Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

stardust
15. feb 2012

mna zas fascinuje, ako chcu niektore zeny silou mocou natlacit svoje decka do nejakej abstraktej hodnoty zvanej priemerna hodnota...

vianocnystromcek
15. feb 2012

tie tabulky su predsa iba orientacne 🙂 kto to berie prilis vazne je si sam na vine a stresuje sa zbytocne 😝

stardust
15. feb 2012

@vianocnystromcek hlavne, ze existuje aj nejaky rozptyl.

mandragora22
15. feb 2012

@zuzana581 inak, moja ma 2 roky, ale na KAZDY spanok musi byt dudel, horsie je, ze uz vyse roka ten isty. ani bohovi (pardon) nechce novy tej istej znacky. ten jeden sa jej uz pomaly rozpadava, uz je taky popraskany, ale vymenit ho nechce, ked ho nema, ani nezaspi, v podstate reve. akonahle ho dostane, az potom zaciname s fazou uspavania. nasa ma 2 roky a my ju uspavame! aleluja tabulky! 😀 😀 😀 spi medzi nami v posteli, opat aleluja! no proste sme uplne mimo tabuliek, jedava pomerne malo veci, verte, ci nie, taku fazulu este ani nejedla, ani ja ju nejem cely zivot a som tu. co nema rada a natahuje ju z toho, to jej nedavam. spenat? mozno raz za polroka... takze dovidenia tabulky! 😀 😀 😀 😀

mandragora22
15. feb 2012

@stardust ja mam take dieta, ze potrebujem poriadny rozptyl 😀 v mnohych veciach 😀 😀 😀 😀 😀

lakocinka
15. feb 2012

@zuzana581 tak je na tych cumloch nieco, aj zubar ti to potvrdi. Nasa nikdy necumlala, proste odmietla vsetky druhy, tvary cumlov. Nie som z tych preinformovanych, proste som si zabalila do porodnice cumel a mala sa nechytila. A zato ja som schytala od Dr, ze preco pcham dietatu cumel.

A s tym kojenim, ja som kojila do 15m, ale samozrejme aj vodu pila. Ved
by ju porazilo cez leto v tych horucavach. Ale neodsudzujem matky, co sa rozhodnu kojit dlhsie, a podavaju dietatu to co sa docitaju. Ved raz sa znormalizuju.

Ale s tym cumlom, prepac, vyzera to otrasne uz pri 3r dietati.Ja mozno porovnavam s mojou takmer 2r, ona sama chce jest, obliekat sa atd, proste na velku sa mi meni. Az na nocnik, ten este neskusa, nechavam to na nu, to chce dozriet 🙂. A cumel mi evokuje male babo.

stardust
15. feb 2012

@mandragora22 my sme tiez stale nejaki okrajovi, cela familia...

zuzana581
15. feb 2012

@lakocinka moja dcéra do dvoch rokov nedudlovala ale cucala si palec. V dvoch rokoch dostala infuzku a zafačovali jej ten palček, ktorý si cumlala a velmi plakala, tak sestričky priniesli dudel a dali jej ho. Dudlovala ešte dva roky. Malý dudel neodmietal a som rada, lebo dudla sa lahšie vzdá aj sa vie dudel napríklad počas dňa zabudať doma, ale palček sa nosí stále so sebou. To či sa tebe páčia alebo nepáčia takmer trojročné deti z dudlom, je len tvoja vec. Môj syn nevyzerá otrasne s dudlom v puse. A práve preto, že to vy tabulkové tvrdíte, tak mu ho nechám. Je mi jedno, čo si myslia druhí. Je to malé dieťa. Nechodí ešte ani do škôlky. Učitelky v škôlke kam chodila dcéra povedali pri nástupe, že ak je zvyknutá na dudlík, môže si ho na spanie nosiť. Musí ho mať v skrinke a vyberie si ho, keď pôjde na obedný spánok.
Neviem, nepomýlila som si tému?? 🙂

stardust
15. feb 2012

@zuzana581 ona nas prisla do tejto temy posteklit na dobru noc 🙂

zuzana581
15. feb 2012

@stardust 🙂 😀 😅

zuzana581
16. feb 2012

@lakocinka inak ja som si až teraz všimla tvoj príspevok o 22:57 Reagovala si asi na tú poslednú vetu môjho príspevku o 22:22 a aj keď je mi jedno, čo si myslíš, tak len pre vysvetlenie, tú poslednú vetu som nemyslela na tie čo koja viac ako rok. To mi je fuk, ak niekto chce nech. To sa tam len tak spojilo. Tá veta bola myslená na tie maminy, ktoré napríklad napíšu, že mám 1a pol ročnému dieťaťu stále variť z lucky, alebo môžem variť z vody z vodovodu?

