Kedy vám deti začali samostatne chodiť?

loren
21. jan 2008

napiste len mesiace prosim

zuzitka
23. jan 2008

Samko v 11 mesiaci

lusil2005
24. jan 2008

omg a nevadi to? ze v osmich este nema ani pokusy lozit? Oo este si nevie ani z lahu sama sadnut 😒

markiza
24. jan 2008

nasa v 13-tich

dadulik75
24. jan 2008

no pravdu poviem ze u lukiho som si nie ista ale nejak ked mal skoro rok,deniska ako 8-9mesacna

vikkinka
15. mar 2010

chcem sa opytat, kedy zacali vase deticky chodit po tom ako sa prvykrat sami postavili napr. v postielke... totiz nasa mala pred tyzdnom, to mala 7,5mesiaca sa sama v postielke vystverala po zabradli na nozicky a uz chodi aj dookola celej postielky a zaujimalo by ma za kolko by mohla chodit sama, aj ked je kazde dieta individualne ale tak by ma to zaujimalo... liezt nelezie vobec. ale odkedy sa minuly tyzden postavila, ked ju dam do postele, uz vobec neobseci, stale by len stala a mame aj pavuka, ale tam vie len cuvat, akoby este nezistila, ze sa da ist aj dopredu... dakujem za odpovede... 😉

nikollette
15. mar 2010

Vikinka, náš začal stát v postielke, a pri nábytku resp. pri niečom coho sa držal okolo 6,5 mesiaca...
Okolo 7,5 mesaica začal popri nábytku chodiť...
a úplne sám začal chodiť pred rokom...

vikkinka
15. mar 2010

nikollette, akurat sa divam ze pred rokom pises, ked ma rok, a potom mi doslo ze pred jeho prvym rokom... tak ja uz som sa tesila, ze mozno zachvilu zacne, ale vsak o tyzden ma uz 8 mesiacov a to uz je zachvilku rocne baby... ako to leti... ved len teraz sa mi narodila... a ako dlho po tom ako zacal chodit za rucicky ked si ho drzala sam bez pomoci a casteho padania?

vinifera
15. mar 2010

Vikkinka nevoď za ručičky ani nedávaj do pavúka. Ani jedno z toho nie je dobré. On bude najskôr pekne chodiť oklo nábytku a ked si bude sám sebou istý tak sa pustí aj do priestoru sám.
S Nikou máme rovnako starých (mladých) chalanov. Môj sa 7.11 prvý krát v postieľke postavil (to mal okolo 9 mesiacov) a začal chodiť samostante asi týžden pred jeho 1. rokom.

vinifera
15. mar 2010

A ešte som si v inej téme všimla že malá ti sedí od 6. teho mesiaca - to že ju samu posadíš sa nepovažuje za sedenie. Ona si sama sadne až ked po plazení sa sama vytiahne cez krížový sed do sedu. Nedávaj ju pasívne sedieť. Môže v budúcnosti trpieť bolesťami chrbta atď.
Nechcem byť na teba zlá že to a tamto je zlé. Ale skutočne tým že ju dávaš pasívne sedieť, chceš ju vodiť za ruky a dávaš ju do pavúka - tak jej tým nepomáhaš ale môžeš jej aj ublížiť.

nikollette
15. mar 2010

Za ruky sme s ním nechodili. Iba teraz ked uz vie chodiť mu držím obcas jednu ruku, ked chce. Inak som nevodila.
Hej bolo to myslené že pred jeho prvým ročkom. Cca ked mal skoro 12 mesiacov. Do vtedy prešiel sám pár krokov, jednu izbu, a podobne. Ale že z izby do izby, prekračovať prah, a podobne až tesne pred rokom.
A ešte stále sa stane že sa zatacká alebo spadne.

