchyna a miesta tu nebolo, okrem toho pod nami uz nie je nic len zem, tak bolo aj chladnejsie. ale izbu sme trosku premiestnili, dali sme velky komerec a ked je na zemi, dam mu este deky a tak skusa, plazi sa ale väcsinou sa gula. Aj to väcsinu z toho cuva 🙂

lenkaa222
14. mar 2012

@anulienkaf tiež ma to napadlo, že sa prestal menej pretáčať, lebo nemal kde... bývame skoro tak ako ty píšeš..takže dnes sme kupili tie penové puzzle.. ale zatial uspech nemajú 🙂

anulienkaf
14. mar 2012

@lenkaa222 ale urcite sa mu zapacia, ved sa len uci 😉

emmmuska
14. mar 2012

@zabka8423
uz aby to leto bolo, lebo to obliekanie a kym sa vychystame von je hrozne. Ta nasa bude mat v lete iba 7 mesiacikov tak my este plienocky ponosime 🙂

zabka8423
14. mar 2012

@anulienkaf no anulienka, prave je to o tej nervovej sustave. ved som pisala, ze kedysi sme boli v mokrych plienkach, skor sme dozreli, ved sa nam to nepacilo. dnes das pampersku a kym nema 5 kil, dieta ani nevie, ze nieco medzi nohami ma a je de facto v suchom. a je to tak, ze sme pohodlne. mozno keby som pri oboch nemusela chodit aj do roboty a mala cas na materskej, tak by som latkove davala. ale holt, deti robili aj so mnou a bola som vdacna za vynalez pampersky 🙂 ale zase ma to svoje vyhody, sice som si matersku neuzila a neuzivam,a le moje decka su uplne uzasne v interakcii s neznamym prostredim a neznamymi ludmi. byt doma zavreta na materskej medzi 4 stenami, asi by ma piclo. taaakze moj osobny zaver, bez plienky bude mala coskoro tak ci tak, ale hlavne ze je aka je. uzasna 🙂
@lenkaa222 maly mi sadol az po 7. mesiaci a potom hned chodit a stat a skakal na nohach, lozenie nehrozilo. mala sa mi posadila v 5 mesiacoch a krasne si to potom odlozila az do 13 mesiacov, kym zacala chodit. 🙂 niektore deti fazy preskocia. pokial su ok, ja by som sa neznepokojovala.

zabka8423
14. mar 2012

@emmmuska stacila by mi tepla jar bez pancuch, capic, kabatov. len tricko, mikina, teplaky, ponozky, lahke topanocky, jaaaaaaaj... uz nech to je 🙂

lenkaa222
14. mar 2012

@zabka8423 ano je v poriadku.. len ked ma ite doktorky vystrašili..že nema sedieť ked sa nevie sam posadiť... aa mame ho učiť štvornožkovať...noo da sa too... jooj

zabka8423
14. mar 2012

@lenkaa222 niektorych doktorov by som fackala. my sme ich zmenili niekolko a konecne mame super doktora. z nicoho nerobi vedu, podiskutuje, nejde sa potentovat zo vsetkeho, ale vsima si vsetko mozne, nestresuje, pohra sa s deckami, pokeca, sestricka je super. som rada. kazda mamina dava sediet dieta, oblozia niecim, no a co z toho robia lekari vedu, nechapem

frick
14. mar 2012

čo sa týka nočníka môj má 8 mesiacov a dávam ho na nočník od kedy sedí.A to nie kvôli tomu aby tam niečo urobil ale aby si zvykol že je to normálna vec.Zo skúseností pri prvom som to preto začala robiť lebo prvý sa učil skoro v 2 rokoch a nechcel tam ani za svet sedieť.Teraz už skoro 2 mesiace kakáme do nočníka.Je mu jedno či kaká do plienky abo do nočníka ale vždy keď ho tam ráno posadím po papaní(vtedy máva stolicu) začne automaticky tlačiť a vie čo má robiť.Má tuhšiu stolicu a očividne sa mu kaká lepšie po sediačky tak som to využila.Keď ho posadím v inom čase ako ráno tiež začne tlačiť a keď to nejde ťahá sa mi na ruky.Takže si myslím že si to trošku vie uvedomiť že čo má spraviť.Cikať ho nenútim ani za ním nebehám s nočníkom.Je to len o tom že do budúcna to bude pre neho úplne prirodzená vec keď sa budeme odúčať na ostro. 🙂

@lenkaa222 keď som videla že sam vie sedkať tiež som ho posadila a konečne sa sám aj troška prehrá.Sám sa posadiť nevie do teraz a veľa detí sa samo posadí až keď začnú štvornožkovať no u nás by som sa teda načakala 🙂

zabka8423
14. mar 2012

ako travite s detmi volny cas? co ich bavi, cim ich zabavate? kam s nimi chodievate okrem ihriska, nejake aktivity?vsetky vekove kategorie, lebo ideme mat tretie, mame 8 a 2 a pol a dochadzaju mi napady co s nimi. teraz mam kluuuud, vynimocny stav, deti sa mi obe hraju uplne v klude s legom. ani ich nerusim radsej 🙂

emmmuska
14. mar 2012

@zabka8423 lahsie by sa brebalovalo, ved aj doma musim take male babo v zime teplejsie obliekat

anulienkaf
14. mar 2012

@zabka8423 ved tiez ocakavam, ze skôr, ako v 2-3 rokoch sa plienky nezbavime, a ani sa pre to nemienim nejako stresovat a uz vobec nie maleho, aj ked z ekonomickeho a ekologickeho hladiska by to bolo fajn. ale darmo, doba je ina a aj ked som na materskej, viem vyuzit cas aj lepsie ako pranim plienok 😀 ci?
Neviem, ci ti k tvojej otazke vela poradim, resp. ta inspirujem, maly ma necelych 9 mesiacov, takze chodievame von, zvykneme ho nosit aj v nosici, ale kedze mi rastie brusko, uz ho velmi nosit nechcem, ale manzel ho tiez nosi rad, tak obcas zajdeme do prirody, cez den sa hrame, spievame, tapkame 🙂 ved to ai dobre poznas 😉 a ked bude väcsi, chystame sa trosku do zahradky, ale to naozaj skor ako za rok nie. ale to ukaze cas. a pozerame reklamy. to je uplny maniak. ale spievanie a tancovanie sa mu tiez velmi paci 🙂