Kedy ísť s dieťaťom k neurológovi?

elenka22
2. júl 2008

ahojte, zaujimalo by ma, ked sa tu casto spomina, praca neurologa. Kedy a preco musi ist dieta k nemu...je mi teda jasne, ze asi vsetky predcasniatka alebo deticky pozadu...ale co on s nimirobi/zistuje? Ako prebieha neurologicke vysetrenie a co znamena neurologicky nalez? niekde som citala, ze mamky spominali, ze dieta ma nalez od neurologa- tak ale netusim, aky a co to znamena? je to nejake mozgove poskodenie alebo?
zaujimali by ma rozne problemy a ich riesenia? Moja dcerka je trosku zrejme pomalsia, ale lekarka nas nikam ( zatial neposlala ). Vzdy bolo vsetko v poriadku.

bubba
2. júl 2008

hmmmmmmm..dobra otazka...ja mam len par tipov neurolog nasej malej vzdy skusal reflexy,ked bola na tej EEg mozgu ci ako sa to vola(tie sondy)tak sme s tym isli naspat k neurologicke,aby nam vycitala z tych hakov bakov,ze ako na tom sme,pytala sa nas na to ze ako sa vyvija co robi ci sa vie uz posadit,otacat,stvronozkovat a podobne...z neurologickeho postu nas poslala aj na vysetrenie ocneho pozadia atdatd..ale verim tomu ze je toho aj ovela viac ale ja si uz vela z toho nepamatam radsej 😅

johanda
2. júl 2008

elenka a v čem je malá pomalejší?

lucenek
2. júl 2008

neurolog je lékař internista, který zjištuje stav nervové soustavy,, jejího vývinu, reakcí a rychlost reakcí. Neurologické vyšetření začíná pohledem jako každé jiné vyš. držení těla, predilekce upřednostňování jedné strany těla nebo končetiny, stav zornic, reflexy a jejich rychlost na neurolog. podráždění, obvod hlavičky.....
neurologický nález znamená popis neurologického stavu dítěte nebo dospělého takže suma sumárum neurologický nález může být naprosto normální...nejdůležitější je popis v závěru zprávy, tak je takové shrnutí. Takže nález od neurologa nemusí znamenat nic ale taky může...jednoznačná odpověd na optázku máme nález od neurologa se nedá popsat ani jako že tam něco je nebo že nic není shledáno, tím neurologem..takže tak
elenko popis neuroloig. poroblémů a diagnoz je fakt fakt moc široký a to bych tu psala do rána...vady vývojové získané, uzpůsobené nedostatkem kyslíku, krvácením...je toho fakt moc...spíš napiš co má tvoje malá konktrétně...jinak bych sem mohla okopčit celou brutál bichli neurologie co má 2000stran

andulka4
2. júl 2008

Naše neurologická prohlídka vypadá tak, že do Davídka klepe kladívkem a různě jej otáčí a dává do různých poloh a čeká na reakci. Dítě by mělo v každém svém období udělat něco jiného např.všechny děti by se měli nejpozději do konce 4tého měsíce dokázat při přítahu za ruce zvednout, přesněji řečeno neměla by jim padat hlava....na konci 6tého by se měli dokázat přetáčet oběma směry....atd atd

lenka.n
2. júl 2008

Ahoj holky, chtěla bych znát váš názor. Hlavně tedy bych chtěla aby ste mi napsali, že je to normální a mají to skoro všechny děti. 🙂 😅
Mám dcerku skoro 96 měsíců a asi ve 3 měsíci se začala po probuzení asi na 30 vteřin třepat. Hlavně ručičkama a nohama. Říkala jsem to doktorce, a ta mi říkala, že by to mohl být ještě úlekový reflex. Ale když jsem to studovala, tak úlekový reflex měl už dávno vymizet. Vždy mě to na tu chvíli znervozní, ale pak už je vše v pohodě. Díky za nějakou radu.

lenka.n
2. júl 2008

Chtěla jsem napsat 9 měsíců

lendy1
2. júl 2008

elenka, tady je téma o dětské neurologii, jak to tam vypadá 😉 :
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

elenka22
autor
2. júl 2008

johanda, no ma 10 mesiacov presne a nestavia sa, ani v postielke ani pri nabytku. Sedi, sama si sice sadna len na kolienka,ale ak ju ja posadim, sedi normalne a pekne, plazi sa- lozi skor nahodne, viac sa plazi...citam, ze je vela takych deticiek, ale bojim sa ako kazda mamka. U nas nebolo ziadne krvacanie, ziadny nedostatok kyslika. Elenka sa narodila v termine- cca o tyzden skor sekciou, pretoze sa zdalo, ze bude velka- ale napokon mala idealnu vagu 3334 g.