anjelicek26
16. feb 2012

No precitala som par stran a teda neviem zatial, co je taka tabulkova mamicka, podla mna je to taka, co sa az uzkoprso snazi urobit vsetko spravne a nedovoli svojmu dietatu ani dychat ci spoznavat nove veci 😀 Musim povedat za seba, ze pri dcerke som bola tiez taka, snazila sa drzat vsetkych pravidiel, teraz je to uz lepsie, to, ze ma maly palec mi nervy nepije, ze sa o jednej rano z izby presuva k nam do postele a supne sa pod paplon mi tiez zily netrha, dovolim mu viac "nebezpecnych" veci, ktore som vtedy nedovolila jej - maluje s farbami, lepi lepidlom, pomaha strihat detskymi noznicami. Proste za pochodu zo sestrou robi ine veci, ako by dieta mozno v jeho veku "mohlo". Uz som nechytila hysak, ked zo smiechom prehltol kamienok ci sklenenu gulocku, napchal si do ust hrcu piesku a prehltol, no co s nim, vyslo druhym koncom... Jedine, na co ja dohliadam je strava, v tom som asi fakt divna 😅 Ale Maxove zdravotne problemy nedovoluju ani nic ineho. Jeho brusko neznesie takmer nic sladkeho, kysleho, tucneho a podobne... uplne nutralne chute a to sranda nie je 😖

zuzana581
16. feb 2012

@anjelicek26 myslím, že každá mama sa snaží robiť veci správne, či už je tabulková, alebo netabulková. Ale to slovo úzkoprso si tam vystihla. Ja osobne považujem za správne, že aj kojené dieťa má piť iné tekutiny ako MM, že má skúšať aj iné ako prsník, že má papať ovocie, bez ohladu na to, či je cudzokrajné, alebo domáce. Ak nastane problém (napr. prejav alergie, potom vysadím, ale nedať mu to len preto, lebo...) že môže mať dudlík, lebo je to dieťa. Nepotrebuje balenú vodu (samozrejme z výnimkou oblastí, kde nie je čistá pitná voda), ani samé bio potraviny. Kludne sa môže hrať v piesku a taktiež nemusí mať sterilizované flašky ani dudle, ani vlastne nič. Nemusí byť o 18 tej v posteli ... Je toho možno ovela viac, čo si myslím, že je správne a hlavne to je v dnešnej dobe velmi netabulkové.. Ja som síce mladá vekom, ale myslou v niektorých veciach skôr "stará škola:

tunzal
16. feb 2012

@zuzana581 môj syn tiež nosil do skôlky dudel, dokonca mal aj takú malú vreckovku to tiež, bez nich nešiel myslím do 3,5 roka ani krok 😀 😀 😀

lakocinka
16. feb 2012

@zuzana581 neviem, na zaklade coho má zaradujes medzi tabulkove ;) Ale aj keby som sa tak spravala, co na tom? Tato tema je zalozena na sarkastickej kritike, posmeskoch o matkach, co mozno z dovodu neskusenosti sa staraju o dietatko podla tabuliek? Ja sa tych tabuliek pravdupovediac nedrzim striktne, lebo som mozno pohodlna, nieco proste nevyjde ako pisu, musim inprovizovat, najma co sa jedla tyka (mala nema taky apetit ).

To, ze napisem nazor na cumel v 3r, je predsa vporiadku. Zo skusenosti (nie vyskumov a tabuliek) z okolia: problemy so zubami, recou atd. v pripade cumla. Samozrejme ak
dieta navykne, co uz. Nasa cmulala palec, neriesila som to okamzite, ale do roka prestala.

Netabulkove mamicky by si tu skor mohli vymienat skusenosti o vychove, ich pristupe, riešeniu problemov (spanie, jedenie...) inak ako to hromadne uplatnuju ostatne (tu nazyvane tabulkove matky). Ale čítam tu skor roesenia: No a co, a just to tak spravim, nebudem taka ako tie smiesne preinformovane matky, a naco kruzky, plavanie??? Inak tie kruzky. Ja mam dost aktivne dieta, a som nutena robit jej taky program. A je to moznost vypadnut z rutiny, aby mi nepreplo z materskej. Do materskeho centra ma to nelaka,proste má zaujimaju ine veci.

