Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

ronie
14. feb 2008

Ilenda škoda, že jsi to sem zkopírovala..snažila jsem se, aby sme se tu pochopilo, že nejde o žádné měsíce, ale o to jak dítko vývoj zvládá hezky krok po kroku...V té tabulce je hlavně nesmyslný, že tam je co měsíc to nějaký další vývojový pokrok, ale ve skutečnosti je na každý pokrok velké časové rozmezí viz tabulky, podle kterých se řídí neurologové.. Nikdo se tu nehandrkuje-asi jsi špatně četla diskuzi a ta tabulka sem vlastně vůbec nepatří-jde k mí říci jediné-je to hodně špatná tabulka a opět akorát znervozní některé maminky, které mají dítko trochu jinka se vyvíjející. 😒

megee
14. feb 2008

jo to je naprostá pravda pak si někdo přečte že by sítě v takovém a takovém měsíci mělo umět to a to, jeho dítě to ještě neumí a dotyčná se jen bude stresovat, že je nějak opožděné... prostě každé dítě je jiné a potřebuje různou dobu na určité věci, někdo chodí v 9 měsících a někdo až třeba ve 14 měsících, ale na nožičky se postaví nakonec všichni 😉

lendy1
14. feb 2008

já si myslím, že by tu spíš než o nějaké měsíce mělo jít o to, aby se správně vědělo, co to je samostatný sed a co dělat a nedělat, jak už tu bylo několikrát řečeno.
A velmi "miluju" tyhle přehledy v časopisech, kdyby jste někdy otevřeli odbornou knížku o vývoji dítěte, tak to je o něčem jiném, než tyto tabulky, co měsíc, jeden pokrok...atd...

píšu to zde na MK pořád dokola a je mi moc líto těch mamin, co tady (a nemyslím jen tutu diskuzi) věčně čtou, že některé děti dělají v určitém věku to a to a jejich ne a zbytečně se stresují...

megee
14. feb 2008

přeně tak a navíc já mám spíš opačnej problém protože spíš řeším jetli malej není moc rychlej, ale i dr. mi řekla, že když to dělá sám tak mu nemám bránit ale ani ho nepodporovat... prostě každý dítě si na to musí přijít samo jak se co dělá...nám by se taky určitě nelíbilo kdyby nás někdo do něčeho nutil...

eva4444
14. feb 2008

tak ta tabulka je pekne od veci. 😠
inac nas maly ked je na chrbatiku pouziva nozky ako rucky, drzi si s nimi predmety, niektore predmetysi nastokne na nozku a poda si ich zo zeme do ruky, proste v tych chvilach ma 4 ruky 😵 ja viem ze to nesuvisi s temou,len chcem tymto podotknut ze niektore babetka co este nechodia vedia 'ine veci' ako tie co uz 8m behaju za ruky 😀

megee
14. feb 2008

jo jo eva tak to máš pěkně šikovnýho 😀 a jak už jsem psala chotit začnou stejně všichni...

luciferek
14. feb 2008

ahojky, no myslím,že tabulkama se opravdu řídit nedá 🙂, my začali sedět v 9 měsících 😉

llenda
14. feb 2008

nepsala jsem to proto,abych někoho stresovala,ale vadí mi jak tu píšete že v 6 měsících se dítě nemůže posadit.
Že nemají maminy posazovat dítě v kočárku,že by mělo furt jen ležet.
Zajímalo by mě jak dlouho by jste to vydrželi vy,furt jen ležet. To dítě se taky chce podívat na svět a né na něj čumět v leže.
Každá mamina se chce pochlubit co už její dítko umí,a když se pochlubí tak ji tu málem ukamenujete že je její ''super''dítě ve vývoji moc vepředu.A že stresuje ty ostatní maminy.
No tak ať je!!! Neřídím se podle tabulek,protože podle nich by malýmu byl už rok.Nemůžu za to že je tak snaživej.
Protože má starší bráchy a chce být s nima,no tak se naučil lézt. A protože ve stoje je to zajímavější tak začal ''sám'' chodit kolem nábytku.
Do ničeho jsem ani jednoho nenutila a přesto začali chodit brzo.
Je to prostě na každým dítěti,každý je jiný.
Ať už ten človíček jen leží nebo leze,tak furt je to maminčin miláček. A nejdůležitější je že jsou ti naši miláčci zdraví. 😀 😀

lendy1
14. feb 2008

llenda, jak píšeš: každé dítě je jiné-přesně tak...a proto dle mého diskuze typu: kdy se posadí, otočí, leze...atd jsou a budou o ničem 😉

jinak v této diskuze stejně jsou 2 strany a každá mluví o něčem jiném, nejde o to, kdy co děti dělají, ale jak to dělají, jak se do určité polohy dostali...atd...

