Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

vinifera
19. feb 2010

A kojíte sa alebo nie?
Inak nechápem kam sa maminy ponáhľajú. Veď dávať iba mliečko je tak jednoduché. Keď bábo začne papať príkrmy. Tak sa zmení aj stolica. Môže nastať problém s kakaním. Treba to chystať, variť, mraziť. Iba kojenie bolo pre nás úplne super🙂

miau
19. feb 2010

vinifera,
mliecko si odsavam - 5x denne ma moje a raz denne umele...
ja by som bola totiz rada keby ma skor aj daco chutnejsie ako iba mlieko...

vinifera
19. feb 2010

Ver mi že tvoje mliečko je pre nu to najchutnejšie. My sme sa 6 mes plne kojili. A keď som mu potom skúsila dať mrkvu tak sa tváril ako keby som dohno kyslé uhorky tlačila. A celkovo mi prvé príkrmi moc nechcel.
Prvé 4 mes by mali byť výlučne na mliečnej strave. Potom pokiaľ je bábo na UM môže sa začať s príkrmami. Pokiaľ je na materskom stačí začať po 6 mes. Aj neskôr pokiaľ stačí MM. Tvoja Veronika nevie že existujú aj iné chute ako tvoje mlieko. Teda jej to nemôže chýbať. Je to iba tvoj subjektívny pocit. Celá jej tráviaca sústava sa len vyvíja a keď teraz niečo unáhliš môžeš spôsobiť že potom nebudem môcť niektoré potraviny papať celý život.

datkova
19. feb 2010

presne ako píše vinifera, kam sa ponáhlat a hlavne NAČO??????????? My sme síce na um, ale aj tak plánujem zaviest prvé prikrmy až po ukončenom 5 mesiaci a veeelmi opatrne... skore podavanie prikrmov neprináša nič pozitívne....

datkova
19. feb 2010

mimochodom tak ma napadlo, ked zavediem prvý prikrm u nekojenca až od 5 mesiaca, tak to som vlastne tiež netabulková, tak dufam, že sem patrím... 😀 😀 😀 😎

vinifera
19. feb 2010

Vitaj Datkova! 🙂

dankolucka
19. feb 2010

ahojte, pridam sa s otazkou. Vini, dokey planujes kojit? Myslim, ze mame podobnych zavislakov 🙂 Uz mas premyslene ako odstavis? Ja sa toho normalne desim. Syna som bezbolestne odstavila okolo roka za par dni, ale on bol taky zlaty pohodak. Mala je dost nervacka (ze po mne 😀 )

vinifera
19. feb 2010

No dankolucka to fakt netuším. Jemu keď nechcem dať cici tak strááášne vreští a plače.... Ja fakt neviem ako ho odstavím. A ani neviem kedy. On keď je velice pajedný tak stačí cici a už je z neho anjelik. Na druhej strane sa zasa každému hrabe do výstrihu. (teda ženám🙂 Fakt neviem. V tomto by som potrebovala poradiť aj ja. Možno sa spýtam annag. Ale teraz si idem na chvilu pospať. Vnoci som toho moc nenaspala lebo som mala horúčku☹

dankolucka
19. feb 2010

jeej vini, teraz pozeram ze mate presne rok...tak gratulujem 🙂

mukky
19. feb 2010

ahojte,uragánik mi už spí,idem dočitať 😉

bejbypd
19. feb 2010

Caute zeny 😀 v prvom rade oslavencom chrisovi a tomaskovi prajeme vsetko najlepsie ku krasnemu prvemu rociku 😉 nech su zdravucki a maminkam robia len a len radost...so skorym podavanim prikrmov nechapem...ja som zacala ked mala mala 5 mesiacov a tri tyzdne aj to na odporucanie lekara lebo uz bola na umelom a malo priberala ☹ no ale to uz mame nastastie davno za sebou 😀 mne depko isiel na chatu s kamosmi a so sestrou jeho ale iba do osmej lebo o deviatej idem ja von zurovat s kamoskou a depko bude doma s misulkou 😎 jak sa ja tesim ze vypadnem,kamoska ma tiez dva a pol rocnu dcerku...no tesim jak maly rin tintin konecne sa po tyzdni aspon namalujem 😀

mukky
19. feb 2010

no ja už som popísala dosť o zavadzaní príkrmov,my sme aj kojili aj davali um,začinali sme s príkrmom v den 6.mesiaca a moj osobný nazor je aj dieta na um má zacať papať tuhu stravu v 6.mesiaci

prikladám zaujimavy clanok:

