Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

sherry28
16. feb 2010

veronika81: tak po konzultaci s doktorkou to opravdu nevadí posadit dítě ve čtvrtém měsíci k jídlu 😉 ba naopak bylo by špatné ho krmit v leže 😕 nic se nesmí přehánět ani ta úzkostlivost, chce to vše brát s rozumem 😉 a opravdu se nemusíte se bát posadit děti na 2x 10 minut za den již ve 4. měsíci 🙂

sherry28
16. feb 2010

veronika81. skutečně nevadí, když děti ve 4. měsíci sedí při jídle 😉 ba naopak krmit v leže je špatný 😕 po konzultaci s doktr. nevadí sezení 2x 10 minut a dokonce to prospívá 😉 chce to brát všechno s rozumem, i přehnaná úzkostlivost je špatná 😉

sherry28
16. feb 2010

veronika81: omlouvám se 😉 poslala jsem to 2x vypadl mi net 😅

sherry28
16. feb 2010

veronika81: tím, že seděl sám bez opory, jsem myslela, že se uměl sám posadit samozřejmě 😉 né, že bych ho posazovala jen tak aby seděl 😎

veronika81
16. feb 2010

sherry, jasné že sedenie 2x10 minút denne nejak katastrofálne chrbticu nezničí 😉 a je logické, že po ležiačky papať nemôže. Ja som napr. začala prikrmovať až v 6. mesiaci, malý nesedel (rozumej neposadil sa sám), príkrmy sme papali v polosede.
Ono zase aj tie názory lekárov sa dosť líšia. Ja osobne napr. nevidím nič prospešné v tom, keď štvormesačné dieťatko má sedieť, ako to prezentovala tvoja lekárka. Preto som aj prikrmovanie riešila tak, ako som opisujem vyššie. Ja som sa stotožnila s názorom, že dieťatko samé vie čo kedy dokáže a až vtedy to má robiť. Takže samé sa posadí až keď bude jeho chrbtica na to pripravená, preto všetko nechávam na malého. A to v ničom nezaostávame 🙂

murinka
16. feb 2010

moja mala tiez zacala hopkat dost neskoro-koncom 8mesiaca

lenka1smejka
16. feb 2010

Ja som tiez bprikrmovala od 4mesiaca ale krmila som ju vo vajicku a sedet zacala v 8mesiaci

veronika81
16. feb 2010

murinka, to nie je neskoro, to je tak akurát 😉
vajíčko je podľa mňa fajn alternatíva na také prikrmovanie v 4. mesiaci.

Inak sherry, v tom 4. mesiaci ti už pekne sedel bez opory, keď si prikrmovala. Lebo ja si to neviem predstaviť, môj malý sa v tom čase ani náhodou v sede neudržal 🙂

germik
17. feb 2010

sherry, tie názory lekárov sa niekedy tak líšia 🙄
Mne doktorka vravela že v žiadnom prípade neposadzovat /a teda určite by som si to napr. v 4tom mesiaci ani nevedela predstavit, malá bola tak do 6mesiaca uplne nestabilna/
V tomto veku je to najlepšie riešit lehátkom alebo teda nachvílku autosedačkou, to neuškodí
Ale ako vravím - čo doktor to názor a tiež čo mamička to názor 😖
A som fakt rada, že som nikam neponáhlala, načo? Komu to pomože?

kacci
17. feb 2010

Ahoj holky, přidám se se svými dvojčátky, Karolínka si sedla úplně sama z polohy na čtyřech přesně v 7,5 měsích, měsíc po té, co to poprvé zkusila na čtyřech, její dvojče se zatím nedostal ani na ty čtyři 😀 . Chodila jsem s dcerkou na Vojtovku a rozhodně doporučovala neposazovat, dítě si osvojí úplně jiné pohybové vzorce...

kessiee
17. feb 2010

ahojte, citala som vas o stranu dozadu a pisali ste o sedeni - lezani v kociku. moj malicky bol v hlbokom uz dost na tesno, tak sme ho dali do sportaku, ale aj ked ma operadlo v lahu, dokaze sa v nom posadit tym, ze sa chyti bokov a potom madla. ked ho priputam, tak sa place o dusu... sam sa ale v priestore este neposadi, tak co s nim?