Já se prostě řídím tím, že jsem nedělala, nedělám a nebudu dělat nic, čím bych malému mohla ublížit ať je to tahání dětí do sedu ve 3.měsících, předčasného posazování v kočárku nebo jinde...atd. prostě každý to vidí jinak...já mám na to svůj názor podložený od několika neurologů a z rehabilitace a nechci, aby moje dítě mělo někdy v budoucnu zdravotní potíže jenom proto, že jsem dělala něco, co bych neměla.

A jinak ať si každý dělá co chce, v dnešní době je spousta možností jak získat informace o správně a nesprávné podpoře vývoje...a pro mě jsou tyto informace důležité a snažim se jimi řídit...

Samozřejmě, že jsou děti, které jsou ve vývoji rychlejší stejně tak, jako jsou pomalejší děti...proč ale do diskuzí tohoto typu přispívají většinou maminy, co mají děti vývojově rychlejší?

andira
14. feb 2008

holky souhlasim de facto s llendou, každý dítě je jiný, tak proč to zbytečně hrotit 😎
Co se týká informací o tom, co škodí a co ne, taky bych to nepřeháněla, páč názory na to, co je dobré a co není
se pořád mění a co bylo dobře dnes, zítra už je špatně, šla bych na to selským rozumem. Když my jsme byly malé,
bylo vše jinak a taky jsme vyrostly, takže já se řídim intuicí a zlatou střední cestou 🙂 🙂
Moje holčička má půl roku a zatím nesedí, neleze a nijak moc se nepřetáčí, spíš se posunuje jako ručičky na hodinkách 🙂 🙂 V kočárku jí dávám i do polosedu, aby viděla, ale ne na moc dlouho, prostě od všeho trošku 😉

megee
15. feb 2008

Jé andira to mi připomělo mého synovce ten nikdy neuměl lozit spíš válel sudy 😀 což byla docela sranda ho sledovat, ale kam potřeboval tam se dostal no a jednoho dne se prostě postavil na nožičky a začal chodit 😀

megee
15. feb 2008

a co se týče této diskuze tak mě např. jen zajímalo jestli není moc brzo na to že se mi malej ve 2 měsících snaží posadit, ale není to jako že by ležel a najednou sedal je to spíš když ho chovám nebo ho mám položeného na svém břichu tak se prostě snaží...no rozhodně ho nebudu podporovat nechci aby se mu něco stalo....no holt je moc zvědavej a snaživej s tím nic nenadělám že 🙂

ronie
15. feb 2008

Ilenda nemůžu s tebou souhlasit-hlavně nevím o tom, že by tu někdo psal, že v 6 měsících se dítě nemůže posadit-může, pokud se samo posadí. Do polosedu v kočáru-na chvilku-budiž-když se to zdá nezbytné... NEvim proč by dítěti mělo vadit, že bude na rovné podložce a bude se hezky snažit vše umět samo..Přeci když dáš dítě na zem, tak neleží jak placka-ze začátku ho polohuješ na bříško, naučí se pást, pak se naučí sám se otáčet a brát věci do rukou-to je přeci tolik zajímavých vjemů, že není nutné k tomu dítě násilím posazovat nebo stavět. Oli nikdy nevyžadoval, aby musel polosedět v kočárů-naopak to nesnáší a to proto, že to nepoznal a je spokojený.. Když dítěti ukážeš vyšší polohu tak je jasné, že se mu to bude líbit a to pak demotivuje k vlastnímu pohybu-prostě když mě máma posadí tak co bych se snažil..Nikdo tu nikoho nekamenuje-když je dítko šikovné a opravdu se samo dokáže správně posadit-tak to stojí za zmínku, ale zde se opravdu pletou pojmy s dojmy- samostatná chůze a sed je něco jiného než dítě posadit a vláčet za ruce. A pokud jde o názor andiry, že sme taky vyrostli..jojo a většina z nás má skoliozu a další problémy s pohybovým ústrojím. Takže jsme stejného názoru jako lendy-co můžu ovlivnit v prospěch zdraví svého dítěte, to budu dělat.

