Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

petrajurinova
14. jún 2012

@joannas i v McDonaldě se dá objednat dětem různé alternativy jídla - nemusí se do dětského menu brát hranolky, jako alternativa je tam např. kelímek s kousky ovoce nebo zeleninový salát, jako alternativa k hamburgru nebo kuřecím nugetům je v nabídce jogurt s ovocem a bebe sušenkami, na pití se dá místo kolových nápojů objednat mléko nebo ovocný džus. To že je tam všechno špatné tvrdí jenom lidi, kteří o tom vědí prd a propagují svůj zásadní postoj "je to firma známá prodejem hranolků a hamburgerů, tak je to špatné".
Stavujeme se tam vyjímečně - tak 3x do roka při nějaké té aktuální příležitosti a děti mají radost z hračky, kterou k meníčku dostanou. Ale kdybychom měli nějaký mekáč blíže, klidně bych tam zašla častěji - mají tam fajn dětský koutek a dobré kafe.

dai
15. jún 2012

@petrajurinova urcite sa aj tam da objednat nieco normalne pre deti - netreba robit z mc nieco zaujimave... davat to za odmenu a tak - lebo potom to tak aj deti vnimaju - ze je to nieco super hyper - a to zial nie je...
My, ako som pisala, mame mc pred domom - boli sme tam celkovo asi 3x - aj to 2x na ranajky...to je ine menu ( to sme sa vratli z dovci, doma nic na jedenie a v ba zial vaecsina potravin otvar az o 9tej🙂 ) nasej tam nejak moc nechuti, do restauracii chodime casto - ale teda normalnych kde viem malej vybrat fajn jedlo - takze ju ani nenapadne nejak s tym otravovat - ked je vonku hladna tak skor cestoviny alebo ryzu chce a to v mc nemaju takze to vobec neriesime - ja fakt len pre male deti od tohto odradzam, lebo tie maesa su tam nekvalitne a vaecsina sa v oleji pripravuje a dost na detsky organizmus presoluje...ani pre dospelakov to nie je bohvieco ale ten dospely organizmus lahsie niektore veci spracuje ako detsky....
Inak ist tam raz za rok urcite zase dietatu neuskodi... skor to co som na zaciatku pisala - teda podla mna - ze sa z toho robi nejaka forma odmeny a tak - ze to potom deti mozu vnimat ako nieco super ked je to za odmenu...neviem,hm?

pastelka74
15. jún 2012

@lussy23 ......a už len úplne na koniec,ked budeš mať vlastné deti,budeš vedieť čo je to dieťa vynosiť,porodiť a prebrať zodpovednosť...ked budeš vedieť čo je to vychovávať dieťa.....potom tu niekoho poúčaj tvojimi super radami do života...ty vieš o deťoch a ich výchove veľké hovno moja milá..určite žiješ s rodičmi ktorý sa o teba starajú a tak z dlhej chvíle tu robíš múdru...po večeroch niečo naštuduješ na internete a cez deň zachraňuješ svet??.....som vulgárna 😝 ,prepáčte ostatné maminky,ale ked sa do vás pustí niekto taký ako je lussy23...tak ani iná nemôžem byť..... 😠 😠 😠 .....

simona112
18. jún 2012

@lussy23 moja pozri, ja sa nestarám čo dávaš svojmu dieťaťu jesť, a budem rada ak sa nebudem ani ty do toho čo dávam mojim deťom do úsť. To že si dajú občas hranolky alebo mekáč, to neznamená že sa nestravujú zdravo..Papajú zeleninu aj ovocie a možno aj vo väčšom množstve ako tie vaše "sterilné detičky" ktorých pomaly napne keď dajú do úst trošku zeleniny alebo ovocia..nechápem ako sa môže niekto malému dieťaťu niečo odopierať..a mimochodom ja varím zdravo, a vyprosujem si aby si písala, že ti je ľúto tých detí čo takto papajú. ja sa nenavážam do teba tak sa nestaraj ani ty do mňa.?Mňa dostala len tá poznámka tej mamičky že ako sa začala rozhorčovať nad jednou porciou hranoliek..však to je choré, teda pre mňa určite..Mne mojich detí ľúto nie je, pretože všetko spapajú aj dobre vyzerajú, sú zdraví, za celý rok ani chorí poriadne nie sú, a ty mne ideš hovoriť že ich nezdravo stravujem? že nemajú dobrý základ? Vieš čo, choď si radšej kecať do tej vašej sterilnej diskusie a nás tu nechaj tak, my sa tu bavíme o tom o čom chceme a vy sa tam bavte o čom chcete.

