Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

zuka
18. júl 2008

Nas maly sa sam posadil presne na 7. mesiac (mal este aj 7 zubov 😀 ), ale nestresujte sa v ktorom mesiaci sa posadi, ved sa posadi 😉 Dnes som citala v knihe, ze to je normalne v 9. - 10. mesiací...

binki
20. júl 2008

v 7 měsících

iris
20. júl 2008

Náš Tomášek je na sezení lenoch, s oporou sedí, ale bez ní pořád ne ☹ Ale jinak je v pořádku, prostě zas dělá jiné věci 😵 Ale on se to naučí, je mu 8 měsíců a týden.

martina46
20. júl 2008

NASA TANKA SA LEN PRED PAR DNAMI ZACALA PRETACAT Z BRUSKA NA CHRBATIK. JE PROSTE LENIVA. TERAZ sa zacina pomalicky plazit. mame cas 😀

hubka
20. júl 2008

OK baby, nam pretacanie ide super, to sedenie tiez chce cas, ale mam pocit, ze mi prehupneme lozenie a zacne rovno chodit lebo par sekund vydrzi na vlastnych stat haha 😀

zucha
20. júl 2008

u nas to bolo presne v 5,5 mesiaci a hned bez pomoci ruk. Proste hned do sedu 😅

adrolka
21. júl 2008

ahojte, tiež som zástancom nesiliť nič, príde všetko pekne amo. chodítko odmietam aj ja, ale mám problém . svokra mi ho silou mocou núka, nech ho používam, veď aj jej dcéra to používala pri svojom dieťati a aké to bolo super a pomoc pre matku. vôbec s tým nesúhlasím, pre mňa je to neprirodzené, ale poraďte čo jej mám povedať, keď sa opýta, že prečo by to malo byť zlé, veď jej ročná vnučka v tom strávila pár mesiacov a nič jej nie je? ja nemám pre ňu argument 😠 😠 😠 😠

kalo
21. júl 2008

U nás v 11ti a půl měsících /sama si začala sedat../

anavila
21. júl 2008

nech sa stara o seba svokra.... jej povedz 🙂
nie nie, ty povedz, ze si citala, ze si moze poskodit chrbticu, a je to tvoje dieta, a ked sa tamtej malej nic nestalo, nemusi to znamenat,ze tvojej sa to nestane.

Moja laura ma o tyzden 6mesaicov a sedi len na kolenach pri mne. Ked jej podam v lahu prsty, chyti ich a sama sa pritiahne do sedu. Ale neobkadam ju,. sama este sediet nevie, ked ju na sekundu vyskusam nechat samu, tak sa strasne prevali do predlkonu az vzdycha a ochka. Ale ked ju mam na kolene, tak sa hojda akoby chcela ujst, sidlo male 🙂

Pocula som minule v radiu, ze deti sa musia najprv naucit pretacat z chrbatika na brusko, potom lozit po 4roch, aby sa im spevnili svaly na chrbte, aby -stuhli- trosku, a potom az je rad na sedenie.

A okrem toho, lezenie je dolezite pre vyvoj mozgu, pouzivanie lavej a pravej hemisfery, vraj najcastejsie poruchy v neskorsom veku ako su problemy s citanim a pisanim, suviasia prave s tym ze dieta neliezlo po styroch a nestriedalo vsetky styri koncatiny, a tym padom mozog nevie dat neskor do suladu ine veci. Tak nejak to tam hovorila ta doktorka.
Takze nic nesilit, vsetko pride samo, ale nebojte sa ked vam dieta uz chodi, mozete sa s nim hrat tak, aby chodilo po styroch este trosku, vymyslat mu taketo hry a pod. ak sa da.

milhaus
21. júl 2008

sama sa naučila asi v 7. mesiacoch a to tak že nebola ani opreta a sedela asi tyžden taka zohnuta a potom sa postupne vyrovnavala až kym jej to šlo

marorlinko
21. júl 2008

moj sam bez opory akejkolvek zacal sediet,ked mal 8 a pol mesiacov, bol dost lenivy, bo on sa nutil ked som ho dala posadit s mojou oporou,ale ked vedel sam, tak sa mu to pacilo

frog
21. júl 2008

Aničku jsem posazovala asi tak od 8 měs a udržela se,ale uplně sama si sedla poprvé před měsícem a v té době se začala i plazit.

