Kedy dieťa začína kývať pápá a tlieskať rúčkami?

pinkpony
5. jún 2008

Ahojte, zaujimalo by ma, kedy napr. vase deti zacali tlieskat ruckami, kyvat papa, vytiahli sa same do stoja atd. Totiz prave dnes som sa docitala, ze to vsetko prichadza zhruba v tom istom case. Bolo to tak aj u vas? Moje 10 mes dieta nerobi nic z toho 😠

susik77
5. jún 2008

mala ma 9.5 mes., stoji uz asi 2 mesiace ale nekyva ani netlieska

gucz
5. jún 2008

moja začala dávať pá pá a ťapi - ťapi robiť asi v 9,5 mesiaci, ale len ak sa jej chcelo. Teraz má 10,5 a robí oboje strašne rada, predvádza sa aj pred cudzími ľuďmi (v autobuse, v obchode). Nevieme však ukázať aká veľká narastie, a ani nespraví moja (pohladkať niečo), ale zasa ju to ani nejak extra neučím, veď načo má dve babičky 🙂

majaaita
5. jún 2008

Pinkpony, Jirka to začal dělat tak, aby se mu to nepletlo - tzn. pápá na pápá, pacipaci na pacipaci, malá na malá atd. cca před měsícem, tedy v 11 měsících přibližně. Předtím máchal různě, ale pletlo se mu to. A všechno uměl během snad dvou dnů - prostě začal líp rozumět.

bilushka
5. jún 2008

No tak to som rada, ze nie sme pozadu, moj ma o tyzden 10 mesiacov, "drilujeme" to uz dlhsiu dobu a zatial sa mu len par krat podarilo ukazat aky bude vysoky, papa a tapi tapi nehrozia 😒
Bola som uz z toho tiez nervoznejsia, lebo Hami ma taku tabulku (u mojej lekarky v cakarni) a tam je pisane, ze 10.mes. dieta by uz malo vediet ukazat aky bude vysoky a tieto zakladne tapkanice, ale samozrejme tabulky su len orientacne a my mame este casuuuuuuuuu 😀

bubadlo27
5. jún 2008

my stojime na nohach asi uz 2 mesiace, dnes som si dokonca vsimla ze uz sama stoji asi tak 5 sekund 😉
vie ukazat aka velka narastie, vie dat pa pa, dokonca vsetkych bozkava, ked jej poviem aby dala bocku, ale napr. este nevie tapi tapi s rucickami, ale zas z toho velku vedu nerobim, lebo je to fakt individualne 🙂

katy1979
5. jún 2008

my to robíme len vtedy ked to od neho nikto nechce. či robí pá pá netuším ale asi áno len to vyzerá ako keby ukazoval aký bude veliký a zároven točil ručičkou tak i tak.
Ale nikdy neukázal nikomu pá pá ked to po nom chceli.
A to máme 11 mesiacov.
Tlieskať ručičkami sa naučil asi pred 2 týždnami

cathrin
5. jún 2008

tak ja tiež prispejem 😉
prvá veta zhodná s príspevkom bubadla 😉 do stoja sa vytiahne vyše mesiaca.....
ťapušky robí asi týždeň a to urobila z ničoho nič.....asi pred mesiacom som učenie "ťapušiek" vzdala lebo ani nechcela spojiť ruky, keď som jej ich držala a videla som, že to k ničomu nevedie. A minulý týždeň som sa jej len tak opýtala, že ako sa to robia tie ťapušky a ona hneď zareagovala a zaťapkala 😵 (možno ju to potajomky učila babka -neviem)
pa-pa moc neukazuje, možno sa jej to podarilo 3x.....ale skôr pa-pa povie ako ukáže 😎

a doteraz ma nenapadlo naučiť ju, aká veľká narastie 😀 takže to nevie......

