Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

majaaita
9. jún 2008

Jahodko, já si čtu velmi pozorně, co píšou jiný maminky, snažím se pochopit, proč posazují atd. Sama mám v okolí spoustu maminek, které to dělají a na doporučení lékařů kašlou, protože je to prostě jednoduší obložit dítě polštářema a mít klid - sama teď na Jirkovi vidím, že si vyhraje mnohem líp, když sedí, má obě ruce volné, dělá to hodně. My na sed čekali rok - a vydržet to prostě není problém. Stačí si prohlídnout ty malinkatý zádíčka a je to jasný.
V životě jsem neměla zodpovědnost za nikoho jinýho než sebe, myslím takovou tu opravdovou zodpovědnost. Teď mám dítě a jeho budoucí vývoj, to, co si ponese z dětství, závisí ve velký míře na mě. Tohle prostě nemůžu hodit za hlavu. Když mám přístup k jasně daným závěrům lékařů, byla bych hloupá, kdybych to nedodržovala.

Jsou děti, které mají velmi pevné břišní svaly a do sedu se přitahují o kočárek, o lehátko - velmi krátkodobě budiž, ale lépe opravdu čekat, až začne lézt a pak teprve se posadí - případně se posadí už z polohy na čtyřech.

Není ovšem pochyb, že dítě, který ochutná sed, chce ho často a snaží se do něj dostat všelijakými způsoby, bohužel i pro něj nezdravými, protože zatím nezralými.

Já jsem profesí somatoped, pracuju s dětma tělesně postiženýma - a proto vím, jaký zázrak je, když se narodí zdravý dítě. Dovede mě tedy zarmoutit, když vidím, kolik lidí huntuje tělo svýmu vlastnímu dítěti dobrovolně. To se teda na mě nezlobte, ale zkuste se někdy zajít podívat na děti, u kterých je ZÁZRAK, když si sednou ve třech letech.

Fakt člověku dojde, že zdraví má dítě fakt jen jedno.

ada.lubo
9. jún 2008

majaaita úplne s tebou súhlasím, keď vidím 5.-6. mesačné deti ako v špor. kočíku "sedia" prásané popruhmi až mi je to ľúto 😖 ale je to každého osobná vec ako sa k tomu postaví
mám kamarátku ktorá má 7. mesačnú dcéru ktorá už podľa maminy sama "sedí" boli u nás na návšteve, položili sme vedľa seba Paťa(môj syn) a Natálku (jej dcéra) tak Paťo sa hneď otočil na bruško a snažil sa liezť a Natálka len kopala nožičkami nehovorím že Paťo je najlepší aj Natálka sa vie pretočiť ale nemá snahu pretože nechce byť na brušku to radšej začne mrnčať a mamina ju hneď vezme do sedu
bývame na dedine a tiež si vypočujem radi od skôr narodených mám a starých mám, prečo Paťo ešte nesedí, prečo ho nedávaš do chodítka aby sa učil chodiť, možno mu niečo je keď tak iba leží, už sa ani nesnažím argumentovať aj tak si o mne myslia že ho zanedbávam
aj od rehabilitačnej (cvičíme Vojtovku od 2. mesiaca) máme zakázané posadzovať o chodítku ani nehovorím to zamietla hneď na začiatku
som rada že sa majaaita a ronnie podelia o svoje skúsenosti bodaj by bolo viac takých mám

petka80
9. jún 2008

Teda majaaita, moc hezky jsi to napsala 🙂 A hlavně s tou zodpovědností, kterou máme za ty drobečky, to se fakt nedá hodit za hlavu.
Ještě jednou díky tobě i ronie za všechny rady a vysvětlování stále znovu a znovu..........

majaaita
9. jún 2008

Děkuju.

megee
9. jún 2008

tak já malýmu pomáhala v lození tak že jsem před něj dala hračku ale aby na ní nedosáhl i když se natáhl a protože ji strašně chtěl tak se snažil za ní dolézt až se mu to nakonec podařilo 😀 a jinak si sedl sám až z lezení a nijak jsem mu nepomáhala, ted se snaží zvedat na nohy a když se něčeho přidrží tak se mu to občas i povede nemůže si nějak ublížit? přece jen je ještě dost malý...

katus79
9. jún 2008

kocky a ako je to u deti s refluxom? musime byt takmer stale vo vyvysenej polohe. Uplne rovno je snad len ked ju prebalujem a chvilku ked je pod hrazdickou. Mam sa obavat nespravneho vyvoja chrbatika? 😕 ☹

jahodka11
9. jún 2008

katus, dobra otazka, ja som prave dala maleho na koneber, ze nech sa snazi a pred hodinkou jedol a uplne sa povracal..a to nemame reflux....mne sa veru niekedy tazko dava na brusko....ako to riesite maminy? lebo ked ho dam pred jedenim, to je zasa uz nervozny a hladny a moc z toho teda nie je....tak ja vlastne neviem, ze kedy.... 😒

jahodka11
9. jún 2008

na koberec som myslela 🙂

majaaita
9. jún 2008

Megee, když to dělá sám, jen ho nech.

