Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

li_la
13. mar 2012

@pastelka74 Ďakujem. Malý už tiež kadečo ochutnal a keďže nikdy neboli žiadne problémy, viem, že by zjedol všetko, no neviem, čo je také vhodnejšie na ten prechod alebo ako to nazvať, lebo vidím na ňom, že už ho tie všelijaké kašičky a tak neberú. 🙂 Zatiaľ s nami jedol len žemľovku. 🙂

zabka8423
13. mar 2012

@monhla to si mysli kazda mamina v urcitom obdobi 😉 a tej, ktorej sa to potom naozja prihodi, by si zelala mat dieta normalne a priemerne inteligentne. ake stare mas dieta?

zabka8423
13. mar 2012

@pastelka_74 este chvilu tu spominaj pyre a pojdem si ho spravit 😀 a tusim aj spravim 😀

li_la
13. mar 2012

@zabka8423 Tak malý už má rok, jedol všeličo, nemá žiadne problémy, ale chcem pomaly prechádzať na jedlá, ktoré my bežne jedávame. Len to asi nechcem urobiť tak, že včera kaša mäsovozeleninová a dnes bum francúzske zemiaky napríklad. 🙂

nelicefo
13. mar 2012

@monhla koľko rokov má tvoje dieťa? 😉 skús sa poradiť s pediatričkou a potom ona ťa už pošle k psychologičke...alebo priamo si nájdi nejakú psychologičku a ona ti už povie čo a ako

zabka8423
13. mar 2012

@li_la jaj a doteraz co papkal? moja mala uz v roku ladovala vsetko to, co my. uhorky forever u nas 😀 kysle. polievky su naj naj na zaciatok, huste. ked mala okolo 7-8 mesiacov, ladovala do seba silny slepaci vyvar domaci a parada, tak sa jej kakalo a prdkalo ze jedna basen 🙂 nikdy nemala z jedla problem, ani syn. ziadne alergie alebo citlive brucha.

nelicefo
13. mar 2012

@li_la jááááj žemlovka.....aké chute si mi narobila.😀 😀 😀

pastelka74
13. mar 2012

@zabka8423 ....dospelá hlava v detskom tele....presne!...toto mám doma...dievča ktorému sa zdajú rovesníci hlúpy,ich vyjadrovanie a konanie...je smutná stoho,že si nedokáže nájsť priateľky,ov.....že si ich hladá v radoch starších...doma mám v podstate dospievajúcu ženu ukrytú v detskom tele...čo bude ked bude mať 15 rokov???

pastelka74
13. mar 2012

@nelicefo ...mám v trúbe bábovku...malá ju miluje...kedže staršia včera"umierala"na brušnu chrípku...tá ma sucháre...

zabka8423
13. mar 2012

@li_la zacni hustou polievkou, normalnou, len teda odloz velmi slabunko osolenu pre neho, daj tam zeleninku, ved asi uz je zvyknuty na rozne zeleniny ci? pridaj mu tam sliziky alebo nejaku cestovinku. mozes mu spravit to pyre a k tomu podus masko kuracie, prilohu nejaku zeleninu dusenu zatial. kludne aj francuzaky, len teda menej solene a tych prisad malinko, roztlac mu to a uvidis ako mu bude smakovat 🙂 kludne mu daj chlebik s masielkom, sunku alebo syr, pudink alebo dukatove buchticky, to su take neskodne veci. nepreslad to, na zaciatok takto a postupne zavadzaj. ved asi nemate doma kazdy den smazene veci a snicle. mozes podusit rybku bez kosti a uvareny zemiak. ja som k tomu robievala aj taku omacku, aby to nemali suche. zeleninove rizoto alebo s kuracim maskom rizoto, cestoviny s tavrohom a ked nemas este odvahu, kludne mu to pomiesaj s pribinakom a tak 🙂

li_la
13. mar 2012

@zabka8423 No veď to, ž som mu extra varila všelijaké gebuzinky (s prepáčením 🙂 ), občas výživa nejaká a tak... cestoviny, no také detské proste iba a myslím, že už je čas, aby prechádzal na bežnú stravu. Nemá žiaden problém, zje všetko, po ničom sa nevyhádzal, bruško ho nikdy nebolievalo... No len neviem, s čím začať, čo je vhodnejšie. Menej soliť to je jasné, ja ani veľmi nám nesolím.