kathus
21. júl 2008

tak nevim . mam asik nejaky hyperaktivni detatko 🙂 Martinek uz s prehledem sedi a uz se nam plazi po obyvaku ... no jen hledim ale kdyz lezi tak se jeste sam neposadi to ne 🙂 to by bylo asi uz moc jo ... jinak ma 6 mesicu 😕

marka
21. júl 2008

Kathus, my jsme na tom asi tak stejně, naše Nikolka už krásně s přehledem lozí, přeleze už krásně celý obývák a začala si z lezení i sedat 😉 ...Myslím, že pokud to tak dítě samo dělá, tak je to v pořádku, ne?
Nikdy jsem ji posazovat ani nezkoušela a přišla to sama.

kathus
22. júl 2008

ahojky Mar 🙂
no ja si myslim to same .. malej dela den ode dne vic a vic pokroku vcera jsem tu psala ze lozi ale dneska rano si presne jak ty pises pokousi sedat 🙂
do niceho ho nenutime ... nas malej vse sam od sebe ... on ma na nas takove naroky .. ze chce porad stat aj v postylce se udrzi a stojia to je revu kdyz ho polozime .. aj nam uz pekne tapka a to sou milove kroky .. :D kazde mimi je proste jine .. ale abych ho do neceho nutila to ne 🙂

jad
26. júl 2008

Nas ma 6,5 ale este vobec nesedi, ja ho ani nedavam, len v kociku mu kusok polohujem, ale vkuse sa preobracia na brucho a vydrzi tam byt dlho, no ale tiez este nelozi. Treba mu dako pomoct do toho sedu, dr. povedala, ze ho mam dat nabok a tak ho davat do sedu.

jahodka11
26. júl 2008

jad, neboj, ze nelozi, nas maly zacal lozit pred tyzdnom asi 🙂 ja som sice do sedu davala, ale ako tu pisu baby, nemusis a nemala by si....pokial si sam nesadne.....nas maly sedel, ale musela som davat pozor, lebo padal sem tam dozadu a odkedy si prvykrat z bruska sam sadol, odvtedy nepadol....az vtedy bol jeho chrbatik na to pripraveny..... druhe babo nebudem davat sediet, len polohovat ako pises alebo bude na brusku, to je to najlepsie 🙂

aida
26. júl 2008

ahojte.
moja mala zacala sama sediet od 5 mesiacov a 3 tyzdnov ale este sa nevie sama posadit a nevie ani lozit a nepaci sa jej vobec na bruchu len by stala a sedela.

maryam
26. júl 2008

adrolka, nam nas detsky lekar vyslovene zakazal choditko, ze je to zbytocne nebezpecne pre male dieta, lebo v nom moze vyvinut neprimeranu rychlost a dojst lahko k urazu a okrem toho, dietatu to v uceni sa chodit nepomoze, vsetko ma svoj cas.

jahodka11
26. júl 2008

aida, ten isty problem som mala aj ja....par dni sme si pokricali, vynervovali sa obidvaja a maly sa naucil byt na brusku, chce to pevne nervy 🙂

elize
27. júl 2008

ja som sa tu minule stazovala, ze nas maly este nesedi sam. Raz si len tak lozi po styroch (no ono je to take pohupovanie a sem tam nejaky "krok") a zrazu vystrel jednu nozicku a sup ho do sedu 😀 ked sedi este sa pridrza, ale uz nepada dopredu ani do bokov. Sama ho sedkat zatial nedavam. Len pri jedeni v stolicke a sem tam na prechadzke v kociku, s oporou sedi pekne.
My choditko mame, ale pouzivam ho minimalne len na to, ked potrebujem Maxika na chvilu "odlozit" napr. ak surne potrebujem nieco urobit. Viac ako 10 minut tam nie je. V postielke spusti straaasny rev. Je to zvlastne, pretoze ak sa ide spinkat nema problem v nej byt. Ale akonahle nie je unaveny a nechce spat - koniec, v postielke ho neudrzi ani stado konov 😀

bramburka
27. júl 2008

my porad nesedime, sama ani nahodou a kdyz ji posadim, vydrzi pár sekund, tak nevim.

zusma
27. júl 2008

My taky nesedíme. Ale připadá mi že se o to už začíná sama snažit. Jakoby chtěla lézt a pak se trošku pokusí z boku na sed. Ale jsou to jen náznaky. Nutit ji do sedu rozhodně nebudu,ať si na to přijde sama.

