Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

slevik
26. máj 2008

Rio - a jak dlouho se pohupuje na čtyřech? Mě to Verunka taky ze začátku dělala a pak začala lézt 😉 . A hlavní je, že je dítě spokojené, ne co umí 😉

ria80
26. máj 2008

No asi 14 dní.Samozřejmě si ještě nesedla.
Přijde mi že už je moc velká a dělá to,co dělají děti o tří měsíce mladší.

ronie
26. máj 2008

ria ahoj, pokusím se poradit, že na to doktorka nic neříká je blbý, měla ti alespoň poradit jednoduchý cviky, kterýma se to spraví. Ste naprosto na dobré cestě, ale v 10 měsíci už by měla lézt... Pohupování je start, takže nejlépe stále motivovat čímkoliv-Oli se rozlezl za sušenkou 😝 😀 a dělat překážky, aby jí to nutilo přelézt a být ve zvýšené poloze. Nemáte náhodou taky hladké podlahy? Pokud jo, zkus jí dát na kousek koberce, nebo třeba někde na trávě na dece to tak neklouže..Strašně mi to připomíná našeho Oliho, začal lézt kolem 8. spíš 9. měsíce, je těžkej takže se mu nechtělo 😀 Ale vy polezete co nevidět. Zkoušej balon-to vychylování dopředu až se opře rukama o zem(trakař) a naopak doazadu až si klekne-nám tenhle cvik-vlastně hra- pomohla.

jahodka11
26. máj 2008

ronie, suhlasim, profik - to je naozaj prehnane 😉 nemyslim, ze nieco predbieham, ale ved kazda mamina si robi a stara sa o babo tak, ako si mysli, ze je najlepsie...a rada dam na rady druhych, ktori ale pocuvaju, co hovorim... 😉

ria80
26. máj 2008

Normálně ten velken balon??To si neumím představit.
Je dost často na koberci.Je problém,že ona se dopředu ani neplazí.Zkoušíme to ale nejde to.
Těžká není,je hodně drobná.
V pátek jdeme na cvičení,snad nám tam něco poradí.Doktorka mi to napsala,protže jsem si jí řekla.Ale ona neviděla důvod.
Asi je po mě.Taky jsem byla pomalá,stoupla jsem si v roce a chodit jsem začla v 15.měsících.Třeba je to dědičný.

slevik
26. máj 2008

Rio - my jsme se taky neplazili 😉. Já myslím, že je super, že se pohupuje na kolínkách a přesně, jak píše Ronie, zkus ji něčím motivovat 😉 . Mě Verunka nejdřív lezla dozadu a dopředu začala za obalem od čoko ze stromečku 😎 . A na kolínkách se pohupovala docela dlouho, těch 14 dní si myslím, že určitě 😉
Dědičnost trochu hraje roli, takže se tím fakt netrap...není kam spěchat 😉

ria80
26. máj 2008

Mám z toho depresi,když tady některý maminy píšou,jak děti začly v osmi měsících chodit. ☹
Mám pak pocit,že Michalka není v pořádku.Ale jinak mi přijde chytrá a inteligentní.

slevik
26. máj 2008

Rio - to opravdu vůbec neřeš 😎 . Každý dítě má svůj styl a rychlost vývoje a budeš mít dobrej pocit, když nic neuspěcháš a necháš to na dítěti samotném (mluvím z vlastní zkušenosti 😵 ). Nejde o to se předhánět a srovnávat, ale správně vychovat dítě a dopřát mu adekvátní vývoj 😵

ada.lubo
26. máj 2008

Ahojte musím sa aj ja pripojiť je to veľmi dobrá diskusia a dobré rady
Roni je super že sa pripája do diskusie aj niekto s ktorým nie každý súhlasí a ktorý si aj napriek tomu obháji svoj názor

my máme trochu problémy s vývojom pretože pri narodení mal rozšírené komory v mozgu a už od prvého mesiaca navštevujeme neurológa a asi od druhého rehabilitujeme vojtovkou ☹ Paťko nepoužíval ľavú stranu tela ale teraz už sa mu to rozhýbalo a robíme pokroky cvičíme otáčanie aj plazenie a každým dňom sa zlepšujeme, už sa aj sám otočí z chrbátika na bruško a trochu sa aj poplazí (skôr sa iba tak naťahuje) ale tú ľavú rúčku má stále pod telom a nie a nie si ju vytiahnuť

aj my sme sa pýtali rehabilitačnej na chodítko tiež nám ho neodporučila

ronie
27. máj 2008

🙂 🙂 rio, no to je právě ten důsledek těch závodů, nenech se vůbec vykolejit-naopak čím později si stoupne tím lépe, nedjůležitější je, aby se rozlezla a co nejdéle lezla 😉 Oli se také zdaleka nechystá stát ani chodit 😀 😉

