Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

sweetsuzi
31. mar 2012

@space1 nehvorila si to pediatricke resp neurologicke ak chodite ? my mame kamaratku ktoru poslali na rehabku s malym a doktorka povedala ze nemoze tak chodit a chvilu s nim cvicili a upravilo sa to. To vacsinou rychlo prejde ked je babo este male, staci par tyzdnov ... nas zase daval spicky dovonka ako klaun 😀 😀

space1
31. mar 2012

@sweetsuzi zatiaľ nie, lebo tiež neviem, či sa to upraví a teraz máme ísť na poradňu až v júli , tak myslíš, že to mám už teraz riešiť, alebo počkať do júla? no ten tvoj musel vyzerať tiež podarene 😀

sweetsuzi
31. mar 2012

@space1 ja by som sla lebo cim skor sa to poriesi, tym kratsie to bude trvat - to cvicenie a naprava. A mozno sa dozvies ze je to uplne ok a nic riesit netreba 😉 😉

jankamgr
31. mar 2012

Ahojte... mne sa chlpy ježia na chrbte, keď počujem slovo tabuľka... malý sa narodil s vrodenou chybou, teda bol hneď operovaný a prvý týždeň svojho života prežil v umelom spánku. Keď ho prebrali, dostal zápal pľúc, tak mal stále sondu, cez ktorú ho kŕmili. Po nekonečných dvoch týždňoch ho z detského ára previezli na kojenecké a tam začalo peklo... Sondu mu vybrali v ten deň, keď ho previezli a "skvelé" sestričky mu hneď vložili do úst fľašu so 60ml mlieka, že to musí zjesť, lebo podľa váhy a tabuliek to je tak a ak to nezje, nahlásia to službukonajúcej lekárke a tá mu naspäť vloží sondu... toľko cirkusu, sĺz a nervov som nezažila a dúfam, že už ani nezažijem!!! Doslova nenávidím tabuľky!!! Na všetko mali odpoveď: "ale podľa tabuliek je to tak!" Zabral až krik, či je v tých tabuľkách spomenuté dieťa, ktoré nikdy samo nejedlo, nikdy nebolo prisaté na prsník, ktoré bolo dva týždne na prístrojoch... Prepáčte, ale normálne mi vrie krv v žilách, keď si na to spomeniem... Chvála Bohu nás po mesiaci pustili domov a my máme doma skvelého chlapáka 😎 len pre zaujímavosť... má 5 mesiacov a 2 týždne, 76 cm a 8675g... asi znova nespĺňame tabuľky, však??? 😉 😉 😉

zabka8423
31. mar 2012

@jankamgr janka, ste silni a netabulkovi 🙂 dobre si spravila. super

tanyas
1. apr 2012

ahojte kočky,
tak ja tabuľky nemusím už len z princípu. aj keď ako prvorodička som mala trochu nervy, no moja malá bola taká bacuľka, že ako na novorodenca sme jej museli kupovať veľ. 62-68 😉 keď sa narodila mala 48 cm a 3500 g, dnes je veľká slečna, síce stále bacuľka, ale u nás to máme v rodine už po generácie a ešte stále rastie, tak sa môže stať, že s pubertou, prsiami a menštruáciou sa "zaguľatí" na tých správnych miestach. 😀

@jankamgr mám podobnú skúsenosť pri synovi, tiež ho z pôrodnej sály brali na chirurgiu a operovali a tak sme dokonca skončili každý v inej nemocnici. keď nám po mesiaci a vianočných sviatkoch so silvestrom bez neho konečne lekár povedal, že môže ísť domov, tak prišla sestrička, že ho môžem nakojiť no a nakoľko to bolo jeho prvé kojenie, ja som začínala prichádzať o mlieko tak samozrejme po kojení na váhe povedala že málo papal a domov sa nejde, musela som zostať v nemocnici aj ja až kým sme kojením nedosiahli potrebné množstvo.

