Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

zuzana581
17. feb 2012

@kaeth01 kojace matky nikto neodsudzuje. Hodnotíme tu jedine chovanie niektorých kojacich matiek, ktoré je velakrát úzkoprsé. A aj kojacich poradkýň. Tie možno trochu odsudzujeme 😀 Ale hlavne preto, lebo majú jednosmerný a obmedzený názor. To že pomáhajú je super, ale velakrát mamičku akurát tak zdeptajú.

@nickushka a tvoj malý má aj nejakú diagnozu stanovenú, alebo ho len proste bolieva bruško?

eeefffaaa
17. feb 2012

Zdravim 🙂

tak jen co jsem zaregistrovala....ja davam prikrmy uz od 4.mesice,tomu maldsimu jsem dala uz pred 4.mesicem mliko-kasi protoze v noci jen jedl...taky davam jen kase od Hami prijdou mi nejlepsi,zadny cucek z toho po umichani neni a kdyz u starsiho vidi jogurt tak mu dam taky ochutnat 🙂 jinak on uz samozrejme ji jogurty snad od pul roka - hlavne teda bily a nebo mu to micham s presnidavkou a nebo s jinym ochucenyxm jogurtem...jo a BIO zeleninu pry taky nedoporucuji porad davat,jelikoz jak nejsou "strikane" obsahuji v sobe dost plisni a to pro dite taky neni dobre,takze i BIO zelenina ve velke mire je spatna...prirmy delam jedine domaci,nekupuju,jelikoz je to strasne drahy a presnidavky mi dela manzelova babicka z jejich jablek a na zahusteni do toho pridava trochu pudingu...delam domaci i pribinaky...jak jsem psala strasne jedi a kdybych to vsechno mela kupovat tak nevim teda...

jinak muj starsi syn ma ve dvou a pul letech na spani stale dudlik a ma plne pliny...uz jsem rezignovala,protoze podle me dokud jemu to nejak nedocvakne tak to nema smysl hrotit akorat ho jeste nejak bloknu...

a myslim,ze spis kojici matky hodne a neustale odsuzuji ty nekojici,delaji jako by je ty nekojici odprsa odtrhli nasilim nebo si mysli,ze jsme moc pohodlne atd.atd. pritom kdo to nezazil tak nepochopi jako asi u vseho...ja chci mit hlavne spokojeny dite a ne urvany a hladovy...a musim teda rict ze oba jsem kojila jen dva mesice a jsou zdravy jak ripy a to i kdyz je barak porad plnej deti a oni by si taky mohli vsechno predavat...

eeefffaaa
17. feb 2012

starsimu synovi nalivam do jeho sklenicky naluji i mineralku,ale s mirou protoze by ho pak bolelo bricho,takze mu tam naliju cajik,ktery ma oslazeny stavou nebo treba trochu cukrem...ma rad lizatka,bonbonky Lipo,cokoladovy bebecka,kdyz si davame susenku ke kafi tak mu pulku treba dam,cokoladu taky ji,ale nevyhledava ji,takze obcas mu koupim kinder cokoladky a ma to i na 14 dni...ted mu chutnaji ty piticka capri-Sonne a mlicka Milk-Drink od Bobika,to by mohl porad....ale vzdycky si za jednim stojim,ze tohle vsechno ma jen tehdy kdyz sni predtim neco normalniho....jinak nema nic...a kdyz slysim a ctu ty maminky,ktery ani triletymu klukovi neradi a minimalne koupi treba lizatko,tak tohle ja nechapu...ja rikam ze vseho s mirou,protoze podle me tyhle deti,az budou chodit do skoly tak vsechny penize a kapesny budou utracet prave za to co jim doma chybi,za sladkosti a cokoladu,vim to ,protoze muj bracha svoje deti vede ke.. zdrave strave a u nich se vubec nic sladkyho nevede a jejich starsi dcera kdyz je u nas ji jen sladke a ve skole si taky kupuje jen sladke,protoze ji to chybi a pak to ji ve velkym mnozstvi...

treba moje segra dava ani ne triletymu synovi bramburky,zmrazenou pizzu k veceri,cely den treba poradne neji a sni jen sladke za cely den atd.atd a to uz mi prijde zase moc....