monhla
16. feb 2012

Ja mám prvé dieťa "tabuľky" si čítam, aby som vedela približne čo malá môže a čo nie, čo má vedieť a čo nie. Ako by som inak pri 1. dieťati vedela, či niečo neprehliadam? Chcem byť dobrou mamou.
Ale nesnažím sa dieťa napchať do nejakej schémy. Tá moja malá totiž "tabuľky" totálne ignoruje.
Ale som rada keď mám nejaké vedomosti, aby som niečo nezanedbala. Manžel sa na tom smeje, ale vraj keď mi to pomáha a malú do ničoho nenútim /čo si naše slniečko ani nedá/, tak nemá nijaké námietky. Len občas ironickú poznámku:
"No čo zasa nespĺňame tabuľky?"
Pri druhom ich už nebudem potrebovať už budem môcť porovnať s prvým, i keď viem, že deti sa porovnať nedajú. Ale predsa budem očakávať, že začne sedieť, loziť, chodiť ... približne v tom čase ako sestrička.
Inak si ho začnem viac všímať, aby som nezanedbala nejakú chorobu alebo čo.
Myslím, že všetky mammičky podvedome porovnávajú, či už s tabuľkami alebo so "susedou". 😉

zuzana581
16. feb 2012

@lakocinka takže ty sem teraz prídeš, budeš nám tvrdiť, že to čo robíme robíme zle a ešte nám aj povieš, o čom si tu máme písať. ☹

Ok, tak ahojte netabulkové mamičky. Možno nakuknem nabudúce, keď bude čistý vzduch. 😀

lakocinka
16. feb 2012

Heh, sa nerozculuj. Kto pisal, ze vsetko robite zle? Len si zmente nazov temy, ak vychadzam z obsahu toho, co niektore pisete. Pekny den.

nanulik
16. feb 2012

no tak toto je super téma 🙂 hned pojde do oblúbených 😀

alenka600
16. feb 2012

@lakocinka Este sa len zacina otacat, takze ja nechapem, kde na to s tymi nohami prisla.....Jasne, ze sa este nedokaze postavit, to zas nie som taka matka, ze by som sa chvalila, ze moje dieta uz v 2dvoch mesiacoch zacina chodit 🙂 Ale napr. ked ju mam na rukach a sedim a ona citi pod nozkami nieco pevne (moje nohy) okamzite sa odraza a vystrie sa a snazi sa stat. Fakt neviem co to ma byt....Lebo jasne, ze nema telo este tak vyvinute aby to zvladla

lakocinka
16. feb 2012

@alenka600 zvedava je 🙂 Nasa v tom obdobi robila sklapacky v kociku, aby videla, co sa deje okolo. Vsetci sa smiali na nej.

olivia6
16. feb 2012

ahoj zeny, zbadala som tuto temu a chcem sa spytat, aky zmysel ma davat dietatu nieco, na co jeho telicko este nie je zrele, napriklad oblicky na zataz solou a podobne? Kam sa ponahlat? Neobavate sa, ze mu ublizite? Kazdy vek ma nieco, co moze a nemoze, nie preto, ze je to v tabulkach,ale preto, ze na to organizmus proste nie je este usposobeny. Ja nie som tabulkova, riadim sa podla instinktu a s mnohym tuna suhlasim, ale davat dietatu nieco len preto, ze mu to chuti, mi pride nezodpovedne. Ked mi povie ze mu chuti kilo cukrikov, tak mu to dam? alebo surove maso? Kde je hranica?

Inak, tiez som skumala, preco davat dojcensku vodu a nie z vodovodu a zistila som , ze je to kvoli dusicnanom, s ktorymi sa male babatko do troch mesiacov nevie vyrovnat a (zjednodusene povedane) odkyslicuju mu krv. Ja ako dospely clovek vodu z vodovodu pijem a mam rada. ale ked je to takto u babatiek odovodnene a viem to, tak by som nedala malickemu babatku vodu s dusicnanmi.