Jinak ano ten velký balon, je tedy lepší s menším průměrem než úplně veliký, to by pak dělala dopředu stojku 😀 , ale jde použít i overball ale ne tak dobře, normálně jí drž za kyčle a válej až úplně dopředu a pak úplně dozadu, pomalinku 😉 Pak určitě dávat na 4-hezky do spráné polohy a fixovat vlastním tělem(vlastně si dáš mezi nohy a budeš nad ní klečet a přidržovat, to se jí asi nebude moc líbit, protože jí to nepůjde, takže jen na chvilku a hned rozveselit, chválit atd 😉 Teda to nevim jesi je pochopitelné jak sem to popsala.. 😝

adu-ste moc šikovní 😵 moc držím palce ať je všechno v pořádku 😉

petka80
27. máj 2008

Přidávám se k janna1830 a ke slevikovi a chci poděkovat ronie (i ostatním) za rady. Opravdu děkuju, protože někdy si v mém okolí připadám jako blázen, že dítě neposazuju, nestavím, nepřitahuju za ruce atd. atd. 😕

A marlin - promiň, ale dávat 4,5 m dítě sedět do chodítka mi opravdu nepřijde nejlepší.... Ale to je každého věc, já to teda rozhodně nedělám a dělat nebudu.

majaaita
27. máj 2008

Rio, zkus si sednout před ní s nataženejma nohama a za svoje nohy si dej nějakou motivační věc (u nás jednoznačně křupky 🙂, překážka jí donutí se pořádně zvednout a přelézt 🙂 Jinak je jí deset měsíců, to je tak akorát, myslím, že na to každým dnem přijde 🙂 Jinak zmeškáno nemá, děti jsou různý, zas to třeba bude povídalka 🙂

Rio, a hlavně nesrovnávej. Je možný, že děti od osmi měsíců choděj, jiný ale choděj od roku a půl - tak ten průměr taky musí někdo bejt 🙂

Jinak k chodítku a k předbíhání vývoje - já to prostě nechápu. Jako co už je důležitější než správný a přirozený vývoj vlastního dítěte? Nezlobte se na mě, ale ulehčovat si domácí situaci tím, že dám dítě do chodítka, abych mohla uvařit ---- co to je za priority???

majaaita
27. máj 2008

A dodám, že náš Jirka si začal sedat asi před 14ti dny - do plného sedu. Jinak mu od osmého měsíce, kdy leze, bohatě stačil sed šikmý nebo kolínka. A neměla jsem problém to vydržet - prostě krmím v lehátku a on si doma najde dost zábavy i bez sezení.

lamia
27. máj 2008

Rio neřeš to,Anička taky nebyla rychlík,jak malá na kolínkách péruje,tak na to lezení časem přijde,ani nebudeš vědět jak se jednoho dne rozleze a pak i sedne (většinou dřív lezou). Nemáte parkety jako my nebo jinej hladkej povrch?? Jinak já malou stimulovala k lezení různě,nechávala jsem jí přelézat svoje nohy na zemi aby mohla pohladit kočičku nebo se zmocnit něčeho co jí hrozně zajímalo,cvičily jsme na nafukovacím válci,to rehabky docela doporučujou,ale spíš jí to jen rozhýbalo a dodalo zájem o pohyb po 4,ale k lezení stejně musela dospět sama,hlavně se nestresuj, poraď se se svojí dr,ta naše když viděla jak jsem z toho vyplesklá mě poslala na dětskou neurologii,kde mi dr řekla,že je to v pohodě a že holt Andulíno nebude lámat rekordy v motorickém vývoji 😀 a nemám to dramatizovat,na cvičení to zatím není (byly jsme tam asi v 9,5 měsících,kdy se pořád jen plazila...)a důrazně doporučila koberec a jak píšu,do týdne po jeho zakoupení lezla jak motorová myš,ale je fakt že už předtím se na kolínka snažila. Aňouš je zas ukecanec,v 10.měsících zcela vědomě používala asi 5 slov a teď už jich zná spoustu a rozumí naprosto všemu,každé dítě je prostě jiné a ne všechny se dají narvat do tabulek,pokud je jinak všechno v pořádku tak prostě jen můžete být jako my na tom pomalejším konci motorického vývoje,no co,každý nemůže být rychlík,ne 😉 Tak prckovou pohlaď a nestresujte se holky 😉