lussy23
17. feb 2012

Moja švagrina sa vôbec podľa tabuliek neriadila. Medzi prvými príkrmi, ktoré dávala synovi boli aj jahody 😲 No takmer som odpadla, keď mi to povedala. ☹ Mne je jedno ako maminy stravujú svoje deti, ale toto je už extrém. Našťastie malému nič nie je. Nejaký čas mal ekzém, no dostal sa z neho, jedine čo nemôže sú marhule...
Ja ale nemám rada, keď sa tu mamičky navzajom odcudzujú. Nech si každý kojí do kedy chce, je to jeho slobodná vôla. Neodsudzujte mamičky, ktoré koja dlhšie, oni môžu zase odsudzovať Vás za to, ako stravujete svoje deti.
Mne sa to odsudzovanie nepáči, neznášam, keď sa niekto spýta, či môže dať piškoty a hneď je tam kopec komentárov, ktoré znejú koby sa spýtala, či to dieťa môže zbiť. ☹ Niekedy mi to tak pripadá ☹

lussy23
17. feb 2012

@zuzana581 dudlik ešte v piatich? a to som si myslela, že taký extrem som bola len ja🙂

kaculka1983
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nickushka
17. feb 2012

@giselka na rektálnej rúrke sme frčali tiež a aj to je dobrá kontroverzná téma 😀 😀 😀 . on si poprdí , niekedy je v pohode, inokedy si všimnem, že sa krúti, mrnčí, niekedy dokonca zo sedu hodí o zem, bez toho, že by mu niekto zobral hračku alebo akokoľvek zasahoval a pochvíli si prdne. my už máme prvé príkrmy dávno za sebou, moji majú 16m a stále to pretrváva. niekedy je to celkom ok, neviem podľa čoho to je 😒

nickushka
17. feb 2012

@zuzana581 vieš čo nemá, neviem, ale moja dr to najprv pripisovala kolikám, z ktorých vyrastie, potom mal zvýšené peč. testy a tak to bolo nedovyvíjanou pečeňou, lebo mali aj dosť silnú žltačku, dávala som im cebion multi. teraz sme odovzdali moč, ten je ok, je objednaný na sono bruška so zameraním na obličky a ideme sa ukázať urológovi, či náhodou nie je tam pes zakopaný ☹

basimka
17. feb 2012

Konecne som nasla normalne mamicky,, moc ma to tesi a ak sa malinka narodi tak sa k vam pridam ,,teraz som len nakukla,,, netabulkovy pristup sa mi paci 🙂

nickushka
17. feb 2012

@lussy23 tiež sa mi nepáči netolerantnosť niektorých mamičiek, ale to nie je problém len tejto stránky. každá tu hľadáme porozumenie a podporu, sem tam inšpiráciu a radu, aspoň myslím. keď sa mi niečo nepáči, nesnažím sa krvopotne presvedčiť niekoho, že len ja mám pravdu. anonymita robí svoje a dovolíme si povedať veci, čo by sme si zoči voči nepovedali 😒

liave
17. feb 2012

Ahojte...nejak mi unika pointa "netabulkovych" mamiciek!o com tO je?co znamenaju tabulkove mamicky a co netabulkove?vsimla som si ze zvacsa sa tu prebera jedlo a vyziva najmensich...napokon aj to ze he tu debata o poradkynach v kojeni...a aj vecny boj o tom kto ma pravdu co sa tyka kojenia ci kojacie mamicky alebo mamicky co nekoja...potesi ma ak mi niekto vysvetli o co tu vlastne ide ;) len tak v skratke ;)
Mimochodom som mamicka ktora kojila a aj robim poradkinu sice nie ako "legalna"laktacna poradkina ale uz som zopsr maminam pomohla ;) a tym ktorym som nepomohla uz boli rozhodnute ci budu alebo nebui bojovat...len pre zaujimavost svoje kojenie som si vubojovala!!3x
Ale to ci noekto koji alebo nie je jeho vec ;) ved kazdy si je zdrojcom svojho stastia ;) a pokial su deti spokojne tak niet co riesit ;)

