Kedy sa vaše dieťatko prvýkrát postavilo?

elenka22
27. jún 2008

Ahojte, tak ja mam presne 10 mesacnu dcerku Elenku a este sa nestavia na nozicky. Chodim s nou medzi deti a vsimla som si, ze vela deti v jej veku chodi za rucky alebo pocujem od mamiciek, ze sa stavaju pri nabytku, v postielke, niektore chodia pri nabytku alebo aj same 😕 takze sa pytam-

kedy sa vase dietatko postavilo same prvykrat? a ake vyvinove stupne tomu predchadzali?
Viem, ze deti sa nemaju porovnavat, ale ked dietatko nieco nerobi a neviem, ako mudre knizky vravia, kedy ma s tym zacat, tak prijemne to pre mna nie je. verim, ze ma este cas, ze?
Inak sedi, posadi sa sama pri hre , plazi sa, troooosku lozi, pretaca ako blesk...mam skusit chodacku?

eva4444
29. jún 2008

nas petrik sa v 5,5m prvy krat pretocil 😉 asi 8-8,5m zacal lozit a sam sediet, asi 10-10,5m sa sam staval, potom postupne zacal okolo nabytku. minuly piatok bezkal za rucky a vcera uz sam presiel par metrov, tak sme si ho s muzikom posielali cez obyvacku tam a naspat 🙂
sam sa zacal stavat tak ze ked ja som lezala na zemi prisiel ku mne a ruckoval po mne hore, ale to bol vzdy len taky zvyseny predklon a potom sa postavil o gauc 🙂

megee
29. jún 2008

my stojíme od 6 měsíců a ted už obcházíme nábytek 🙂

elenka22
autor
1. júl 2008

ahojte, tak mne je to neuveritelne, ake su tie rozdiely medzi babatkami, ze?
Neviete mi poradit nejake motivacne cviky? Elenka sa plazi, podari sa jej aj zastriedat nozicky, ale o lozeni by som este nehovorila. Stat-no stale nic. Da sa na kolienka ( ona si aj sada, ze je na kolienkach, iny sed, len ked ju ja posadim ) a dviha, rucickou dotahuje za predmetmi, ale nozkam to este netuklo. Vraj priemer na to je 10 mes-postavenie. No neviem. lekarka povedala, dajme jej este cas- do 12 ich mes. na postavenie. Ja ako mamka sa vsak bojim.

adetka
1. júl 2008

stvornozkovat sme zacali v 7,5 mesiaci... stavat tak v 10... prve krocky v 12,5 mesiaca (stale nam vsak viac vyhovovalo po styroch).. a chodit v 13,5 mesiaca... a teraz uz behaaaaa 😀

elenka22
autor
1. júl 2008

adetka, vy ste sa neplazili, hned liezli? My sa plazime asi mesiac , na 4 sa dava take 3 tyzdne-pohoe a rozcapi. tak som zvedava, co pride dalej.

adetka
1. júl 2008

eli... ano... ale to jej dopomohla moja kamaratka... ta ju pocas jednej navstevy stavala na styri... potom sa dva tyzdne iba kyvala... a straaasne ju rozculovalo, ze nevie ist dopredu... a potom sa rozbehla... ale par tyzdnov obcas padla...

elenka22
autor
1. júl 2008

tak moju Elenku to tiez rozculuje,aj si zakrici, ved ju to az posuva, ked sa hupe na 4 och, ale nozicky nezapaja, plazenie to isti

majkabe
4. júl 2008

Náš malý má 10 mesiacov a sám sa ešte nepostaví. Keď ho postavím ja, tak stojí ale nemá ešte takú rovnováhu. Bola som s ním tento týždeň na poradni a vraj by mal už robiť kroky za ručičky, čo sa jemu veľmi nechce, tak nás doktor vystrojil na neurologické vyšetrenie. Tak už mám z toho nervy! 😒 Chúdence deti len ich stresujú od malička.

marorlinko
4. júl 2008

moj sa sam postavil,ked mal asi 11mesiacov, drzal sa veci a nabytku a postupne len jednou ruckou sa drzal nabytku potom utekal ,ale stale sa drzal, az ked mal 14,5mesiacov,tak zacal chodit sam, bez mojej pomoci, vodenie za rucku ja neschvalujem, dieta je radsej ked sa drzi samo niecoho., nic sa neboj, dieta dokaze poriadne prekvapit. moj ani teraz ked uz davno chodi, newchce aby som ho drzala za ruku.

petule.h
4. júl 2008

v 8 měsíci

lubi22
4. júl 2008

Nas malinky sa postavil sam prvykrat na Vianoce, cize mal 7 mesiacikov 😵

jjaninka
4. júl 2008

Naše robátko se postavilo úplně samo zrovna dneska!! Bude mít 8měsíců. Ale s pomocí stál už dávno,asi by už nejraději chodil.lézt se mu moc nechce,bere to hopem stejně jako starší synek.

anney
4. júl 2008

Náš prcek se sám uačal postavovat v 10 měsících.porád nic a najednou se v postýlce postavil. 😉 🙂

jjaninka
4. júl 2008

jo a chtěla jsem se zeptat,jakmile se prcek postaví sám,může se ho nějakou chvilku nechat? Aby mu to neuškodilo na klouby?

niega
4. júl 2008

Janinko, nerozumím té otázce - když se miminko samo postaví (a vlastně poprvé se postaví v životě, protože rozumný rodič miminko nepostaví na nožky sám), tak si pak zase kecne, jak se mu podlomí nožky. Tehdy mu děláš jakoby záchranu, aby se třeba nepraštil do hlavičky nebo tak něco. Každopádně platí, že mimi stojí tak dlouho, jak samo dokáže nebo chce a nikdo ho nepodpírá. A to vlastně platí pořád 🙂 .