petka80
27. júl 2008

Holky, neblázněte s tím sezením. Rozhodně není dobré děti posazovat. Dokud se SAMY neposadí (a posadí se pouze z lezení!!!!), nemají na to ještě dost pevná zádíčka a zbytečně si je tak zatěžují....... ☹
Nejdřív se děti otočí ze zad na bříško, pak se plazí, pak lezou a pak teprve sedí. Když to bude třeba až v 10 měsících, není na tom nic špatného. Rozhodně je to lepší, než když je třeba posadíte v 6 měsících, když na to ještě nejsou připravené...
A omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkla 😔

bramburka
27. júl 2008

ne to já ji neposazuju, ale tak prostě ona se odrazí ode mě, kdyz po mě leze a z toho si sedne, ale kdyz tam nejsem tak to neumí, myslim, že je to opravdu otázka týdnů. 😉

jad
6. aug 2008

Ja mam tiez problem s rodinnymi prislusnikmi. Silou mocou ho chcu dat, aby sedel. maly ma za 5 dni 7 mesiacov. Zatial som im to vysvetlovala pekne, ale uz najblizsie vybuchnem. Adrolka posli svoju svokru niekde, ja to tiez pocuvam, ze jej synom nic nie je a sedeli uz. Ja jej na to len poviem: Ako viete, ze su v poriadku....videl in nejaky doktor? Ale nikdy sa ma nespytala, ci sa uz pretaca, co je tiez pre dieta dolezite, nie len to sedenie. Nedajte si do toho kecat, teraz to uz nie je ako dakedy, mame pristup k mnohym informaciam (nechcem tym povedat, ze vsetko co sa pise na nete je pravda), ale ked citam nazory mnohych odbornikov, tak sa zhoduju.

anavila
6. aug 2008

ahojte.. poradte...
moja mala ma 6 mesiacov a nesedi este sama, ale s oporu...myslim tak ze na kolenach mojich mi sedi a opiera sa o mna. A sama sa aj pritiahne za ruky do sedu bez problemov. No ale ani za svet mi uz nechce lezat v kociku, bud ju dam sediet, tam vydrzi vzpriamene chvilku a potom sa poskruca a ma taky ohnuty chrbatik, ze mi jej je luto, je priputana trakmi. Ale len co ju dam lezat, je to pohroma..plac na celu ulicu!!!!!!!!!! co mam robit??????okolity svet sa jej zjavne paci.

lendy1
6. aug 2008

anavila a víš, proč pláče? Protože jsi ji předčasně tím co děláš ukázala něco, co se jí líbí, ale co sama nezvládne a ještě není na sezení připravená. Proč ji dáváš sedět s oporou, proč ji přitahuješ za ruce do sedu a proč ji dáváš sedět v kočárku, když sama si ještě nesedla? Tím, co děláš malé akorát ubližuješ, jelikož její svaly ještě nejsou dost pevné na sezení (to budou až se sama posadí) a mohou z toho nastat časem vážnější komplikace zad a páteře.
Pro dítě je nejlepší, když je v prostoru a na bříšku, z toho ať objevuje svět a ne, že ji někde opřeš, když sama neumí sedět. Dítě si samo sedně až průměrně kolem 9.měsíce a to tak, že si většina dětí sedne z lezení.
Projeď si pár stránek zpět v této diskuzi, najdeš tu spoustu užitečných rad. Myslím, že tu jedna mamina řešila velmi podobnou situaci. Poradím ti akorát, aby jsi malou nedávala sedět v kočárku, když sama si ještě nesedla, snažila ji nechávat co nejvíc na bříšku a motivovat tak, aby se ji to líbilo (i když to teď už asi bude složitější) a hlavně ji nedávat sedět ani s oporou dřív, dokud na to nepřijde sama.

A už se to tu několikrát psalo, ale opět pro připomenutí:
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

danuska24
6. aug 2008

mne sa nedavno chvalili kamaratky ze ich deti uz sedia same (su starsie o tyzden) a uz aj chodia za ruky ..
moja mi sedi na kolenach sama, drzim ju za pas keby sa hodila do strany ale ked som ju skusila dat sadnut na zem tak posedela mozno 5 sekund a tahalo ju na bok, tak neriesim. bude sediet o mesiac tak bude, ak nie tak bude sediet napr. o 3...

gurti
7. aug 2008

babule...a v kociku deticky polohujete do sedu alebo polosedu?...moj krpec ma len 3 mesiace, no mame problem s tym, ze sa uz nemesti do vanicky a chcem ci nechcem, musim zmontovat sportiak. Je polohovatelny, no vanicka je vanicka, uplne rovno v nom lezat uz nebude...a to asi tiez nie je dobre kvoli chrbatiku. Od kolkych mesiacov ste zacali pouzivat sportovy kocik?