Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

jaku
20. aug 2008

Babulík, malej je o 14d dřív, čili v termínu a děláme přesně to co vy. Sám si ještě nesedne, leze 14 dní, někdy klečí jen na 2 a snaží se pod sebe cpát nožičku, vypadá to jako když řeší jak si má sednout. Přesně jak píšeš, důležité je lezení. A tvoje malá je šikulka když už teď leze na to že se narodila dřív 😉

pai
24. aug 2008

I když se říká, že se nemají děti posazovat, dokud se samy neposadí, ta naše objevila výhody sezení jen díky tomu, že jsem ji začala - ke konci 9. měsíce - posazovat. Udrží se rovnou krásně, jen ji to asi předtím nenapadlo, že sezení by mohla být zábava - staví se už dlouho rovnou na nožičky. 😀

kiwuska
25. aug 2008

presne ako pise annag, tak ako sme vsetci ini teraz, tak sme boli aj v detstve. nic netreba silit. tu nejde o preteky, kto skor, kazde zdrave dieta dospeje do momentu kedy sa zacne otacat, sediet lozit stat.... niekto trochu skor a iny neskor. nech si hocikti hovori, ze ten sedel uz v piatich ten v siestich mesiacoch. a co? teraz ked je dospely sedi krajsie?? Jasne ze sa detickam paci, ked su podoprete v sede a mozu pozerat na vsetko co je okolo. Ale vzdy mi boolo takychto deti luto ako sa zacali po chvilke naklanatt a spadli.
aj moji chlapci sa postavili v siedmom mesiaci, hoci su narodeni skkoro mesiac skor, aj lozili skor ako pisu tabulky ale sediet zacali az v deviatom mesiaci. neriesila som to. ani nikdy nemuseli vysedavat na nocniku, proste ho maju a vedeli na co je. a akosi samo prislo ze Kubko je uz tri dni bez plienok... tak nedajte na reci rodiny, susediek a neviem koho, vyvin nie je sutaz. 🙂

barunka81
25. aug 2008

holky znama posazuje 4 mesicni holcicku. Prej na par minut?!!
Já jí říkám že to nesmi ona to vyvraci ☹
muze to skodit?

jandalinka
25. aug 2008

barunka81:nevadí,každý má sice jiný názor,ale na pár sekund spíš bych řekla se může,pokud to mimi vyžaduje 😉

majaaita
25. aug 2008

Barunko, škodí to stoprocentně. Nevím, jak to mimčo může vyžadovat - tak malé dítě sed vůbec znát nemá. Pár sekund lze zabavit dítě jinak. Čtyřměsíční dítě by mělo trávit čas na pevné podložce v prostoru, obklopeno hračkami - na zádech a velmi často na bříšku. Pilně pást koníčky a trénovat otáčení na bok.

Jinak k sedu - náš mladej si sedl v roce (týden před). Do té doby si vystačil s klekem a lezením. Nechápu, proč se na sed musí tak spěchat, neviděla jsem žádná omezení, když neseděl - prsotě se krmil v lehátku a lezl si.

kacka.va
25. aug 2008

tam nám už se malá taky sama přitahuje do sedu, ale abych jí nechala sedět, to jí nenechavám, všechno má svůj čas a vždycky se zase položíme.

ivusakos
25. aug 2008

Zabrousím i sem🙂 My Danyho posadili asi v sedmi měsících přesně a totálně zlenivěl a veškeré snahy lézt ustaly☹ No, s dalším to už neudělám. Ikdyž, mě posadili, taky jsem nelezla a rovnou chodila a jsem celkem v poho 😀

kozimura
25. aug 2008

Nedá mi to sem nenapsat.Terka má 5 měsíců a sedí od 4.Nesedla si sama z lehu,ale sedla si z pololehu v autosedačce.Od minulého týdne si sedá sama.Do sedu se přitahuje o 3.měsíců.Nic jsem neuspěchala.Sama doktorka nám řekla,že je o 2-3 měsíce napřed.

miselin
25. aug 2008

Mne sa naša malá tiež posadí z polosedu a keď ju vrátim naspäť tak začne plakať. Dokonca už to skúša aj z ľahu, ale to jej nejde tak sa strašne rozčuluje. A vtedy ju posadím aspoň na minutku, nech má chvíľu radosť, potom ju hneď to plakanie prejde. A ideme 18 k doktorke tak sa jej spýtam, čo s ňou mám robiť, lebo mne je to tiež proti srsti ju už teraz nechať sedieť, lenže sem tam ju za deň posadíme lebo by stále plakala, ale to len fakt možno na minútu 😒

