Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

juliam
7. nov 2009

v novembrovom čísle Mama a ja je o tomto článok, niečo z neho vyberám: "sed je vyvrcholením celého vývoja, t.z. že dieťatko by sa vraj najprv malo naučiť stáť, potom loziť a až nakoniec, ked už má dobre posilnené chrbtové svaly, by malo hapať. tzv. pasívne sedenie je nebezpečné, pretože ničí chrbticu a môže zablokovať psychomotorický vývoj dieťaťa. preto aj väčšina detí nikdy alebo len veľmi krátko lezie."
a je tam toho ešte veľa zaujímavého popísané... o chodení a chytaní detí, vodenie za ruku a pod.

dagina
7. nov 2009

Juli, tak to je dobře..., je fakt, že jsem si myslela, že si dítě má nejdříve sednout a pak stoupat..., naše malá se staví od 9. měsíce, kolem postele už cape jak opilý frantík, a sednout né a né..., takže se opravdu nebudu vzrušovat 😉,

momin
7. nov 2009

Ja myslim ze my to tak budem mit ze se maly postavi driv nez bude sam sedet... 😀 Opreny o rucicky sedi ale ze by sedel bez drzeni zatim opravdu nehrozi....

dagina
7. nov 2009

Momin, no ale to si ho posadíš sama.., což se právě nemá.

momin
7. nov 2009

Aha..ja myslela ze kdyz uz se tak udrzi tak to nevadi.... 😕

momin
7. nov 2009

Nedelam to casto,mu se tak stejne nelibo a je z toho sedu hned na ctyrech...

berenika39
7. nov 2009

dagi, já si vždycky říkám, že neznám dítě, který by nesedělo (nechodilo, nemluvilo...). Pokud za tím není nějaký zdravotním problém, o čemž by se už vědělo, pak je to jen o čase, kdy to dítě samo objeví a zkusí. Pasivní sezení je pro záda fakt špatně, mám doma velkýho kluka, v té době se obkládalo polštáři, dávali se před půlrokem sedět do kočáru, a má skoliozu a se zády opravdu problém. Proto píšu, mám špatnou zkušenost, pokud vím, že tomu možná jde předejít, tak to udělám. Péta všechnno tohle dělal o něco později, než jsou slavné tabulky a je z něj čertík, co lítá celý den.....chce to trpělivost, jako s příkrmy -je to o většinou o maminkách - už bych tak chtěla, aby hačal, chodil....

momin
7. nov 2009

Ano napr. moje mamina mi rikala v Danielkovych 5-ti mesicich ze ho musim davat sedet do rohu gauce. Ze ho musim naucit sedet. ze se to sam nenauci... 😎 Nebojte neposlechla sem...

berenika39
7. nov 2009

super. dřív se to tak dělalo, ale právě z toho jsou ty bolavý záda......

momin
7. nov 2009

Jak je to vubec tenkrat napadlo? 😕

dagina
7. nov 2009

Bereniko, a v kolikati se ti prosím tě malý podadil (Péťa) ?

dagina
7. nov 2009

nééé "podadil", ale posadil 😅

termixicek
7. nov 2009

Berinka:
Tvoj chlapec ma presne to, co ja. Tak isto som sedela skor ako som mala, lebo vtedy to bolo v mode presne ako si napisala oblozit vankusmi alebo posadit do kocika, ale moja chrbtica si to odniesla a v tehotenstve som ronila krokodilie slzy vecer co vecer od bolesti...
Maminky nedavajte babatka sediet. Babo si naozaj sadne samo bez akejkolvek pomoci ci skor alebo neskor.
Zelam pekny den, aj napriek pocasiu dnes ideme na vylet :D

dagina
7. nov 2009

Já jsem moc ráda, že jsem tyto zásady ohledně sezení...dodržovala, ale občas, když jsem neuhlídala tchánovce tak to porušovali, a dodnes máme s nima kvůli tomu zle, jaký jsme hrozný rodiče, když dítě nesetí od půl roku... mimo jiné

vinifera
7. nov 2009

Dagina nič si z toho nerob. Ja som doma pomaly za najhoršiu matku na svete lebo som ho nedávala sedieť, zakazujem chodítko, nepripustím cukrovanie príkrmov, kravské mlieko alebo krupičnú kašu.....