Zavádzanie tuhej stravy – rozdiely v krajinách
O zavádzaní tuhej stravy bábätiek sa toho popísalo už veľmi veľa. Možno ste si však všimli aj vy, že nie všetky zdroje uvádzajú rovnaké informácie. Ba práve naopak. V posledných týždňoch som sa touto témou zaoberala pomerne podrobne. Študovala som rôzne web stránky a odporúčania pediatrov nielen zo Slovenska, ale aj z Británie a z USA. Nadobudla som zistenie, že Slovenské zdroje sú veľmi striktné, Britské naopak veľmi benevolentné. Veľmi sympatické sú mi odporúčania Amerických pediatrov. Bude to zrejme preto, že sú niekde v strede a pre mňa sa stali mnohé ich rady „Zlatou strednou cestou“. Uvádzam zopár zaujímavých zistení:

Bábätko je pripravené začať prechádzať na tuhú stravu okolo ukončeného 6. mesiaca, podľa najnovších zistení je tráviaci trakt bábätka pripravený prijať tuhú stravu až niekedy medzi 6-8 mesiacom. Príliš skoré zavádzanie tuhej stravy vedie k preťažovaniu obličiek a k spusteniu alergií. Potreby bábätiek sa však od jedného k druhému líšia a preto je potrebné, aby každá matka starostlivo sledovala svoje dieťatko a to, čo jej ono dáva najavo. Mnohé matky popisujú, ako im ich dieťatko dalo najavo, že je pripravené na tuhú stravu. Bolo to tým, že sa začalo načahovať za ich jedlom na tanieri, ktoré následne smerovalo do úst. Bábätko, ktorému podáte príkrm a neustále ho vytláča jazykom von ešte nie je pripravené na tuhú stravu.

Slovenskí pediatri odporúčajú začať zeleninou. Ich dôvodom je to, že ak dieťatko najskôr spozná sladkú chuť ovocia, zeleninu následne odmieta. Zahraničné stránky toto pokladajú za mýtus. S čím teda začať (4-6 mesiac)? Medzi najvhodnejšie druhy zeleniny patrí sladký zemiak, mrkva, zemiak či dyňa typu „butternut squash“ (winter squash). Medzi najvhodnejšie druhy ovocia patrí avokádo, banán, jablká alebo hrušky. Začíname vždy jedným druhom a dodržiavame štvordňový odstup kôli alergiám.

S čím pokračovať ďalej (6-8 mesiac)? Pokračujeme zmiešavaním vyššie uvedených druhov (napr. avokádo plus banán atď). Vhodná je ďalej ryžová kaša, marhule, nektarinky, broskyne, slivky, sušené slivky, tekvica, mango (na SK ho radia medzi exotické ovocie), cukina, paštrnák (na SK ho odporúčajú od 6.mesiaca, v USA až od 8.mesiaca). Brokolicu niektoré Slovenské zdroje povoľujú už od 6.mesiacov (moja slovenská tabuľka hovorí až od 9.mesiaca rovnako ako karfiol a strukoviny) no pediatri v USA až od 9.mesiacov. Vhodná je však červená šošovica. Mäsový príkrm (proteíny) sa na SK odporúča od 7.mesiaca, v USA až od 8.mesiaca (kuracie, morčacie mäso).