zabka8423
13. mar 2012

@pastelka74 ked budu mat 15, budu mat svoj svet. len dovtedy prezit to citlive obdobie, lebo teraz su to hovadsky citlive obdobia a posilnit im sebadoveru. len to vobec neni lahke a stale rozmyslam ze ako. ked budu mat sebavedomie, tak sa budu vediet bavit aj s rovesnikmi a budu k nim asertivni. uz si budu vyberat. moja mamina dobre povedala, maly sa preto upol na toho kamosa, lebo ten je ochotny sa s nim bavit. len pre toto. a varovala ma spec. ped. ze maly bude v zivote konat aj v negativnom slova zmysle, aby mal to, po com tuzi. z toho ma vtedy zamrazilo a tot, uz to je tu.

monhla
13. mar 2012

@zabka8423 ver mi nie som tým nadšená - byť iný v akomkoľvek ohľade je ťažké, preto sa radšej pýtam dopredu. Malá má 23 mesiacov a v mnohých ohľadoch prekonáva školkárov 3-4 roky.

li_la
13. mar 2012

@zabka8423 Díky 🙂 Presne takto som to myslela. 🙂 Zvyknutý je, zeleninu papal už hádam každú, aj cibuľu som mu už po kúsku dala do polievky, so špenátu s cesnakom z nášho, pyré klasické mu dávam už asi mesiac, puding tiež, tvarohu sa nebojím, to skôr ten pribináčik veľmi nie, chlebík s masielkom sme tiež začali papať na raňajky... syr mu dávam už dlhšie... neviem, či na ten chlieb nejaký tavený syr alebo párky či mu môžem. Som presvedčená, že zje všetko, aj rezeň by určite zjedol, len som mala na mysli, čo by bolo vhodnejšie pre neho na začiatok

monhla
13. mar 2012

@nelicefo naša pediatrička má sto rokov a ak nemusí nič nerieši - veď nie je chorá, tak čo chceme 🙂 😉 A žiadnu psychologičku osobne nepoznám a zatiaľ by som si to chcela odsedovať len tak pre seba a nie ju hneď hnať na rôzne testy a čo ja viem čo.

zabka8423
13. mar 2012

@li_la tak sprav to pyre a kuracie prsko alebo rybku a zemiak alebo rizoto. normalne, sak ked teda nema problem a nemal ani po zemlovke, ktora je s tvarohom, tak by mal byt ok 🙂 ved kukni na jeho oci, co si chudatko musi mysliet, ked vy jete take fantasticke jedla a on tie detske gebuziny. dobre si to pomenovala 😀

zabka8423
13. mar 2012

@monhla dva roky? to je este cas. aj ked spec. ped. robi s detmi uz pol rocnymi, ano aj s takymi malinkymi, ale to su specifika vo vyvine. mala ma nabeh byt ako syn, ale ze riesit ju budu az v skolke, musia vidiet interakciui s detmi, socializacia a tak. casto sme s detmi doma, vela sa od nas naucia, ale v skolke to moze vypalit uplne inak. v com ti pride sikovnejsi od inych 2-rocnych? alebo co si si vsimla, ze ma take ako 3-4 rocne deti?

monhla
13. mar 2012

Hlavne hovorené slová. Nielen že vie veľa básničiek - to má len dobrú pamäť ale používa v bežnej reči slovné spojenia, ktoré vraj nevedia ani maláci /to mi povedala pani učiteľka v škôlke/ Vety :" Mami ideme raňajkovať obidve. Zase mi to spadlo. Kačička môže piť vodu z vaničky, ona môže, ja nie. Chcem moje papučky. ...." Ja som si myslela,že je to normálne až kým ma neupozornila tá pani učiteľka.

