Kedy sa vašim deťom zmenila farba očí?

lulu24
8. feb 2009

Ahojte mamicky,zaujimalo by ma kedy sa vasim ratolestiam zmenila farba ociciek.Viem,ze vsetky sa rodia s modrymi...ale potom.Ja ich mam modre,mazel hnede,nas 7 tyzdnovy syncek zatial modre tak som zvedava ...

luciauk
8. feb 2009

očká získavajú svoju stálu farbu okolo 6-teho mesiaca, ale výnimočne sa môže zmeniť aj počas života. aj ja viem tak, že všetky deti sa rodia s modrými očami a potom rohovka zmení farbu vďaka vplyvu svetla. ale nejak to nefunguje na všetky miminká, lebo mojej sestre sa obe deti narodili s tmavohnedými očami.
ďalšie pravidlo by malo byť, že v dedičnosti boj vyhráva vždy tmavšia farba, teda hnedá by mala prebiť modrú, lenže...ja mám hnedé oči a manžel modré a všetky tri deti ich majú modré 😨

emjee
8. feb 2009

luciauk k tej dedicnosti - kedze tvoj manzel ma hnede oci, ale tvoje deti modre, znamena to len, ze jeden z rodicov tvojho manzela musel mat modre oci (tvoj manzel si od neho nesie gen pre modre oci, ktory predal vsetkym vasim detom, no u neho sameho bol tento gen "prebity" genom pre hnede oci 😉 )
viac o dedeni farby oci kuk sem https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
a kalkulator pre farbu oci http://www.ideum.com/portfolio/eye_color

kisska
8. feb 2009

Ahojte, tiez som citala, ze by to malo byt do 6tich mesiacov. Adamko ma modre ocka, ale inak ako modra s ktorou sa narodil, takze hned ako sa zmenili z tej tmavomodrej na inu som vedela ake oci bude mat 😉

ja som prave minule niekde videla dokument o tom, ze modra farba by mala byt dominantna, ale tiez to neplati na 100%

emjee
8. feb 2009

modra farba je recesivna
pekny obrazok http://www.dushkin.com/connectext/psy/ch02/eyes...

stanka911
8. feb 2009

ahojte, tak ja mam zelene oci, aj moji rodicia obaja aj moja sestra, manzel ma hnede, jeho mama zelene, sestra hnede, otec hnede a moje obe dcery maju modre oci, preco??? 😀 😀 😀

emjee
8. feb 2009

stanka lebo tak ty ako aj manzel ste mohli po rodicoch zdedit kazdy po jednom recesivnom modrom gene (a aj ste zdedili, lebo inak by ste nemali modrookane) - ked si kliknes na ten kalkulator pre farbu oci zistis, ze ste mali len 5,2% sancu mat modrooke dieta

stanka911
9. feb 2009

emjee - vdaka 🙂 som to pozerala, ze len take male percento a predsa obe modrooke a este aj blondyny 😀 a pritom vsetci z mojej aj z manzelovej rodiny mame tmave vlasy, tak to tiez ktovie po kom zdedili 😀

stvura
9. feb 2009

Nerodia sa vsetky deticky s modrymi....hnedych je tiez dost...xixi.
Nas maly mal najprv take svetle modre nebickove ocka a teraz ma uz troska tmavsie modre. Mi sme kombinacia manzel modrooky, ja zelenooka a drobec si vybral tmavomodre ocka...

deina
9. feb 2009

Nas maly sa tiez narodil s modrymi ocami, mal ich uplne tmavomodre, neskor mu vybledli na svetlomodre. S tymi vydrzal dlho, az kratko pred jeho rokom sa zacali menit - teraz su akoby zelene, ma ich ako moja sestra, ta je zelenooka (ja mam modre, manzel hnede, moji rodicia su modrooki a jeho otec ma hnede, mama modre) - po kom ma sestra tie zelene oci, neviem, ale niekde v rodine to asi bude, ked aj maly ich ma take.

evitkamalicka
9. feb 2009

ahojte...nas maly sa narodil s hnedymi ockami a stale ich ma hnede

cherries
9. feb 2009

ahoj moj mali sa narodil s ciernymi ocami, neskor ich mal tmavomodre a zostali sme pri svetlomodrej duhovej a myslim ze konecna farba kedze aj ja som mala taky presny postup zmien farieb oci podla mojej mami a mam tiez svetlomodre oci ale iny otien ako mali a byvali mal zelene nastastie ma mali modre oci 😀 😉

csikike
9. feb 2009

tak moj maly je typicky priklad, ze sa menia oci az do 3 rokov
pri narodeni mal tmavo modre, okolo 4 mesiacov mal svetlejsie modre a okolo 7 mesiaca sa mu zmenili na zleno-modro-hnede, teraz ma vyse roka a ma ich zeleno-sivo-hnede, ja mam hnede a manzel modre, som zvedava ake bude mat maly nakoniec 😀

stvura
9. feb 2009

Inac ten link co vyssie hore hodila emjee je super, hned som si ho nahodila, vypocet stopercentny...mi mame 5/6 pravdepodobnost modrookeho dietatka a 1/6 zelenookeho dietatka...
Som si nemyslela ze zelena je taka regresivna farba a aj modra ju "nabije", dost zalezi ale aj na ociach starych rodicov, takze tam u nas vedie modra...

luciauk
9. feb 2009

emjee, manžel aj jeho rodina majú modré oči. asi si zle prečítala 😉

akejka
9. feb 2009

lulu24: my sme na tom ako ty...ja som modrooká, muž hnedooký. Staršia dcéra mala modré oči do 6 mesiacov, potom jej prešli cez zelenú na hnedé.
Mladšia dcéra má 9 mesiacov a zostali jej krásne nebovomodré očká po mne 😉 aj vlásky má blonďavé. Konečne je aspoň 1 dcéra po mne.