vieruna
18. jún 2012

Vzdy ma dokaze prekvapit niekto ako lussy23. Az mi to tak pride, ze len tak zo srandy si sem pride, rype, a provokuje aby bola na koni hadka. Ale inac jej je sumafuk, ci niektore dieta papa hranolky z mekaca, alebo makrobioticku stravu vyvinutu v laboratornych sterilnych podmienkach 🙄
BTW moje deti mekac nejedia, lebo im to proste nechuti. Raz sme boli v kine, nemala som nachystanu veceru a ze aku radost im urobim s mekacom. Starsi hodil sablu....Zdielam nazor, ze ludia aj deti! by mali jest podla veku vsetko. By som chcela vidiet tie bio deti co to spravi s ich organizmom, ked sa raz dostanu - a ze sa urcite dostanu! do normalneho nebio sveta.

petrajurinova
18. jún 2012

Lussy23 je něco takového jako má sestra - vlastní děti nemá, ale zaručeně vždycky ví co je pro děti nejlepší a jak správně je vychovávat a nezapomene každého poučit jak strašně špatně děti vychovává/krmí a jak to těm dětem ublíží. Teď o víkendu jsme zase měly se ségrou "výživný" rozhovor na téma mého syna. Bastík nemá rád organizovaný pohyb (něco co musí dělat všichni na povel v určitou dobu), celkově je docela pohodlný, sport ho nezajímá. Zato se u něj (podle vedoucích výtvarného kroužku) docela projevuje výtvarný talent. Má sestra se stále snaží "vysvětlovat" nám, že dítě MUSÍ dělat nějaký sport a MUSÍ chodit do nějakého sportovního klubu nebo aspoň kroužku a bez toho prostě nemůže být a existovat, nebo umře na tloušťku a infarkt 😝 . Není schopná přijmout a tolerovat, že my své dítě nechceme a nebudeme nutit dělat něco co vyloženě dělat nechce a nemá k tomu sklony. Kluk chodí do keramiky a maluje a obojí ho baví a dělá to s chutí a má i úspěchy (na to, že je mu 5 let tak vyhrál pár cen na výtvarných soutěžích i mezi staršími dětmi). Teď sám přišel s tím, že příští rok se chce učit angličtinu. Myslím, že na svůj věk má kroužků až moc a to takových, které ho baví a kam chodí s chutí. Nepotřebuju ho nutit dělat něco co nechce. A stejně je to i s jídlem, má rád ovoce i zeleninu - jeho nejoblíbenější jídlo je špenát, ale občas má chuť na hranolky nebo na něco co zrovna vidí v reklamě nebo na stánku a já nevidím důvod proč mu to nedopřát. Vždyť se z toho neotráví a nejí to furt.
Ale něco takového nejsou lidi jako Lussy23 nebo moje ségra schopní pochopit.

maminuska
18. jún 2012

@petrajurinova taku sestru mám aj ja, vegánku, má 34 ale vlastné deti nemá, napriek tomu ma bude neustále poučovat ak niektoré z mojich detí na Vianoce zje sladký koláčik , že ako ich zabíjam a ako je cukor škodlivý , mlieko škodlivé , muka škodlivá ...... , neviem akosa ona stravuje a je mi to v podstate jedno.
Váži ako mucha nemôže zostať tehotná. ( osobne si myslím že je to aj dôsledok stravy ).
Ja som za pekné detstvo svojich detí , aj s lízankou aj s nanukom , čokoládou a trebárs aj neumytími čerešnami alebo jahodami z vlastnej záhrady , vôbec preto nechytím hystériu.

lussy23
18. jún 2012

@petrajurinova ale ja som nenarážala na stravu dvoj a 5ročných detí... ale dávať takú stravu ročným a mladším je podľa mňa nezodpovedné.