nickushka
17. feb 2012

chcem napísať čosi aj na obranu laktačných poradkýň, ktoré si naše "zatracovanie" väčšinou nezaslúžia. ja som mala šťastie na veľmi zlatú pani a obdivujem, že som jej mohla kedykoľvek zavolať. vlastne nie ja, ale manžel, lebo ja som bola z tých problémov tak nešťastná, že by som celý telefonát preplakala 😒 , hormóny 😖 a k tomu dve ukričané deti. raz ma dokonca uchránila už pred tretími atb za 3 mesiace, čo ani gynekológ nevedel. mala som upchatý mliekovod a keď som dr. ukazovala, že mám nejaký fliačik na bradavke, nereagoval, naveľa sa na to pozrel a že to mám asi od malého žabu a predpísal mi tabletky na zápal- atb. laktačná mi kázala prevariť si ihlu a keď sa mi z toho fliačiku urobí vriedok, mám si ho prepichnúť. prsník som už mala ako kameň a vriedok nikde, no nakoniec sa nalial a ja som neváhala. mlieko len tak vystreklo a bolo po bolesti. atb si mohol strčiť... 😠 . po tomto zážitku mi pri odsávačke robila spoločnosť aj ihla a keď som cítila, že mi niekde zostáva mlieko a nejde to von, pichala som. manžel sa na to nemohol pozerať, ale ja som vedela, že mi to pomôže. bola som celá šťastná, keď sa mi už prestalo tvoriť. Je mi však za tým veľmi ľúto. bol to krásny pocit, keď to bolo ok 😔

li_la
17. feb 2012

@liave Presne tak, ako nám unikla pointa tabľkových. To sú maminky, ktoré tvrdia, že keď dáš dieťaťu jednu klasickú piškótu, spravíš to najhoršie, čo si kedy v živote mohla, lebo strávili veľa času čítaním zloženia piškót a zistili, že sa v tej piškóte, ktorú deti jedli od nepamäti, nahádza nejaké malé percento vajca - celého, teda je tam aj bielok, ktorý sa podľa TABUĽKY môže podávať až od ukončeného jedného roku života dieťaťa. Aby sme sa vyhli nedorozumeniu, uviedla som len príklad.
A ide tu o to, že si tu píšeme svoj názor... na čo chceme, teraz konkrétne padla téma na kojenie. A iné je to tu tým, že sa väčšinou žienky v tejto diskusií nedržia strikne kontroverzných tabuliek, ako to niektoré robia...

eeefffaaa
17. feb 2012

no ja myslim,ze tady jde hlavne o to,ze maminky,ktere sve deti krmi jen napr.bio potravinami,nebo koukaji do tabulek kdy co se ma jist a to presne na mesic,den dodrzuji,nebo je pro ne i lizatko a caj s cukrem spatny,tak taky si o tom pisi a nikdo jim to nebere...sem chodi maminky,ktere tohle neresi,nenuti sve deti na nocnik od jednoho roku protoze je to tak nekde napsane,ale delaji to az kdyz si mysli a citi ze by je na to dite pripravene...nebo mu neberou dudlik v roce a pul,protoze uz je to tak trochu zvlastni....a kdyz vedi,ze udelali vse pro kojeni a stejne to nejde a mysli si ze se stejne nerozkoji tak mu daji UM...to je jen priklad,neberte to hned vsechno presne doslova prosim vas a hlavne si myslim,ze na zacatku tematu bylo napsano,ze maminky,ktere vsechno moc resi a ridi se presne tim co se kde napise,se nemaji ani zapojovat....my treba taky nechodime do jinych diskuzi,se kterymi my nesouhlasime a nepiseme tam sva moudra a neodsuzujeme jednani ostatnich maminek...kazda vime,co je pro je nase deti nejlepsi tak at si to kazda dela po svem...jako si nekde pisou o kojeni a bio potravinach my si tu pisem o tom jak neresime napr.kazdy bonbon nebo to ze nase deti maji dlouho dudlik,chodi dlouho na nocnik...tot muj nazor