jankamgr
1. apr 2012

@tanyas aj my sme boli každý zvlášť... rozdiel medzi nami bol 42km... maličký je veľký spáč, už od začiatku v pohode prespal 5 hodín, no samozrejme sestričky mali zaužívané, že dieťa musí papať každé tri hodiny a obzvlášť také veľké ako Janík... samozrejme, že sa v noci nedal zobudiť, tak mi "milá" sestrička povedala, že ak ho nezobudím ja nasilu (čo som rázne odmietala), tak namočí plátenú plienku do studenej vody a zabalí ho do nej a citujem sestričku: "hneď bude papať ako sa patrí. Nemali by ste si ho rozmaznávať hneď od začiatku!!!" To bol znova cirkus narobený, a už bolo v zázname, neodporúča sa prepustenie domov, dieťa nepapá!!! Takto sa nám odchod odkladal asi 5 dní, až nakoniec prišla nová doktorka a tá mi povedala, že doma si aj tak budem robiť ako ja chcem, že mu nič nechýba, rastie, priberá... a dokonca nespomenula ani žiadne tabuľky 😀
no a len pre zaujímavosť, teraz nosíme oblečenie veľkosti 80, alebo pre 9-12 mesačné deti 😀 😀 😀

zabka8423
1. apr 2012

@tanyas ale ved sa narodila tak standardne ... neviem, ked porovnam 51 cm a 4 kila mojej 😀 to je baculka. alebo bratrancov chlapec sa teraz anrodil ze 4200g a 52 cm... 😀

jurkovamiluska
1. apr 2012

no ja neviem , nasla som forum, ze ako sa splodit dievcatko?, pride mi to dost divne, neviem my ked sme sa snazili o babatko tak mi bolo sumafuk ci to bude on alebo ona, hlavne nech je a nech je zdrave. co vsetko tu clovek nenajde????

jurkovamiluska
1. apr 2012

@zabka8423 aj nas mas 48cm, 3550kg a nosil mi 50, ked sa narodil. sranda ake vedia byt deti ine, ked oni museli nosit cislo co nosime my teraz v 5 mesiacoch a to maly je fakt bambuliak

emmmuska
1. apr 2012

nasa bambulka sa narodila 50cm 3520g a v piatok mala tri mesiaciky , bol sme u lekarky , merala vazila a povedala mi ze je tlsta teraz meria 59cm a5730g.....mne sa zda drobucka 😀

stardust
1. apr 2012

@emmmuska to uz vsetkym nadobro drbe s tym dokladnym sledovanim vahy??? Ako moze niekto oznacit normalne trojmesacne dieta za tlste?!

emmmuska
1. apr 2012

@stardust no povedz.....budem musiet asi vymenit doktorku, lebo uz nie som najmladsia a nemam chut sa s tou kozou dohadovat....ked som bola mlada tak co mi povedali to som sa snazila robit aspon zo zaciatku a postupne som si zacala robit podla seba a vychovala som dvoch chalanov a nic im nechyba a ani nie su tlsty