lendy, dakujem za link,idem si to pozriet.

lendy1
2. júl 2008

lenka.n, jestli to dělá jen ihned po probuzení a trvá to chviličku (pár sekund), tak bych řekla, že je to v pohodě 😉 . Náš David to dělá taky 😀 na neurologii chodíme běžně, dost jsem se malého napozorovala, protože měl po narození pár dnů křeče, které se projevovali různým třepáním, ale brzy se to srovnalo. Takže se vždy na neurologii ptám na každou blbost a tohle je prý normální 😉

lendy1
2. júl 2008

elenka, malá je v pořádku, neměj vůbec strach, jen si dává na čas, takových dětí je spousta. Jen ji neposazuj, počkej, až si sedne sama 😉

natalia3
2. júl 2008

Ahoj, tak se taky pridavam. Tobi bude mit 13 mesicu a v podstate nedela skoro nic, jen vali sudy a plazi se. Sam si jeste nesedne. Chodily jsme na rehabilitace,ale pred dvema tydny nam rekli, ze Tobias uz je v poradku a ze ted musi najit svou cestu sam. Tak nevim delam si hrozne starosti. Je to jeste normalni ze se ani sam neposadi???? Bydlim na sidlisti a dneska jsem se dozvedela, ze nektere sousedky se uz ptaji jestli neni postizeny, doste me to zranilo a cely den mi to vrta hlavou.. Cau Nat

elenka22
autor
2. júl 2008

lendy, no ona je veru velmi pohodova, kludna odmalicka. Sadat ju velmi nedavam, ale u lekara mi kazali skusat ju posadit a masirovat jej dole akoby boky, nech sa natahuje a spevnuje svaly. Inak stale zem, trenovat lezenie a co sama dokaze.

lenka.n
2. júl 2008

lendy1: Díky 😀

kalo
2. júl 2008

Ještě pro elenku22: my byli s naší malou u homeopata /kvůli tomuto pomalejšímu pohyb.vývoji/ a ten nám stanovil diagnozu jen takovou, že děti, které přišly na svět císařským řezem můžou být ve vývoji pomalejší...že nemají nastartovanou takovou tu "dravost" vyvíjet se, která vlastně začíná tím, že se dítě musí prodrat na svět. Když jsou takto uměle "vytaženy" na svět bez boje a mnohdy předčasně, aniž by z břicha chtěly, tak se všemu musí pracně učit a jde jim to hůř....
......Bylo od toho doktora takové pěkné a rozumné vysvětlení našeho problému /že malinká teprve začala sedět a taky ještě leze napůl/ 😉 Neboj!

lendy1
2. júl 2008

Ahoj Nat 🙂 . A co vám řekl k tomu všemu neurolog? Pořád máte psanou jen hypotonii?
Našemu Davidovi je rok a je sice hypotonický nedonošenec, ale už několik týdnů leze, staví se, obchází nábytek, ale sednou si? Ani omylem...sám si sedne jen když spadne ze stoje nebo si sedne, když u něčeho klečí, ale je to spíš náhoda. Pořád to z kolínek zkouší, ale evidentně si senout nepotřebuje. Ptala jsem se na to neurologa a ten řekl, že z hlediska správného vývoje není zas tak moc sed důležitý, že je důležitější, aby správně lezl, že je to známka toho, že bude chodit. Takže to nechávám být, až si sedna, tak si sedne 😀

natalia3
2. júl 2008

Ted uz jsme u neurologa nabyli. on mi dal jen tu rehabilitaci a pak ze ma ta rehabilitacni rozhodnou jeslti jeste dal cvicit. No a ona rekla, ze uz je to zbytecne - tak nevim co mam delat.