andrea.m
18. jún 2012

@lussy23 koľko máš detí?

berenika39
18. jún 2012

@lussy23 to je celé na hlavu postavené, přemýšlej....podle tebe: jídlo je to špatné, jedovaté, nebezpečné, životohrožující - roční dítě by to zabilo! a šup - přijde třetí rok života a už je to podle tebe trochu lepší? už by tam občas mohlo? a šup - přijde pátý rok - a dítě jako utržené vletí do mekáče a v pohodě se může cpát....
Podle čeho se to pozná, kdy je to ok?
p.s. Jo, jíme všechno, vařím, ráda, jednoduchá jídla, od všeho něco, ale na cestách zastávka a výběh u mekáče mi nepřijde nic, kvůli čemu bych měla výčitky svědomí.
extremy nikdy nefungují, uvidíš, to přijde.

petrajurinova
18. jún 2012

@lussy23 jakou stravu? Kousky ovoce? Jogurt? Mlíko? I tohle jsou věci, které se servírujou v menu pro děti v McDonaldu a podle mě na nich není pro roční dítě nic špatného.

pastelka74
18. jún 2012

@andrea.m ...ona nemá deti....
@lussy23 ...už ti došli múdre rady??..neviem ako sa môžeš vyjadrovať k niečomu čo vôbec nepoznáš a nevieš aké to je mať a vychovávať deti..... 😖 .....

andrea.m
18. jún 2012

lebo teda kôrka zo slaniny je najlepšie hrýzatko aké poznám 😀

tiež patrím k netabuľkovým srdcom sa riadiacím matkám. syna som nekojila vôbec, dceru 4 mesiace. chodítko sme využívali.jedli od pol roka dľa chutí. obaja su od 7 mesiacov dobrovoľne na kupnom polotučnom mlieku. a obaja su zdraví, šťastný a navzájom sa ľubime,máme krásny vzťah aj napriek tomu že neboli na prsníku do 2 rokov.

a hranolky s kečupom je filipkove najoblúbenejšie jedlo.....no zabijem sa???? 😀 😀 😀

1234lubka
19. jún 2012

@roka96 presne to mne povedala doktorka...no neviem neviem moj maly vtedy v noci nemohol poriadne zaspat lebo vzdy som ho kojila aspon 40minut dokopy z oboch prsnikov...zacalo sa mi tvorit menej mliecka maly stale plackal stale bol hladny....tak som sa na to vykaslala a kojila po svojom a bol spokojny 🙂

1234lubka
19. jún 2012

@petrajurinova to hej a potom ze stupa pocet obeznych deti a deti z nadvahou

pastelka74
19. jún 2012

@andrea.m ...ani lepšie si to nemohla napísať...nebudem deťom zakazovať jedlá...ktoré mi potom budú pojedať poza chrbát?...poznám pár takých živých príkladov,ako matka nedávala deťom nič sladké lebo je to škodlivé a pod.a potom prišli ku nám a nevedeli sa dojesť koláčov.....podľa mňa je to choré....ako keby tie matere boli chované iba na bio strave...dvadsať-tridsať rokov dozadu.....to určite!!!!

andrea.m
19. jún 2012

moje detváky sú ako špáratka a to zjedia všetko čo nezje ich 😀 za to čo si v rodine davam najviac pozor som tučna ako guľa 😀 😀 😀 vyzerám presna ako moja babka z otcovej strany a to som veru nikdy tak vyzerať nechcela 😎 nič netreba preháňať ale veľa je to aj o genetike

@1234lubka kľudne dojčí kedy treba nie podľa hodiniek a ked sa ti bude aj tak zdať že martinko je hladný tak mu daj na noc prikrm.obaja sa vyspíte,oddýchnete si a tebe sa utvorí viac mliečka a cez deň sa budete veselo kojiť. držím palce.

andrea.m
19. jún 2012

@pastelka74 moja tamarka ma par takých spolužiakov v škôlke. doma striktne podľa "pravidiel" a v škôlke by zjedli aj stenu

pastelka74
19. jún 2012

@andrea.m tak,tak.... 🙂

liave
19. jún 2012

@1234lubka ak si nasal int system kojenia a vyhovyje vam a vidis ze drobec je spokojny tak gratulujem ;) lekari Incas ami nevedia co radit mamickam :/.