tetris.ka
26. aug 2008

Holky, co si myslíte o tomhle? Naše Sofi má 8 měsíců, krásně lozí, staví se na kolénka a prozkoumává, co se dá, dokonce už bylo pár pokusů, kdy se snažila postavit na nožičky, ale pořád se sama z toho lezení neposadí. Když ji krmím v lehátku, kde je v polosedu, tak se stejně tlačí dopředu a to pěkně sedí, ale sama zatím ne. Mám pocit, že bude dřív chodit. 🙂. Ale spíš se chci zeptat na toto. V normálním kočárku už ji nejde vozit, protože nechce ležet a už nechce být ani na bříšku, staví se na kolénka a to už je nebezepčné, tak jsme ho včera vyměnili za sporťák. Má to napolohované do polosedu, aby úplně neseděla, když to sama nezvládá, ale stejně se zase dopředu tlačí a sedí. Myslíte, že to vadí, že ji už dáváme do sporťáku?? Díky 🙂.

sakura77
26. aug 2008

to ti ostane sediet uplne zo dna na den,aj ja som z toho bola soknuta,jeden den nic a druhy uz sedel,a ked sa ti uz udrzi sam,kludne ho mozes nechat v tom polosede,8 mesacne babo uz je moc zvedave,si neviem predstavit ze by len lezkalo 🙂

katmi
26. aug 2008

kocky moja mala ma 3a pol mesiaca a ked je v kociku na lezato,tak sama dviha hore hlavicku a pyta sa sediet.. jasne, ze ju nedavam,ale dvihnem jej len kusok sedadko v kociku,aby mala aspon ten pocit,ze "sedi".. ked lezi, chyti sa ma za ruky a SAMA sa vie vytiahnu az do sedu.. nie do celkoveho,ale vie sa.. takze ja mam pocit,ze moja mala bude sediet asi dost skoro..

georgine
26. aug 2008

ahopj holky přitahování do sedu je zcela bežná vec, ale sezení je neco odlišné.. taky nejak neuznávám umělé posazování dítek treba ve 3,4mesicic, jejich zádicka jsou moc mekucke na tohle sezeni, je lepsi nechat dite plazit se, a zkouset sezeni s oporou tak od 7 mesice, treba v kočárku kdzy se muze mimco pridrzet madla pred sebou, neni kam spechat však oni ti filutové dobře vík kdy je správný čas 😉 .. Nechala bych to naprirode a co nejvic nechávat ditko na volne prostoru, kde se uci postupne se pohybovat, od lehu po sed až po stání na nožiřkách.. ještě se nasedí 😀 😀 😀 😀 😀

zuzizuz
9. sep 2008

jeeezisi baby, teraz som uplne zhrozena, nasa mala ma 4 mesiace a casto nam sedava na nonach, obcas len trochu podopreta rukou. Takze by sme to mali asi skoncit ze? Necitala som tu vsetky strany, lebo je tu toho vela. Neviem o tom nic, takze sa pytam. Ona je strasne silna, normalne mi dokaze sediet bokom na stehnach, uplne sama, tak ze sa len jej bok trochu opiera o moje telo. Takze hovorite ze by som to nemala? Teraz sa normalne bojim. Nemate niekto nejaku stranku kde je o tom viac pisane? Dakujem

zuzizuz
9. sep 2008

este som chcela dodat, ze aj vo vanicke ju mavame tak, ze sedka, len jej trochu podopierame chrbatik, ale je vlastne v uplnom sede, nie v polosede.

angienka
9. sep 2008

ahojte...nas maly poklad sedi od vcerajsieho dna 😕 ma 3,5mesiaca a sada si aj bez pomoci...a strasne sa mu to paci aj ked ho mam na rukach v stoji tak sa staca do sedu 😀
ale stale ho musim pridrziavat ked sedi,kedze to nieje este uplne stabilne sedenie 😉

blumka
9. sep 2008

zuzi tak neviem, ale podla celej temy co som citala babo sedi az ked sa same posadi a to vacsinou je z polohy na styroch..ine posadzovanie vraj skodi chrbtici, tak ja by som to radsej neriskovala

blumka
9. sep 2008

a este je tam potom jedna vec, ked raz babo das sediet a ukazes mu svet z takej perspektivy tak uz nebude chciet lezat, aspon tak vravi dost vela mamiciek...ja neviem...ja terezku neposadzujem aj ked sa zlosti..samozrejme obcas je mne na kolenach ale to je taky polosed, ona sa obcas aj pritiahne a zdvihne sa do sedu ale ked je unavena tak sa zase oprie...
vsetko ma svoj cas..deticky sa este nasedia..

