Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

manka76
5. jún 2008

nasa Lucka si zacala sadat skoro skusala to uz od 4.mesiaca ale sama usedi az teraz od 6.mesiaca.A uz su to dva tyzdne co beha v choditku ale asi ju to uz tak nebavi aj ked je vsade,viac sa jej paci ak ju niekto drzi pod pazami polozi na zem a prepleta nozkami sama krok za krokom 😲 .

denisocka
5. jún 2008

manka,manka- no neviem,s tým by som sa nechvalila 😀 aj moja kamoška ma to iste a naramne sa čuduje,že jej decka nechce liezť-že im sa pači chodiť za ručku 😀

majaaita
6. jún 2008

Manko, a jak si sedá? A v chodítku je?
Přečti si diskuzi trochu zpátky 🙂

manka76
7. jún 2008

denisocka,ja sa nechvalim 😉 ja len konstatujem ze je male sidielko ktore neusedi 😀

manka76
7. jún 2008

majaaita,mala sa posadi ked jej dam prsty chyti sa a posadi aj ked teraz sa radsej hned postavi na nohy 😒 .Vchoditku je a chce tam byt ale len do vtedy ked pochodi vsetko kam sa dostane ale inak tam len tak necinne neusedi. 🙂

majaaita
7. jún 2008

Manko, takto dítě posazovat a dávat ho do chodítka není vhodné vzhledem k vývoje jeho páteře a zádových svalů. Neposazovat! Neuspěchat chůzi! Nejdřív musí přijít lezení.
No nic 🙂

jahodka11
7. jún 2008

manka-podla mna so sedenim je to uz v jej veku v poriadku, choditko som ja osobne obmedzila na min, ale kazde dieta je ine a moj maly doslova ziari, ked moze v nom chodit....osobne som za, aby sa nic neurychlovalo, ale zasa nie som ten typ, co necha babo len tak lezat, ze same sa posadi...atd...ja mu vsetko ukazem a je na nom, ci sa "chyti"--- potom su deti take nijake, maju problemy s ochabnutym svalstvom a treba s nimi cvicit...co sa mi zda na skodu, radsej im ukazat, co sa vsetko da a je na nich, ako budu postupovat...rozhodne ale nic nasilu 🙂

manka76
7. jún 2008

majaaita, keby uz neusedela sama tak ju neposadim.Mam kamaratku a ta uz sedela sama ked mala 4 mesiace 😲 a neviem o tom ze by mala nieco s chrbticou.A s tym lezenim to tiez nieje tak moj synovec sa naucil najprv chodit a az potom sa naucil lozit po styroch.

jahodka,nasa mala nieje v tom choditku cely den chvilu pochodi urobi poriadok 😀 a potom sup ho mame alebo skor tatinovi na ruky.Malu ked by som nechala "len tak lezat"tak ju najdem niekde odkotulanu alebo by skor skoncila na zemi 😢

megee
8. jún 2008

tak my sedíme i lezeme od 5,5 měsíců, občas taky sedí v tom šikmém sedu, ale umí si sednou i rovně 😀 , prostě podle toho jestli má zrovna nablízku něco zajímavého nebo ne 😀 a jinak si už taky sám stoupe a páteř má v pořádku a moooc se mu to stání líbí

majaaita
8. jún 2008

Manko, ale tady jde o to, aby se dítě nejprve samo posadilo. Ne, že ho někdo vytáhne do sedu a ono se udrží. Jo, to zvládnou děti brzo, ale nutnost je čekat, až se posadí samo. Nejlépe z lezení.

Jsou děti, které nejprve chodí a pak lezou - většinou jsou to právě posazované děti. Někdo nakonec nic se zády mít nemusí, ale kde je jistota, že zrovna konkrétnímu dítěti to naopak neublíží hodně a nebudou ho celý život bolet záda???

Jen tak ležet - to je právě pro děti nejlepší! Válet se na hrací dece na zemi, moct se překulovat, plazit, později lézt.

Stačí si půjčit jakoukoliv učebnici fyziologie či antropomotoriky a zapomenout na to, co se radilo před třiceti lety.

ronie
8. jún 2008

majo..já právě nechápu ten výraz ,,jen tak ležet,, dyť přeci se dětem věnujeme, hrajeme si povídáme a není nutné, aby u toho byli v sedě pokud to ještě neumí a nebo v chodítku 😅 To je prostě nepřirozené tímto způsobem předbíhat, dítě přijde na všechno samo, lze motivovat, cvičit, ale proč riskovat zdraví.. 😉

lendy1
8. jún 2008

škoda, že i když tu neustále majaaita a ronie opakují dokola tytéž věci, některé maminy prostě jedou po svém a myslí si, že dělají pro dítě to nejlepší. Bohužel opak je pravdou, ale to se třeba pozná až za několik let.
Ale samozřejmě je to každého věc, jestli dá na vlastní uvážení nebo na rady lidí, co tomu rozumí a ví, o čem mluví 😉

jahodka, s tím, že děti, co jen leží jsou lenivé a mají ochablé svaly, tak to je velmi zcestné. Naopak, pro dítě je nejlepší být co nejvíc na zemi jak píše majaaita.
Mám dítě s hypotonii (oslabené svaly) a neustále jsme slyšeli od neurologů, co nejvíc dávejte dítě na zem, do volného prostoru a na bříško. Takže objevuje svět z ležení a nijak mu to nevadí a já mám čisté svědomí, že nedělám nic, co bych neměla. Žádné posazování dokud si sám nesedne, žádné tahání do sedu, když sám nesedí nebo neudrží hlavičku, vodění za ruce, když sám nechodí, chodítka...