Zaujímavé je napríklad aj to, ako jednotlivé krajiny odporúčajú zavádzať počet príkrmov na deň. Slovenské zdroje odporúčajú prvý mesiac podávať iba jeden príkrm (zeleninový príkrm na obed) no už v ďalšom mesiaci odporúčajú pridať druhý (ovocný-desiata) aj tretí príkrm (kaša-večera). Britské aj Americké zdroje uvádzajú podávať prvé mesiace iba jeden príkrm hocikedy v priebehu dňa, kedy je bábätko správne naladené a až okolo 8-9 mesiaca pridať aj ostatné dva príkrmy v tom istom čase, v akom stoluje zvyšok rodiny. Odôvodňujú to tým, že bábätku je úplne jedno či papá raňajky, obed alebo večeru. Preňho je najdôležitejšie koľko potravy príjme za 24 hodín (tuhá strava plus dojčenie). Každopádne je však potrebné uvedomiť si, že materské mlieko (ak nedojčíte tak UM) je pre bábätko v prvom roku života najdôležitejšie. Pri zavádzaní tuhej stravy je chybou bábätko „napráskať“. Zavádzanie tuhej stravy by malo byť v prvom rade o tom, naučiť dieťatko narábať lyžičkou a predstaviť mu nové chute, s ktorými sa postupne bude stretávať. V opačnom prípade sa vám príliš skoro odstaví, ak ho dojčíte, a to by bolo na škodu veci.

Okolo 8.-9. mesiaca by už mohlo byť vaše bábätko pripravené na tzv. „finger food“ teda malé kúsky jedla, ktoré môže uchopiť prstami a samo si vkladať do úst. Napr. uvarená na malé kúsky pokrájaná mrkva, zemiak, sladký zamiak, kúsky ovocia nakrájané na malé kocky, kúsky syra, tofu (Slovenské zdroje striktne odporúčajú zaviesť až po 1.roku veku kvôli alergiám na sóju), kúsky chleba, suché cestoviny.
Čo sa lepku týka, zdroje na Slovensku ho odporúčajú zaviesť po ukončenom 7.mesiaci. Pediatri v USA až po ukončenom 8.mesiaci a až potom, ako sa ukáže že vaše dieťatko nie je alergické na ryžu, ovos a jačmeň. Až následne je vhodné zaviesť do jedálnička dieťaťa pšenicu.

Okrem mliečka (MM, UM) je vhodné spolu so zavádzaním tuhej stravy bábätku podávať aj iné druhy tekutiny. Vhodná je dojčenská voda, prevarená voda prípadne čaj alebo šťava riedená vodou.
Je veľmi dôležité dbať na to, aby jedálniček dieťatka obsahoval potraviny bohaté na železo, keďže po 6.mesiaci života klesá vstrebateľnosť železa z materského mlieka. Sú to napr. dyňa (winter squash ), sladký zemiak (nazývaný aj bátát, obsahuje beta karotén, vitamín A, vitamín C, vitamín B6, vápnik, železo a je zdrojom sacharidov, bielkovín a vlákniny), brokolica, špenát, kuracie a hovädzie mäso, vaječný žĺtok, sušené ovocie (figy, marhule, slivky, hrozienka), tofu, pšeničné klíčky, ryža natural, otruby, pšenica, pšeno, trstinová melasa (po 10.mesiaci), tuniak, losos

adal
19. feb 2010

ahojte 🙂

Oslávencom Tomáškovi a Chrisovi prajeme veľa zdravia, nech robia rodičom radosť a samozrejme poslúchajú 😉

mukky
19. feb 2010

vini tak nech si čím skor fit a bez teploty 😔

mukky
19. feb 2010

adal dievča 😀
aj ja sa pripájam k oslavencom 🙂 😅

mukky
19. feb 2010

k blahozelaniu sa pripájam 😀

mukky
19. feb 2010

ja som už aj popratala a vas nikde 😕
poobede pride mama so segrou aj s neterkou,sa deti pohraju 😵 tak som mame teraz volala ze nech neje v robote,ze navarim a bude to sladké...
chlapi spia,idem sa asi naobedovať a nakuknem

nikollette
19. feb 2010

Ahojte...

