Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

zuziiiicek17
24. jún 2010

@leelo akurat som pisala kamaratovi ,ze by som potrebovala niekam vypadnut ...na tyzden len ja a maly ...uplne sama ...ale neda sa ☹ nemam kam

leelo
24. jún 2010

zober ho niekam do hor. teraz ceny klesli aj v tatrach

leelo
24. jún 2010

resp. nech ti prispeje cela rodina. si matka, zasluzis si to

zuziiiicek17
24. jún 2010

@leelo mne by ani tatry netrebalo ...mne by stacila taka mala chata ,kde je ticho a ziadny signal 😀 akurat mze co som si pisala s kamaratom ,tak mali zatopenu chatu ,takze z toho nic no ...snad niekedy inokedy ...
babka by mala ist o take dva mesiace na liecenie ,na dva tyzdne .Povedala mi ,ze tu sama zomriem 🙄 jasne ,ja nic neviem ...aaaaaa mozem ju uz ....
nech si dudre kolko chce .furt mi len povie ,ze aj ona si tym presla ...a co ja z toho teraz mam ? jej pomahala cela rodina .ja som na dieta sama ,neberiem ako pomoc ,ze navari .navarit sa da aj s malym .ja sa nemam cas ani okupat vklude .

leelo
24. jún 2010

ano, tak som to myslela. chodte na nejaku chatu v rozumnej vzdialenosti.
aj mna uz napadlo, ze babka mala asi tazky zivot a chce ti to dat trochu okusit. v tom pripade ju ber s rezervou. asi sa s nou nikto nemaznal a zostala trochu zatrpknuta. inak si neviem vysvetlit tu zahradu v 9.mesiaci

zuziiiicek17
24. jún 2010

@leelo ale ona vobec neberie ohlad na to ,ze vtedy bolo vsetko inak .ona isla pracovat ,ked mala moja mama pol roka ,ale vtedy davala mamu k susede z a par korun mesacne .a ja len sedim doma a citim sa upplne nedocenena .
A ta zahrada ...no ,to je proste moja babka ...vzdy mi tvrdila ,ze ked sa budem vela hybat ,tak bude rychli porod ,ale prd na tom pravdy 😀

leelo
24. jún 2010

@zuziiiicek17 proste babka je babka, nesie si svoj kriz a chce, aby si sa aj ty ohla pod nim a zapotila. ale to ty nemusis, este si mlada. musis si dat pozor, aby si tak isto nezatrpkla, ono je to nakazlive, ked v tom zijes.
vypadnut na cas je super napad, fakt chodte niekam s Misulkom 🙂

zuziiiicek17
24. jún 2010

@leelo akurat ze viem ,ze babka bude mat zase nejaky problem 😒 zase budem krava ,lebo chcem niekam brat miska

leelo
24. jún 2010

@zuziiiicek17 tak sa nad tym pousmej a povedz jej, ze chces mat s miskom veselsi zivot aky mala ona so svojimi detmi. a bodka.

leelo
24. jún 2010

zuzinka, idem spat, zajtra si napiseme. dobru nocku, pusu miskovi a hlavne: hlavu hore! ty pises dejiny, dejiny svojej rodiny. babka je uz za zenitom a asi aj to ju zerie

zuziiiicek17
24. jún 2010

@leelo 😀 juuuj ,jaka facka by mi letela 😀
Ked si predstavim ,ze tu este minimalne dva roky stvrdnem ,tak je mi na prd

zuziiiicek17
24. jún 2010

dobru nocku
@leelo a aj malinkemu 😵

leelo
24. jún 2010

@zuziiiicek17 ved to, musite sa spolu naucit zit aj v tejto situacii. ona zatrpknuta, ty skus bojovat proti tomu usmevom 😉 je to tazke, ale mozne

leelo
24. jún 2010

@zuziiiicek17 dobru nocku 🙂

mukky
24. jún 2010

♥MICHAEL JACKSON♥ FOREVER...