Katus, vyvýšená poloha - rovnoměrný sklon - u dětí s refluxem je nutnost. S polohou na bříšku musíte hodně opatrně, aby nedošlo k velkému zvracení, ukáže doktorka.
Důležitý je ten sklon - aby tam nebylo zlomení v pase, ale rovnoměrně podložená matrace v postýlce apod.

Jahodko, tohle je potřeba vysledovat. Záleží, jak velký má dítě pauzy mezi jídly. Jirka měl vždycky dvě hodiny, takže první hodinu nic, to by blinkal, pak tak dvacet minut na bříšku a pak odpočinek zase na zádíčkách.
Ono taky některý jídlo se mu vrací víc, záleží třeba i na denní době a tak. Opravdu je nutné vysledovat.
Šikovný je dávat děti na bříško po koupání, bývají sice unavený, takže už extra nedělají jakoby vývojový pokrok, ale zase se naučí v této poloze i relaxovat, což je důležitý, až se jim bude chtít spát na bříšku - jinak je pak člověk furt v noci griluje jak klobásu 🙂

jaku
9. jún 2008

Náš malej má reflux- dřív jsem ho dávala na bříško tak hodinku po jídle, pak už půl - zjistila jsem, že si tím ublinknutím i uleví když ho tlačí bříško a teď co se otáčí a na zádech téměř nevydrží tak holt blindí - nejlépe v pozici "letadýlko" 😀

jahodka11
9. jún 2008

majaaita-dakujem a budem pokracovat v co najviac polohe na brusku, dnes na vecer tak bol skoro hodinu a normalne sa mu pacilo...tak mam radost 🙂 🙂

majaaita
9. jún 2008

Jahodko, je to o zvyku. Jsem ráda, že to nese ovoce 🙂 Už je to chlapák, když vydrží hodinu 🙂

jahodka11
9. jún 2008

haha, dakujem, musel, riesila som po telefone reklamaciu telefonneho uctu, ale ani nemrnkol, skor sa vzdy niekam zakotulal 🙂 a choditko som uz 2. den nepouzila 🙂

blumka
10. jún 2008

ahojte, zaujimave citanie, chodim tu spehovat co radia ronie a majaaita 😀
Napisem vam moju skusenost. Vcera sme boli na jednej party a zaujimave bolo ze vsetky tety zo starsej generacie, ktore vzali moju Terezku na ruky si ju hned posadili na kolena alebo ju drzali tak, ze sa nozkami zapierala o ich nohy...radsej som ju od nich brala 😅
Terezke sa tiez velmi nepacilo na brusku ale odkedy sa nan vie dostat sama tak tak travi coraz viac casu a dokonca sa uz dokaze na brusku pretocit ako hodinky a tak sa dostat ku nejakej hracke.
Zatial sa ale nevie pretocit na chrbatik, existuje na to nejake cvicenie, co by som s nou mohla robit?

marinka
10. jún 2008

Tak Anička si začala sama sedat tento víkend, přesně v osmi měsících - z lehu na bříšku se zvedna na všechny čtyři a z tého polohy už si v pohodě sedne.

bluff
10. jún 2008

nasa mala sa uz vedela sama posadit v 6. mesiacoch. ja som ju nikdy nepodkladala ani vankusmi, ani nedavala sediet do kocika. zacala sa sedat sama od seba.

majaaita
10. jún 2008

Blumka, malá je opravdu zdatná, že se přetáčí takhle brzo na bříško. Otočit se na zádíčka zpět je vývojově těžší - myslím, otočit se vědomě - hodně dětí nejprve jakoby přepadává. Většina dětí zvládne kolem sedmého měsíce a později.
Dopomoct - opatrným jakoby navalením na jedno ramínko ve směru přetáčení, tedy spíše učení snížit těžiště, než přijde ten kulovitý pohyb přetáčení na zádíčka.
Myslím ale, že ve vašem případě není nutný nic trénovat 🙂

Marinko, Anička je vzorná jak z učebnice 🙂

Bluff, přesně tak to má být - sama od sebe 🙂

katus79
10. jún 2008

Majaaita dakujem🙂 ja ju davam lezat v tej postielke akokeby do kopca, no vzdy sa nejako zosunie. Nech jej dam k nozickam cokolvek, stale sa nejako vykruti. No kedze ten madrac je predsa len makky, tak to zalomenie nie je take ostre, ostane akokeby v takom poloobluku (dufam ze pisem zrozumitelne 😅 ) Snad to tak nevadi 😕
A k tomu otacaniu, tiez sa nam uz prevratila z bruska na chrbatik, ale asi ani sama nevie ako sa jej to podarilo 😀
Blumka 😉 Petka sa tiez "hodinkuje", ale za hrackou este nie. Ona sa len tak mrvi mrvi a skonci uplne inak ako zacala 😀
Majaaita este by som sa chcela spytat na tie lehatka. Myslis, ze su lepsie tie kde je ten chrbatik vytvrdeny alebo tie bez. Mame obe, ale vacsinou je v tom "bez", tam mam pocit ze taka prirodzene zagulatena. Ale tot moj laicky nazor, rada prijmem radu 😵

majaaita
10. jún 2008

Katus, o lehátkách toho moc nevím, zvlášť u dětí s refluxem, tam je to takový nejistý led. To přirozené zakulacení je nutné pohlídat, aby byl zadeček jakoby podsazený. Taky záleží, jak dlouho v něm dítě je a tak.
V tomhle bych opravdu nerada něco tvrdila jistě, nemám s tím vůbec zkušenost.