dedulka
7. nov 2009

dominika: vůbec nesedí - vydrží tak sotva 5 sekund a to se opírá rukou...
dagina: to jsi mě potěšila...já myslím, že jinak je malý celkem šikulka, akorát je prostě lenoch na sezení a hlavně on sedět nechce - jakmile si ho dám na klín "na sezení" ,tak se začne okamžitě "lukovat" a prostě chce pryč! 😉

janetty
7. nov 2009

...keď ste začali s príkrmami, že ste davali deťom papať na lyžičku trebars v tom 4 - 5 mesiaci, tak ste im davali keď ležali??? ste si ich neposadili na kolena a tak ich krmili??? Keď je to nesprávne... Ja som svojmu drobcovi nikdy na lyžičku v ľahu papať nedavala... Veľa mamičiek dáva doma dieťatko do autosedačky-vajíčka, alebo si ho obloží vankušmi a dá okolo neho hračky, aby sa hralo samé... Ja som to tak nerobila, sedkať som ho dávala len pri papaní, alebo keď mu už bolo dlho ležať, že bol nervózny, alebo plakal, tak som si ho vzala na kolená.

(...a mimo temu: keď sa naučia vaše detičky stáť, nebudete ich davať do chodítka, alebo ich nebudete držať za ručky a tak s nimi chodiť? Veď to je skoro to isté, ako keď chodi držajúc sa nábytku, alebo postielky. Či nie, je to iné? Ja neviem no... Ja som ho do chodítka dala, keď sa mi v postielke postavil a zase mi tam není celý deň 🙂 možno pol hodinku za celý deň, len keď niečo robím v kuchyni, alebo ho potrebujem mať pri sebe, samého ho už v postielke nenechám, je riadny živan a mohol by mi z nej vypadnúť... Keď v nej stojí, kýve celou postielkou 😀 )

hoogy
7. nov 2009

berenika az dnes som sa sem dostala a precitala tvoju otazku z predchadzajucej strany. uprimne ano moj maly si z polohy na styroch sam sadne a ma 6m. jednoducho sa to naucil troska skor. a sorry to choditko som si nevsimla 🙂

dedulka
7. nov 2009

janetty: já dávala malého při jídle do "vajíčka" - a teď, kdy mi řekli na rehabilitaci, ať ho sem tam dávám sedět, tak ho dávám při jídle do jídelní židličky! 😉 ale to až teď, kdy má skoro 11 měsíců! 😉

vinifera
7. nov 2009

Janetty. Nie je to isté keď sa bábo učí samo chodiť. Čiže sa dvíha popri nábytku a snaží sa chodiť ako keď ho dáš do chodítka alebo ho vodíš za ručičky. V chodítku to je prenho neprirodzené. Aj keď sa ti možno zdá, že je mu tam fajn a baví ho to v skutočnosti ešte nemá dostatočne vytrenované svalstvo a trpí tým jeho chrbtica, panva a nožičky. Keď dieťa vodíš za ručičky je to už o psychike dieťa si zvykne, že si pri nom. Že ho budeš vodiť a teda, že nehrozí pád. Nebude mať sám snahu tak skoro chodiť sám a na vlastné riziko....

momin
7. nov 2009

Maly ji v leze.. jenom ho vzdycky podlozim polstarem at ma hlavicku a hrudnicek trosku vys... v sede bude papat az bude sedet...

berenika39
7. nov 2009

dagina, peta si sednul poprvé sám až když se naučil lézt, přesně v osmi měsících a týdnu🙂. Nekrmila jsem ho vleže, to je jasný, prostě měl polohovací lehátko, to se dalo dát na polosed, měl podepřená záda. Je jasný že dítě po půl roce neohrozí chvíle hraní na klíně, v krmení v polosedě, ale neměli by se prostě nutit sedět, když se ještě "kácí", nepodpírat je.