ria80
5. jún 2008

TAm moje malá je motorickým vyvoji pozadu,cvičíme vojtovku.Ale v tomto si to vynahrazuje.Asi od 8.měsíců dělá CAU ,dělá jak je velká,ukazuje prstem,mává,ukazuje,kde má oči,a kde má jazyk.Ví,jak dělá kravička a pejsek.A vosa.Ukáže pusou,když chce jíst nebo pít.A někdy když je moc mokrá nebo pokakaná a vadí jí to,tak si řekne,že chce přebalit.
TAkže i když se zatím jen plazí,tak aspon vím,že chytrá je. 😉

berynka
5. jún 2008

Naše malá začala dělat paci paci od půl roku, párkrát jsme blbnuly a hned se toho chytla. Tak od 8 měsíců dělá ručičkou čááááu, nejčastěji na dědu, který jí to učil. Od 9 měsíců na požádání půjčuje dudánka.

Sama se posadila na začátku 10. měsíce a na konci měsíce se vyškrábala do stoje.
Začátkem 11.měsíce začala lézt po čtyřech, do té doby se jen plazila.
Před 1. rokem se naučila lézt po ručičkách a chodidlech a taky ťapat kolem nábytku. A zrovna dnes udělala úplně sama 2 plnohodnotné krůčky 🙂 .

martinaema
5. jún 2008

naša Emka je skôr pohybovo zdatnejšia - vytiahnuť do stoju sa jej podarilo v postielke prvýkrát ked mala 7 mes., ale pri iných oporách až o dva týždne neskôr, ked sa naučila štvornožkovať. Aká bude veľká vie ukázať asi od 9 mes. a ťapi-ťapi, pá-pá a no-no-no začala ukazovať, ked začala chodiť (9 1/2 ). A to nono sa jej páči zo všetkého najviac. A v poslednej dobe sa jej zapáčilo ne-ne-ne a vrtí hlavou.

kili
5. jún 2008

Samko ešte nevie ťapi ani papa ani aký bude vysoký, ale nejak extra ho to neučíme, len z času na čas skúsime, či sa nechytí. Ale za to vie "dať na to" alebo už od januára (čo mu bolo podľa termínu pôrodu 7m) vie spraviť indiána, čiže mu priložíme ruku na ústa a on vydáva zvuk a mi pu po pusine tlapkáme, vie to síce aj sám, ale ruku má otočenú opačne, ale nie na "povel".

martina46
5. jún 2008

my este nic 😀

natalia3
5. jún 2008

Nase miminko zacala delat papi-paci v 7 mesicich. Taky kolem 10 mesice zacalo rikat mama, a tata. Ale zato mame problemy s chozenim. Dneska ma prave rok a jeste nelozime ani po ctyrech. Holt kazde dite umi neco jineho... Nat

sonoga
5. jún 2008

No, Zina sa vytiahne do stoja uz od vtedy, co zistila, ze sa da lozit po styroch, takze uz asi take 2 mesiace. Tapi-tapi zacala robit sama od seba asi pred dvoma tyzdnami a kyvat papa asi pred mesiacom-mesiacom a pol. A ked si tak pamatam, tak Mirko tiez tak nejak podobne. takze na moje deti zrejme neplati, ze kazde dieta je ine, lebo ja mam pocit, ze su rovnake, sice s 5 a pol rocnym rozdielom. dokonca aj zubky im vysli na den presne.

