Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

aliza
11. feb 2011

@sofia2008 tu nejde o to, ze nasi lekari su zli, nie su, prave naopak, len chybou je to, ze oni su presvedceni, ze vzdelanie staci a tym to skonci...a nepripustaju nic mimo studia. Moj muz je lekar, studovany na SK, takze to mam z prvej ruky....tu v UK chodi pravidelne na doplnujuce kurzy, su dost drahe, ale bez toho nema sancu. Tieto kurzy maju platnost tak 3 roky, potom musi ist na obnovu, preco? prave preto, ze vedomosti v oblasti mediciny sa stale menia a cely svet sa snazi tomu prisposobit, len Sk nie.

lumimi
11. feb 2011

@aliza ty si moj clovek - dala by som ze sa mi pacia tvoje odpovede, ale neda sa to tak označit 🙂

rubika
11. feb 2011

@aliza nevím jestli bych házela všechny doktory i fyzioterapeuty do jednoho pytle... ne všichni ustrnuli na základním lékařském vzdělání a je trochu hloupé je tady shazovat. Já jsem osobně se svou pediatričkou velmi spokojená, vzdělává se v oblasti medicíny i mimo ČR, stejně tak fyzioterapeutka ke které jsme chodili zrovna skládala nějaké mezinárodní zkoušky, neříkám že vše co říkala ohledně nových výzkumů se mi líbilo, ale špatná se mi nezdála. Což zase nemůžu říct o své praktické dr. ta už fakt současnému trendu v medicíně totálně nerozumí....
Nikde sem nenapsala že za skoliózy v manželově rodině může pasivní posazování, vím že z velké části je to geneticky daný problém, ale zlým držením těla, jednostranným zatěžováním u dětí se může hodně zhoršit. Strašně důležité je cvičit. Ty aktovky pvňáčků už díky Bohu nejsou tak šíleně těžké a bez tvarovaných zád jako jsme měli my. To je jen dobře. Jen nevím proč je dělají tak velké když v tom děti nosí jen pár věcí, mohli by je trochu přizpůsobit velikosti dětem v první - druhé třidě.

takyja
11. feb 2011

@aliza Já znám lékaře, mám mezi nimi dost kamarádů, včetně Slováků, co pracují v CZ a rozhodně bych si netroufla tvrdit, že jsou nedovzdělaní či že se nedovzdělávají... spíše naopak. Faktem je, že jsou spíše z fakultních nemocnic v Praze a tam další vzdělávání je nutnost, ne-li samozřejmost. U obvoďáků bych asi narazila.. Pediatra jsem musela vyměnit, stejně tak jsem vyměnila ortopeda (doporučeného původní pediatričkou) za špičku v CZ se zcela odlišným názorem na postup v našem problému.
Jinak bych chtěla varovat před tím, že občasné nevhodné něco (pasivní sed, špatné polohování, atd.) nic neznamená - naše malá skončila na fyzioterapii po pouhém týdnu, co ležela ve velmi nízkém věku nevhodně v nemocnici (přístroje měly krátké dráty, nešlo to moc jinak a ani lékaři si neuvědomili, že stačí tak krátká doba).
Já zrovna ten názor o zákazu pasivního sedu akceptuji mj. proto, že mi přijde přirozený a logický a odpovídá anatomickým znalostem, které sama mám. Pokud ho někdo vyvrátí, pak jsem připravená to přehodnotit.. Ale asi spíše nejsme ze stejné názorové oblasti, protože já si na porody v CZ rozhodně stěžovat nemohu a jsem velký příznivec porodů v nemocnici, porody doma odsuzuji, atd.. Ale to už sem nepatří...

aliza
11. feb 2011

@lumimi lumini dakujem 🙂

aliza
11. feb 2011

ja v ziadnom pripade nechcem hadzat vsetkych lekarov do jedneho vreca...mna len irituje ten bozsky komplex, ze 'my vieme vsetko najlepsie' a cely svet to robi zle. V takom duchu bol aj ten clanok, co tu niekto dal, o tych 14 chybach...Amerika zaostala a len my vieme, ako je to spravne...a toto mne straaaasne vadi, ten pristup. Jasne, ze aj na SK, aj v Cechach je vela odbornikov, ktori na sebe tvrdo pracuju...
Porody v Cechach neovladam, ale rodila som aj na SK, aj v UK a ten druhy porod bo taky, o akom som vzdy snivala, neskutocny zazitok....rodila som v Birth centre, bez lekarov a bez zasahov, syna som si porodila uplne sama. Takze sa asi fakt nezhodneme 😎 , ale tak to ma byt, kazda sme ina a kazdej vyhovuje nieco ine 😉.