olivia6
17. feb 2012

@tunzal to naozaj neviem, diskusia ma vyse tisic stran, ani netvrdim ze sa niekto bavil. Bol to priklad, ktory som dala, ale ako nejaka mamicka potom pisala, pozna aj take pripady. Polozila som recnicku otazku: kde su hranice? Lebo nejakej mamicke sa kludne moze zdat, ze babo chce parok, tak mu ho da, no a co, ved je skatulke netabulkova a teda moze vsetko. Lenze tu je pekne vidno, ze sme si kazda vytvorili nejake hranice, nejaku svoju pomyselnu tabulku, za ktoru uz nejdeme 🙂

eeefffaaa
17. feb 2012

nedavno mi mamka rikala o pani ,ktera svemu diteti davala od 3.mesicu prdelacku,jako to uz je fakt moc,to je snad nejvetsi extrem co muze byt...to je opravdu chudak dite a jeho matka mu zadelava na poradne zdravotni problemy....

pastelka74
17. feb 2012

....práve som objavila túto tému,musím povedať že som sa v nej našla.... 🙂 som úplne netabuľková mama..nikdy som nekojila,nepoznám to a neľutujem to...v pôrodnici však mali na to iný názor..nie a nie pochopiť že mlieko sa skrátka"nedostavilo"...tak sme to odkrútili do pol roka na umelom...a čo sa stalo??...nič..moje babulky sú obe zdravé,krásne biele zúbky,zdravé nechty...skrátka všetko ako má byť...od doktorky som si tiež vypočula svoje,ale našťastie zvíťazil zdravý sedliacky rozum...mladšia dcérka,má 19 mesiacov,papá úplne všetko,aj tak zatracované párky,šunku,jogurty,syry...nemáme problém skoro z ničím...dáme si aj čokoládu,keksík...neobmedzujem ju a nieje ani tučná,ani chudá...normálne zdravé dieťa....ja nemám nič proti bio potravinám a pod.ale nevidím dôvod prečo by som mala pestovať už od mala v mojich deťoch odpor ku sladkému,zmrzline,hranolkám a pod.nenapchávame sa stým predsa každý deň...ale určite by som to nenahrádzala neustále sušeným ovocím,neslad.mliečnymi výrobkamy,makrobiotikou a čoja viem čím ešte....milujem svoje deti a jednou čokoládou v prvom roku života ich určite nezabijem...len smutne pozerám na tie múdre otázky a odpovede...nedávaj,nesmieš a pod.možno táto moja úvaha sem nezapadá...ale skrátka ja sa nehambím za to,že svoje dieťa nestravujem podľa tabuliek a myslím si že tí čo ju zostavovali....no skrátka má z nich pocit,že nevedia o čom píšu,niekedy....

zuzana84
17. feb 2012

@pastelka74 Ahoj, ja som sem uz obcas nakukla, ale este neprispela, a po precitani tvojho prispevku vlastne uz ani nemusim, prehovorila si uplne z duse 😀

pastelka74
17. feb 2012

@zuzana84 ....ja sa riadim iba tým,čím sa riadila moja mamina,mala nás troch a nič stoho čo nám dávala nám nikdy neuškodilo...nevidím teda dôvod,prečo by som mala pestovať v mojich deťoch nechuť k jedlu,o ktorom nejaký blbec napíše že sa nesmie a nie je podľa tabuľky....z duše nenávidím a okamžite vypínam televízor ked sa mi prihovára pán doktor Bukovský 😝 😝 😝 ...tak ten mi pije poriadne krv,stými jeho makovímy natierkamy a špaldovímy koláčikmy... 😝 a pritom určite si doma po vysielaní odreže poriadny kus slaniny... 😀 😀 😀...

zuzana581
17. feb 2012

@liave
@nickushka Veď to, že laktačné su super, ak ich radu potrebuješ. Ak je dobrá laktačná, tak ti naozaj velmi velmi pomôže, ale ak sa na fore opýtaš, "ako mám ukončiť kojenie po 11tich mesiacoch" napríklad, tak ti začnú písať, že prečo to chceš robiť a to nie je dobré pre tvoje dieťa. Začnú ťa doslova násilne prehovárať na kojenie. Alebo mám zapalený prsník, alebo nejaký iný problém, pre ktorý nechcem kojiť, ale mohla by som si odsávať a dávať mm z flašky, tak laktačné začnú písať a samozrejme aj všetky kojace skoro "poradkyne", že to v žiadnom prípade, lebo si dieťa zvykne na dudlovú flašu a nebude chcieť prsník. A podobné veci...A nedajbože daj kojacemu dieťaťu inú tekutinu ako mm..... Toto mne velmi vadí na laktačných a na celkovo tejto modernej dobe plnej násilného kojenia...