zuziiiicek17
24. jún 2010

@mukky ty si šiši a ja este viac 😀 idem drichmat

mukky
25. jún 2010

no dovol?? 😕 😀

som vstala o 21.45 😀 ,som si lahla o 19.15 so S 😀 ,jasne že na budík 😀 ,nedávno som dopila kávu a idem na stacionár 😀
inak som normálna 😅

mukky
25. jún 2010

@zuziiiicek17 a ty čo tak dlho hore? 😕

mukky
25. jún 2010

ahojky 😎
vcera som zaľahla neskor,asi o 3.30,S vstal o 7 😔

už som ho posadila do stoličky 😀 ,idem mu robiť desiatu a mne ranajky,tak nakuknem potom..

mukky
25. jún 2010

@zuziiiicek17 to s babkou no comment 😠 ,zajtra zavolám 😎

mukky
25. jún 2010

😕 😝

leelo
25. jún 2010

@maatkka ahoj, tebe som vcera neodpisala.
podla toho, co pises, si sa zial stretla skor s krutostou lekarov a s tym, ako si dokazuju nadradenost. fakt, ze si skoncila s kojenim, je zjavne zapricineny obrovskou chybou personalu a absolutne chybajucou podporou dojcenia.
to, ze ta pustili domov s neprisavajucim sa babom, s flasou a "len" s odsavanim, zapricinilo vsetko dalsie, cim si si musela prejst.
odsavanie je pre mamicku bolestive, stresujuce, casoovo narocne a nie je to trvale riesenie, nie je to dojcenie. od sajuceho babatka idu uplne ine stimuly ako od odsavacky. mliecko sa tvori v hlave a tvori sa dojciacej matke. zaroven, je nad slnko jasnejsie, ze flasa kazi prisatie a skor ci neskor sa babo odstavi. cize oni ti priam naordinovali koniec kojenia, namiesto aby spravili vsetko pre udrzanie babatka na prsniku - teda prisavanie a dokrmovanie cievkou na prste, co ma pomoct naucit babo na prsnik a ked je potreba, dokrmit ho priamo na prsniku. tym sa zaroven stmiluje tvorba mlieka, lebo babo zostava na prsniku, aj ked pije z cievky. o par tyzdnov mamicka plne dojci (ja som toho priklad).
dalej si dostala uplne zle rady, co sa tyka zhodnotenia, ci ma babo dost. vazenie pred a po stresuje mamu aj babo. navyse, ked najprv vazis, babo nejde na prsnik pri prvych priznakoch hladu a uz je jeho papanie narusene. pri vazeni byvaju niekedy aj 100 a viacgramove oidchylky. mam s tym skusenost. vazenie nema ziadnu vypovednu hodnotu o tom, co babo potrebuje n zasytenie, kedze niekedy chce len pit od smadu 30ml, inokedy len cuckat a uspat sa a potom od velkeho hladu 130ml.
jediny normalny sposob ako odsledovat, ci ma dobry prisun mliecka, je sledovat pohyby brady pri piti - pauza, ked je pusa plna. ak saje naprazdno, pomahame mu stlacanim prsnika, potom prekladame na 2.prsnik a sledujeme, co robi tam. niekedy jednoducho potrebuje nenutritivne sat - to ho upokojuje. vsetko toto sa da krasne odsledovat. ak je aj po niekolkonasobnom vystriedani prsnikov nespokojne, dokrmime cievkou na prsniku. niekedy to mozu byt skor prdiky, kakanie, teplo, unava a z cievky ani nebude pit. mamicka tak postupne znizuje davky dokrmu, prsniky ponuka stale viac a nakoniec pije babo uz len z prsnika - tvorba sa ustali na jeho potrebu.
vies, ja som isla do tehotenstva s tym, ze neexistuje nic jednoduchsie a prirodzenejsie ako kojenie. co je aj pravda, ked si vezmes, ze sa dokaze rozkojit aj adoptivna matka. bola som strasne tvrdohlava a ked maly dlho nepriberal, nechcela som mu dat um ani za nic. vedela som vsetko, co treba spravit, aby som chyby v dojceni odstranila. aj som to spravila. s prirastenym jazykom vsak B vela vody nenamutil. mala som strasnu depresiu, ked sme fakt museli zacat dokrmovat v nemocke a to flasou, videla som ao sa mi odstavuje pred ocami, ako ma nepotrebuje. kupila som si cievku a trvalo mi mesiac, nez som prisla na ten jazyk a dalsi vyse mesiac, nez som opat plne dojcila. v nemocnici mi absolutne nikto nepomohol a ja si velmi vycitam, ze som neurobila viac pre to, aby sa na pricinu prislo skor. odkedy len kojime, pribera este viac ako ked sme dokrmovali. moja pediatricka vsak stale tvrdi, ze mam slabe mlieko. asi ju oznamim lek.komore, ze propaguje um proti vsetkym platnym kodexom...