awalancha3
1. apr 2012

............bolo by potrebne zalozit novu temu s nazvom "mamicky rebelky" a prispievat by tam mali iba tie, ktore su ultrahypersupermega netabulkove, tj. take. ktore posadia 2 mesacne dieta k TV vypodlozene poduskami, ktore daju 4 mesacnemu dietatku parky a 5 mesacnemu pribinaka s presladenym cajom -a o mesiac klobasku a hriby na vajicku zapijajuc to cocacolou- a to vsetko s tvrdenim, že ved malemu nič nie je, ako mu to chutí a podobne. Vedzte, ze dieta si od matky vezme aj strychnin........ V podstate mi je jedno ako deticky obliekate, aky maju spankovy rezim, kolko vody vypiju, ako dlho ste s nimi vonku....ale tvarit sa ako hrdinky, ked tu poniektore pisete co davate tym chudatkam jest a pit..... to mi nie je lahostajne. nemam vobec nic proti obcasnemu davaniu vyzivy z flasiek Verim, ze az take sajrajty tam davat nemozu. Celkovo ine je vzopriet sa tabulkam tak nejako logicky a ine je byt netabulkovy v absolutnom zaklade aj najsedliackejsieho zdraveho rozumu.
Ja som netabulkova napr v tom, ze nikdy ani pri jednom dietatku som flasky nevyvarala, vodu neprevarala, ale je to rozumne logicky odovodnene tym, ze vystrahy WHO pre neprevarenou vodou su celosvetove a my nie sme v Indii ani v tretom svete, mame aspon tam kde zijem, dobru pitnu vodu, a prevaranie vody ma zabijat neexistujuce mikroby, okrem toho vodu len denaturalizuje. Som netabulkova v tom, ze som po ukonceni 6 mesacneho kojenia davala alebo alpske kravske mlieko alebo surove kozie mlieko, ale zase logicky a inak odovodnitelne, napr tym, ze UM je v zaklade kravskomliecna susina plus navyse este chemicke sajrajty. Som netabulkova v tom, ze som sice dala hexa vakcinu a provenar, ale rizikovu MMR vakcinu som odmietla, hoci je povinna (logicke odovodnenie je na dlhu debatu).
Jedine, co nie je odovodnitelne ani trosinku objektivne je podavanie jedal malickym detom, ktore som uviedla prikladmo v uvode. To nie je zdravy rozum, to nie je zdrava rebelia- to je ....... doplnte si samé.
V mojom prispevku by sa mali najst 3-4 z vas, ostatne sa mi zda vcelku vpohode, preco nie.....
Kazde dieta je ine, ale aj kazda matka je ina. Jedna mudrejsia a jedna hlupejsia, jedna scitanejsia ina bez rozhladu, jedna poucitelna ina tvrdohlava az cez mrtvoly........mamicky, vy neuvidite (dufam) svoje deti umierat ako starenky a starcekov, vy neuvidite dosledky, ktore ste im v istom percente vlozili do vienka v kojeneckom veku....... Vivat chemii, vivat farmaceutickym gigantom, vivat vymyvaniu mozgov ludi na vsetkych urovniach 😒
MOje zelanie je: Mamičky vymykajte sa tabulkam a škatulkovaniu, vyhybajte sa klišé a neopodstatneným praktikam len preto že su zaužívané, ALE prebohaživého, nevymykajte sa smerom k stupidite!!

bubush
1. apr 2012

ach jaj zas tie tabulky..no nechapem ako vystresuju hlavne taketo mamicky co im deti hned operovali, ved to je uplne nieco odlisne a treba k tomu pristupovat individualne a takisto ako aj v dospelosti niekto pozere aj 20 x za den jedno cez druhe dalsiemu staci 2 x..proste ano je dolezite aby aspon trochu jedol ale v takych stresoch nechuti ani nam dospelym, ved aj to dieta citi ze je v stresujucom prostredi, ked pride domov, do kludu tak sa vsetko rozbehne potom..a az keby sa to nerozbehlo v klude doma tak potom sa to riesi...
ja to nechapem ako mozu brat vsetko do jedneho vreca a povedat si ze novorodenec ma pribrat za dva dni tolko a tolko..no nechapem..to uz sa fakt nevedia na aspon taketo pripady divat trochu s otvorenymi ocami..

inak my sme zas drobny a to papame hlavne maso ale ked raz mame v genoch ze mozme jest tych spominanych 20 x za den a nepriberieme tak to nemozme porovnavat s niekym kto priberie aj z deci vody..
neviem si inak predstavit keby moja nebola papkac ze aka by uz bola chuducka .. 😉
my sme mali pri narodeni 2700g/48cm a inak presne si tiez pamatam ze nas sestricky strasili ze ak bude dieta velmi chudnut domov nas po 3 dnoch neprepustia, ze po kazdom krmeni mame vazit deti - hole pred krmenim a hned hole po krmeni a vsetko si zapisovat...mali ste to aj vy tak? ja som to zo zaciatku ignorovala lebo som mala problem si vobec zvyknut na novy zivot a nie este riesit k.ktiny ale kedze ma za kazdou kontrolou drbali ze mam cistu tabulku tak som to zacala riesit a mala som z toho riadny gulas, lebo ta komunisticka vaha si vazila kadejako, instrukcie mi nik nedal a ked aj hej tak som to nechapala a viac som bola z toho nervozna ako spokojna..par vazeni som zaznacila ale ich logika mi akosi chybala...