Vodění za ruce je nebezpečné hlavně proto, že se zásadně mění těžiště těla, on se ti věší na ruce a jde hrudníkem napřed, správně by měl mít "staženou prdelku", podsazenou ppánev a tělo v ose. Je na to i jednoduchý cvik, dítě prostě když se učí chodit jakoby poštipuješ po prdelce, aby chodil tak, jak má. Ruce nahoře je špatně. Max se dá držet v pase, kolem hrudníku, jen jistit. A je fakt, že si zbytečně zvykají na oporu. Nevodila jsem petu za ruce, později pak za jednu venku, aby se neváálel každých 5 metrů 😀 😀 😀

Chodítko - je tu celé téma...

janetty
7. nov 2009

...teraz keď už vie sedieť sám, tak ho krmim v jeho stolyčke 🙂 ... mne vo vajičku nechcel byť, len tak doma, žeby som ho tam dala a krmila, ale keď sme šli autom, tak sedkal v pohode, v aute sa mu páčilo ale doma len tak sedieť nie, v autosedačke to veru nie 🙂

...keď som bola v poradni na 4. mes., tak doktorka skúšala, či vie sedkať. Jasne že nevedel, ale vravela, že je tuhý, že sa mu to skoro podarí. A teraz, keď sme boli na 7. mes. tak ho z ľahu chytila za ručky, chcela posadiť, ale on sa jej postavil na nožky 😅 tak bola prekvapená a vravela, že je šikovný.

berenika39
7. nov 2009

janetty, no nevím, to asi nezkoušela ve 4.měsíci jestli umí sedět, tak se zkouší přitahování a držení hlavičky,šíjové svaly, ale nevím, můžu se mýlit.

janetty
7. nov 2009

berenika, ja som sa tiež čudovala, ale vravela: skusime, či vieš hopkať... vážne ho skúšala dať sadnúť aj ho pustila za ručky, ale vaľal sa drobec.
To priťahovanie hlavičky skúšala vždy, keď sme prišli do poradne, ale vo 4. vážne skúšala, či ma snahu sedieť. Tak neviem...

berenika39
7. nov 2009

asi jo, koukají i na zakulacení zad, na páteř, nejsem mudra ani moudrá někdy z těch doktorů 😀 😀 😀

janetty
7. nov 2009

😀 to asi nikto...

dagina
8. nov 2009

Berenika, tak to se ti posadil sakra brzy.., a mudr ti říkal, že se posadil pozdě? (psala jsi, že ti děti všechno dělali mimo tabulky). Si myslím že je spíš na horní hranici, né??

Jinak v těch 4. měsících se zkouší přitažením držení hlavičky. A pokud mudra v 7. měsíci zkouší dítě posadit, k tomu není co říct. Mě mudr také říkal že můžu posazovat, ale nedělala jsem to, nějak mi to moje svědomí nedovolilo, je to mudr ze staré školy a už několik "bot" udělal 😒 .

berenika39
8. nov 2009

NO povedlo se mu to hned několik dní na to, co objevil lezení. Prostě potřeboval na něco volné ruce, tak se klasicky přess bok posadil. Byli jsme zrovna potom v poradně, mudra koukala, jestli sedí rovně, nekulatí záda...a říkala, že v poho, že pokud se posadí sám, mám ho už nechat. Lezl od prvního dne devátého měsíce 😉 😉 😉 až do konce 13 měsíce, takže super dlouho, byla jsem ráda, je takovej svaloveček....myslím že to lezení pro koordinaci pohybu a zpevnění tělíčka super...to pottřebují, neměla by jedna svalová skupina být preferovaná a některá zanedbávaná. Halvně svaly kolem páteře, pak by právě neměly hrozit ty neurčité bolesti zad. Ale kdo ví, prostě doufám 😉 😉 😉

germik
26. nov 2009

Baby, ked si vaše detičky sadli samé, mali hned krásny rovný chrbátik a sedeli pevne? Malá si sama sadla asi pred týždnom, posadí sa vždy tak,že sa niečoho chytí /nábytok,stol,sedačka..../a tak si sadne. Ale niekedy sa stava že nesedí stabilne, nejako to s nou hádže do strán 😕 a niekedy ma dokonca gulaty chrbátik. VŽDY si tak sadne sama. JE to v poriadku že nesedí krásne vzpriamene alebo je to také neisté zo začiatku normál?? díky