Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

majaaita
24. máj 2008

Darty, určitě. Stačí trénovat 🙂 Času má habaděj, je opravdu šikovnej 🙂

biela
24. máj 2008

dobrá téma 🙂
ja malého vôbec nedávam sedieť, moja mama so sestrou keď sme u nich si ho posadia na kolená, alebo oprú ho do kresla, ale som im to zakázala, proste viem, že sa tým zaťažuje chrbátik, ktorý nie je na to ešte pripravený. aj dr.mi povedala, aby som ho nedávala sedieť. každý hovorí niečo iné...
pár krát za deň ho ale pritiahnem na pár sekúnd do sedu. páči sa mu to strašne, ale páči sa mu aj na brušku, takže hodinu po papaní do dám na deku a bavkáme sa...
ináč, čo ste tu spomínali, že ste nosili bábätká v klbku, ja som ho nosila zvisle, ani mi nenapadlo, že je to zle, dočítala som sa to až prednedávnom tu... ☹

janickabez
24. máj 2008

Darty, my jsme se do do 3m že se neumíme otočit na bok, do 4 měsíce vztekali že se neumíme otočit na břicho, ve 4 měsících jsme se otočili na bříško a od té doby jsme 95% času na bříšku a vztekáme se že nemužem lézt, tak jsme se aspoň už naučili plazit za hračkama a ruzně rotovat na bříšku do všech světových stran, ale vztekáme se , ža nám nejde čtyřnožkovat a ty kolínka ne a ne dostat pod sebe, myslím, že to v tomto duchu bude pokračovat než se postaví na nohy 😀 😀 😀 😀 a možná až do maturity 😀 😀 😀 , nezbývá nic než trénovat..... 😀

susik77
25. máj 2008

janicka: my sme to mali to iste, ale mala zacala asi o mesiac skor...

susik77
25. máj 2008

spokojna bola, az ked zacala stvornozovat, lebo sa konecne dostala kam chcela 😉

bramburka
25. máj 2008

my jsme ve fázi na kolínkách a nejde to ani dopředu jen dozadu 😀 vztek hroznej 😉

denisocka
25. máj 2008

no náš dnes trochu pochodoval dopzadu ako rak 😀 ,nožky pod zadok,ruky vystrieť a davaj ho dozadu a nie dopredu 😀

ronie
25. máj 2008

denisocka-trénujte přetáčení-je to nutné pro posílení mezižeberních svalů a vůbec všech. Tŕénuje se to tak, že kdydítě leží na zádech, čapneš ho za jednu nohu a křížem mu jí přehodíš přes druhou, tím se nastaartuje přetočení na bok, na tom boku ho nechej chvíli balancovat a pak ho nech ten pohyb dotočit na bříško, někdy je potřeba mu dát ručičku nahoru, aby si ho nezalehl. To že se nepřetáčí je známka toho, že ještě nemá svaly připravená a na sezení už vůbec ne! 😉

darty to je právě to nejhorší co můžeš udělat, když nechceš být na bříšku, tak dáš posadit-nene, pěkně jak píše maja-pořád na bříško-když tačne nadávat, tak opět přetočit zpět a za chvíli znova 😉

bambulko..co k tomu říct, nechápu, že doktorka ti to nevysvětlila a neopravila.. Co nejvíce na pevnou podložku , trénovat polohu na bříšku, ta je výchozí a bez ní nejde dál pokračovat bez toho aniž by měl malý v budoucnu problémky 😒

janicka, susik-to znám, Oli se taky furt vzteká, když mu něco nejde 😀

bambulka026
25. máj 2008

roni, ja si myslim, ze keby nebol pripraveny na sedenie a statie, tak to nerobi, lebo by sa neudrzal.
Jemu to vsak problem nerobi, a to lezanie na brusku, nebudem ho zbytocne trapit a nechavat ho plakat, ked tak proste nechce byt...
Uvidime mozno to pride samo....

