Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

gucz
23. máj 2008

bramburka ja som malú dávala do lehátka taktiež, a bola tam veľmi rada. Mala som tam polohovateľný chrbátik, ktakže nesedela, len tam ležala trošku vyššie. Taktiež po šiestom mesiaci nechcela ani za svet ležať v kočíku, tak sme vymenili za športovú káru a tiež som jej chrbátik trocha podvihla. Teraz už sedí sama, sleduje ju detská doktorka, doktorka v poradni pre rizikového novorodenca a aj neurológ a chrbátik má v poriadku. Myslím že keď tam nieje dieťatko pomaly celý deň tak sa mu nemôže nič stať.

ronie
23. máj 2008

bram-o lehátkách se to už právě taky psala no. . to je pravda tím to je hodně způsebený taky..s tim refluxem-je to trošku jiný režim.hlavně pojídle nechat v klidu a nstlačovat žaludek-bych teda ale řekla že tomu by správně provedené klubíčko nemělo vadit-ale tohle je nejlepší řešit s opravdu dobrým rehabilitačním pracovníkem, který se specializuje na manipulaci s dítětem, ten by určitě uměl poradit náhradní polohy. Bohužel jich je málo, v praze jednoho znám, ale vy už ste velký tak už to nemá cenu a všechno ste krásně zvládli 😵

guc-ono jde taky o to, že tím jak dáš jednou dítěěti možnost vidět lépe než z rovné podložky, tak chce vidět pořád a už nechce být normálně v kočáru na rovným..

teď dávali celkem hezký dokument na čt2 o motorickém vývoji 🙂 Hezky tam byly vidět špatné pohybové vzorce-hlavně u lezení. Prostě nejdůležitější pro dítě je, aby se mohlo naučit vše samo, tak jak postupně dozrává jeho nervová a pohybová soustava, přirozeně.

sakura77
23. máj 2008

ja ked som sa pytala mojej lekarky,ze kedy by mal sediet tak som bola soknuta ze az okolo 8 mesiaca,pripadalo mi to hrooozne neskoro 🙂 maleho som vobec nedavala nasilu sediet-tak ako niekto podklada vankusikmi a podobne a fakt sa sam posadil nejak pred osmym mesiacom,koncom siedmeho-ale potom to uz islo zavratne rychlo-lozenie,behanie -do dvoch mesiacov

gucz
23. máj 2008

ronie aký to bol dokument, z akého cyklu? Diagnóza alebo aký dokument. Napíš ak si pametáš, rada si pozriem 🙂

bramburka
23. máj 2008

bohužel s refluxem to klubko fakt nejde, stačí mírně nadzdvihnout nohy a už to jede ven, to lehátko vlastně dělá to, že se skoro nehýbou ty děti (když jsou pidi), tak je to asi nejlepší, ale i tak blinkala, chodíme plavat a stačilo i ve vodě jí dát doklubka a letělo to 20 cm obloukem. tygřík byl uplnej běs, pomáhalo jen opatrně nosit, hrůza byly i prdíky a vubec do 3. mesice nemohla na brisko, nastestí to pak behem tydne dohnala. nicmene asi to moc neškodí, protože zatím vypadame že je vše OK tuk tuk tuk

ronie
23. máj 2008

hm bram tak to jste to měli hodně no, to pak jinak nejde 😒 Tak hlavně že už se vše daří 🙂

bramburka
23. máj 2008

snad jo, díky, já jen, že s dobrou vůlí se to všechno dá, člověk by jen zbytečně neměl dělat to co nemusí, posazovat dítě když nesedí jen na pár minut při hře - to myslim že je v poho, ale jinak ho nechat si hrát na zemi, at si zkoumá samo!

ronie
23. máj 2008

gucz-Zázračná planeta: Lidské mládě 😵 😉

jahodka11
23. máj 2008

bramburka, presne tak...ja som az vcera posadila maleho do sotlicky na papanie a zstila, ze on uz vlastne sedi 🙂)) ale nikde inde mi nechce sediet, hned sa chce postavit a skakat....takze preto sa mi to asi nepodarilo zistit 🙂

tina78
23. máj 2008

Ten dokument tuším opakujú zajtra ráno o 8.30, chcela som to dnes pozerať,ale malý mi to nedovolil,tak snád zajtra to pojde
Inak aj nám primárka na rehabilitácii povedala,že dieťa sa má dávať sedieť,až ked sa samo dokáže posadiť, nie skor....