maatkka
25. jún 2010

leelo tak to ti musim gratulovat ze si toto vsetko zvladla a kojis 😉
ja si myslim ze keby sme nemuseli byt v nemocnici od seba - Lilinka taaak dlho na JISke kde som samozrejme nemohla byt nonstop ☹ urcite by som mlieko mala... aj ked na druhej strane poznam maminy v podobnej situacii co dieta dojcit nemohli a napriek tomu si (len tym co som pisala odsavanim masazami cajmi homeopatikami) mlieko udrzali - ale ako som pisala ja som ho mala odzaciatku naozaj velmi velmi malicko nikdy sa mi prsia nenaliali... a nemala som sancu urobit preto vsetko kedze Lilinka bola dlho v kritickom stave mala napr. taku silnu hypotoniu ze nedokazala mlieko z prsnika vytiahnut ani s mojou pomocou atp.
na jednej strane ma to nedojcenie doteraz mrzi (a asi vzdy bude) a na druhej si vycitam ze som sa nad tym az tak strasne trapila lebo viem ze to najdolezitejsie co dietatko potrebuje - hlavne ak je v takom stave v akom vtedy moja Julinka bola - ja mamicka ktora je v pohode!!!

zuziiiicek ani ja to s babkou radsej nekomentujem... ani nemam slov na to!!! ale leelo ti to veeelmi spravne napisala vsetko...

leelo
25. jún 2010

@maatkka ja si napriek vsetkemu toho velmi vela vycitam...
prave taketo deticky je potrebne klokankovat - kontakt koze na kozu pomaha dietatku aj mamicke, mliecko sa dobre spusta. prsia vpodstate naliate byt nemusia vobec, to o mnozstve mliecka nic nehovori.
zvlast vo vasom pripade bolo potrebne skoleny persoal a baby-friendly pristup - teda kontakt s mamickou (aj oteckom) vyzlecenymi do pol pasa, prikladanie na rozbehnutie laktacie a pod. flasa neprichadza do uvahy. aj deti narodene dokonca v 20.tyzdni sa s flasou nemusia nikdy stretnut. v toronte je nemocnica, kde maju uzasne vysledky a sustreduju sa prave na deti narodene medzi 20.-30.tt, drviva vacsina z nich odchadza plne kojena. a ziadne klobuciky netreba, to je pre babo este vacsia namaha!
to, ze si nebola v poho je uplne prirodzene, mala si vsak dostat plnu podporu. ale co by sme chceli - ved u nas sa nezvlada v porodkach podchytit ani dojcenie deti nar v 40.tt, nie to este vo vasom pripade.
praveze ty si vsetko , co si mohla, aj urobila. len ta uroven podpory je zial nulova. a ti isti ludia, co ti nepomozu, ti to potom vyhadzuju na oci. pritom je to ich zodpovednost.
ked som bola s malym v nemocke, boli tam dvojicky narodene v 30.tt, az mi slzy vyhrkli, ake boli malinke. v inkubatore neboli a ta mama len cele dni odsavala - bola ako stroj. a sestricky im to davali flasou, no comment

mukky
25. jún 2010

S už hajííí,som mu musela opat spievať a rozpravku rozprávať,a 2 krát som zaspapa a uz rozprávala bludy 😀 a mm spí po nočnej

