Kedy vám začalo bábo rozprávať prvé slová?

lucdavdan
4. apr 2009

moj Davidko ma 7 mesiacov a 3tyzdne a uz rozprava mama neje to nejako skoro???

zuzula25
4. apr 2009

to je teda poriadny sikula 😉 bud hrda na synaka 🙂

tomzuzka
4. apr 2009

on sice vraví mama, ale nechápe že to niečo znamená a ešte to nie je ani slovo v pravom zmysle, opakuje len slabiky, ktoré sa mu dajú vysloviť..ale je to krásne pre nás mamy, keď počujeme toto slovíčko z úst našich drobcov. náš tieš okolo 6mesiacov, keď začal baba, dede tete a mama začal asi keď mal 8m.

stvura
4. apr 2009

Nas sibal povedal prve baba pred tyzdnom, babka sa rozplyvala...mama vravi len ked place a si neuvedomuje vyznam slov.

pensadorcallisto
4. apr 2009

Wow... Nevedela som, ze deti zacinaju takto skoro.. To je super... Mame v rodine 2 roc. chlapceka a ten zacal hovorit mama az ked mal rok a 3 mesiace... Dovtedy vydaval len nezmyselne zvuky ako hmmm...heeee... atd...
Ale asi zavisi aj od toho kolko casu mu mama venuje na ucenie sa.... 😀

cristin
4. apr 2009

moja mala hovori Davide,manzelovo meno,lebo pocuje mna.Je podarena,ale mama veru este nevie,ze som to ja!Mamama hovori len ked place.

bibianka
4. apr 2009

mama, baba a pod. v 7. mesiacoch aj neskôr ešte nie sú slová. Je to zdvojovanie slabík, normálny jav vo vývoji reči.

bibianka
4. apr 2009

Einstein začal rozprávať ako 4-ročný 😉 To, kedy začnú deti rozprávať (ani rýchlosť ich motorického vývoja) nemá nič spoločné s ich budúcim intelektom.

standu
4. apr 2009

pensadorcallisto...urcite to spolu nesuvisi. ja sa dietatu venujem vela, citam jej, spievam, snazim sa hart s nou...ona nechce. boli sme aj u psychologicky, lebo je pomalsia v motorike. ale je mentalne uplne v poriadku na urovni svojho veku, aj recovo (podla psychologicky), jednoducho je to dieta, ktore vie samo, co chce a ide si za tym, nedonutim ju citat knizkynapodobnovat zvieratka ked ona nechce.
moja mala ma 13 mes, nehovori podla mna nic. teda opakuje slabiky, spaja rozne pismenka, raz jasne povedala baba, ked sa pozrela na svokru a tata na ocka, ale odvtedy nie, akoby ze ked sa to uz naucila, nepotrebuje to pouzivat...divne, ja viem, ale vedela urobit kravicku, uz ju nerobi, aj ked vie, co od nej chcem. a mama nepovie ani nahodou, ani nic s pismenom M. daria sa jej take veci ako napriklad minule - VALIKA. tak sme sa rehotali, nikdy take slovo od nas nepocula....ale hovori "kde je". to viem, ze niekoho hlada.
mam sestru o 15 rokov mladsiu, takze si velmi dobre pamatam, ako rastla a venovali sme sa jej, aj ja, aj mamka a hovorit zacala v 2 rokoch. a zacala jasne, zretelne, bez detskych slovicok, skomolenin, aj R hned. ako 5rocne dieta.