alami
24. máj 2008

mne začal sedieť deň pred ukončeným 8 mesiacom v čakárni pred preventívnou prehliadkou 😀

jandalinka
24. máj 2008

tina78:díky,že jsi napsala o tom dokumentu.Dívala jsem se a byl fakt poučný a hezký. 😉

zuzka99
24. máj 2008

tina78 tiež díky, ja som vyslala manžela pozerať, lebo som zaspala po zlej noci. ale všetko mi zreferoval. malý má 5 mesiacov a nosíme ho v tom klubíčku, len neviem, on tak nechce byť. tlačí mi hlavou do hrudníka a odtláča sa a vystiera a spína. navyše je už velký a ťažký na takéto nosenie. neviete poradiť nejaký iný sposob nosenia aby som mu neublížila na chrbticu a aby bol spokojný? keď on je najspokojnejší práve keď može akokeby sedkať na kolenách a opierať sa o moje brucho a pozorovať okolie. je to zlé?

besova
24. máj 2008

moj malý má teraz 26. 8 mes. a sediet sám este nevie ale hlavne ze sa postavý sám v posteli alebo na gauci.. a tam si hopká a má s toho velku radost.. tak čakam kedy si uz sadne.. 🙂

petrulla
24. máj 2008

Nas maly bude mat o tyzden 8 mesiacov a tiez este nesedi. Teda sedi, ale neposadi sa sam a ked ho posadim ja, tak sa po chvcilke zvali na zem 😒
Ja som mala z toho depky aj ked rozum mi stale vravi, ze je to v pohode. Ale vsade len pocujem, ze nas/nasa sedi od 6 mesiacov.... ☹

Plazime sa od 6 mesiacov. Dnes este nemame ani zubok, ale prelašujeme cely byt. A maly sa posadi ked uzna za vhodne on.
Ale v kociariku ho uz davam aj do sediacej polohy. Ked bol v polosede, tak sa pritiahol drzadla a sedel tak ... tak mu na chvilu zdvihnem lehatko aj do sedu.

mimochodom besova - vybrali ste malemu krasne meno 😀

bambulka026
24. máj 2008

Ahoj, tak nas Martinko sedi od 5 a 1/2 mesiaca, no posadit sa vedel sam zhruba v tych 7 mesiacoch.
Teraz sa uz sam postavi na nozky a obchadza postielku i ohradku dookola. Ma z hoto uzasnu radost,a na kazdeho vykrikuje..
Vobec sa vsak este neplazi.
Ak, tak len lezi na brusku a pritahuje sa rucickami. Asi ma tazky zadok ... 😀

denisocka
24. máj 2008

baby, sa chcem opýtať -náš má 5mes a ťja sa za ručky do sedu -samozrejme sám sa neposadí,ale ked ho na chvílku posadím tak pekne vydrží sedieť chvílku,teda si myslím že dosť pevne sedí.Lenže potom sa vždy hodí do zadu ......... no a neviem,či je dobre že ho nechám sedieť,teda-aby ste si nemysleli,myslím tým pár X denne niekolko sekund ,cca 30 ......... žiadne stoličky ani chodák ešte nehrozí,len chcem vedieť či môžeme takto trenovať,kedže zjavne sa názory líšia

ronie
24. máj 2008

takže opět a znovu-že dítě sedí, zanmená, že se samo bez pomoci umí posadit-přes bok nejčastěji z polohy na 4-tedy obvyklé je, že nejprve dítě leze a pak se posadí. Posazování dítěte, které samo nesedí je nepřiměřené zatěžování páteře, které vede k oddálení samostatného posazení a které v budoucnu zadělává na problémy se zády. Pro dítě je nejdůležitějš vývojová fáze lezení(někdy mu předchází plazení) K samostatnému posazení většinou dochází kolem 8, 9měsíce, někdy i později, vyjímečně i dříve. Je dobré se vykašlat na závody v mototrickém vývoji, nejdůležitější je, aby dítě zvládlo všechno samo bez pomoci. Pro vývoj je nejlepší poloha na bříšku na pevné podložce, kam ho dávat od narození.

besová- nejlépe nechat malého ve volném prostoru, aby se nemohl za nic přitahovat a stoupat-pokus si stoupá správně-tedy, že nakročí jednou nohou a pak si stoupne, je to výhra, pokud se přitahuje do stoje za obě ruce, bez nakročení není to dobře a je důležité mu jednu nohu přidržet a pomoci mu druhou nakročit. Jej teď mě napadlo, jesi malý leze a to asi ano, tak je to v pohodě, to už je jedno jestli se posadí až za delší dobu-tak se omlouvám, to sem si asi špatně vyložila 😝 😉

petrulla-trénujte správné lezení, na sezení se zatim vybodněte-to přijde samo, jakmile si zpevní svalíky kolem páteře 😉 Nejlépe trénovat vychylováním na gym balonu-úplně dopředu až se bude muset dotknout země a bude jakoby v trakaři a na druhou stranu až si bude muset kleknout a přitom se opírat rukama o balon 😉

bambulka-stejně jako petrulla-gym balon hodně pomůže, snaž se hodávat na všechny 4, přidržovat ho ve správné poloze, bude si tak trénovat svaly jak na rukách tak na nohách a za chvíli mu to půjde-také je výbornou pomůckou když se děti plazí a nelezou dělat doma překážky-například srolovaný ručník, maminčina noha atd-musí potom jít do vyvýšené polohy 😉

