Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

andrea.m
3. júl 2012

netabuľkovanie by nemalo byť iba o jedle. v dnešnej dobe sú už tabuľky na všetko. a moje deti sú teda fakt netabuľkove. napríklad: začali dosť neskoro chodiť. Filipko na 15 a Tami dokonca na 19 mesiacov. v Tamarkinom prípade nám už teda fajne lepilo 😀 zato od 10 mesoacov kecaju jak lusk. detský slang sme nemali skoro vôbec až na pár výnimiek. Tami vie od roka aj R a rozpráva krásne čisto. Filipko zase nemá alebo má zle vyvinutú jemnú motoriku takže ak nerátam bežne detske hry má problém s gombíkmi,šnúrkami, prackou na opasku atd. v treťom ročníku zvládol gombíky na košeli. opasok, gombík na nohaviciach a šnurka na topánkach nehrozí 😀 a to nie preto aby sme to neskúšali, netrenovali alebo aby sme sa mu nevenovali. jednoducho sa mu to neda. a napriek tomu je to jeden úžasný chalan 🙂

a jedlo: filipko zeleninu odmieta úplne a z ovocia akurát tak banan a jablko. tami zje všetko čo nezje ju.

a taka pikoška: moj brat ktorý bol schopný sa v mlieku kupať. a vyrastal rovnako ako aj mi ostatný surodenci na original BIO kravskom mlieku kedže som z dediny a doma sme mali dve kravy dostal teraz ako 28 ročný alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka. ja neviem ako to chudáčisko prežije toto 😀 😀 😀

ale tak život treba brať ako príde a problémy riešiť ked prídu a nie dopredu 😉

toľko moj preslov na úvod prázdnin. prajem vám všetkým krásne a slnečné leto 🙂

petrajurinova
3. júl 2012

@mimonenka1 no ony i ty tabulky psychomotorického vývoje jsou pro některé děti bezpředmětné - třeba moje se jich nedržely a nepasovaly do nich ani náhodou a přesto jsou zdravé a čilé - hned od narození obě děti bez problémů udržely hlavu zvednutou v leže na břiše několik minut (což by podle tabulek měli umět až kolem 3 měsíců), ve dvou měsících se sami přetáčeli (tabulky to předpokládají mezi 4. a 9. měsícem), ve čtyřech měsících se samy posadily( k tomu by se podle tabulek neměly dopracovat dříve než v 7 měsících), po čtyřech nelezli ani jeden, zato v půl roce oba sami stáli a začínali chodit ( k tomu by podle tabulek měli dospět téměř o půl roku později)atd. Samozřejmě, že jsme prošli několika konzultacemi s ortopedem, ale ani ten v jejich zrychleném vývoji neviděl nic špatného. Naopak ve vývoji řeči byli oba oproti tabulkám o dost pozadu - např. ještě ve dvou letech nepoužívali více než 4 srozumitelné slova, ale během třetího roku života všechno dohnali a před nástupem do školky neměli problém domluvit se srozumitelně ve větách, uměli několik básniček i písniček a pod. Prostě moje děti tabulky ignorují a já mám možnost buď se tomu přizpůsobit nebo žít ve stresu, že když tohle nebo támhleto neodpovídá tabulkovému průměru tak je něco špatně i když není.

A co se týká Lussy23, není to tak že my bychom se cíleně navážely do ní. Naopak, kdykoliv se tady objeví, je to jen proto aby nám řekla, že svým dětem ubližujeme a zabíjíme je, protože se striktně neřídíme tím, co si u svého pediatra přečetla v letáčku v čekárně v době, kdy čekala až jí sestřička vypíše omluvenku do žákovské knížky.

piacere
3. júl 2012

ahojte,
keďže je toto verejná téma, občas sem nahliadnem, pretože postupom času (a tým, ako môj vedúci rastie) sa aj zo mňa stáva netabuľková mama...