@andrea.m prepac ale este som.nevidela aby sa vytvorilo viac mlieka ked zena nekoji Len tak na okraj ;)
Moje deti tiez jedia hranolky ale robin ich radsej doma a v trube ah rybie prsty ;nie casto ale tak raz za cas aj skodliviny nech maju any so yelp zvyklo ;) ah sladkeho dostanu no vsetko z.mierou a vacsinou pouzivam aj ako odmenu ;)

1234lubka
19. jún 2012

@liave suhlasim aj s kojenim zo vsetkym aj skodlive treba ale z mierov..vlastne vsetko treba len neprehanat,...dokonca male deti potrebuju viac cholesterolu koli rastu

michaelafiladelfiova
23. jún 2012

@graceful9 ahoj napis jej IP skor si to precita

zabka8423
23. jún 2012

@liave prosim ta a ake rybie prsty kupujes? lebo v poslednej dobe ktore kupim, take su hnusne, strasne mi smrdia rybinou a su take tie pomlete, ze uz to ani detom nechuti. neviem najst nejake fajn, ze naozaj rybie prsty, ktore vonaju. uz neviem, ze co to vyrabaju, ale okolo ryby to ani neutekalo 😀 preto sme ani dlho nemali.
McD - velmi malo, ak sa ide na vylet alebo tak. suhlas, moje decule tam hambace nejedia, daju si nugetts, daju si salat alebo hranolce, mne teda nechutia hranolky vseobecne, nemusim to, ale salaty tam maju perfektne s gril. kuracim masom a dresingom a podstatne sa z toho viac najem ako z miniaturneho hambaca 😀 k detskemu menu je okrem mlieka moznost aj jablckovy dzus pfanner, dzus do pohara pomarancovy alebo vittel mineralka. ovocie z kelimka je znackove. jedla som tam jogurt a bol velmi dobry, kavu tam maju american style, silnu ako svina 😀 ale horucu cokoladu alebo kakao super a to sa detom robieva aj doma, ze ano. na McD vidia zle len ti, co chcu vidiet iba zle. znackove fastfoody presli pocas poslednych rokov zmenami a jednou zo zmien je prave to, zezaradili zdravsie jedla. navyse na webe McD a aj v kamennom bistre najde kazdy infosky kolko kalorii a co vsetko obsahuju konkretne jedla. kazdy si moze vybrat.
to, ze prevlada nazor, ze len hyper zdravo sa stravujuce a sportujuce dieta je stihle, no dovolte, aby som sa zasmiala 😀 😀 moj syn je ako spajlicka a je viacmenej to, co ini zavrhuju, nesportuje, ma odpor k sportu, vyblazni sa vonku na ihrisku, v starych teplakoch, zapraseny, vybehany, ale stastny. pustam ho von, nesedi mi doma na zadku lebo vonku je spina. vonku beha aj ked prsi, aj ked fuka a moje deti NIE SU CHORE a nemaju ALERGIE. zato moja mama vzdy dbala na pravidelnost stravy, vzdy varila doma, nikdy ziadne polotovary, a varila strasne zdravo. parky sme mali pomaly ze sviatocne v nedelu, nejedlo sa nic majonezove a tak, mam atopicky ekzem, takze som mala vylucene sladkosti a kopu inych veci, jazdievala som na koni, chodila na sportove kruzky, napriek tomu som vzdy bola baculka. takze toto je taka sprostost, ze to svet nevidel. ja, co jem minimalne, co momentalne viac raw food alebo aspon makro a ani deko nejde dole. tk nech mi tu niekto nehovori, ze zdrava strava a sport nas spasi!
a varit detom zdravo je viac nakladne. pretoze ak chcem varit uplne zdravo, vsetko zdrave je drahsie. a kto to tu spomenul, ze detom davame lacnejsie maso? no aka kravina. ak chcem naozaj dieta krmit zdravo, tak hlavne varit z jahnacieho a telacieho super makkeho cerstveho maska. viete kolko stoji kilo takeho masa? a myslite si, ze ked date detom kuracinku za par korun, ze je zdrava? 😀 😀 😀 vacsinou sa dovaza z polska a uz v tom momente ste sa vy, hyper super mamicky, zachovali nezodpovedne, ak ste to kupili.
zdrave dnes nie je nic. lebo zdielam nazor, ze rastie to v rovnakej zemi, rovnaky vzduch to "dycha". dnes nie je mozne nieco oznacit za zdrave. a priblizuje sa maximalne k tomu to, ze si doma niekto vypestuje zeleninku, odchova hydinu a zajace a podobne, lebo si kontroluje ci hnoji, ak vobec hnoji a cim. a zaujimalo by ma, kolko z vas si tu doma pestuje zeleninku a deno denne okolo zahradky aj beha.
a na zaver: krmte deti hyper super zdravo bio, pojdu do skolky a do skoly a co sa stane? prejdu natvrdo na stravu beznu, nikto im tam hyper super bio varit nebude a potom len uvidite tie problemy, pretoze to bude pre ich organizmus sok. nehovoriac o tom, ze v skole si deti straaasne radi vymienaju desiate a ponukaju sa samymi "zdravymi" jedlami. a cele vase snazenie moze ist viete kam. a zrazu zistite, ze ale ved oni su bio a jake su alergicke a ako priberaju..... dieta, ktore je zvyknute na vsetko, sa nevrhne na spoluziakov hamburger, lebo vie, ze ho mal a moze mat aj inokedy. a ak mi tu niekto napise, ze da dieta do sukromnje skolky alebo skoly, lebo tam varia zdravo, tak blahozelam, pretoze ste iste velmi solventne, pripadne mate solventnych partnerov a teda chapem, preco si mozete dovolit kvakat o sprostostiach na koniku od rana do vecera 😉 😉