jinak mě teď dostala jedna mamina z plavání, když jsem se jí ptala, jestli její 9.měsíční holčička už si sama sedne. Tak prý ne, ale že ji to maminka učí. Tak jsem se zeptala, jak se to učí 😀 ? A prý tím, že ji přeci maminka posadí, tak se naučí sama sednou 😖 No nic...

majaaita
8. jún 2008

Ronie, já to beru takhle - ty děti vědí, proč se rodí jako ležící miminka, příroda to takhle zařídila, tak věděla proč. A přesně - ze země je nejideálnější rozhled a je to nejlepší hrací plocha na světě 🙂
A teď je navíc krásně - však i pro dospělýho je příjemný ležet na trávě, nad sebou stromy a mraky a občas obličej nejbližšího 🙂

megee
8. jún 2008

jo holky máte pravdu já dávala malýho na bříško od dvou týdnů pořád a hele od 5,5 měsíců leze i sedí a všechno se to naučil sám bez mé jakékoliv pomoci 😀

cucuska
8. jún 2008

ahojte. moja malá bude mať 16.teho 5 mesiacov a tieˇy sa uˇy snaˇyi sma sedieť. sem tam ju to hodí ale vzdrˇyi naozazaj dlho ale radšej ju nedávam.

andulkaavetrelec
8. jún 2008

posadil se sám až v deseti měsících, dřív se plazil a lezl

majaaita
8. jún 2008

Megee, to je malej fakt šikovnej, ale myslím, že to prostě je v dítěti, cvičení určitě pomůže, ale hodně je toho i daný - somatotyp, svalový napětí apod.

Jirka si sedl dva týdny před rokem, přitom lezl od ukončeného sedmého měsíce, prsotě ho to nenapadlo 🙂 Klečel nebo seděl v šikmém sedu. Lezení ho vůbec baví, na chůzi to ještě nevypadá, drží se nábytku jako klíště 🙂

Cucuško, radši jí nedáváš? Nezlob se na mě, ale jak teda můžeš říct, že vydrží dlouho .... buď si sedá sama z lezení, nebo je to nezdravej sed.

marcelka11
8. jún 2008

Ahojte, nedá mi nezapojiť sa. Moja dcéra sa sama posadila pred dvoma tyždňami, krásne zo štyroch. Ako 8-mesačná začala loziť, ešte sa nepostaví, ale kľačí pri sedačke.
Keď mala asi 5 mesiacov, tak sa ma rodičia pýtali či ju ešte nedávam sedieť, veď suseda dáva 4- mesačné dieťa, a tak podobne, no odmietla som. Prišlo mi to neprirodzené, len tak dieťa oprieť o gauč, nechať ho trápiť sa, keď to nedokáže samo. Teraz je malá do veľkej miery nezávislá, myslím tým, že sa dostane kam chce a sadne si, či ľahne kedy sama chce.
Podobne som zamietla aj chodítko. Radšej budem malú nahá)nať po byte, ako by som ju strčila do chodítka. Tým sa nechcem nikoho dotknúť.

manka76
8. jún 2008

🙂 😒

majaaita
8. jún 2008

Marcelko, souhlas.

Já si též vyposlechla 🙂 Že malýmu nic nedopřeju, že všichni už sedí a on furt nic (v půl roce, podotýkám 🙂), nakonec si sednul prakticky v roce, sám a nic mu neuteklo. Ze země má prozkoumanej celej byt, všechny trávníky v okolí a pískoviště komplet - a holt mu to nechybělo, tak si nesednul.
Krmit v lehátku není opruz, tak co 🙂

manka76
8. jún 2008

Človek si az teraz po takejto debate-teme uvedomi aku robi chybu aj ked si dieta"posadim"na kolena,napr. ci to je niekde na navsteve alebo u lekara v cakarni.Takze??? 😖

majaaita
8. jún 2008

Manko, správné držení v náruči je v klubíčku - aby zádíčka byla ohnutá, zadeček podsazený, aby dítě bylo jakoby schoulené v náručí, nikoliv sedělo s odhalenými zády například na máminých kolenou. Vždy opřené, hlavičku na hrudníku nosiče.
Když už dítě leze (a zatím si nesedlo), už je možné nosit i čelem k sobě, na ruce, případně sedící na boku osoby, která nese.