pastelka74
13. mar 2012

@zabka8423 ...úplne stebou súhlasím.....tiež si myslím že tá naša sa dala tomu debilátku nahovoriť,iba preto že sa tváril ako priateľ....neviem,má veľa krúžkov a záujmov,chodí kresliť do zuš...ale,neviem či len mne sa to zdá,napr.moju dcéru nezaujima moda,modne účesy,kadejaké čačky-mačky,ako iné dievčatá,ju zaujima globálne oteplovanie,plyny a jadro zeme...a pod.moja mama si myslí že je divná 😖 a zaklincovala to tou vetou o bifľošoch. 😝 ..alebo, na to že je jednotkárka,katastrofálne škaredo píše...no hnus... 😝 😝

li_la
13. mar 2012

@zabka8423 No veď to, že vidím, ako pozerá, keď jeme a ako čuchá, keď varím niečo dobré. 🙂 Minule sa sám obslúžil a odjedol mi z taniera kuracie soté s ryžou. 😀 Len som chcela poznať nejakú miernejšiu cestu prechodu, nejak som nemala veľmi nápady, čo z nášho repertoára by som mu mohla ponúknuť. Len sa mi nezdalo správne, že malý ma rok, hurá a buchnem pred neho pečenú kačku s knedľou... 🙂

zabka8423
13. mar 2012

@monhla je to normalne. ja som uz v roku zaspievala Kukulienka kde si bola. fakt 🙂 mne napriklad maly do dva a pol roka nerozpraval skoro vobec, som sa bala, ci nie je nejaka chyba. potom zacal z tyzdna na tyzden, to bola neskutocna supa, z nicoho nic hovoril vo vetach, suvetia tvoril a tak keca, ze sa dodnes nezastavil 🙂 mala to je to iste. este donedavna nic a teraz kazdy den za posledny tyzden take vety hadze... kazde dieta je ine, treba to nechat do predskolskeho veku alebo do tych 3-4 rokov. potom len uvidis, ze je v niecom silno dopredu alebo nie. hlavne maminky dost casto ucia deti pisat a pritom ich ucia akurat tak blbe navyky pri pisani a citani. ved viem, maly tak silno kedysi chcel, az mal potom v skole problem. a testy su dost zatazujuce aj pre 8 rocneho, neviem si predstavit potom co 2-3 rocne dieta. skor by sa s nim pohrali a odporucili len sledovat. maly siel z tych testov vycucany z energie na totalku. 🙂 podporuj ho vo vyvine, ale neries to, co sa budu ucit v skole, to je praca ucitelky, aby si si neprirobila rootu ako ja. do skolky k 4,5 a 6 rocnym chodia psychologovia a spec. ped. a oni sleduju deti a potom povedia vam alebo ucitelke, ze sa im nieco nezda, ze je nieco ine. takze bud v klude. a riekanky ho uc, aj basnicky, pamat treba trenovat 🙂 len fakt ze opatrne lebo sa v skole bude nudit a nas system velmi neumoznuje individi pristup. jedine ked je individualne integrovany a to ho potom deti beru ze je iny, ze je debil alebo ze je protekcny, aj ked je to o inom, samozrejme. hovorim z vlastnej skusenosti a zo skusenosti spec. ped., ktoru mame najlepsiu na svete. kukam, ze si z HC, tak potom v trnave, na Kollarovej ulici Centrum specialnej pedagogiky, poradenstva a psychologie maják, Mgr. Ormandyová a psychologicka Krošláková. su absolutne super. su sukromne, ale ide to cez poistovnu. do statnej poradne nechod, tam este dodrbkaju aj teba. ale ormandyova spec. pedagogicka je uzasna starsia pani, dost progresivna a s deckami to vie. nehovoriac o tom uzasnom prostredi, fakt 🙂