Včera sme byli na prohlídce a přestože doktorka ví, že máma je neuroložka, tak mě stejně upozornila, abych Oliho nedávala sedět dokud to neumí-prostě někteří lékaři se snaží a mluví, ale je jich stále málo.

A jinak pokud jde o to jak se názory mění atd-no myslím, že pokud jde o motorický vývoj, jde spíše jen o posun vpřed-ono když se nad tím člověk zamyslí, tak to všechno dává smysl a lze to všechno odvodit selským rozumem a člověk na to nepotřebuje být doktor 😉 Mimo jiné tyto všechny věci nejsou nikterak nové, jen se rozmnožili zdravotní problémy dětí v pozdějším věku-právě problémy se zády, neurologické obtíže atd a tak se začala dělat prevence.

megee
15. feb 2008

no abysme se tu porád jen nehádali 😀 tak něco pro pobavení...
Kamarádka má 4 letého hyperaktivního chlapečka Honzíka a ve školce jim paní učitelka při obědě říkala, že se při jídle nemluví. Jenže chlapeček co seděl vedle něho na něho pořád mluvit, tak Honzík protože se přece u jídla nemluví kousnul chlpečka do zadečku 😀 . Kamarádka musela jít k paní ředitelce a mamince postiženého chlapečka koupit čokoládu...

niega
15. feb 2008

llenda: Jojo, tabulky 😀 ! Neznám větší hovadinu 😝 ... Jen tak mimochodem, myslím, že někteří časpopisoví autoři (teda opisovači chytrých knih) si pletou základní a řadové číslovky, takže zaměňují pojmy 5. měsíc (čti pátý měsíc) a 5 měsíců (čti pět měsíců).

zajo510
1. mar 2008

ahojte, ako je to vlastne so sedením bába. Naša bude mať 4 mesiace, ked mala 2 mes tak sme ju držali na rukách tak že sme ju držali pod plienkou a ona bola opretá chrbtom o môj hrudník a brucho. teraz už si žiada sedieť tak že má medzi nôžkami moju nohu a je opretá o mňa a pozerá pred seba. ked jej v lehu podám prsty tak sa sama snaží dvihnúť na sedenie. je to v poriadku? ked mi sedí na kolene, tak nemám pocit, žeby bola nejak ohnutá dopredu alebo do boku...nie je skoro na to?

jahodka11
2. mar 2008

ahojte, nas maly ma 4 a pol mesiaca a ked lezi a chytite mu rucicky, sam sa pritiahne do sedu...aj ho davam trosku sediet, podoprem ho vankusmi, ale vydrzi len chvilocku, ked mu zacne padat hlavicka, viem, ze ho treba dat lezat...
zajo, ked si to mala vyzaduje, podla mna je to v poriadku, je na sedenie pripravena 🙂

zajo510
2. mar 2008

dakujem, určite chce aj zmenu, nie len ležať...

kukenzi
2. mar 2008

nas maly sa sam posadil ked mal skoro 7 mesiacom. a na tabulky kaslite. 😉 ved kazdy clovek je inaksi a aj nase deticky su rozne osobnosti, ktore nesmieme hadzat do jedneho vreca. aj tak sa to nakoniec nauci, je jedno ci o den, tyzden alebo mesiac hore-dole. 😉

veverca
2. mar 2008

Kukenzi, aj moje dve osobnosti sú rozdielne. Gabko ešte mal 6 mesiacov a sedel ako torta a robil ťapušky, ale ešte sa nevedel pretočiť na bruško.(sám chodil 13 mesačný). Tánička má 7m., na zemi sa vrtí v jednom kuse, ale sedieť samej sa jej ešte vôbec nechce.