awalancha3
1. apr 2012

.........a ohromne rada by som vedela, argumenty alebo co vedie matky k tomu ze kojencom a batoliatkam davaju parky, slaninu, cokoladu.........ake myslienkove pochody (plazenia) maju v hlavičkách....... naozaj neriesim režimy, spanok, choditka, vahu a vysku, ani kupovane vyzivy........ci kojit alebo UM, to je vsetko v pohode......len to co som napisala by ma zaujimalo, ci matka nevie, nechce vediet alebo umyselne ublizuje.......argumenty typu " aj moja stara matka jedla slaninu ako kojenec a dozila sa 80tky; dietatu cokolada chuti a je spokojne, tak preco by som nedala; nechce nic jest, tak dam aspon parky, nech aspon nieco zje a pod" nie su argumenty, to su vyhovorky...
Inak vsetko fajn pre vase deticky nech rastu do krasy a mudrosti......... 😉

awalancha3
1. apr 2012

@bubush .......no matky nechcu nic zanedbat, a niekedy viac nez tabulky je horsie porovnavanie deti mamickami........... aj moja je chrustik drobnucky, vysoka dost ale utlucka........ nejprv stres a dennodenne vazenie aby som sa vtesnala do tabuliek, kde sme boli s vahou vzdy sotva sotva...ale uz neriesim...... vzburila som sa.... necpem ju ako krmnu hus, nedavam jej umele kalorie, je zdravo, dobre kaka a pekne spinka a usmieva sa... a ma svaly.... krvny obraz Ok, takze tabulky pre mna neexistuju............ v tomto smere......

bubush
1. apr 2012

@awalancha3 nie som za extremizmus v ziadnom smere, tu ide o to ze cloveka to uz se.e ze vidi vsade tu na mk ako su vsetci az moc "bio" az moc "eko" bla bla bla...ide mi to riadne na nervy..
ale zas na druhej strane tiez neuznavam ked 3 mes.dietatu sa daju parky, dobre nie, ja som ich dala po roku aj to nie v pravidelnych intervaloch ale raz za cas - absolutne v tom nevidim ziadny problem..masko ano, u nas kazdy den ano, ale je mi to jasne ze obcas musim prepasovat do nej aj nejaku zeleninu, ovocie, kazdy den alebo kazdy druhy sa mi to aspon v malom mnozstve aj podari..
tak ako extremizmus v zelenine tiez neuznavam - ze pchaju do deti len listy a burinu z ktorej sa mozu len dobre vyprdiet...

andreaka11
1. apr 2012

ja tiez nechapem tie doktorky, ze dieta musi byt vahou "v tabulkach" a co ten chlapec, co spominala zabka, ten bol tiez mimo tabulky, to ho potom matka tyzden nemala krmit? 😕 nam tiez vraveli, ze sme mimo tabuliek.. a co? vezmu mi deti len preto, lebo maju o 500 g menej? ak davaju deti do tabuliek, mali by tie tabulky rozdelit: chlapec, dievca, narodeny/narodena 35tt, 36tt, 37tt, 38.... dvojicky, trojicky... rodicia obezni, mama obezna, otec vychrtly.... potom by som tie tabulky brala vaznejsie 😎