Úplne bez mučenia priznávam, že prvý rok môjho herca som bola tabuľková žena. Moje dieťa dostávalo príkrmy presne podľa tabuľky, čo sa v ktorom mesiaci smie... Nikdy nesedelo v chodítku, do roka som poctivo sledovala tabuľky psychomotorického vývoja a skúmala, či sa im aspoň približuje...
Dodnes existujú určité veci (potraviny atď.), pri ktorých nepopustím a riadim sa "tabuľkou", ale... Každá dospelá a svojprávna 😉 žena sa snaží robiť pre SVOJE dieťa maximum, každá sa snaží o to, aby ten jej spôsob stravovania a výchovy bol čo najlepší a robí to podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia... Nemám rada extrémy... ani na jednu, ani na druhú stranu. Nič nie je čierne a biele, všetko má svoje odtiene 😉 Dnes (tým ako stárnem a stárnem 😀) viem, že už pri druhom dieťati by som kopu vecí robila ináč, mnohým veciam by som neprikladala takú dôležitosť, iným by som na dôležitosti pridala... Čo tým chcem povedať? Že až život ťa naučí... preto nemám rada reči typu: "ja by som toto nikdy! Takto by som to nikdy určite nerobila, nedala a bla bla bla... hlavne pokiaľ ten človek nemá aspoň minimálnu skúsenosť".... Tak ako mamičky, ktoré nikdy nezažili febrilné kŕče sa bijú do pŕs, že by svojmu dieťaťu NIKDY nedali preventívne diazepam, ženy, ktoré mali taký pôrod, že ledva dobehli na pôrodnú sálu sa bijú do pŕs, že by si nikdy nedali epidurál... matka, ktorá nepreplakala pár nocí nad svojim zúboženým dieťaťom po očkovaní sa bije do pŕs, že by nikdy ani len nezauvažovala nad neočkovaním....
Niekedy sa mi žiada odkázať niektorým žienkam tu na MK: až budete mať dostatok (alebo aspoň minimum) skúseností s tým, čo kritizujete, potom sa porozprávame 🙂

katerinanov
3. júl 2012

Možná bude můj příspěvek trošku mimo diskuzi takže se předem omlouvám, ale tohle mě napadlo, když jsem četla poslední příspěvek. Já v těhotenství byla plná ideálů od toho, jak budu s malým každý den chodit na procházky až po to, jak budu důsledná třeba v tom, že malý nebude pít z dudlíku aby byl kojený a neodstavil se a jak budu kojit co nejdýl, jak na něj budu furt mluvit aby vnímal a kdesi cosi. Původní plán jaksi nevyšel 😀 Když není na procházku počasí - prší nebo jsou takové vedra jako teď, jsem šťastná, že mám výmluvu abych mohla sedět doma a odpočinout si.
Malý je sice plně kojený, ale myslím, že trocha čajíku v tady těch vedrech mu neuškodí (vím, že možná ani nic nepřidá). No první asi 3 dny jsem mu čaj dávala poctivě po lžičkách ale pohodlnost zvítězila a už si sem tam cucne i z dudlíku. Ale to množství je tak zanedbatelné, že jsem to přestala řešit.
A kojení? Původní plán klidně do dvou let si na večer může cucnout... No jsem dva měsíce po porodu a už to zkracuju 😀 už neříkám dva roky ale tak rok, dva... co bude za půl roku? 😀 Možná už ani kojit nebudu :-P
No a to, jak na něho budu mluvit... jo jsou dny, kdy nezavřu klapačku a furt mu melu samé blbosti ale záleží na náladě. Jsou dny, kdy jsem zticha. Prostě podle nálady. Ale co, malý je spokojené mimčo a já jsem spokojená mamča a to je myslím nejdůležitější.
Takže souhlasím s @piacere - život to zařídí sám 🙂) A diazepam? Ano, i ten malý při teplotách už preventivně dostal... myslím, že je menší zlo, než febrilní křeče, rodila jsem s epiduralem a dnes u pediatričky, když mi sestra říkala, že se zeptá paní doktorky, jestli ho bude dneska očkovat jsem si říkala "ježiš ještě ne, bude mít teploty a bude prořvaná noc" 😀