jahodka11
25. máj 2008

bambulka, presne tak, ani nas maly nechce byt na brusku, to su velke place a to ho mam tak nechat alebo co??? sam chce stat a chodit a skakat....a nutit ho nemozem....a nemyslim, ze by mohol mat z toho nejake problemy v buducnosti...ake??? 🙂

listicka20
25. máj 2008

To by mě taky zajímalo, co je pak za problémy. A když se to má všechno nechat tak přirozeně, tak proč zakazovat dítěti vstát, když se samo staví, a nutit ho na čtyři, když se mu nechce? Jsou děti, který některou vývojovou fázi prostě přeskočí a začnou rovnou chodit.
Třeba tady v Anglii, kde teď žiju, se to vůbec neřeší, když mi dcera nepásla koníčky mezi tím druhým a třetím měsícem, tak doktorka mávla rukou a řekla, že to přijde samo. A přišlo. Nepásla je teda nikdy, rovnou si začala na bříšku hrát s hračkama a na to se plazit a lézt.
Problém je podle mě ve chvíli, kdy se dítě nehýbe vůbec, že by to mohla být hypotomie nebo obrna, ale to se asi neprojeví tak, že dáte dítě na břicho a ono začne okolo sebe kopat všema čtyřma.
V Čechách chodí na rehabilitaci snad každý druhý mimino, tady v Anglii skoro žádný, a přeci anglická mládež není nijak fyzicky postižená... 😖

ronie
26. máj 2008

😝 to je asi zbytečné něco vysvětlovat, už sem se snažila hodně a pokud někdo chce tak to pochopí. Já nechci, abyste se uráželi, že ste dělaly chyby, ty děláme každá, já chci aby maminky, které mají malé miminko si diskuzi přečetli a věděli jak správně s dítětem manipulovat ajak mu do budoucna nazavařit na problémy-skoliozy, bolesti zad, hlavy, šmajdání, chození po špičkách, atd

Ještě abysme tady nemluvily jedna vo voze druhá vo koze..:
Pokud dítě leží jak placka na zádech, případně obložené polštáři, tak nic neposiluje a když se pak najednou posadí nebo stoupne, je logický, že nebude mít pevná záda. Každý pediatr by na to měl upozornit, že dítě musí být od malička na bříšku co nejvíce času-když se ze začátku nelíbí je to právě známka toho, že je potřeba to trénovat. Tady v čechách to už většina pediatrů naštěstí dělá a neurologové už nemají tolik práce.

jahodka, bamulka-představte si, že Olimu se taky nijak extra nelíbilo na bříšku a za týden sme to krásně bez velkého pláče natrénovali-jak sem ho dala na bříško, tak sem ho zaujala nějakou hračkou nebo u nás teda vítězila kočka 😀 a jak začal natahovat, tak sem ho obrátila na záda, takhle se rpotahovaly ty intervaly až nechtěl být jinak než na bříšku, pak sme natrénovali otáčení a byl maximálně spokojenej-teda on je permanetně nabručenej, ale jen tak od přírody 😀 😀 😀

Lističko řekla bych, že tady se taky ve 2 měsících neposílá na rehabilitaci, když se nepase, jen doktorka řekne -nechávejte co nejvíc na bříšku a ano taky na to děti přijdou sami..Já neříkám dítěti něco zakazovat když to udělá samo, ale je důležité hlídat, aby to dělalo správně. Pokud se dítě samo posadí přes bok, tedy z polohy na bříšku nebo na 4, pokud se dítě postaví s nakročením jedné nohy samo..nevidím problém a není třeba zakazovat, ale pokud ho maminka posadí nebo postaví z ničeho nic..viz problémy výše 😉 Ony ty problémy nejsou většinou tak velké, že bys je zazanamenávala na ulici víš..slupnou piluli na bolest a je to..ale dá se i bez pilulí 😝 😀 A přeskočení vývojové fáze..no když už se to stane, tak se nedá nic dělat ale je lépe tomu předcházet-a jde to celkem jednoduše, jen je třeba tomu věnovat pozornost. Takže si prosím pořádně přečti diskuzi-vůbec ti neodporuji 😀

Pokud tu budou ještě nějaké dohady či pochybnosti, předám pár vašich příspěvků mámě, aby vám na ně dala odbornější odpovědi 😉

bramburka
26. máj 2008

holky je pravda, že Xenuška taky nechtěla na bříšku bejt kvuli tomu, že jsem jí tam kvuli blinkání nedávala. Před 3. mesícem jsme začali trénovat a ve 4. měsíci se přetočila a od tý doby jí to hrozně bavilo a ted uz je 95% času na břichu, strašně se jí tam líbí. Uplně změnila názor. Tak je tam dávejte, kdyz budou plakat, tak je otočtš a zkuste znovu a pořád a pořád. Uvidíte, že se jim tam nakonec zalíbí, z bříška lze totiž líp pozorovat to okolí (viz i ten dokument Lidské mládě) 😉