jahodka11
27. máj 2008

majaaita, ono to nie je o prioritach, ale o tom, ako zabavit babatko....ked ti nechce byt v lehatku a ani sediet, lezat uz vobec nie a na brusku len chvilku? co by si robila? cely den nosila dieta na rukach? fakt neviem....tak poradte, ak nie choditko, co robit? ked sedka na mne, tak sa stavia na nozicky, vzpiera sa.....a hneva....a to robil predtym, ako bol v choditku, az na zaklade tohto sme kupili choditko....rozhodne nechcem nic urychlovat.....ale sa mi zda cudne, ked sa skoro rocne dieta ani nepostavi.....to uz si myslim, ze je o brzdeni babatka...nechat ho len tak na zemi polozeneho....neviem, mozno svoje druhe dieta tak necham, lebo nebudem mat cas sa mu tolko venovat 🙂
majaaita - a preco si myslis, ze sa nemaju deticky tahat za rucicky do sedu? nam to dr vyslovene prikazala a skoro nas uz posielala na vysetrenie, ze maly sa neotaca...atd.....ale nakoniec predsa len zacal, len neskor 😉

severka222
27. máj 2008

My sme začali ppekne sedkať koncom 6 mesiaca 😉

majaaita
27. máj 2008

Jahodko, ano, nosila bych ho na rukách a především bych podporovala polohu na bříšku. Já to dělala u Jirky celý první půl rok - prostě to potřeboval. Pokud se u tebe staví a vzpírá, chovej ho v klubíčku, neposazuj si ho do náruče. Vstávací vývoj musí jít ruku v ruce s vývojem lezení - tzn. z polohy na bříšku!
Vývoj dítěte je různý, jsou děti, které chodí brzo, ale vždy by chození měla přecházet co možná nejdelší fáze lezení, lezení je nejdůležitější a nejzdravější a zpevňuje záda jako nic jiného. Pochopitelně mluvím o správném lezení z polohy na bříšku a na všech čtyřech - ne přesouvání ze sedu.

Navíc - chodítkem nenahrazuješ správnou chůzi - dítě má úplně jinde těžiště, než když se musí nést samo, většinou lítá po špičkách a to vůbec nemluvím o možnosti úrazu z chodítka :(

Tahání za ručičky do sedu je velmi nevhodné v prvních čtyřech měsících, kdy dítě nemá ještě tak pevné krční svalstvo, aby se udrželo ve správné poloze. Mělo by se používat pouze jako diagnostický nástroj z rukou lékaře. Že ti tvoje doktorka tohle radí, z toho je mi ouzko :(
Otáčení se nepodporuje krz sed ani přitahování do sedu, ale z polohy na zádech opatrným převracením dítěte na bok - za nožičku (kolínko), tak aby vybalancovalo bok a pak se překulilo.

lamia
27. máj 2008

Jahodka ale dítě by mělo začít nejdřív pořádně lézt a sedět,než začne trénovat chůzi,tím ten vývoj opravdu ani ne urychluješ,jako spíš přeskakuješ jednotlivé kroky...jasně že ho lezení nebaví,když v chodítku má mnohem větší možnosti a akční rádius bez velké námahy (lezení po 4 je mimochodem na koordinaci pohybu mnohem složitější než chůze po dvou),ale takhle už ti díky chodítku moc nepoleze a faktem je,že je lezení je natolik důležitá vývojová fáze pro pohyb dítěte,že je škoda ho o ni "připravit" chodítkem,prostě bych ho nechala na zemi s hračkama,když se chce hýbat,tak holt bude muset sám a lézt. Ale je to samozřejmě můj názor.

jahodka11
27. máj 2008

majaaita a lamia, dakujem, tak sa posnazim ho nechavat co najdlhsie na brusku s hrackami, uvidim, ci a kedy sa prestane hnevat, mozno staci z mojej strany len vydrzat ten prvotny krik a bude dobre 🙂
otacanie sme sa ucili ako pises, za nozicku, kolienko som ho pomalicky otocila.....
mne sa uz zda, ze co lekar, to iny nazor a my si akoze mame vybrat... 😒