mamutka
4. apr 2009

nas teraz ako 5 a pol mes. "hovori" mama ked zacne mrmkat ze chce cuckat, je to srandovne, jasne ze nevie co to je, ale je to zlate, ako si ma vola na papanie. Som si vravela ze to len mne sa zda ze to znie ako mama ale muz dobehol ze to fakt vravi 😀 tak som zvedava, kedy to povie tak naozaj. Teraz pritom trosku tie hlasky tak prehlta ci ako to popisat, ale znie to aj tak dost jednoznacne. No aspon niekto v rodine nebude brzda 😀 😀 😀

zitaje
4. apr 2009

Moja starsia povedala "mama" az v 14 mesiacoch. Dovtedy len haba (havo) a takkk (velmi dolezite slovo 😖 ), uz som bola nestastna 😉 . A v dvoch rokoch rozpravala plynule v zlozitych suvetiach a vedela aj r, usta otvarala sucasne s ocami a isla jej pusa az kym nezaspala.
Malinka ma 13 mesiacov a na rozpravanie je celkom sikovna, hovori asi 20 slov, mozno viac, take ako ham, kaka, mama, Jaja (sestricku tak volame), pa-pa, no-no 😉 , pit, tam, neni, had, a kadeco este, hovori ako robi asi 5 zvierat, ked sa jej pytam, odpoveda kyvanim alebo vrtenim hlavy (ano/nie)., obcas sa jej podari aj dvojslovna kombinacia, napr. tam havo. Ale ona od malicka nenormalne vela blabotala, vsetci sa z nej rehotali. A teraz vsetko opakuje, starsia sa s nou tak zabava, ze jej rytmicky opakuje nejake slovicko alebo len slabiku, a mala sa na to namota a opakuje, a Jazminka sa tesi, co ju naucila. 😅
A ozaj neplati, ze ked sa dietatu vela venuju, zacne skor rozpravat. Ja sa malej nevenujem nejak extremne vela, tak normalne, mam co robit, vacsinou som sama na dve deti, takze casto to nie je take ozaj venovanie sa, len co je v mojej blizkosti.

mufo24
4. apr 2009

Naša malá je na rozprávanie šikovná. Už ako 10mes začala napodobňovať zvuky zvieratiek. Najskôr vedela tata, dada. Mama až neskôr. A teraz posledné dva mesiace melie tak, že sa nestíham čudovať. Opakuje úplne všetko - už vie aj ,,do liti" 😀 Pomaly začína skladať slová do viet. A nerobíme nič extra, len sa veľa rozprávame. Ale to bolo aj pri synovcovi a ten začal rozprávať až ako 2 a pol ročný. A pusy sa im obom nezatvoria od rána do večera. Každé dieťa má svoje tempo.

nimi22
6. apr 2009

mne maly povedal prvy krat na Silvestra baba a odvtedy to melie stale, aj ked mu poviem mama 😀 , to mal 6 mesiacov, teraz uz hovori daj, tata, dada, pa pa, ale mama stale nie 😀 asi si este pockam 😀

lienka79
7. apr 2009

Je zrejme sikovnejsi,ako vrstovnici...aj nas v tomot veku hovoril mama a tata
Vseibecne zacal rozpravat velmi skoro...navyse je chlapec..ako 10 mes poznal slovo ANTENA 😀 rozpraval ako rocny

pensadorcallisto
8. apr 2009

Hm.... Dcera zacala hovorit, ked mala 2 roky a to uz vedela teda cele vety a ako 2 a pol rocna uz tak kecala, ze rozhadzovala rukami akoby nieco demonstrovala, dost sme sa nasmiali....Vtedy som ale mala skolu a na taketo specialne venovanie nebol cas, tak som si myslela, ze to ma suvis... Teraz vsak budem rada, ak maly vobec zacne ako 2 roc., mame bilingualnu vychovu..Dokonca tu pocut aj anglictinu, takze bude sranda, ak to zacne miesat... 😀
Lienka.... Slovo antena, takze slovo... To ako sa k tomu dostal? 😀 Inak, sikovny naozaj....