emjee
9. feb 2009

luciauk sorry pokrocila nocna hodina 😀

stvura modra je regresivna voci zelenej (a zelena regresivna voci hnedej), ale ked mate tak vela modrookoych, tak samoska sa modra prebije 😉

inak co sa tyka "ustalenia" farby oci, niekde som citala, ze aj v dospelosti sa farba oci moze menit v zavislosti od zdravotneho stavu - je pravda, ze uz nie tak rapidne napr. z modrej na hnedu, ale proste jemne zmeny mozne su - na sebe to mam odsledovane, ze raz mam oci viac zelene, inokedy mam vnutri taky vyraznejsi hnedy kruh

akejka
9. feb 2009

emjee: máš pravdu, mne sa farba očí mení aj podľa oblečenia napr. keď mám tyrkysové tričko, oči mám tyrkysové, inak ich mám modro-šedo-zelené. Vačšinou sú hlavne do zelena, ako kedy.

emjee
9. feb 2009

akejka to si aky chameleon 😀

akejka
9. feb 2009

veru, všetci sa čudujú, akú farbu očí vlastne mám. Ale až do dospelosti som bola modroočka...

mywiel
9. feb 2009

Do 1 roka. 😵

lienockaa
9. feb 2009

aj nas syn sa vystiepil..🙂je modrooky, krasne modrooky, ale my dvaja mame hnede oci..modre oci mala manzelova mama..a aj moja ma sedomodre..mysleli sme si, ze bude tmavy, ale mame svetle dietatko, ma aj svetlohnede vlasy..tiez vraj po svokre..ja dedicnost neriesim, viem ze sa to tak moze nakombinovat, ale mrzi ma, ked sa ludia pristavuju pri nas na ulici a ze jaaj a po kom ma modre oci..a po kom ma svetle vlasy?..uz len cakam otazku ze a je vobec vas?..😝 jasne, ze je..😉 genetika je sibalka, dokaze aj zdanlivo nemozne..🙂

sirinka
9. feb 2009

nedavno vysvetloval nejaky dr. na radiu viva, ze ocka novorodencov su vlastne bezfarebne priesvitne a iba tmavy odraz vnut. prostredia ich robi takymi ocelovymi... 😨
nasej klarke velmi yrchlo zacali ocka svetlat a ostali jej zatial modrucke asi od tretieho mesiaca...medzi jej predkami maju modre oci iba prababky, je to pre nas dost velke prekvapko, kedze sme vsetci skor tmavy...a moja mama ma oci zelene...no co uz, priroda a geny su nevyspytatelne.

luciauk
9. feb 2009

ja tiež vidím u dievčat, že sa im trocha zmenila farba. trocha im zosvetleli. mladšia mala takú tmavomodrú farbu, neskutočne sýtu a prenikavú a teraz sú už svetlejšie asi pol roka. má 5,5r. 🙂

cherries
9. feb 2009

luciauk - aj ja mam modre oci od mala a mne sa intenzita farby oci meni podla pocasia a svetla a tiez podla toho ci som chora alebo mi nieco je alebo nie je , to sa im nezmenila farba len reaguju na svetlo by som skor povedala 😉

margaretka11
9. feb 2009

Ahojte. Naši malí sú modrookí. Keď sa narodili, mali krásne sýtomodré očká (mám v albume aj mimi foto, kde je to vidieť) a teraz sa im zmenili odtiene modrej, Simonka má očká také svetlomodré okolo dúhovky a dookola sú orámované tmavomodrou farbou. Simonko má také šedomodré očká a som zvedavá, či mu také aj ostanú. Bola by som rada, keď už ja nemám modré oči (veľmi som po nich túžila) 😉 . Čo sa týka mňa, mám také zelenohnedé oči, niekedy sú viac zelené, ale mám tam také hnedé škvrnky. Manžel má tiež zelenohnedé oči. Takže u nás malí asi podedili farbu očí po mojom otcovi a svokre, obaja sú modrookí 😉

bibione
28. feb 2010

no hezky,tak ako maly bude potom mat ocka?? ja mam hnede,moja mamka hnede,otec zelene a manzel a jeho cela rodina aj z matkinej a aj z otcovej strany az do cca 18storocia vsetci modre 😅 ...manzelova svagrina ma hnede oci a ich deti modre,tak to by ma nasralo,keby moj nemal 😀

tami_tami
28. feb 2010

moj maly ma sive ocka od narodenia - aj sestrin maly sa narodil so sivymi - sa smiala ze prve na co sa utekala pozriet boli tie modre oci co sa vravi ze maju deti po naordeni... 😀

simonka2701
1. mar 2010

ahojte mamicky

tak ja som bola vzdy tiez v tom ze vsetky deticky maju od narodenia modre ocka..nasa mala nemala..mala ich bledo hnede od narodenia comu nikto nechapal a teraz ma 10mes. a ma ich kraasne tmavohnede po mamine...

bibione
1. mar 2010

mno...napriklad cernoskovia sa smodrymi ockami nerodia,zalezi aj na rase...europania vacsinou modre...ale obcas sa nezadari 😉 uz aby mal maly pol roka,som strasne zvedava co sa ztoho vykluje...kedze modra je dominantna a ze jej je teda hodne s muzovej strany

lizatko1009
1. mar 2010

ja som ako dieta mala modre oci este mam aj fotku kde mam 5 rokov a velke modre oci a teraz mam zeleno-hnede aj moj ich ma hnede a zatial maly ma modre, som zvedava ci sa mu zmenia.