binki
4. júl 2008

v sedmi měsících

domeenika
5. júl 2008

no pozeram ake mate super deti... moja krpana ma 7 mesiacov a este sa ani neplazi... sice sa snazi, vymysla, spekuluje ale este sa jej to nepodarilo.. no a co sa tyka stavania, to si fakt neviem v najblizsiej dobe ani predstavit.. i ked gumkacii ked ju dame skackat

domeenika
5. júl 2008

objednala som jej pavuka, ci chodiko... len ma zarazaju nazory, "do choditka ho nedavaj, to skodi." ved predtym bolo skoro kazde dieta v pavuku a vsetci sme zdravi,samozrejme nic sa nema prehanat..zaujimaju ma vase nazory, ake mate skusenost, ked ste deticky dali do pavuka, adt

silvia.s
5. júl 2008

domeenika" vieš to sú ty naši lekári.nedávajte deti do pavúka lebo to škodí nie oni to hovoria kôli tomu lebo mnoho deti ktoré chodia v pavúku nechcú chodiť po štyroch ale hneď začnú chodiť. moja mala mala asi 5,5 mesiaca keď som ju dala do pavúka. pekne si prešla všetky izby ktoré mala k dispozícii. vstavať sa mi začala v postieľke keď mala 11 mesiacov a chodiť mi začala keď mala 14 mesiacov. dnes behá ako šarkan . chalani už chodia v chodítku a vstavať v postieľke mi začali pred týždňom.neboj sa neublížiš malej keď ju tam dáš mne sa aspoň chalani unavia a rýchlejšie zaspia.

jeny
5. júl 2008

Nasa mala sa 1x postavila v postielke na zaciatku 9 mesiaca,hned sa zacala stavat o vsetko co mala po ruke a teraz prejde aj celu izbu sama ked sa ma coho chytat,niekedy sa drzi uz len jednou rukou ale pustit sa boji.Za ruky chodi velmi rada to ju tak vodim len vonku,v byte ju necham nech stvornozkuje.

jjaninka
5. júl 2008

Niega,myslela jsem to takhle,že náš malý zůstane stát a stál by docela dlouho,tak nevím,jestli ho nechat. Kamošce třeba dr.říkala,že je to brzy,když se malý o něco snažil a že ho nemá nechat.

marorlinko
5. júl 2008

myslela som, ze sam bez akejkolvek opory sa sam postavilo, v postielke sa staval uz od 8mesiacov

lendy1
5. júl 2008

domeenika, o chodítku už je tu dost diskuzí. Osobně bych do toho své dítě nikdy nedala, naučí se chodit i bez toho 😉 a argumenty proč ne chodítko jsou v těch diskuzích:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

k tématu: opět další diskuze na téme: KDY něco začali dělat ostatní děti 😒 Není to snad jedno, když se to nedá přesně stanovit, jelikož je každé dítě jiné? Jedno se postaví dřív a další později. No a? Vždyť pokud jsou zdravé a v pořádku, tak si jednou stoupnou všechny děti 😉

Výňatek z článku o vývoji dítěte pro pediatry:
9.měsíc: Z polohy na čtyřech se začíná sám postavovat u nábytku pomocí rukou (držením za židli, příčky u postýlky, apod.) s nakročením jedné dolní končetiny. Váhu těla udrží s držením za jednu ruku nebo u nábytku, bez opory stoj většinou ještě nezvládne.
10. měsíc: Postaví se u nábytku a začíná chodit úkroky kolem nábytku s držením za obě ruce a našlapováním
na plná chodidla.
11. měsíc: Stojí s oporou na celé plosce nohy, ve stoji uvolňuje jednu ruku k jiné než opěrné činnosti.
Začíná v prostoru samostatně stát o široké bázi. Chodí kolem nábytku úkroky s držením za obě ruce nebo již chodí přímo s držením jen za jednu ruku (11.–13. měsíc).
Není vhodné doporučovat: pasivní posazování dítěte, pasivně stavět dítě u nábytku, vodit ho za ruce a učit ho
chůzi, ani nedoporučovat chodítka a hopsadla

ladunka
5. júl 2008

K otázce - Karolínka se postavila v sedmi měsících a dvou týdnech. Samostatně bez opory začala chodit v ukončených patnácti měsících.

bambulka026
5. júl 2008

Ahoj, nas Matko sa postavil v postielke sam asi v 7 mesiacoch, no po styroch zacal liezt az v 9, a dnes sam spravil par krockov... 😀

jitrulka
25. mar 2009

Ahojte holky, dnes se mi stalo, že když jsem malou přitahovala do sedu ta se mi chytla za výstřih a s mírnou podporou se začala stavět na nohy? Úplně jsem žasla. Sama to ještě neumí se za něco přitáhnout a postavit, ale když ji trochu přidržuju, tak se sama staví. Jen nevím jestli jí to neškodí... jak se začli děti stavět vám? když se drží ohrádky, stojí už sama.

deina
25. mar 2009

Nieco sa chytil a vytiahol sa, tak sa postavil (mal 9 mesiacov). Najprv na to stavanie pouzival valec (ten mal byt povodne na podporu lozenia), potom siel vyssie a pouzival stol alebo sa postavil v postielke tak, ze sa drzal tyci. Uvidis, ze o par dni sa ti postavi pekne sama. 😉

many
25. mar 2009

tak náš Ladík se poprvé postavil,když měl 7 měsíců a 27 dnů 😀 😀 😀 😀

many
25. mar 2009

a do týdne chodil už kolem gauče 😉

many
25. mar 2009

a zatím teda chodí furt kolem nábytku 😉 ale před dvěma dny udlělal sám pár krůčků a od té doby zase nic 😀