kolinia
1. apr 2012

@awalancha3 ja som pisala o parkoch, tiez som sa cudovala, ked som sa dopocula, ze takemu drobcovi davaju parky, v zivote som to nezazila, ale vravim, je to zena, kt. ma 8. dieta, tak asi nema co dietatu dat...ale nejak ma to netrapi, nech si kto chce, krmi deti cim chce, ja by som parky nedala. Ale myslim si, ze je to to iste, ako ked vidim, ze 2-3 (mozno aj mladsie) decko je hranolky....a to, ze malemu dala tie parky raz, neznamena, ze ho krmi nimi stale, takze si myslim, ze to nie je az take strasne, skor čudne, ze ju to vobec napadlo. :-/

gazovicka
2. apr 2012

ahojte... chcem sa opytat,.. moj maly sa v noci budi presne kazde 3 hodiny na mliecko (mohli by ste si podla neho hodinky nastavit 😀 ).. preto sa chcem spytat... davali ste niektora do mliecka na vecer aj krupicovu kasu? zabralo to, aby dlhsie spinkal v noci? a kolko a ako ste to tam davali? dakujem... 🙂

pastelka74
2. apr 2012

@gazovicka .....my sa sem-tam ešte v noci zobudíme,normalné zohrejem mlieko vo flaške a dám jej ho vypiť a krásne spinkáme dalej....nedávam do mlieka nič,prečo??....nikdy som mlieko nesladila a ani som nedávala krupicu,to som nikdy ešte ani nepočula,teraz prvý krát...prečo kaziť takto mlieko?...my len výnimočne vypijeme na raňajky kakao,malá to moc nemusí,tak to do nej netlačím...radšej má obyčajné plnotučné mlieko.....

bubush
2. apr 2012

@gazovicka ja takisto mliecko sme davali v noci ale pred spanim krupicovu kasu, len teraz uz neviem od kedy sme ju davali a davali sme ju klasickym sposobom v miske a lyzickou...asi to bolo ked uz sedela, fakt neviem, krupicu papame este stale kazdy vecer 🙂
ale v noci ako spominala pastelka len klasikus mlieko 😉

gazovicka
2. apr 2012

@pastelka74
@bubush no ja viem, ze v noci klasicke mliecko, ale vraj sa do mliecka moze dat krupicova kasa, aby sa to zahustilo a potom nie je v noci taky hladny, vraj vydrzi dlhsie.... tak som len chcela vediet, ci je tu niekto, kto to tak robil... lebo neviem, kolko toho mam dat... podla "tabuliek" sa krupica moze davat az dost neskoro, neviem, ci nie az od roka.... , ale kedysi davali "nase mamy" odkedy deti pili z flasky mlieko.

bubush
2. apr 2012

@gazovicka tak ak chces vyskusaj, len ono to bude huste tak aj dierku v cumli budes musiet asi zvacsit aby mu to islo lahsie, ale neviem ti poradit pomer, urobila by som len take redsie.. 😉

gazovicka
2. apr 2012

@bubush no ano, ale ako? dierku uz mam 🙂 .. len neviem, ci mam dat do flasky najprv UM a do toho len tak tu krupicu, alebo musim tu krupicu najprv urobit vo vode, alebo ako....?

bubush
2. apr 2012

@gazovicka ked pridas krupicu len do UM tak to asi nebude bohvieco, povarila by som to...daj do hrnca UM par lyziciek krupice a spolu to povar ako ked sa robi klasicka krup.kasa...teraz si spominam ze aj ja som zo zaciatku pripravovala z UM...len redsie to urob, asi to budes musiet vyskusat ten pomer aby si urobila aby to bolo take ako si to predstavujes, ja mam taky "svoj" pomer ked robim vecer kasu tak 240 ml mlieka a 8 lyziciek krupice ale to je klasicky husta, takze u teba rozhodne menej aby to z tej flase tieklo 🙂

gazovicka
2. apr 2012

@bubush diky 🙂

bubush
2. apr 2012

@gazovicka potom napis ako ti to islo a ci maly chcel 😉

gazovicka
2. apr 2012

@bubush oukej,... len som zvedava, ci to zaberie, aby dlhsie vydrzal v noci.... 🙂