zabka8423
13. mar 2012

@pastelka74 mame deti na rovnako. myslim, ze keby som prisla na besedu, tak by sa bavili prave o globalnom oteplovani a aky je fico dement 😀 😀 no a o mode atd mi ani nehovor. proste ideme nakupit nieco, jeho to nezaujima. minule mi akurat povedal, ze nechce tie modne veci a nechce gate "nasieračky", ze to sa mu nepaci, ze on chce elegantne a inteligentne oblecenie. ze normalne. ze nie je ovplyvneny modou. jedine co si dal, tak melir, ale nie ze by to niekde videl, on usudil, ze budu an neho viac letiet baby. tak ma par pramenov melirovych, nosi okulose, takze on sam sa chce citit inteligentne. jaj a este povedal, ze normalne oblecenie je pohodlne. ze nevymeni pohodlie za modu. proste toto su slova 8 rocneho. mobily? nechce. max. sa na mojom dotykaci zahra hru a hotovo. on proste nema potrebu mat pri sebe mobil, no ved jak vcera, ked sa flakal. pocitac? neserie ho. a ked, tak googli. hra sa na booku sach. hra sa strategiu vojnovu - spolocensku hru, ja som z tej hry magor, on to pochopil na prvy sup. pre deti od 12 rokov. no a ze ma super hlavu vieme, ale to pisanie... otraaaas. mne sa az jezia chlpy. no uprava pismo hruza,. ale ani to ho neserie, neni to podstatne. na toto ma spec. ped. upozornovala. ona sama ma 16 rocneho a hovorila, ze hlava namakana, ale bezne veci, do toho ho musi napominat. ze to ide mimo neho. ja sa priznam, ja hladam moznost ako zarobit kvantum penazi, spravit karieru, aby som mu mohla zabezpecit studium nejake co ho bude bavit, lebo uz mam obavu. ma cestovatelske sny. dovolneka pri mori? boli sme. ofrflal to prvy den, nuda a u mora sme boli dva krat. prvy a predposledny den. inak pri bazene viedol lahke konverzacie s dovolenkarmi. s tymi dospelymi. mam aj video, on na nafukovacke v bazene lezi ako don chuan, hlava podpreta a konverzuje o tazkych temach s tromi zenami. a to mal 5 rokov 😀 😀 proste smazenie ho nebavi, on chce spoznavat. najnovsie ho drzia benatky. no a ja som akoze onasis 😠

monhla
13. mar 2012

@zabka8423 Práveže mi zž duše hovoríš. Ja pracujem v školstve a kamoška /učí prvákov/ sa sťažuje, že deti síce vedia písať a rodičia sa tešia akých majú géniov ale deti majú nesprávne náviky v písaní a už je zle. Nehovoriac o tom,že sa tam nudia nedávajú pozor a zrazu je z "génia" podpriemerný žiak. Ja nie som učiteľka v materskej škole ani neučím na prvom stupni tak sa takých vecí radšej vyvarujem. Inak o "individuálnom prístupe" mi ani nehovor - v triede 25 detí a 7 sa má učiteľka individuálne venovať - 1 nadaný a 6 detí každé s inou porochou.
Naspäť k malej - ja ju nič neučím, len má rada keď jej niekto číta alebo spieva a po pár počutí to vie spamäti 🙂 Takže nič netrénujem, chvalabohu 🙂 ale budem ju teda sledovať a ak sa dá jej "talent" rozvíjať a keď sa mi bude zdať ozaj troch viac popredu zájdem do tej TT k pani Mgr. Ormandyovej. Vďaka za tip na státnu poradňu aj ja som počula nie najlepšiu kritiku - preto som sa radšej opýtala tu a nie tam 😎