zuzana581
17. feb 2012

@olivia6 my sme vyrastali na vode z vodovodu a žijeme. Toto je presne to, čo ja napríklad neriešim. Naši predkovia pili vodu z potoka (obrazne povedané) ale našim deťom už nie je dobrá. A teraz mi povedz jedno. Napríklad v letných mesiacoch, keď sa balená voda, čo je v plastových flašiach preváža v plechových nákladných autách. Vnútri v aute je viac ako 40 stupňou a možno aj viac, velakrát ide balená voda aj niekolko km z miesta a do miesta b a určite si počula a plaste a jedoch, ktoré vypúšťa do tej tekutiny, čo sa v ňom nachádza, ak je zahriaty... No ja osobne by som práve tú balenú vodu miminku nedala. Ale nehovorím, že nedávam. Ak sme niekde a minie sa nám pitie, tak kupujeme balenú. Kupujeme aj džusy, alebo iné nápoje. Ale ak si to uvedomíš, tak balená voda môže byť rovnako škodlivá, ako tá z vodovodu, na ktorej ludstvo prežilo už veky. Ďalej si spomínala sol. Vela soli je škodlivé v každom veku. Určite žiadna z nás nejedáva slaninu od rána do večera a preto ani deťom nedávame slaninu od rána do večera, ale raz za čas im dať k praženičke slaninku, alebo im uvariť párok a čo sa stane? Dnes je taká doba, že môžu ochorieť aj len zo vduchu, ktorý dýchaju, tak ja nebudem robiť orácie za nejaký párok. Ale zároveň mi nevadia ludia, ktorý sa rozhodli žiť zdravo a jedia zeleninu, ovocie a ja neviem čo všetko, je to ok, len také škatulkovanie, že preboha, ročné dieťa predsa nemôže párok a slaninu.... No podla mňa môže.

tunzal
17. feb 2012

@zuzana581 keď má nato chuť prečo by nemohol??? ja som bola teda aj teraz som zato že nech mi zje malý to načo má chuť, a u nás to zaberá. nerobím si z toho problém keď chce napr. na večeru klobásu, či párok, ale veľakrát sa stane že nechce len jogurt, či puding či hocičo .

a plne súhlasím že voda v plastových flaškách môže byť ešte nebezpečnejšie ako z vodovodu, ale aj tak to kúpime lebo sme nato "zvykli ". síce malej kupujem dojčenskú vodu na mlieko a čajík, ale príkrmy variť v tom iste nebudem.

zuzana581
17. feb 2012

@tunzal nechápem, čo som napísala, že by nemohol a prečo tie tri otázniky?

zuzana581
17. feb 2012

@tunzal aha, už vidím na čo si reagovala. To som nepísala, že ja si to myslím, ale že niektoré maminy si to myslia, prečitaj si posledný riadok ešte raz 🙂

tunzal
17. feb 2012

@zuzana581 veď ja s tebou súhlasím. ja som tiež toho názoru 🙂 tie otázniky neboli vyslovene tebe, ale k tomu že prečo by nemohol

gepe
17. feb 2012

@olivia6 @zuzana581 v 9ti mesicich jsem mela kapra na vanoce, uz od 4teho dne po narozeni jsem byla na umele strave, mama dostala tezky zanet do prsou a nemohla kojit, uz v prvnim mesici jsem jedla kasicky apod. - byla jsem pry porad hladova 😀 voda z kohoutku, dle testu ktere stale probihaji prubezne zdravejsi kolikrat nez voda z lahvi, jak psala @zuzana581 je to presne o tom prevozu a skladovani. Manzel je puvodne chemik/farmaceut, u nas lahvove vody nehrozi - samozrejme kdyz jina nebude, neni zbyti. To uz mi prijde lepsi z kohoutku vodu prevarit nez davat z lahve. Co se tyce bio potravin, kolikrat byvaji i skodlivejsi nez nebio, to jsem se zase ucila ja 😀 jelikoz co neni osetreno, muze byt napadeno zvirectvem aniz by to clovek vedel, neco jineho je zase, kdyz si to clovek doma sam pestuje a ma naprosty prehled pres to, co se mu rodi na zahradce a v jakem stavu atd. 🙂 Vseho s mirou a to plati zejmena u deti, ja rozhodne nemam v planu byt dezinfekcni bio matka 🙂 Je bohuzel pravdou, ze drive byly dostupne kvalitnejsi suroviny i potraviny, nastesti se ten trend vraci - bohuzel je nenajdete v beznych super a hyper marketech 🙂 Mj. sama jsem sbirala ze zeme spadly bonbon, ci jabko aj. jako mala a nic mi to neudelalo 😀 ani nebudu odpirat nejake soucasti a veci k jidlu, nechci aby pak deti nekde pokoutne jedli neco za mymi zady.
Co vlastne znamena "netabulkove" maminky? 😕 🙂

lakocinka
17. feb 2012

@tunzal tak ale damy, tu slaninu, klobasky malym detom naozaj nemusite davat. Ked v neskorsom veku bude chore na oblicky, takze pohoda, nic sa nestalo? Deti su uz take, ked vidia, chcu skusit. Ale na nas je, aby sme im to selektovali a to co im moze viac ublizit ako dat, proste odlozim na neskor.

Nebojte, slanina tu bola, je a bude aj neskor 😝

tunzal
17. feb 2012

@lakocinka to nehovoríš vážne že by som nemala dať 8 ročnému synovi to čo si zachce?????????????