denisočka, můj osobní názor je, že na trénování jsou mnohem lepší způsoby než přitahování-viz moje příspěvky pro bambulku atd, není třeba trénovat sezení ale lezení 😉 Pokud chceš mermomocí přitahovat, je možné přitahovat opravdu jen trošku nad zem a položit zpět na zem-trénují se tam břišní svaly, ale v 5 měsících se tím také zbytečně zatěžuje krční páteř 😉

denisocka
24. máj 2008

ronnie,jasné,oki -ked to je take lakave ,ked človek vidí jak sa malý teší ,ked vidí na ludí z hora 🙂 ale čo ma teší je,že iž cez 2-3týždne, ked je n brušku tak pekne dáva nôžky pod zadok a dvíha ho,dnes sa dokonca kus v tej polohe pohol do predu a do strany,ináč tak dokáže len dozadu - teda ked je na prebalováku 🙂))))))

no ale žial sa neotáča! vôbec,z chrbátika na bruško nie je šanca,aj ked sa za hračkami dokáže ohnuť uplne naopak ,ale asi neprišiel na to ako švihnuť nohou a vytočiť sa , a z bruška na chrbát tiež nie-to urobíl pár krát v 3mesiacoch a odvtedy nič,len ked je na bruchu tak dvihne ruky jak lietadlo a plaaaaaaaač 😀

darty13
24. máj 2008

tak priznám sa že som vôbec nevedela že nesmiem dávať malého sedkať....ale ked on na chrbátiku ležať nechce.....na brušku dlho nevidrží vždy začne pišťať ☹ .....a ked mi sedí na nohách tak je spokojný a obzerá si celý svet....skúšala som ho dávať aj do ,,klubíčka" ale to sa zlosti ešte viac.....tak teraz naozaj neviem....

denisocka
24. máj 2008

darty,aj nám bežne sedí na nohách,sám sa posadí -aj ked ho o seba opriem 😎 🤐

darty13
24. máj 2008

už ani v kočíku nevidrží ležať,iba ked spí 😀 .....tak dúfam že sa mu tým nepokrivý chrbátik....no neviem si predstaviť žeby celý den nesedel ani chvíľku.....

denisocka
24. máj 2008

no v kočíku podstivo ležíme,aj ked len málo,lebo nemá rad kočík -my sa viac nosíme 😀

majaaita
24. máj 2008

Darty, přesto dávej na bříško. Zkus ho motivovat hračkama, když je na bříšku, pořád se mu věnuj, třeba ho dej na přebalovák, klekni si k němu a "kukej na něho" - časem mu to přestane vadit, naposiluje si svalíky a začne ho to bavit a bude si hrát sám.
Když ho teď budeš posazovat, ničíš mu páteř a hlavně ho už pak těžko donutíš lézt, protože nebude chtít, když ze sedu má výhled. Prostě zleniví.
Lezení je nejdůležitější, čím déle dítě leze, tím lépe.

bambulka026
24. máj 2008

ja som mu davala vankus za chrbatik a na boky a nechavala som ho tak posedkat kym som nieco spravila, pretoze mne uz tiez nechcel lezat, a na brusku odmala plakal.
Ani teraz stale nema rad polohu na brusku. Vzdy sa pregula bud na chrbat, nabok, alebo si sadne no na brusku nezostane, mozno preto este nelozi.

darty13
24. máj 2008

majaaita on sa sám prehupne na bruško a smeje sa no nevidrží ani 2 minúty a už mrnká a to mu dávam aj hračky aj sa sním hrám.....na ,,koníčky" ho už dávam od narodenia no nevie ešte dvihnúť ani dupku aj ked sa velmi snaží a ked mu to nejde tak sa len zlostí.....

majaaita
24. máj 2008

Darty, na zvedání zadečku má ještě čas, je jasný, že se vzteká, že mu to nejde, ale rpávě tahle nespokojenost je hnacím motorem vývoje - kromě jiného. Prostě ví, že by z toho mohlo něco být, tak musí trénovat, aby se to povedlo. Bez tréninku se bude mrzutit pořád.
Uklidňuj ho hlasem, povzbuzuj a on to zvládne 🙂
Sezení ale opravdu, až si sedne sám - nejlépe z lezení. Lze i později, některé děti si sednou až z chůze.

darty13
24. máj 2008

hm,no uvidím....vyskúšam to, budeme usilovne trénovať 🙂 inak vie sa otočiť z oboch strán...je také vrtilko malé 🙂

majaaita
24. máj 2008

Darty, je to šikula 🙂 I na tom bříšku se naučí 🙂

darty13
24. máj 2008

to teda je....každý deň vie niečo nové,snáď príde aj ten den ked vydrží pekne na brušku a možno aj plazenie 🙂