jahodka11
10. jún 2008

maminy, musim potvrdit, ze nas maly nechcel byt na brusku a po par dnoch vydrzi na brusku velmi dlho, uz neplace, snazi sa sam zahrat, pozera, chyta, prevaluje sa.....ani koberec nam nestaci a za chvilku je na dlazke 🙂)) tak dufam, ze kriticke obdobie odmietania byt brusku mame za sebou a choditko planujem odlozit na neskor 🙂 len dufam, ze som to neuriekla 🙂

zuzka99
10. jún 2008

jahodka, ani náš nechcel byť dlho na brušku, jedoval sa, ani u doktorky nechcel ukazať ako pasie, až ked sa naučil otáčať sám na bruško tak ho v inej polohe neudržíme. otáča sa tak aj pri prebalovaní, obliekaní, lehátko sme zrušili lebo aj tam sa otáčal, skuša to aj vo vani na tom lehatku. večer ho dám spinkať on spí a ked sa prídem za 5 min. na neho pozrieť tak je na brušku a rehoce sa. včera sa 2 krát otočil aj s celou zavinovačkou.

kuky8
10. jún 2008

Ahojte, súhlasím so všetkými, ktorí razia teóriu "neurýchľovania". Náš malý sa narodil v 35 tt, necvičíme (našťastie) Vojtovku, ale naša neurologička nám prizvukovala - nič nerobiť nasilu, dieťa samé najlepšie vie, kedy sa začať pretáčať alebo sedieť. Náš malý sa začal pretáčať len pred 2 týždňami... teraz váľa jedna radosť. Zmeškali sme niečo? Myslím, že nie. A tak isto je to so sedením - nemáme ho posadzovať, až v 7 mes. na kontrolu a uvidíme. Medzitým posilujeme chrbátik "pasením" 🙂
A chodítko je u nás vylúčené.

majaaita - máš 100%, ja som s takými (už väčšími) deťmi pripravovala tanečný program. možno až vtedy som si začala zdravie vážiť viac...

zuzka99 - u nás to isté, len miesto zavinovačky prebaľovacia podložka 😀

marketa.d
10. jún 2008

Prvně se posadila na konci 6.měsíce, ale podepírala se ručičkama vepředu a zatím tak pokračuje. Teď je Bětce 6,5M.

duskaf
10. jún 2008

jééééj, dnes sa celý deň naša malá samá vyťahuje do sedu a my len pozeráme.

binki
10. jún 2008

dneska 😀 , v necelých 7 měs.

emfi
11. jún 2008

Ahojte. Ani moja malinká ešte nesedí sama, má 5,5 mes.. Sedká iba v kočíku, keď je podopretá. Ale myslím, že je to individuálne a keď bude mať dosť sily na to, aby sa udržala, tak bude sedkať aj sama
Ako som tak čítala príspevky, tak máme ešte čas. Každé dieťa je šikovné na niečo iné. Kamoškina malá, 6 mes. ešte sama nesedká, tiež len v kočíku, ale zase sa jej stavá na nožičky. Lepšie vie stáť ako sedieť

jahodka11
12. jún 2008

ronie a majaaita-tak naozaj neuveritelne, maly sa stale hra na brusku 🙂 nepriamo ste ma presvedcili a choditko je v pivnici...a maly je spokojny a ja tiez 🙂 dakujem 🙂

ronie
12. jún 2008

🙂 super jahodko, mám radost 😵 Ste šikovní 😉

jahodka11
12. jún 2008

dakujem, ani si neviete predstavit, aku mam radost z neho, so seba, ze som to vydrzala a "naucila" ho byt na brusku 🙂

reruna
15. jún 2008

Ahoj, nikdy jsem malého neposazovala ani nepodepírala, max na klíně, zádíčky opřený o mě, jinak byl pořád na zádech, od pěti měsíců se převaloval na bříško, od šesti měsíců byl na kolínkách a v sedmi měsících si z kolínek přes bok sedl, pak to pořád procvičoval, pořád padal, ale do měsíce seděl sám a krásně si hrál s hračkama, zároveń začal lozit po čtyřech a od 8 měsíců stojí, do stoje se vytáhl taky sám, takže nic násilně, počkejte si a děťátko to zvládne všechno samo, má to naprogramované v genech, tak to nechme na něm.