My sme si dnes dobre spinkali skoro do 13tej 😕

Dakujeme velmi pekne za gratulácie, že ste nezabudli.
Vini, Tomimu všetko naj, naj, naj 🙂 🙂 🙂 a už majú tí naši krpci rok... ale to ubehlo, čo 🙂

Nám idú 3 zúbky naraz. 7 zúbkov už máme, dva sú už prerezané, a jeden sa len tlačí. A z toho dve stoličky. Asi aj z toho sme mali tie hnačky.

Bejby tak si to uži, a zabav sa 😉

mukky
19. feb 2010

niki ahoj 😎 a to ste spali do 13 tej od kolkej hodiny?
lebo nikdy nechapem tomu vasmu spaniu ako to pocittaš ci od noci ci rána ci ako?? 😀 😀

nikollette
19. feb 2010

Včer asme išli spať okolo 22:30.. síce sa dnes okolo 10tej zobudil, troška sa mrvil dal si mliečko a spali sme dalej do tej 13tej 🙂

mukky
19. feb 2010

tak neskoro chodí malý spinkať?hmm tak to jasne ze prespí pol dna 😀

no teraz trosku od veci,ideme v apríli na svadbu do BA 😀 ..tešim sa na rodinu a rakusko a ikeu 😀

nikollette
19. feb 2010

Ale o nked ide spinkať aj okolo 21tej.. aj tak vstávame na obed 😅

Takže budú nákupy čo 😀

mukky
19. feb 2010

no,budu 😀 😔
malému už chcem urobiť izbicku v lete,len my sa budeme musiet prestahovať zo spalne do detskej/momentalne je to sklad/ spalna je vacsia a je tam teplejsie..len moj drahý manzel nejak blbo vypocital priestor,tak som zvedava ci sa mi tam spalna vojde tak ako je 🙄 ,nerada by som delila skrine..

♥savier♥ má uz nejake základy do detskej,nerozbalený stolík z ikei z leta 😀 ,tie "veci" na ukladanie hraciek..no ako sa im vraví 😀 ,má modré,cervené a zelené a este take malé co sa zavesia..a este neviem co vsetko..by som musela pokutrať 😀
tak hlavne do izbicky jemu..oblecenia mame vsetci dost,tak len ak nam nieco nahodou padne do oka... 😀 no ja sa nechytám na Vás v tme lebo ja az tak nenakupujem vela 😀
ja tak trosku rozvaznejsie 😀

nikollette
19. feb 2010

úložné boxy 😀
a závesné sieťky na hračky 😉

vinifera
19. feb 2010

Ahojte kočky. Ďakujem za gratulácie.
Niki aj Chrisovi všetko najsamlepšieeeee🙂)) No ten rok ubehol asi najrýchlejšie v mojom živote. Neskutočne to letí.
Z obedného spánku nič nebolo. Došla kamarátka a zdobili sme stoly na zajtrajšiu oslavu. Ona sa v tom vyžíva tak som robila len také krovie. Stihla mi ešte napackať farbu na hlavu a bežala domov nakojiť malého Branka🙂
Treba mi ešte obočie vyškubať a nechty spraviť - len neviem ako budem obočie škubať keď ma bolí celý človek☹
Bejby poriadne sa zabav 😉

mukky
19. feb 2010

svadba bude v hoteli apollo,vyzerá celkom fajn a svadba je je v piatok,je to dosť blbé mm musí brať dovolenku 2 či 3 dni no čo už...

nikollette
19. feb 2010

Vini, mne sa ani nechce chystať sa... nejaká som lemra aj na to 😅
priatel by berie zajtra volno, lebo inak zvykne do obeda robiť soboty, ale to by som necstihla vsetko nachystať a upratať. Tak nech je on s malým, a ja budem makať 😀

vinifera
19. feb 2010

aká svadba?

lenka_66
19. feb 2010

caute , nestiham som len na skok ze oslavencom len to naj ... 😵 😵

nikollette
19. feb 2010

Leni, dík 🙂

veru mukky, koho svadba bude?