zuzana84
17. feb 2012

@pastelka74 Presne podla toho sa riadim aj ja, vychovani sme boli vsetci doma na kravskom mlieku a na uplne vsetkom vlastne. Sme traja a ani jeden z nas nema ziadnu alergiu ani zlu imunitu. Napriklad sa mi niektori cuduju, preco davam uz dcerke citrusy, no uz od zaciatku decembra zje uplne kazdy den jednu mandarinku alebo pomaranc, tak jej chutia, pride ku stolu a ukaze na ne, ze si prosi, a teda ked jej chutia ja jej veru dam, zatial ani vyhadzana nebola. Okolo vianoc boli dni ked zjedla aj 4 mandarinky....Ked mala 16m som to hovorila svojmu pediatrovi a povedal ze ked jej z toho nic nie je, tak nie je problem. A som rada, ze papa vitaminy 🙂

zuzana581
17. feb 2012

@lussy23 ale tu nikto neodsudzuje kojace matky. Baby, veď si to prečítajte znovu a čítajte pozorne, čo odsudzujeme. Nie to kojenie ako také. Ale už to nebudem znovu rozpisovať.

A inak malý jedol jahody ako štvormesačný. Nikdy nemal výražku. Ani iné problémy.
Nikdy som ho ako dieťa napríklad ani nekrémovala. Okúpala, obliekla a bolo. Možno niekomu divné, ale malý má krásnu zdravú pokožku. Nekrémujem ho ani v týchto mrazoch. Proste nikdy. Keď vidí, že sa krémujem, tak si aj on vypíta krém, ale iba sa s ním hrá. Ja nepovažujem za dôležité ho krémovať, pokial ma zdravú pokožku.

frick
17. feb 2012

@pastelka74 😀 😀 😀 to si trafila klinec po hlavičke s tým dr.Bukovským

zuzana581
17. feb 2012

@eeefffaaa no tak tvoj príspevok z 21:06 by si mal každý povinne prečítať. Uplne super vystihnuté a palec hore. K tomu niet čo dodať.

stardust
17. feb 2012

@zuzana581 doba dojcenskej ideologie 🙂 S tou kozmetikou, akoby som citala o sebe...pred prvym porodom sme nakupili vselijake somarinky, potom nam to oxidovalo velmi dlho v kupelni, nikto zo znamych to nechcel, tak som tie kremy a mlieka pre dojcata vyhodila. Mydlo pouzivame jedno cela rodina a zdaleka nepotrebujeme nejake extra biomydlo za desat eur, prach na pranie nekupujeme ziadny predrazeny vyrobeny extra pre dojcata...cuduj sa svete, deti maju tiez dobru pokozku.
@pastelka74 no, mozno tu plesinu ma Bukovsky prave z tej slaniny 😀 😀 😀 Alebo si uz nechal naimplantovat vlasove korienky, aby vyzeral este zdravsie?

sashie
17. feb 2012

súhasim s vami. dva roky sa hovorí, že deti nemajú jesť pečivo do jedného roka vôbec. potom zrazu prídem k pediatričke opýtam sa na to, a ona sama mi povie, už je to inak, vedci zistili ....

to isté s kojením - ak raz sa mlieko netvorí, tak sa netvorí a môžete robiť čo chcete (môj prípad). odsávala som si mlieko 6 mes. a nakoniec nám zistili aj tak alergiu na mlieko. raz keď je genetická predispozícia na nejakú alergiu, tak môžete kojiť aj 2 roky.

tiež som dcére dávala jesť od cca 8-9 mesiaca pribináčik, lebo absolútne odmietala mlieko, mliečne výrobky. do dnešného dňa do nej nedostanem nič - ani syry, jogurty, atď.