zabka8423
13. mar 2012

@monhla statna poradna? zle mi zdiagnostikovali maleho, rok sa trapil ako prvak, urobili mi z neho debilka, aj sa tak k nemu spravali, ku mne detto a ked som prisla tam aj s malou, tak ma vyslovene od.ebali, ze co tam vodim malu, ked narusa priebeh 😠 stacilo mi a uz som tam viac nesla. potom som dostala tip na majak a ormandyovu a komplexne vysetrenie psycho a spec. ped. vyslo uplne inak, odhalili sa veci, ktore hentam neboli schopni identifikovat, poradili mi, integrovali maleho a zrazu ako mu to v skole zacalo ist. malokto si neuvedomuje, ze integrovani nemajuulavy ani nic, len sa ucia inak no. tiez mi kamoska hovorila, ze maju v skole v triedach niekolko integrovanych, ja nechapem, ked sa tolko deti nasklada v jednom rocniku, preco nespravia triedu o 15 detoch integrovanych a pojdu vsetci svojim tempom a v inom rozsahu. toto je dost nedomyslene. a podla mna by to aj vysledky prinieslo. takto zmiesane triedy su na jednej strane fajn, ale aj tak to daju tym "inym" detom pocitit a potom su tie deti demotivovane v triede.

monhla
13. mar 2012

@zabka8423 Som rada, že sa malému už darí. Inak mne rad jejna špec. pedagogička povedala, že veď v triede nemôže byť 5 /vtedy len 5/ integrovaných - že je to veľa. Lenže hlavne na dedinách sa triedy z ohľadu financií nedajú rozdeliť a ani na špec. asistentky štát neprispieva plnou sumou, takže si riaditeľ rozmyslí či nejakého prijme. Je to škoda, ale na Slovensku je to tak. My sa môžeme je naštvať a diskutovať ale nič viac ☹

petrajurinova
13. mar 2012

@monhla ty slovní spojení které píšeš jsou u dvouletých dětí naprosto běžné a normální - ne u všech, každé se vyvíjí trošku jiným směrem a tempem, ale není to nic extra vyjímečného. Některé děti prostě v roce a půl mluví v složitých souvětích a pamatují si básničky, ale pokulhávají v jiném směru. Jiné dítě se v roce a půl kompletně samo bez pomoci rodičů převlíkne a přezuje a složí puzzle o 100 dílcích, a jiné je popředu v jiné oblasti. A většina se tak do 5 let srovná do průměru.

monhla
13. mar 2012

@petrajurinova Vďaka za ukľudnenie. Tiež dúfam, že je to normálne. Som asi divná ale radšej budem mať "bežné" dieťa ako génia. Ale to si nevyberieme 🙂 . Len viem z blízskeho okolia, že nadané deti to nemajú ľahké a chem pre svoje dieťa len to najlepšie - asi ako každá mama. Ešte raz vďaka, tá pani učiteľka ma nechtiec dosť vystrašila. 🙂

nelicefo
13. mar 2012

@pastelka74 bábovka....ešte lepšie jooooj baby.😀 🙂))))))

Ja som akurát dopapala špagety a teraz tu požieram Mimke cukríky 😀 😀 😀

pastelka74
13. mar 2012

@nelicefo ....ja som koštla trochu bábovky,s dcérou sme čumeli na panelák...hnevala sa na mňa za to,že jem pred ňou tú bábovku...po včerajšom chrípkovom čistení mala len sucháre ☹ ☹ ...povedala mi: mamča to mi robíš náročky??....tak som ju natlačila rýchlo do seba a teraz mi visí kdesi v krku... 😝 😝....no,čo neurobíš pre svoje dieťa v pubertálnom veku... 😀

nelicefo
13. mar 2012

@pastelka74 my sme čumákovali do farmy a teraz tu pozerám ten hotel paradise.😀 ona tiež...😝 popri tom si robí manikúru...zajtra majú riaditeľské kvôli monitoru..tak as bude žúrovať na fb s kamoškami do 1:00 😝 😝 😝 ale takto o rok to čaká ju..😝