susika
5. jún 2008

tak moja malá sa začala pretáčať, ked mala okolo pol roka, ťapušká už zo 2-3 mesiace. presne neviem.vie, kde je mama, kde je havo,rybičky, kde je maco, bába.a sama ju dokonca aj hladá, kde sme ju zabudli a hovorí "de je". pozná zákaz (ale iba nie), ked poviem "no-no", tak sa len zasmeje a ide dalej. 😀 a ked ju volám tak príde-po štyroch 😀 .vie ukázať ako sa má-učili sme sa ručičkou. a teraz týžden robí ručkou na ústach ako indián🙂)škola mojej maminy 😀 ked papáme a krmim ju mi prikazuje slovkom "ham-Ham.ked jej chutí, je tam "mňam-mňam. alebo "mama daj" reaguje a opakuje bbbbbb na lietadlo a auto.no rozprávanie jej ide super dobre, tata, teta, baba,hav,ale teraz je všetko len dada.ale pápá nevie, ani to moc nepoužívame a stavanie v postielke ešte radšej nech neskúša, lebo z nej vypadne 🙂 zatail sa len po nej nahána od kedy vie loziť.zatial mi to stačí, a na ostatné príde tak isto postupne aj sama , tak ako do teraz.

andulkaavetrelec
5. jún 2008

nám je 10 měsíců a zatím se nám povedlo jen několikrát paci paci, do stoje od 9,5 měsíce, ale zato mi pomáhá při oblékání (rozumí pokrčit, natáhnout, jedna ruka, druhá ruka, hlava), což oceňuji více než tyhle opičiny...

susika
5. jún 2008

andulka-no, vidíš, aj ja toto rada používam pri obliekaní. nech sa deti naučia spolupracovať.už vie aj ktorú ruku a nohu obliekame prvú.aj sama mi pchá nožičku do ponožky alebo pančuchy.ale čo sa mi na tej mojej páči. nijako špeciálne nič netrenujeme. ono jej to ide akosi všetko automaticky a ja len odškrtávam čo vie na papieri od psychologičky.nikdy som nešla podla nejakých tabuliek, ani žiadnu knihu nemám, takže ani neviem, čo kedy majú robiť.

andulkaavetrelec
5. jún 2008

já už také raději nezjišťuji, kdy by co měl umět... až bude větší, taky se toho spoustu naučí a paci paci? kde tomu bude konec...

susika
5. jún 2008

radšej ich naučíme daj, daj.to budú viac potrebovať 😀 😀

hedvika
5. jún 2008

Mně to "pá-pá", "jak jsem veliká/ej" apod. taky přijde dost trapný - představa dítěte jako cvičené opičky 😲 - u nás to Toníčka učí hlavně babičky. Něco z toho udělá, ale většinou ne na požádání. Toník se do stoje přitáhnul poprvé v deseti měsících, oficiálně asi leze ode dneška 🙂 , asi měsíc a půl se dostane na kolínka, plazí se od osmi měsíců. Je v pořádku, na rehabilitaci jsme nechodili, je to dáno i geneticky - manžel nelezl vůbec, já jsem prý do roku skoro pořád ležela (i když jsem lézt uměla dřív) ... každé dítě má své tempo.

bluff
5. jún 2008

nasa mala sa sama stavia uz dobre dva mesiace, ale to je velmi individualne takze pinkpony, naco to aj porovnavat.
my nic nedrilujeme.. take ze aka budem vysoka, baran, baran, buc, tapi tapi.. dost smiesne to vyzera ked to potom deti robia stale dokola 😉
a som rada, ze tu u lekara nie su ziadne tabulky co ma kolko mesacne dieta vediet ukazat. 😀

mamacat
6. jún 2008

papa 6m, tlieskat 9m, vytiahnut do stoja 9m..
ale neviem na co vam tato informacie bude. moje dieta je individum ako aj kazde jedno vase dieta 😉 porovnavat fakt nema zmysel!

lukynek
6. jún 2008

Náš malý pá-pá nedělá, paci-paci od 7-mi měsíců, staví se nám od sedmi měsíců, lozí od sedmi měsíců, a pouští se od devíti měsíců, a teď začíná pomaličku chodit. Ale na co Vám tato informace je to teda nevím. Každé dítě je individuální a má svoje tempo. Není dobré porovnávat kdo, kdy a jak rychle začal s tím a tím !! 😲

susik77
6. jún 2008

inak, ja som ani nevedela, ze to mam malu ucit 😎 ona je dost pohybovo nadana a teraz sa uz riadne rozkecala, tak ma nenapadlo, ze ju musim ucit aj tieto veci...