elenka22
autor
2. júl 2008

kalo, tak vies, ze som to tiez niekde citala o tej sekcii? Aj mi to pride logicke, len clovek si nechce nieco nevsimnut a ja si vsimam az prilis, najma ked citam, ze ine 10 mes deti dobreze nebehaju alebo co. 😒

lendy, kedy vam stanovili hypotoniu?Najhorsie je rozlisit, ci je len hypotonia alebo hypotonia v ramci nejakej choroby 😒

lendy1
2. júl 2008

elenka, tak to souhlasím 😔 . My měli hypotonii od narození (respektive až po zanedbání péče v porodnici, kdy malý přestával dýchat a nikdo to neřešil 😔 ), bylo podezření na poškození mozku, takže jsem právě měla strach, že hypotonie je v rámci např. DMO, ale přez všechny potíže, co jsme měli to teď vypadá dobře, v diagnóze máme jen lehkou hypotonii trupu s prognózou: chůze v 18.měsících, jinak ve všem jiném odpovídá věku.

elenka22
autor
2. júl 2008

lendy, no na DMO nechcem ani mysliet 🙄 sokovalo ma, ze sa da stanovit az okolo 2 rokov...myslela som si, ze ovela skor. Davidek je velke dietatko? Mna napadlo, ci hypotoniu nemaju napr. len utlejsie deticky.

lendy1
2. júl 2008

elenka, právě, že na to, že je nedonošený, tak je veliký. Teď má 82cm a přez 10kg 😲 On je navíc hodně klidné, pohodové dítě, které se nikam nežene, je to takový "malý" lenoch 😀
a s tou hypotonii to je jak psala kalo vedle v diskuzi. Spousta nedonošenců má hypotonii od narození, ale i dost zdravých dětí k ní přijdou ani neví jak ať už od narození nebo v pozdějším věku a těch faktorů je opravdu moc a někdy se podle mě ani neví, proč to je ☹

elenka22
autor
2. júl 2008

a ake su tie faktory?

lendy1
2. júl 2008

elenka, posílám ještě odkaz na diskuzi k hypotonii 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

něco málo, proč to je, jsem tam psala: většinou nedostatek kyslíku a poškození mozku (to je spíš u těch nedonošenců), velmi mnoho magnézka v III. trimestru a jeho nevysazení včas, nalokání plodové vody, poporodní potíže (infekce, nemoci...) a jistě další věci (zase tak moc toho nevím a už si ani nevzpomínám, co vše jsem k tomu četla), proč se to někdy objeví zničeho nic v pozdějším kojeneckém věku netuším 😔

terka_85
5. máj 2011

Ahoj holky. Prosím o radu.
V pondělí 9.5.2011 budou mému chlapečkovy 4 měsíce. Včera večer (kolem 22. hodiny) už spinkal, najednou zničehonic začal plakat. Hrozně jsem se lekla a vzala ho do náruče. Malej měl ale pak takový nepřítomný nebo strnulý výraz. Přišlo mi jako kdyby přestal dýchat (ale dýchal) a tak jakoby koukal strnule. Hrozně jsem se lekla, ale po asi 2 minutách to bylo v pořádku. Teď už se zase směje a je takový jako vždycky. Bojím se, že je to nějaká neurologická porucha, něco s mozkem. Možná, že se mu jenom něco zdálo nebo se lekl, jak jsem ho rychle chytla. Nevím. Nemáte s tím někdo zkušenost? Díky!

jolinka
5. máj 2011

@terka_85 chod s nim pre istotu na EEG, to moze byt aj epilepticky zachvat... take veci neradno zanedbat radsej sa prejst k neurologovi zbytocne
























































@terka_85

kotito
28. jan 2014

@terka_85 byla jsi na té neurologii? Máme ted to stejné tak mám strach 😒

terka_85
29. jan 2014

Ano nakonec jsme raději byli. Doktor se na něj podíval, ale nedělal ani EEG, zdál se mu v pořádku. Bohužel si už nepamatuju, co nám k tomu řekl. Jen nám doporučil chodit na Vojtovku (synek nezvedal hlavičku na bříšku), ale to s tím asi nemělo nic společného.
Teď je z něho tříletý raubíř 🙂

Ale asi bych raději jela, nikdy nevíš...

tomasko27
29. jan 2014

@kotito
@terka_85 Ahojte syn ma 7r a od narodenia sme na neurologii,je dost pozadu.

kotito
29. jan 2014

@tomasko27 a kdy se to projevilo?

tomasko27
29. jan 2014

@kotito Ahoj ako babätka po narodeni idu na sono hlavicky,a tam zistili ze mu nieco chyba v hlave a ze bude pozadu.No a tak to slo ze sa nepretacal,neskoro zacal sediet,chodit,rozpravat,jemna motorika je zla.Teraz je sice prvak,ale je integrovany a ma ADHD.

kotito
29. jan 2014

@tomasko27 ☹ at se vám daří