zabka8423
23. jún 2012
andrea.m
23. jún 2012

@zabka8423 že super. môj nazor je taký že aj sukromné škôlky a školy patria pod ministerstvo školstva a čo sa týka stravy su tam určite predpisy a normy ktoré musí dodržiavať "každý" a preto dieťa v sukromnej škôlke ma na tanieri to iste čo dieťa v štátnej iba za viac peňazí 🙂

zabka8423
23. jún 2012

@andrea.m samozrejme, preto som to tak ironicky napisala 🙂 vsetky zariadenia pre deti a mladez sa riadia jednou vyhlaskou, resp. suborom vyhlasok a stravu maju normovanu uplne rovnako. a je jedno, ci je to detsky tabor, druzina, zakladna skola, sukromne jasle, sukromna skolka, statna skolka, stredna skolka, internat. ale proste to tym ludom nevysvetlis. a v kazdej jednej takejto skole varia z rovnakoeho mlieka, z rovnakych surovin, zalezi od vyrobcu a nech si niekto nemysli, ze sukromky nakupuju bio 😀 pretoze to tak nie je. iste, par ich maju na oko v chladiacich boxoch, keby nieco, ale kazdy na to s prepacenim sere 😀

zabka8423
23. jún 2012

@andrea.m a okrem toho, toto buchanie sa do prs zdravo zijucich mamiciek nie je o ich presvedceni z vacsieho %, ale o tom, ze nemaju vlastny nazor a ked maju, nevedia ho vyjadrit, pripadne sa boja, ze ich ine hyper zdrave mamicky vylucia z debatneho kruzku na ihrisku, vacsinou tieto zeny mozu byt doma nedocenene alebo ich nikto doma a v okoli uiz nepocuva, tak sa chodia realizovat sem. pretoze ak niekto je presvedceny o tom, ze zije zdravo, bla bla, tak nema potrebu donekonecna o tom vypisovat na fore a presadzovat si anonymne svoj nazor, virtualne do krvi. poznam x mamin naozaj zastavajucich zdravy zivotny styl, ale ani jedna nie je registrovana na koni a ani jedna ma nejde presviedcat o tom, ze len to, ako ona zije je zdrave. pretoze zije pre seba a pre svoje deti a to je asi najviac 😉
ale toto je fenomen, maminka sediaca za PC, nechodiaca von, ta, ktora pouca o tom, co je zdrave. denno denne, od rana do vecera. a takuto maminku ja mam pocuvat? ktora nevylezie von, lebo prilis svieti slnko? (ono prilis svieti odkedy je zem zemou 😀) lebo prilis fuka? lebo prilis je zima? lebo som obliekla decku znackove nextiky a nesmie sa zaspinit? nejde von, lebo vsetko je prilis spinave? doma drhne len savom, lebo bakterie? lebo ma vymasirovany mozog reklamami (ktore sa nie nahodne tocia na bielom pozadi vylestenej bielej kupelne, ktora voni az sem a ma 30 m2 😀 ) zabudajuc na to, ze savo odstrani aj tie k zivotu potrebne mikroorganizmy... a mohla by som pokracovat donekonecna. radsej ench si da moje dieat hranolku a beztrestne to vybeha na ihrispu polepene a spinave, nez aby som dala spaldovu tycinku a decko sedelo na riti pri mame, lebo sa zaspinit nesmie.... ja svojim detom nevezmem detstvo iba preto, ze chcem ist s prudom toho, co je trendy alebo aby som bola zaujimava, ze mam hyper super kocik, hyper super sterilny byt, lebo super zanckove veci, lebo lebo lebo..... 😉