janetty
15. mar 2010

vikinka, môj drobec sa sám postavil v postielke 6 a pol mesačný, vtedy začal loziť aj po štyroch a sám si sadol asi 2 týždne na to. Takže v 7.mes. už vedel sedieť, loziť, dvíhať sa popri nábytku a stáť. Chodiť mi začal asi pred 2.týždňami. V 10.mes. prešiel sám pár krokov, ale asi tak 2.týždne už prejde celú izbu, aj z izby do izby cez prahy, prejde celý byt. 😵 Takže od 11.mes. už chodí sám. 😀

vikkinka
15. mar 2010

joj, uz sa na to tesim, aj ked viem ze to bude uz tazsie, za nou behat stale, kazdy mi to hovori, nech sa tolko netesim, ze ma bude chrbat boliet, ale aj tak sa tesim,asi preto ze zase to bude dalsi pokrok... preto som sa pytala na to vodenie, ze som jej chcela pomoct zistit tym ze ju budem vodit za rucicky, ako to ma robit, ale asi je to naozaj lepsie, nechat tomu volny priebeh... tak mozno do roka bude chodit, predsa... aby nam na svadbu niesla prstienky na svadbe 😉 to uz bude mat 15mesiacov
A toho pavuka ste pouzivali? my sme ho kupili, ale povodne sme nechceli, no ked ona uz sa v sede zabavit nechcela, bud na ruky, alebo v postielke stala pri zabradli a to ju po chvile omrzelo, lebo nemala volne ruky na hranie, tak sme jej kupili pavuka v tvare auticka aby stala a pred sebou sa mohla hrat s hrackami... pocula som ze to neskodi, ale ze sa moze spomalit zaciatok chodenia, lebo sa dostane bez vacsej namahy, resp. za pomoci choditka kam chce, takze nebude mat take usilie naucit sa chodit tak rychlo... no ako sa vravi kazde dieta je ine...

vinifera
15. mar 2010

Pasívne som neposadzovala.
Za ruky som nevodila (aj ked babky chceli tak som zakazovala - po fyziologickej stránke mu môžeš ublížiť na ručičky a kazí sa mu tým rovnováha čo v konečnom dôsledku spôsobuje neskoršie chodenie, po psychologickej stránke si dieťa rýchlo navykne že je tam mama a neskôr sa pustí samo chodiť pretože sa stále spolieha na mamu )
Do pavúka som nedávala lebo to nie je pre dieťa prirodzený pohyb - nakoľko je umelo držané akoby v nejakej obruči. Zaťažuje to jeho chrbát a panvu. Plus mávajú deti akýsi zlozvyk potom špičkovať. A áno ľahšie a rýchlejšie sa dostanú kam potrebujú tak nemajú takú potrebu sa učiť samé.

nikollette
16. mar 2010

My sme mali pavuka kupeného skôr. No ked mal malý 3. mesaice sme boli na bežnej kontrole a ortopéd mi povedal, že nech nekupujeme pavúka. A ja že už ho máme. Ale že ho tam nemáme dávať. Tak som ani nedávala.
Bol tam možno 2x, na pol minutku, že som ho odfotila, alebo tak, ale inak nie. Bol len pohodený v izbe.
Ale už je dávno predaný.

Nám to ortoped velmi jasne prízvukoval že pavúk: "NIE" !!!!!

erika160669
16. mar 2010

Ahojte mamicky.Ako Vas tu citam tak deticky zacinaju uz vemi skoro bezkat.Ja sa este nacakam kym moj malinky zacne bezkat.Ma uz sice o dva tyzdne 6 mesiacov ale on este ani nesedi a ani hlavicku si neudrzi.Je predcasnik narodil sa o 3 mesiace skor a mal len kilo ked sa narodil.Ale mne to nevadi ze zacne neskor chodit dolezite je ze je zdravy.O tom choditku aj mne hovoril neurolog a uz ho asi v dnesnej dobe neodporucaju.

nikollette
16. mar 2010

Erika, je tu téma o predčasniatkach.
Tam si píšu maminy, ktorým sa narodili bábatko tak skoro ako tebe.
tu je link: 😉