sherry28
17. feb 2010

veronika81: mám pocit, že jsem to tady psala, že byl opřený o polštář, jestli ne, tak je to v jiné dskusi 😉 samozřejmně neuměl sedět sám, ale ono, když si ho opřeš o polštář, tak je to polosed, určitě ne rovný sed pode pravítka 🙂 ve 4.měsíci přeci dítě samo neumí sedět 😉

stanny
17. feb 2010

tak můj doktor, mi přikazoval od 6 týdne, abych malou přitahovala k sobě z lehu do sedu..aby sama udržela hlavičku a přitáhla se. Moc jsem to teda nedělala a při 3 měsíční prohlídce mi řekl, že se vůbec nesnaží a že to necvičíme. Tak a teď o měsíc později se pomalu sama přitáhne, chce samozřejmě pořád sedět..jakmile jí dám ruce, tak už zvedá hlavičku..což mě teda docela štve, protože pořád mrčí. Moje sestra (je o 15let mladší) seděla od 4 měsíce normálně v dřevěné stoličce na papání a dokonce byla od 4 měsíců v chodítku!!! 😲 Nikdy se nic tak neřešilo, tak nechápu proč teď, když je internet řešíme co se smí a nesmí. My taky žijeme, chodíme a sedíme a nikdo se teda s náma nepáral a žádné komplikace nemáme.

sherry28
17. feb 2010

germik:nepsala jsem, že seděl ve 4. měsíci rovně jako podle pravítka 😉 ale, že jsem ho posazovala, tak, že jsem ho opřela o polštář, což je polosed(stejná poloha jako v autosedačce) 🙂 a seděl tak pouze na jídlo, dítě ve čtvrtém měsíci se přeci neudrží samo sedět 😉
jo a ještě můj starší synek v šesti měsících lézt neuměl, ale už se uměl posadit sám 😀 vždycky se ze zádiček přetočil na břicho a z bříška se vyškrábal do sedu 😀 , byl fakt šikovný

sherry28
17. feb 2010

stanny:přesně tak 😉 dnes se vše strašně řeší a jedna mamka kouká divně na druhou,když dítě posadí ve 4. měsíci a hned se z toho usuzuje, že je špatná máma 😒 nejlepší je brát vše s rozumem a nic nepřehánět ani v brzkém sezení a ani se nebát dát najíst dítěti v sedě 😀 mému staršímu synkovi je 5 a nemá vůbec žádné problémy s páteří ani nic takového, dnes je na každém rohu ustrašená mamina, která se bojí udělat pohyb navíc 😝 a takovéhle jsou nejlepší, ty pak vezmou svoje dítě na takové atrakce typu létání dětí, s tím, že je to pro jejich dobro 😀 😠 😅

pavlicka
17. feb 2010

odpovídám na původní zadání diskuse, tj. kdy sami začali sedět. Můj syn si sám sedl v 9 měsících, posazovala jsem ho do židličky na jídlo (nohy mu visely dolů) od 8 měsíců, protože na lehátko byl moc těžkej (měl už 10 kg) a hrozilo překocení.

veronika81
17. feb 2010

stanny, ťahať dieťatko za ručičky do sedu..a dokonca od 6 týždňa..to sa tiež v žiadnom prípade neodporúča 😠 ☹ Čo je to metódu takto ho ťahať za kĺbiky do sedu? Ano, doktori používajú túto metódu, ale dieťatko nadvihnú iba pár centi nad podložku a sleduje sa tým, ako si dieťatko vie udržať hlavičku. Nie je to na posilovanie krčného svalstva, na to je potrebné dávať dieťatko čo najčastejšie na bruško, tak si posiluje celú chrbticu a svaly na chrbátiku.

Rieši sa to teraz preto, lebo sme múdrejší, sú známe lekárske štúdie, ktoré pred x rokmi neboli a teraz sa vie to, čo sa v minulosti nevedelo. Tak je to s motorickým vývojom, tak je to s príkrmami, tak je to so všetkým. Veda ide chvalabohu dopredu a keď viem o niečom, čo nie je najsprávnejšie..aj napriek tomu, že to pri nás ako deťoch bolo bežné..nebudem sa predsa podľa toho riadiť 😉

veronika81
17. feb 2010

sherry, neviem na koho to bolo..ale ja som nikde nenapísala, že si špatná matka 😕 To by som si v živote nedovolila a nič také som nemyslela! Len tu prezentujem svoj názor, moje osobné skúsenosti s mojim synom a snažím sa v rámci možností poradiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia 😉