claudinka
8. apr 2009

mne tiez maly zacal brblat mam-mam-bab-bab, ked mal 5-6 mesiacov a teraz to vrieska furt dokola 😀

vejinka
8. apr 2009

maly zacal rapotat mama-baba-mam-bam- ham- a asi dva tyzdne dozadu povedal nieco po nemecky sme sa smiali ze bdue nemec 😀 a odkedy "rozprava" tak neprestane az ked zaspi 😵 a mam pocit ze to ma-ma taha az z paty lebo obcas len otvori usta a uz nema vzduch na to aby povedal nieco..proste namaha sa pri tom ako keby to musel 😅

nimi22
8. apr 2009

lienka 79 ano je sikovny, ale mama sa nedozijem, uz melie kde??,tam??? ale mama sa mu podari len sem tam aj to namiesto baba hehe 😉 aj to v postielke, tam si melie do kym nezaspi 😀

zuza.m
8. apr 2009

no moj hovori tiež baba ,vava, kde, ne, eve ,ale tiež si myslim že povie iba čo sa mu podari.nedava to mu nejaky vyznam.

kobyliacik
10. apr 2009

Ráta sa aj baba? To hovorila od 5,5 mesiaca, teda si to blabolia...teraz ma osem a melodicky opakuje po nas, najnovsie je to De je? (kde je?)..baba, mama, tata, papa..podla toho ako spuli pusu. Nepovazujem to nejako za slova, skor ako nejaku jej komunikacnu metodu...lebo ona si stale nieco droli, nejake slabiky:D

nimi22
10. apr 2009

hehe, de je ? to je super to aj moj hovori uz dlho hehe, no nie je to podarene 😀

kobyliacik
11. apr 2009

Nimi, ano...ked je tatko prec, a ona ho hlada tak sme jej stale vraveli ze: kde je tatik? kde je tatik...a naucila sa de je? Myslim, ze vsetky zvuky (okrem placu asi) su na detoch podarene:D

eimiky
12. apr 2009

mama tata baba a pod aj môj malý rozpráva asi mesiac, ale nemyslím si, že sú to jeho prvé vedomé slová... je to podľa mňa len tak skúša čo sa mu podarí...trénuje sa... ale kým sám od seba ešte povie mama, že si to aj uvedomí, že to patrí mne tak to ešte potrvá... 😉

grososova
12. apr 2009

Ked mal malý štyri mesiace hovoril ,,MA,,Teraz ma 7,5 a hovorí mamama 🙂 tatata 🙂 bababa 🙂 a rozné chomolí,že to sa nedá napísat.Nemyslím že to je skoro.Oni si vtakomto veku mrmlú večšinu. 😝

nimi22
13. apr 2009

kobyliacik, no je to sranda aj moj maly dokola de je aj si odpovie ze ta hehe 😀 no a mamicky ved budte rady ze tak blabocu, ved je to super 😀 😀 , vedome nevedome, nved je to jedno 😀

talinka
13. apr 2009

moj maly ma 4,5 mesiaca a hovori kdeee a kolko 😀 😀 😀 ale samozrejme to su len take pazvuky, ktore tak vyznievaju 😀 ako normal slova....tiez som zvedava,kedy povie mama

slavica2
13. apr 2009

Nasa ma 7 mesiacov a hovori mama alebo bama 🙂

janapalko
24. mar 2016

@bibianka ...dobry den,mame tiez taky problem,problem...mozem sa spytat ze do 3rok.co vam rozpraval?a chodili ste niekam s nim kvoli tomu k lekarovi?nas posielsju ale som zufala nakolko vsetko chape aj povie ale nie po vetach....dakejem za odpovef

mirkaandrej
24. mar 2016

Syn aj dcera začali rozpravať okolo 6 mesiaca...syn ,,tata a dcerka zase ,,mama" 🙂

sansine
28. mar 2016

Nasa bola velmi sikovna od zaciatku. V polroku sa schovavala a vykrikovala Dejee (kde je) v 7 mesiacoch mama, tata. A od 10 uz dede, baba, teta,havo, babo, haha, mnam mnam, pup ako pupik, bidzy su zuby, ovlada skoro vsetky zvuky zvierat, povie paaapaaa atd. Kazde dieta je ine a v inom sikovne a v inom pomalsie!

anjika42
16. máj 2016

môj takmer sedemmesačný už "povedal" - mama, baba, daj, aj ja, jebe 😨 , mú...atď