Je pravda, že se v Čechách tyto věci víc řeší, je to totiž dáno tím, že se to zanedbávalo a já snad neznám nikoho, kdo by pak na ZŠ nemusel kvuli křivým zádům na speciální cvičení. Tak se tomu rozhodli pediatři předcházet, věřte, že nebuzerují jen tak pro nic za nic a ty rehabilitace jsou spíš takový doporučující cvičení /pokud to není nic vážnýho), tak já bych se tomu nebránila 😉

petka80
26. máj 2008

ronie, díky za objasnění, naprosto souhlasím. A nechápu, že některé maminky děti předčasně posazují a postavují, místo aby trénovali pasení koníčků a pak lezení....... Pokud se teda sami posadí, postaví, tak to asi jo, ale jinak ne! Jasně že dětem se líbí sedět, je to lepší zábava než se pachtit na břiše.... 😅
ronie, chci se ještě zeptat - dřív tedy děti lezou než sedí? A posadí se až z lezení? Já to tak chápala, ale např. i v tom dokumentu teď na dvojce - Lidské mládě - dřív děti seděly a pak až lezly. Tak jsem z toho jelen.

petka80
26. máj 2008

a ronie, prosím tě, ještě bych měla jeden dotaz (pokud to tu už bylo, tak se omlouvám) - jak je to s tím přitahováním do sedu? Koukám, že to tady dělá snad každá maminka 😕

bramburka
26. máj 2008

Petko, ze zkušeností vím, že děti začnou lézt a hned se nato posadí, je to asi zároveň.

majaaita
26. máj 2008

Petko, ten dokument byl úplně vedle. Prostě americkej styl, tam posazují děti pomalu od narození, to rozhodně není správně. Taky tam bylo dobře vidět, jaký mají ty děti špatný pohybový vzory, zvlášť u lezení :( Oni to tam přímo i říkali, že děti ještě nemají pevný trup a zádové svalstvo - a přesto je posazovali :( Hrůza.

Takže děti většinou dřív lezou - nebo prostě jsou na čtyřech - a z toho jdou do šikmého sedu a pak do rovného. Případně klečí a sedí na patičkách.

Přitahování do sedu - je to diagnostický nástroj, provádí doktorka okolo čtvrtého měsíce. Není potřeba, ani vhodný, dělat to doma sama - minimálně do tohohle věku. Když přitahovat, tak ne do úplného sedu, spíš jako posilování bříška, ale když se to nedělá vůbec, tím líp.

zuka
26. máj 2008

Ahojte, toto je velmi zaujimava diskuzia 😉 a pre mna dost poucna. Po jej precitani som si uvedomila, ze som robila chyby so sedkanim ☹ , lebo maly sa sam neposadi, ale dokaze sam sediet a doktorka nam to odobrila 😖 . No, ale este to nerobime velmi dlho, takze uz to ani robit nebudeme 😉 . Ale mam otazku, ako to riesit pri zavadzani prikrmov, nas sa to totiz zacina tykat o cca 2 tyzdne a to sa maly urcite este sam neposadi. Ako to riesite?

petka80
26. máj 2008

no holky, děkuju za odpovědi, jsem si to myslela správně, ale ten dokument a vůbec hodně maminek kolem nás mě dost udivilo a udivuje 😒
Přitahování nedělám, jenom dávám na břicho a to by mělo být to nejlepší.
Díky moc za ujištění, že to dělám správně 🙂

petka80
26. máj 2008

a ještě jsem chtěla říct, že když vidím, jak některé zkušené maminy berou moje dítě a drží ho svisle, čelem k sobě, páteř celá pokroucená, tak bych jim ty ruce nejradši urazila 😠 to fakt nechápu. Ale když tady čtu na MK postoje některých pediatrů, tak už se nebudu divit ničemu.
Zuka, zkušenost zatím nemám, ale myslím, že se se pak krmí v lehátku nebo v autosedačce.

susik77
26. máj 2008

zuka: malu sme na zaciatku: od zac. 7 mesiaca asi 3 tyzdne krmila v lehatku. potom uz zacinala sediet, z lehatka sa vyklanala, tak sme ju dali do polohovacej stolicky, tam bola skoro ako v lehatku-v takom polosede. S oporou-tak ze sa niecoho drzala, sedela asi od zac. 8.mesiaca a bez opory od ukonc. 9.mesiaca 🙂

jaku
26. máj 2008

Zuzko taky jsme nesedící mimča 🙂 a baštíme příkrmy jak o život-Ondra je hladovec 😀 , na tu chvíli ho dávám do polohovacího sedátka-ne židličky, jí v polosedě, když ho krmím mimo domov tak si ho opřu na ruku do mírného polosedu. ono to je stejně zatím taková tekutá konzistence, že to absolutně nevadí. No stručně polosed pololeh nebo nevím jak to nazvat, spíš je na nakloněné rovině, nevím zda jsem to popsala správně, snad si pod tím něco představíš.

bambulka026
26. máj 2008

ronie, ja sa neurazam 😀 , len proste konstatujem, ze malemu sa proste na brusku nepaci, proste ho nicim nezaujemem ked hned zacne plakat ako o zivot.