nikaa123
3. júl 2012

@pastelka74 suhlasim s tebou ja som za zdravu stravu ale soju,sparglu a take veci do mojich deti tlacit tiez nebudem,moj starsi bol tiez od 2mesiacov na umelom mliecku a tak ti poviem je zdravsi nez mladsi Oliver ktory bol do roka kojeny a sladkosti kritizovat nebudem lebo ja mam tiez rada sladke a moje deti tiez jedia sladkosti,nejedia ich na kila ale jedia,takisto ochutnali aj hranolky,jedine co nepiju tak su sladke vody lebo im nechutia,maju radsej cistu vodu

nikaa123
3. júl 2012

@mimonenka1 nenavazame sa do zien co babo nemaju len si myslim ze mamicky co maju deti maju viac skusenosti s detmi,precitany letak o strave alebo vyvoji a vychove dietatata je nieco uplne ine ako realita aj ja som robila mudru ked som nemala deti a ked prisli tak som klepla naprazdno a uz som ticho

silvia0201
5. júl 2012

ahojte.
chela by som sa opýtať na váš názor. už asi tretí x som malinkej našla na plienke fľak, ale farba je skôr oranžová. vôbec sa to nepodobá na krv. detskár je momentálne na dovolenke. chalani mi povedali, že je to farba, čo dosť pochybujem. nemáte niektorá s takýmto skúsenosti, tie čo majú dievčatká. vôbec nemám s takouto vecou skúsenosť a neviem čo si mám o tom myslieť. ďakujem.

estterka
5. júl 2012

@silvia0201 a ine priznaky nejakej choroby nema?je fit? zvykne podobne byt pri zapale mococvych ciest ale rovnako je aj v nejake farbivo(nazov fakt neviem uz),ktore moze sfarbit moc takto a je to ok. u nas bola krv v plienke doruzova. ja by som vzala moc do labaku..

silvia0201
5. júl 2012

@estterka je totálne zdravá. nie je ani plačlivá, ani teploty nemá, čo by naznačovalo nejaký zápal. mňa to tiež napadlo, že poniektoré plienky majú volasčo také, čo zafarbí plienku. no ale zajtra zavolám sestričke, že kedy už budú pracovať a zoberiem plienku, nech sa na to kuknú.
ja si ani neviem predstaviť, ako by som malej zobrala moč. to by ju museli vycievkovať alebo čo.

estterka
5. júl 2012

@silvia0201 nemusela by si,lebo to sa davaju take sacky,co sa nalepia. co si pamatam,tak do oranzova farbi to farbivo v moci,ale fakt ti neviem povedat,ako sa vola,ze by si hodila do googlu aspon 😒

jurkovamiluska
5. júl 2012

@silvia0201 ja som niekde citala, ze v prvych tyzdnoch je normalne u dievcatok troska krvi, to je vraj normalne, to sa jej nejak pripravuje maternica ci nieco take. alebo z bradaviek mlieko. tak mozno to bude to

silvia0201
5. júl 2012

@jurkovamiluska o tomto som počula aj ja. no ako som písala vyššie, ešte sa poradím s dr.
ale ďakujem za odpovede 😉 😉 😉

chovancova27
6. júl 2012

@silvia0201 my sme tiež mali zopár krát ružový fľak na plienke, je to močová soľ alebo také niečo... nijako sa to nerieši, takto sa to vyplaví z tela von a hotovo🙂 mali sme to hned po narodení, ale aj neskôr zo 2x...

silvia0201
6. júl 2012

@chovancova27 takže nemusím robiť paniku 🙂 ďakujem za odpoveď.