majaaita
27. máj 2008

Jahodko, bohužel mnozí lékaři nějak ustrnuli v tom, co se hlásalo, když my jsem byly malé :(
S tím bříškem je to jenom o cvik. Je jasný, že je to pro děti namáhavý a pracný a že když už ví, že existuje méně namáhavá poloha s větším rozhledem, jsou naštvaný a vztekaj se, ale musí se to vydržet. Stačí většinou jen pár dnů, týden, dítě přijde na nové možnosti i na bříšku a je to ok. Stačí jen vydržet.
Když má silný nožičky, uričtě mu to půjde do lezení rychle.
Pořád motivuj hračkama, zajímavýma věcma, ono se to podá 🙂

petka80
27. máj 2008

Holky, chci se ještě optat (trochu mimo téma, omlouvám se, ale když vás tady teď mám) - co si myslíte o nosítkách?
Jde mi o tohle: měla jsem od kamarádky půjčenou klokanku Chicco. Zkoušela jsem tam malou dát jak čelem k sobě tak čelem od sebe, ale pokaždé mi přišla taková celá zkroucená, že jsem ji v tom nenosila. Tak si myslím, že to je až od doby, kdy dítě samo sedí. jenže takhle klokanka je pouze do 9 kg, takže mi to celý přijde jako úplný nesmysl...... Už jsem ji vrátila a nepoužívám ji, ale chtěla jsem se zeptat, jestli existuje něco, co je o.k. už teď - máme 4,5 m.
Děkuju moc za odpovědi.

lamia
27. máj 2008

Jahodka až bude sedět (pokud už nesedí)tak ho zkus vzít ven na trávník nebo na hřiště,tam ho to určo k lezení bude stimulovat hodně a zabaví se ti novýma věcma,Anička byla sice vždycky jak čuňátko,ale maximálně spokojená 😉

majaaita
27. máj 2008

Petko, zkus šátek, případně jiné nosítku, např. typu Ergo. Klokanky opravdu ne :(
Je spousta stránek o správném vázání a nošení v šátcích, stačí zadat do vyhledavače. Jsou tam různé polohy, které jsou vhodné pro různě staré děti a tak.

Lamio, i u nás hřiště a trávník vede 🙂 Není nad ochutnávání kytek a trávy 🙂)))

petka80
27. máj 2008

majaaita, díky moc, mrknu na to ergo, šátku já se nějak bojím, nevím proč........ Proč se teda taková klokanka vyrábí, to opravdu nechápu. A pokud si dobře pamatuju, tak na ní bylo napsané od 0+ m ........ 😠

majaaita
27. máj 2008

Petko, já vím, na klokankách to píšou. To je další super vynález made in USA. Nic proti Američanům, ale ten jejich styl přístupu k pohybovému vývoji dětí mě fakt děsí :(

Petko, některé MC pořádají kurzy vázání šátků, takže tam se dá ostychu zbavit. Ale Ergo je super volba. Jsou i jiná ergonomická nosítka, viz např. www.nosenideti.cz

petka80
27. máj 2008

majaaita, takže třeba něco takového?
http://www.nosenideti.cz/zbozi.php?volba=karta_...
To bychom teď už mohly? Díky moc, jsem v tomhle nějak mimo......

majaaita
27. máj 2008

Petko, ano. Důležitá pro vás je ještě ta novorozenecká vložka - to, co má miminko přes hlavičku, to bych doporučovala do šestého měsíce určitě - a pak i dýl, když dítě v nosítku často spí.

majaaita
27. máj 2008

Jinak k tomu nošení, už jsem se setkala s názorem pediatra, který nedoporučuje nic takového, dokud dítě nesedí - ale myslím, že když se dbá na správné nosítko a správnou polohu miminka v něm - ať už se jedná o šátek nebo nosítko typu Ergo či jiné, nemůže uškodit.
Důležitý je podsazený zadeček, fixované kyčle, podpíraná zádíčka, upevněná hlavička. - nic z toho klokanka nenabízí.

lamia
27. máj 2008

Majaaita -přitom třeba ve Státech jsou chodítka zakázaný...aspoň to tvrdí moje dětská dr. Ale teď jsem koukala na ČT2 na dokument o motorickém vývojí dítka a docela jsem byla v šoku,točili to ve Státech a byly tam i nějaké dr,ale dítka rodiče v dokumentu v klídku posazovali i ta malinká,u těch chodících nějaká pevná bota absolutně neexistovala,co tam bylo natočené byly capající dítka v páskových sandálkách....no fakt síla...Jinak jezení trávy,kytek(nejvíc nám chutnaj sedmikrásky..) a opakované ochutnávky písku a kamení jsou i u nás stále velmi v oblibě,ačkoliv ven chodíme už dlouho ....holt silné dojmy 😀 😀

petka80
27. máj 2008

tak super, díky moc 😉