Skusala som ho dat i medzi deti, ktore tak lezali a hrali sa, ze hadam odkuka, no on hned plakal...
Ani striedanie raz na brusko potom na chrbatik, alebo nabok. Proste nie, hned zacne revat, a utisi sa az ked si sadne, alebo postavi.
Doktorka mi tiez na poradni povedala, aby som postupovala tak ako pises ty.
No je to svokrina znama, sem tam sa navstevuju, a ked raz bola u nich, a ja s malym tiez a videla co to je za plac, tak povedala aby som ho proste zbytocne netrapila.
Tak ho netrapim.
Necham ho nech sa hra ako chce, ci uz posediacky poleziacky, alebo ked chce bezkat tak bezka... 🙂

ronie
26. máj 2008

bambulko tak zkus ten balon..to se miminků líbí, jsou na bříšku a ještě trénujou jak o život 😉

majajita-ahojky si rehabka, lékařka nebo máš jen hodně zkušeností? Děkuji ti za tvoje názory velmi to v diskuzích pomáhá, když někdo podpoří můj názor a zná problamatiku🙂 😉

v tom dokumentu bylo nejhorší jak se pohyboval ten jeden chlkapeček přisunováním za jednou nohou a navíc pořád za tou jednou nohou..

s tím krmení-nejlépe krmit v autosedačce, lehátku, polohovací židličce a jen na tu dobu jídla 😉

petka80
26. máj 2008

no ten chlapeček mě taky dost zaujal, chudáček, ale tam tvrdili, že je to o.k., že je to jen jedna z možností, jak lézt 😲

denisocka
26. máj 2008

baby aky dokument?

majaaita
26. máj 2008

Ronie - jsem speciální pedagog - somatoped.

Na krmení lehátko, je super, dá se napolohovat, děti to mají rády.

Z toho dokumentu mi bylo opravdu ouvej, v anglosaských zemích mi přijde, že dělají běžně, že dítě posazují už od malinka, švagrová žije v Irsku, tak ta pilně posazovala, malej neleze (je mu rok), chodí za ruce ... no, když jí něco řeknu, opáčí, že se to malýmu líbí, tak co. Zádíčka má jako rosol :(

Petko, oni tam opravdu tvrdili, že jakýkoliv způsob přesunu z místa na místo je ok, ale není to pravda. Dítě potřebuje správné lezení, se zkříženým vzorem, pěkně několik měsíců - cokoliv dalšího už je náhradní způsob a vede v pozdějším věku k poškození zad.

Denisocka, dávali o víkendu na ČT2 - Zázračná planeta - Lidské mládě.

denisocka
26. máj 2008

jáj,tak to ja tu čt nemám , a nemaju TV archív?

ináč,moja kamoška dáva male od 4mes do chodítka + sedenie o vankuš a v 6tich pekne za ručku učila chodiť-šak ono samo chcelo,teraz má 7-8mes a chodia pekne za ruku a vééééélmi sa čuduje,prečo nelezie 😀

neviem v kolkých mes maju deti liezť,ale mi sa asi k tomu blížime,dnes sa pohol asi o 20cm dopredu a inokedy dozadu

majaaita
26. máj 2008

Denisocka, v ivysílání na ČT jsem to nenašla. Tak možná hledat někde na youtube nebo tak.

Děti průměrně lezou od osmého do jedenáctého měsíce - pochopitelně i dál, ale v těchto měsících začínají. Šimon je šikula 🙂

jahodka11
26. máj 2008

ronie-ja sa tiez neurazam a rada si precitam rady od ostatnych mamiciek....ja maleho davam aj na brusko, niekedy vydrzi, inokedy nie, zalezi asi od nalady...a tiez mi Dr. poevdala, ze ked sa sam stavia, mozem pouzivat choditko....to ale neznamena, ze je v nom cely den 🙂 len mi to ulahcuje varenie napr., a jasne, ze sa snazim, aby liezol...aj sa pokusa...tak uvidime...🙂