jabber
6. jún 2008

Tak naše malá dělá pápá od 7. měsíce, i to říká. Poprvé se postavila přesně na den na své 7- měsíční narozeniny 🙂 . Netleská, neukazuje jak je veliká, zato štěká na každé zvíře, které vidí, včetně holubů nebo slona v zoo 😀 . Teď začala chodit. Každé dítě to má jinak 😉

sonoga
6. jún 2008

hedviga, ja neviem ako ostatne, ale my to nerobime tak, ze ukaz toto alebo urob toto. ked idem prec, zakyvam a mala mi odkyva, ked sa hrame ,tak si hovorime hocico a spievame hocico, ale tapi--tapi sa asi najlahsie uci. povedala by som, ze sa to vsetko nauci asma vramci hry. ja inac tiez neuznavam, napr. ked prideme k niekomu na navstevu, kto ma male dieta a hned zacnu, ze ukaz toto, povedz toto, urob a tak dalej. to aj ja hovorim, ze je to ako u cvicenych opic.

eva4444
6. jún 2008

no nas maly sa tiahne hore asi od 10m ale ani papa ani moja nic, ale my ho to ani neucime 😕 sem tam skusim ale vzdy odbehne prec 😀 😀 😀

anatanka
6. jún 2008

Paci paci dela dlouho, nevim, kolik ji bylo, ale pa pa ji moc nevzalo. Zacala asi v deseti mesicich, ale dela si to vetsinou jen tak pro sebe a nejsem si moc jista, ze to chape. Kdyz na ni nekdo udela pa pa, tak zira a nic kdyz se ten clovek potom otoci a odejde, tak si zacne mavat rucickou a rikat pa pa, ale vetsinou na to kasle.

Ukazovat, jak je velika to ani nahodou. Co ji jde ale uplne nejlip je ukazovat prstickem 😉 , to dela porad, ze bych ji ho nejradsi ukousla. Cely den jen ukazuje, ze chce toto a tamto a kdyz ji to dam, tak se na to ani nepodiva a uz zase ukazuje na neco jineho...

ajuskamimi
6. jún 2008

nas Jojo tapuska asi od 6 mesiaca a robit pa pa zacal asi mesiac na to. Ale to som ho dennodenne trenovala 😀 . Tapuskat zacal asi po tyzdni, co sme ho to ucili. Chytila som mu rucicky a tapuskala s nimi, alebo som mu len tak pri prebalovani ci hrani tlieskala, pekne pomalicky a sam od seba to zacal robit. Najprv riadne nesikovne, kym trafil ruky do seba, ale asi o dalsi tyzden uz tlieskal pekne a vsade a skoro stale, co sa mu to zrejme tak pacilo 😀 to iste to bolo s kyvanim pa pa. No a sam sadat a stavat sa bez pomoci druheho sa naucil v 11 mesiaci. Teda vstava tak, ze sa niecoho chyti, ale dospelak mu uz pomahat nemusi. A sadne si uz bez toho, aby sa pridrziaval. Ale kazde mimco je v tomto idny vindy, takze ked pride ten spravny cas, aj to tvoje sa to nauci 😉

ajuskamimi
6. jún 2008

neviem, ja nemam pocit, ze by sme s Joja urobili cvicenu opicku, urcite mu to nekazeme robit na povel, urob toto, urob hento, ale ukazat sme mu to ukazali a naucit sme ho to naucili. No a teraz to robi bez povelu sam, ked sa napr. vycika do nocnika, tak si sam zatlieska a to iste, ked ide spinkat sam od seba robi pa pa hrackam, alebo ked ide prec navsteva. Ked sa mu to robit nechce, tak to jednoducho nerobi 😉