maminuska
23. jún 2012

@zabka8423 som to čítala a jediné čo môžem napísat j super, super, super, dala by som ti aj 40 prstov hore.
Ako som napísala prešla som aj fázou hrabania , kedy som prísne strážila každý Andrejov hlt a hystericky vykríkala na každého čo si len dovolil mu strčit do ruky piškotu pred 8 mesiacom.
Romanku som síce kojila rok, ale v jej strave som už bola podstatne benevolentnejšia- jednak som nemala čas na to lebo som podnikala a jednak som zistila nasrata v Dietati že teraz sa doporučuje zaraďovat lepok asi od 4,5 mesiaca , tak kto bol vtedy debil ja alebo tie iné mamičky čo to dávali skôr ? No zrejme asi ja.
Malá má dva a pol roka , raz mala kiahne a asi dvakrát teplotu , vždy sme prežili bez antibiotík a to aj v´daka cibuli , med a citron .
Je to fakt veľmi šikovné dievčatko bez akýchkoľvek náznakov alergií , aj pred chvílou prišla z vonku s bratom , špinavá ako bezdomovkyna , vyzliekla sa pred dverami , umyla si ruky a tvár a zmastila žemlovku s zeleninovou polievkou - žiadne toto nechcem , tam to nechcem .
Nemám problém absolutne so žiadnym jedlom , zato synátor kým sa ten naučil že sa je všetko a nie len to čo chce on , tak mu to teda trvalo.

zabka8423
23. jún 2012

@maminuska tiez som nejaky cas pri synovi pocuvala, co sa musi, kupovala dieta, maminku, mama a ja a potom som sa na to vykaslala, lebo cim viac som chcela byt tip top podla tabuliek, tym viac drbalo mne- nastastie ma to preslo skoro a nastastie som nemala okolo seba take tie hyper super mamicky, ale zdravy sedliacky rozum.
a v podstate, sak naco nam su odbornici, ked tu mame na konovi mamicky, odbornicky na vsetko, ktore iste robia chemicky rozbor kazdej potraviny 😀 tak ja neviem, preco stale funguju vyskumne ustavy, ved satci zajst na konik a dozvieme sa vsetko 😀 ako vychovavat dieta, co je zdrave a co nie, nuz, ako dobre, ze som sa sem registrovala 😀 ked kupim nabuduce chlieb, poziadam online o rozbor 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ci je vhodny a ci mozem dietatu dat 😀 vlastne aj sebe, lebo sak huuuuuu jem nezdrave veci. ale asi preto mam cholesterol jeden aj druhy v takych cislach, ktore by mi mohli zavidiet aj vrcholovi sportovci 😀

andrea.m
23. jún 2012

@maminuska ale no nebud na synatora taka prísna. že sa da zjesť všetko sa musí naučiť každy chlap. a čím skôr tým lepšie. takže to bude pohlavím ty si chybu nespravila.lebo v obidvoch deťoch si sa riadila srdcom 😀