f.nina
2. mar 2008

.Jen pro upřesnení tyto tabulky jsou jen orientační +-.A o těcto diskuzí jsi opravdu myslím že to je jen o tom že se maminky předbíhají od které dítko co bude umět dřív. 😠 Přece každá si to stejně udělá podle svého,takže když chcete svoje dětičky dávat sedět dělej te to a když ne tak ne 😉 Každé dítko je individuální a neznamená že některé sedí už v pátem měsíci tak to naše musí taky.Opravdu to tak není 😉
A teď k tématu:Náš malej se přitahuje už od 4.měsíce a taky sám sedí ale až tento týde se začal stavět na čtyři a dva dny nato hezky lozit a sám si sedat a k tomu ještě zoubky 🙄

jjaninka
3. mar 2008

Holky,tak v kolika měsících,asi, by se mohlo dítě přitahovat za ručky na sed,aby mu to neublížilo,myslím tím jen takové to cvičení,kdy prcek dojde do sedu a zase si lehne.

katy1979
3. mar 2008

ahojte je tu niekto komu babo neliezlo a posadilo sa? Náš malý akosi neprišiel na to ako sa chodí po štyroch - dá sa na štyri, ale dopredu sa nepohne, jednoducho sa radšej plazí. Do sedu sa vie dať občas z chrbátika cez bok. Ako sú na tom tieto deti? Kto má takého doma a kedy sa v takomto prípade vedel sám posadiť.

jjaninka - nám lekárka už v tretom mesiaci hovorila že ho máme nechať pritahovať sa za ručičky do sedu

andrea78
3. mar 2008

jjaninka, ked sa ho snažíš vyťiahnuť, musí sám spevniť hlávku a zapojiť brušné svaly, vtrdy je to o.k. ;-

katy, moja dcéra nikdy neliezla, sedela v 5mes a v 10chodila, no neštvornožkovala, až v roku, ked nám to nedalo a naučili sme ju to, dali sme ju na 4 a celá rodina sme chodili s ňou štvornožky, nech pochopí 😀 😀 😀

shela
3. mar 2008

jjaninka...nasa lekarka mi vravela ze ju mam obcas pritiahnut d sedu v 3 mesiaci...robila som to tak a teraz uz od 5 mesiaca sedime sami... a od 6 mesiaca sa vie uz aj sama posadit..do 6 som jej ja stale pomohla..

beranek
3. mar 2008

Ahoj, my nesedíme ani dnes 😉 Zato naše dítě leze opravdu závratným tempem 😀 Rozhodně jí do sedu nepomáháme, sedne si až se to sama naučí a bude mít dost pevné svaly, aby se jí to povedlo🙂

beranek
3. mar 2008

No ale už to dva týdny zkouší, takže se jí to určitě povede....snad dřív než se postaví 😀

katy1979
3. mar 2008

andrea a ako sa dokázala posadiť? ...náš to chodenie po štyroch ešte zjavne nepochopil 😀
tiež fúfam že sa mu to sedenie a lezenie podarí skôr ako začne chodiť

susik77
3. mar 2008

ahojte, rozmyslam nad tym, ze preco sa deti od toho 4-5.mesiaca nemozu davat sediet...ved nasi nas davali a ze vraj sme zacali sediet o dost skorej. a chrbticu mame v poriadku 😕 tak nevidim dovod...suhlasims andirou, ze teraz mozu lekari tvrdit, ze nieco je spravne a za desat-dvadsat rokov to bude naopak 😎
nie ze by som chcela, aby mala vsetko robila rychlejsie, ale ju uz nudi v kociku lezat, tak mi pride trochu odveci nazor, ze tam musi lezat 😒 ona sa uz snazi posadit, aby neco videla...inak, ona sa uz skoro posadi aj sama, ale myslim, ze keby som ju davala predtym sediet, islo by jej to rychlejsie.

andrea78
3. mar 2008

nejako sa vytiahla cez bok, nadvihla sa a druhou rukou pritiahla o postieľku a bolo to, sama som to nechápala 😀 , no malého niečo tžaké zatiaľ ani vo sne nenapadlo, ten je lenivý 😉