tiež som si vypočula ešte v porodnici ako musí presne podľa tabuliek priberať a koľko má presne vypiť mlieka v závislosti od veku (počet dní od narodenia), to som sa tiež dobre vadila so sestričkami a keď mi už pretiekli nervy, tak som im rovno povedala, že ja nie som na svetovej súťaží pití mlieka a na ich tabuľky sa môžem akurát tak ... - ony si mleli svoje, pričom paradox bol, že matkám davali tie baby tašky, v ktorých bol časopis a tam práve písali, ako sa WHO dištancuje od tabuliek, ktoré boli zavedené do praxe ešte "v dobe ľadovej".
chcem tým povedať len to, že nie každá žena má dosť mlieka, ale dnes je taký trend , že tá čo kojiť nemôže (a je jedno z akých dôvodov) sa potom cíti ako najhoršia matka na svete, má výčitky svedomia a pod. a tiež nesúhlasim s názormi, že každá žena môže kojiť, len treba chcieť. tiež som chcela a strašne, ale mala som málo mlieka a dcéra sa nechcela prisávať

aninka30
17. feb 2012

juchuuuu konecne som tu nasla normalne mamicky!!!precitala som si len poslednych par prispevkov a normalne som sa potesila..hned ma pre mna modrykonik vyssiu uroven 😀

sashie
17. feb 2012

no a teraz pri druhom som si povedala, že ak sa mi nebude tvoriť mlieko, kašlem na to. lebo nie som otrok svojho dieťaťa aby som polovicu noci trávila odsávaní, kŕmením a umývaním fľašiek a odsávačiek.

giselka
17. feb 2012

@nickushka jó, rektální rourka je taky kapitola sama o sobě 😀 Hlavní je, že to vaše dr nehází za hlavu a posílá vás na vyšetření, snad se brzo zjistí příčina a malýho to bříško přestane trápit 😉

Ještě se vrátím k tomu kojení - mně opravdu nevadí, když někdo kojí třeba do tří let, každého věc, ale jak píše @zuzana581 - taky mi vadí, když se někdo zeptá, jak ukončit kojení a hned se objeví deset příspěvků, které radí, jak a proč kojit dál. Podle naší dětské dr je význam kojení trošičku přeceňovaný, říkala, že kojené děti jsou nemocné úplně stejně jako nekojené, některé i víc. Vidím to i u nás doma - starší kojená do roka je pořád na hromadě, mladší kojená chvilku skoro není nemocná

A jinak ohledně rizikových potravin - citrusy jsem dávala někdy kolem 8m, jahody taky, prostě jsem vyzkoušela kousek, reakce nebyla žádná, takže v klidu dávám dál. To samé mléko, když jsem vařila omáčku, do které se přidává, taky to prošlo bez problémů. Dřív se kravské mléko dávalo normálně, prostě ty trendy se mění a kdo ví, co bude podle tabulek správně třeba za deset let

vv88
17. feb 2012

Prečítala som si pár náhodne vybraných strán v tejto diskusii a zarazila ma jedna vec: preco sa tu za "netabulkove" povazuje aj UM? Stravovanie dietata - ci uz bio zeleninou a psenicnymi klickami zalievanymi rannou rosou, alebo ipeľskou klobasou a cokoladou - je vedome rozhodnutie rodicov, a je to iba ich vec. Ale kojenie/nekojenie predsa u 99% zien nie je moznostou volby, ale je to dosledok toho, ci kojit mohli,alebo nie. Nie je to rozhodnutie typu kaslem na tabulky, mam vlastny rozum, ale skor vyskusala som vsetko, co sa dalo, nevyslo to, tak vdaka bohu za UM. Ja som asi skor tabulkova, ale rada sa priucim aj od benevolentnejsich a pohodovejsich mamiciek, no debata ma prestala bavit, ked som za dostala k prispevkom odsudzujucim dojcenie dlhsie ako jeden rok. Nie preto, či ho pokladam, alebo nepokladam za normalne, ale preto, ze aj tu su si niektore netabulkove postupy vyrazne "rovnejsie" ako ine a debata je tak presne o tom, ako v tabulkovych temach, len v bledomodrom: pochvalme sa navzajom a podme odsudzovat ine.