Výborná, v tomhle ohledu, je knížka Něžná náruč rodičů.

jahodka11
8. jún 2008

jaaj, majaaita a ronie, ved ja netvrdim, ze moje rady su najlepsie...atd....mam pocit, ze aj vy si tu tvrdite len a len svoje a ani sa nepokusite rozobrat to, co tvrdia ine maminy, ktore daju dieta aj sediet, aj ked este same nevie....atd....nas maly sediet este sam nevie a posadit sa sice snazi, ale este mu to nejde, takze sedi jedine v kociku, aj to sa pridrza, alebo v jedalnskej stolicke pri obede....inac nie....ale napr, ked ho dam lezat do lehatka, sam sa posadi....to je v poriadku si myslim, ked to spravi sam....
v lozeni sme moc nepokrocili, ale ronie, mala by si radost, davam ho na koberec a dnes sme napr choditko ani nepouzili 🙂 snazi sa lozit, ale stale mu to nejde a asi sa snzai si aj sadnut, len to je tiez este v nedohladne, uvidime, mozno sa myslim....
ronie a da sa babatku pomoct s lozenim? niekedy mu s manzelom trosku pomahame, davame mu tak nozicky, ze akoze lezie, no neviem to dobre popisat....to mu nemoze uskodit?

vita1
8. jún 2008

ahojte, nas maly je predcasne narodeny a ma oslabene svaliky na chrbatiku, takze od 7. mesiaca chodime na rehabilitaciu. alex sa zacal plazit okolo osmeho mesiaca a uz asi mesiac kraaasne stvornozkuje 🙂 velmi sa z toho tesime, lebo predtym bol naozaj ako handrova babika. sadnut sa naucil kratko na to, ako zacal stvornozkovat a teraz sa uz aj zacina staviat na nozicky popri nabytku. na rehabilitacii nam od zaciatku opakovali, ze v ziadnom pripade ho nemame davat sediet ani stat! vraj ma byt co najviac na zemi a dieta sa musi ku kazdemu pokroku dopracovat samo. ak je dieta zdrave, na vsetko postupne pride samo. ak ma nejaky problem, pomoze cvicenie vojtovky. fyzioterapeutka bola zhrozena, ked som jej vravela, ze nasa ex-neurologicka nam odporucala s malym cvicit tak, ze ho pritahovat do sedu - vraj to moze len uskodit. takze suhlasim s ronie a majaaitou. naozaj tu nejde o otazku nazoru ci vkusu, ale o to, co odporucaju lekari.

vita1
8. jún 2008

jahodka, urcite malemu neuskodite tym, ze mu pomahate, aby sa naucil liezt... ale aj tak na to musi postupne prist sam a podla mna ma este kooooopec casu 😉 uzite si, ze vam zatial nedemoluje byt 😀

hedvika
8. jún 2008

Taky mi nedá se nezapojit...podle fyzioterapeutky od nás z kurzu, jsou tři nejhorší věci, co můžete dítěti udělat: nosit ve svislé poloze, posazovat, když se SAMO neposadí a vodit za OBĚ ruce. Škodí to páteři a správnému vývoji - ne teď, ale až mu bude 15, 20 a více let. Dnes už bolejí záda kdekoho v pubertě.. neposlouchat naše maminy!!! I když někdy je to boj. Ale raději to vydržím a Toníček bude mít zdravá záda. 😉

ronie
9. jún 2008

jahodka ano, dá se lezení trénovat-několika způsoby. Nejlepší způsob je na válci na lezení(někomu to jde lépe, když se částečně vyfoukne)-dáš malého na bříško na válec a válíš úplně dopředu, aby se musel opřít o obě ruce a pak válíš úplně dozadu až si klekne na kolínka, pak pomáhá cvičení na balonu-klasické vychylování všemi směry, kdy se posilují všechny možné svaly a pak jde také dát dítě na všechny 4 a zafixovat si ho mezi svýma nohama-jakoby nad ním tedy klečíš a jeho zadeček a nožičky máš mezi svýma nohama-to asi tak nějak s manželem děláte, jen je zbytečné ho v téhle poloze nutit posouvat někam nožičky a ručičky, stačí nechat ho takto v té poloze, trénují se tak svaly a až je bude mít dostatečně silné, tak sám udělá pohyb vpřed 😉 Teda popis toho posledního cviku je asi hodně nepochopitelný 😀

jaku
9. jún 2008

Ronnie a to lezení se trénuje až v době kdy zvládne cíleně plazení?Nebo můžu už v době kdy se třeba několikrát za den pokusí o plazení- jak to tady bylo v tom videu na předešlých str.- prostě "popoleze"?

ronie
9. jún 2008

jaku můžeš-každé dítě se neplazí, to není nutný vývojový krok.ale nijak to nepřehánět-jen v rámci hry, jste ještě malí 😉

jaku
9. jún 2008

Dík za radu, tak ho zatím nechám ať se snaží sám 😉 .