@bashenka rezne hotové? 😀
potom napíš aké boli 😉 ..a to pre kolko ludí robíš že na viac plechov? 😕 aha,asi aj pre Vašich ma teraz napadlo...

ja napr.nemám rada ohrievané,takze ked máme rezne alebo fašírky,vypražim len to kolko zjeme a nechám si v chladničke obalené a vyprázam opať až na druhý den čerstvé..

este robievam aj rezne naopak,je to super taka obmena,ale tie uz sa robia na oleji...obalím rezníky do struhanky a potom do vajíčka a vyprážam...

inule som si dala do vajíčka aj cesnak pretlacený a syr nastruhaný...

leelo
25. jún 2010

@mukky cau, az mi sliny tecu z tvojho prispevku. pritom reznova velmi nie som, teda, vobec 🙂

mukky
25. jún 2010

@leelo 😀
tak si urob tie zdravé,v trube 😀

maatkka
25. jún 2010

ano leelo mas pravdu...
len ta opravim ze asi nikde na svete nezachranuju deti narodene v 20-tom tt. vo vacsine krajin zahajuju intenzivnu starostlivost od 24.tt. velmi zriedkavo v 23.tt. pri velmi zivotaschopnom dietatku... v niektorych krajinach maju posunuty tyzden od kedy sa snazia predcasne narodene deticky zachranovat az na 25. tt. - tymto tyzdnom (okolo 23.tt) sa hovori seda zona - a zachranuju sa len deti ktore vyzeraju byt velmi zivotaschopne a ktorych rodicia si to vyslovne zelaju pretoze v tychto tyzdnoch je riziko ze dietatko nebude v poriadku alebo zomrie v prvych mesiacoch velmi vysoke 😢 ... vinimkou je asi len Japonsko kde poskytuju intenzivnu starostlivost aj detom narodenym v 22.tt.
inak klokankovali sme samozrejme uz v nemocnici (a dlho aj doma lebo sa to nam aj Lilinke pacilo 😵 )... klokankuju sa vsetky extremne nedonosene deti...

mukky
25. jún 2010

@maatkka hlavne že je už Julinka s vami a v poriadku 😅

inak ja som taká krava,S nekakal vcera ani dnes este ☹ a ja som sa pomýlila a som mu dala ráno to UM s bananovou prichutou miesto toho neochuteného 😖

a zlomila som na stacionári ten tachometer ☹ ☹ ,som ho presuvala z podlahy na koberec,myslela som ze drzim ho za tie rucky a ja som ho drzala za ten tachometer a zlomil sa 😒,íst ide len ho asi sa zlepit nebude dat 😖

bashenka
25. jún 2010

No čautee 🙂

konečne mám chvílu čas .. @mukky šikovná si 😀 ja idem cvičiť brušáky na takom stroji 😀 ...rezníky vyzerajú super vonavučké ... ešte sa mi peču zemiaky a pre laurinku mám zemiakovú kašu uvidím ako jej budú chutiť tie rezne... pre mojich rodičov nie oni sú ešte preč ...ani neviem kedy sa makú vrátiť 😅 no dva plechy som robila tak mi to vyšlo .. 😉 za chílku sa napapám 😉 potom sa zas laura zobudí a ideme von lebo dojde kamoška z porodnice 😀
zaujímavé ty stále Savierkovi čítaš rozprávku... Lauruška nevydrží ... možno 20sekund a potom mi strany pretáča ... my sme kakali zatial pekne doteraz každý den, musím zaklopať, dneska ale ešte nie... včera som jej dala actimel taaak jej chutil ...lebo acidko ona vobec nemusí 😝
počasie je zasa skazené ..... 😠 dúfam že nebude pršať....