lenkazdenek
9. sep 2008

Tetris. podle naší rehabilitační sestry se už sezení na kolínkách bere jako sezení,naše si nejprv sedala na kolínka a pak jednu nohu do normální ho sedu a tu druhou zapomínala v zadu ,ale to prý nevadí 😉

basika
9. sep 2008

Ahoj, ja mám aj tak chaso z tohto sedenia a nesedia, čo áno čo nie. Dcérka má 4 mesiace a veľmi málo ju dávam sedieť, teda aspoň ja si myslím. Mávam ju vo vajíčku-autosedačku občas počas dňa, však také dieťatko by už len v lehu nevydržalo. Je aj toto zle a škodí to? Keď ju mám na rukách tak v zpriamenej polohe, aleboo s hlávkou dopredu a tam má akoby sediacu polohu (neviem či si viete predstaviť čo myslím). Na bruško ju dávam, ale tam nevdrží nejak dlho...

martinka79
9. sep 2008

BAsi určitě neděláš nic špatného moje obě děti sedí okolo 4měs. dr. mi sama v poradně řekla, že je to Ok. Michla dokonce ve vaně v lehátku zvedá část těla skoro do sedu a neudělám nic. Neboj se nech dítě tam kde je mu příjemno. 😉

katakin
10. sep 2008

Ahoj, já se taky připojuji k tématu sezení. Chdím s Jakoubkem k fyzioterapeutce i k neurologovi a oba nam nedoporučili ( spíše zakázali) malého posazovat do té doby, než to zvládne sám. Od půl roka ho sice máme ve sporťáku, což je prý v pohodě, má pevně podepřená záda. Ale posadit se musí sám.Začíná to tak okolo osmého měsíce,ale až v desátém to zvládnou perfektně tak, že když se do nich strčí, tak nespadnou a udrží balanc. Když se posazují dřív, ničí se jim záda. Mně štvou babičky, které mi pořád říkají, že už by měl Kubík sedět, ale já dám raději na odborníky - přece mu nezničím záda. Ale nesjou to jen babičky i některé kamarádky se diví, že Jakoubek ještě nesedí, že jejich drobečci to zvládají od čtvrtého měsíce a moc se jim to líbí. Věřím, že se jim to líbí, ale pro jejich zdraví nic moc. Každopádně je to na každém rodiči, jestli dovolí posazovat nebo ne. Já se budu dál držet zmoňovaných rad a budu věřit, že alespoň částečně předejdu bolavým zádům, které má hlavně manžel - proč asi? 😉

katmi
10. sep 2008

ja som teda malu nedavala ani do polosedu a teraz ma 4mesiace a sedenie si vyzaduje.. a presne ako pise martinka,nasa mala ma strasne rada sedkat v lehatku.. a ked je v kociku,tak sa sama pritahuje za vsetko mozne,co len dociahne...a ked uz nevladze,tak zacne robit vresky.. okrem toho nam lekarka povedala,ze je minimalne o mesiac popredu od svojich rovesnikov,takze ja toto naozaj neriesim..kej jej je tak dobre,tak nech tak je.. myslite si o mne,ze som zla matka 😅

majaaita
10. sep 2008

Katakin, správně ti to neurolog a fyzioterapeutka radí! 🙂

Dítě má sedět až teprve tehdy, když si samo sedne z pozice na čtyřech nebo z lezení, případně z chůze. Teprve tehdy jsou zádíčka zralá.

No, nedodržuje se to, ale nechce se mi to vypisovat, o pár stránek zpět je těch odkazů na články, studie a slova neurologů spousta.

kojzarik
10. sep 2008

mne mali uz v 4 vedel sam sedet ale moc som ho nechcela davat

jaku
10. sep 2008

Lenkazdenek, překvapilo mě , že se za sezení považuje i sed na kolínkách i jak popisuješ "překážkový" sed. Takhle totiž sedí náš malej a já pořád říkám, že nesedí. Do těhle poloh si sedá běžně, do klasického sedu (pořád není úplně stabilní) jen v ohrádce nebo postýlce když se dostane do dřepu a pak sedu. Tak jestli je to opravdu tak, tak to jsi mi udělala radost 😉 .
Dneska se mi malej sám v ohrádce postavil. Může se dítě začít samo stavět i když ještě klasicky stabilně nesedí?

markiza
10. sep 2008

kojzarik, vedel sam sediet ci sa vedel sam posadit? to je dost velky rozdiel.

lenkazdenek
11. sep 2008

Jaku,mě to překvapilo taky,ale prý je to v pořádku,naše si prvně klekala pak si sedla ze stoje a pak teprv z kleku,jinak k tomu stoupání,dítě by si mělo stoupat na celé chodidlo a přes kolínko,ne se vytáhnout 😕

jaku
11. sep 2008

Lenkazdenek, to mi na rehábce taky říkali a malej to dělá správně. Drží se špriclí, ale nakročuje nožičkou přes kolínko si stoupne 😉