kessiee, aj takéto posadenie cez bruško, že sa dieťatko pritiahne, sa považuje za pasívne sedenie. Už 10 minút rozmýšľam, ako by sa to dalo vyriešiť, ale veru neviem 😅 😅 A on ti potom aj ostane sedieť alebo sa zvalí naspäť? No určite by som ho nasilu nepripútala, to by bola pokazená celá prechádzka od plakania. Možno chce len vidieť von, skús ho dať do takého polosedu. Snáď keď uvidí svet okolo, tak ho to zaujme a zabudne na ťahanie do sedu 😉 No neviem, treba tým detičkám nejako prejsť cez rozum 😎

rioko
17. feb 2010

tak přitahovat děťátko do sedu za ručičky je blbost největší, to řekne každá rehabka a rozumná doktorka, mě rehabka říkala, že mají 18 měsíční dítě se šílenou skoliozou jen proto, že ho rodiče tahali takhle za ručičky a posazovali když nesedělo samo, nevidím v tom žádný přínos, dítě si jednou samo sedne, ale tehdy, když má na do dost silné záda - a nemusí to být s kleku ale z lehu přes bok, ale prostě je na to připravené
a že si někdo myslí jak se to dnes přehání - asi k tomu je důvod, kolik dospělých má problémy se zádama že...nevím co chcete maminky pořád uspěchávat s tím sezením
Vojta si sám sedl v 9 měsících, do té doby v kočárku ležel max. byl mírně zvedlý, na jídlo byl v polohovací židli v pololeže, jinak jsem ho nechávala aŤ je na bříšku, plazí se a snaží se posilovat, rozhodně jsem ho nepřitahovala i když se přitahovat dos sedu chtěl

sherry28
17. feb 2010

veronika81. neber si to osobně 🙂 to ale vůbec nebylo na tebe 😉 to bylo obecně 😉

sherry28
17. feb 2010

rioko: skolióza u dospělých nemá nic společnýho s tím kdy začli sedět 😉

sherry28
17. feb 2010

rioko: a tady nikdo nic neuspěchává nebo snad jo?tady se diskutuje kdy začly děti sedět sami 😉

rimmel
17. feb 2010

sherry jasne ze skolioza s tym suvisi...

sherry28
17. feb 2010

rimme: ne tak docela, já např.skoliózu mám vrozenou

veronika81
17. feb 2010

sherry, to len aby nedošlo k nedorozumeniu 😉

a inak, súhlas s rioko

rioko
17. feb 2010

řekla bych že skolioza může být a nemusí z posazování, pochybuji že by si to rehabka vymýšlela, ale určitě má právě to přitahování za ručičky a posazování na svědomí spoustu problémů se zádama a pokud mi na dítěti záleží, dělat mu to nebudu, když vím, že mu tím neprospěji
a ano píše se tu o tom stany, že jí dr. radila přitahovat dítě v 6 týdnech do sedu za ručičky, to podle mě opravdu uspěchané je a ne málo, to může dělat jen doktor při vyšetřování

rimmel
17. feb 2010

sherry ano skolioza moze byt vrodena, zdedena, ale aj priskorym sadzanim dietata mu ju mozeme sposobit nakolko svaly na chrtici sa spevnia nespravnym sposobom a tym pokrivuju chrbicu a cele drzanie tela.

ak sa chrbtove svaly spevnia tak ako maju, a to na brusku a az po ich uplnom spevneni sa dieta posadi, nic mu nehrozi..ak sa ale posadi este predtym ako sa mu spenia tym spravnym sposobom, a my ho posadzame, spevnuju sa mu v polohe, v kt.by sa mu nemali

dufam ze som to dobre napisala 😅 😀

sherry28
17. feb 2010

holky já si taky nemyslím, že je dobré děti posazovat nějak kvůli tomu, aby seděly dřív, ale jsou chvíle, kdy je vhodné, aby dítě sedělo aspoň v pololeže (jídlo)jinak názory se mění, to co se dnes považuje za správné může být zítra špatné 😅

sherry28
17. feb 2010

nechci tu polemizovat, ale všeho moc škodí, to znamená, že pokud někdo posadí dítě na 10 minut nebo 20 minut denně, není na škodu, škodí to, pokud by to bylo časté a dlouhé 😉

sherry28
17. feb 2010

a samozřejmě s rozumem chce vše brát a podle nejlepšího vědomí a svědomí, tak jako to dělá zřejmě každá z nás 😉