liave
7. júl 2012
https://www.youtube.com/watch?v=rklUthIgU4w

babyyy tak toto je pecka 😀 😀 😀 😀 skoro ako na konovy 😀

jurkovamiluska
7. júl 2012

@liave nahlas sa rehocem 😀 😀 😀

lenka3103
9. júl 2012

Rada by som sa opýtala, kedy ste svojím detičkám začali dávať príkrmy, resp. sem tam nejkú mrkvičku so zemiačikmi a pod. ? Lebo keď čítam príspevky typu, 5,5 mesačné dieťa má ešte čas lebo povedala pani doktorka, alebo sa tak píše v knihe, je mi to divné

petrajurinova
9. júl 2012

@lenka3103 my jsme začali s prvními příkrmy u kluka v 6 měsících v době kdy se mi zdálo, že už mu mlíko nestačí a začal si vyřvávat kojení co hodinu. U holky to bylo později až kolem 7 měsíců - teda zkoušela jsem to dříve, ale nic než prso nechtěla, tak jsem ji nenutila.

lenka3103
9. júl 2012

@petrajurinova Asi to teda bude individuálne, ja malú už nekojím, keďže je veľký hladoš a ja som nemala dosť mlieka teda sme na umelom mlieku , tak som uvazovala ze rozmixovanu mrkvu so zemiakmi by som možno aj dal, len malá ma 3 mesiace

pastelka74
9. júl 2012

@liave dobrééééé...dračice... 😀 😀 😀

petrajurinova
9. júl 2012

@lenka3103 no to mi osobně připadá dost brzo, přece jenom ty první 3 měsíce má miminko co dělat aby bez problémů a nadýmání strávilo mléko a ta zelenina může takhle brzy způsobit zácpu a koliku a to ti pak propláče dny i noci. Pokud ti připadá že má hlad a že vypije mléka moc, tak bych spíše zkusila udělat odvar z rýže (troška rýže uvařit do měkka ve vodě a tu vodu zcedit) a UM bych míchala do toho.

petrajurinova
9. júl 2012

@liave Yellow Sisters jsou skvělé. Tahle se jim taky povedla 😀

https://www.youtube.com/watch?v=CIvhiaNpq1I
andrea.m
10. júl 2012

tak sme na vidieku a užívame si leto ale najme čerstvý vzduch. tamarka ma nabeh na histaminovu alergiu. ked budem v ke dam vam link na jednu www kde je to pekne rozpísane. zatiaľ sme na diéte ale to neznamená že jej nedám nič z toho čo nesmie. iba to maximálne obmedzím.

@lenka3103 počkaj ešte teraz nebude vedieť ešte papať lyžičkou

lenka3103
10. júl 2012

@andrea.m nemyslela som dávať jej to lyžičkou, ale rozmixovat a z fľaše cez cumel, ktorý je na kaše ale asi je skoro aj tak. Známe začali dokrmovať od 4 mesiaca tak počkáme ešte 🙂

vieruna
10. júl 2012

@lenka3103 ja ked som mala pocit, ze im mlieko uz nestaci, tak som im zarabala s ryzovym odvarom. Ale treba davat pozor, aby nezapieklo. Nasi pili nutrilon ha a nezapekalo ich. Ale to uz mali 6 mesiacov

lenka3103
10. júl 2012

@vieruna tak malá pije tiež nutrilon HA a nezapeká ju vôbec a vyskúšam jej dať s ryžovým odvarom, uvidím aspoň, či jej to bude stačiť. Odvar ste robili z klasickej ryže alebo ste kupovali ryžovú kašu nutrilon HA a tú pridávali?

vieruna
10. júl 2012

@lenka3103 normalne odvar z klasickej ryze.

lenka3103
10. júl 2012

@vieruna oki, vyskúšam, ďakujem pekne 🙂

1234lubka
10. júl 2012

@megi93 no v tych milacikoch atd je vela cukru a vela energeticvkej hodnoty preto je taka daj jej to skor na ranajky

petrajurinova
10. júl 2012

@1234lubka ahoj, hledala jsem na co reaguješ, že mi to jméno nic neříká. A on ten příspěvek od megi93 je více než 3 roky starý 😀 😀 😀