stvura
11. feb 2011

@aliza fiha, rodila si v UK? No mam priatelku co jej nechali dietatko 2x zomriet kvoli tomu ze v UK nerobia prietoky a nastarosti ta nema lekar len sestra pocas celej tehotnosti...tak neviem, osobne by som to neriskla - ani kamoska to uz do tretice neriskne a pride rodit domov, i ked predpotopne, ale dietatko je sledovane a vysetrene posledny mesiac v pravidelnych intervaloch....ostatne co pises sa mi rata, ale k tomu porodu som musela toto pridat 😉
@majhar presne, kazdy je jedinecny...dakujem...

danu
11. feb 2011

Poprosim vas neodbocujte od temy 😉

aliza
11. feb 2011

@stvura a ako ti teraz odpisem, ked je to mimo temy?

aliza
11. feb 2011

@danu ospravedlnujem sa, ze som odbocila od temy, ale ako mam teraz reagovat? mam napisat odpoved do temy Porod v Anglicku alebo ako? nie som tu tak zbehla a nechcem pisat cez internu postu, dakujem

luciebx
11. feb 2011

nas maly zacal sedet sam od tohoto tydne.. ale pokousel se o to uz 2 tydny dozadu .. a ted si leze leze a najednou sup a sedi.. a ani sebou moc nekyvaci..
jinak k tomu porodu v UK ja tu rodila taky a muzu rict ze si to vynachvalit nemuzu.. co sem slysela rozdili od toho jak se rodi v cr.. dr houpou na bricho aby mimi pomohli ven tim padem maminku rozervou a je nutne siti.. a furt nejaky injekce a tableky .. tu v uk ja vse prirozene.. nikdo na me nesahal.. zadne nastrihavani a nic takoveho.. proste si to nemuzu vynachalit..
u nas kazda 3 tehu je na rizikovym a neschopenka od 4 mesice.. ja makala do 8 a bylo mi fajn.. u nas se s tou veskerou peci a vysetrenima a triplama az moc prehani..

danu
11. feb 2011

@aliza odpovedz jej, ale drzte sa nazvu temy, tema je Kedy začalo sedkať?
Ostatne si piste v inej teme.

aliza
11. feb 2011

@luciebx presne tak, mam taku istu skusenost s porodmi, aj taky isty nazor, ale nemozem sa tu viac rozpisovat, je to mimo temy

aliza
11. feb 2011

@stvura este ti teda odpoviem, ale na dalsiu diskusiu budeme musiet inam 😎.
V UK nemaju tehotne nastarosti ziadne sestry, su to vystudovane a vyskolene odbornicky priamo na porod, volaju sa 'midwife' a ja som teda bola ohromena ich schopnostami. Podla hmatu bruska vedela presne, kde je srdiecko a ako dietatko lezi...nie ako na Sk, kde lekar nie je schopny bez UZV povedat, aku ma babo polohu a akurat strasi rodicku, ze babo asi nie je dole hlavou,...k porodom sa nestavaju medicinsky, ale prirodzene, instinktivne zensky tak, ako nam to bolo dane a vedia zvladat situacie s roznymi polohami plodu, aj vzpriecenie - zaseknutie a ine komplikacie. V jednom pripade dokonca stacilo, aby matka zmenila polohu a dietatko, ktore neslo von spravnou polohou a zaseklo sa, odrazu pekne vyhuplo von, dokonca este aj v plodovom obale,...u nas by to uz riesili asi akutnym cisarakom. Ja som v nich mala absolutnu doveru, vacsiu, ako v lekarov na Sk a nesklamali ma.
To, co sa stalo tvojej kamaratke je viac ako hrozne ☹, ale nejde mi do hlavy, ze by pri druhom tehu nebola sledovana. Moja prvorodena sa narodila s nizkou vahou a preto ma pocas druheho tehu pravidelne sledovali, chodila som od 30.t.t. na sono najprv kazde 2 tyzdne, potom kazdy tyzden, robili aj prietoky... takyto je oficialny postup, ze na zaklade prvej tehotnosti sa pristupuje ku druhej...mam kamaratku, ktorej tiez zomrela dcerka par dni pred porodom. Aj napriek pitve sa nezistila ziadna pricina, akurat, ze bola tazko anemicka. Ci sa dalo tomu predist, nikto nevie, taketo veci sa proste stavaju a odpovede na otazku preco dava vacsinou viera, medicina castokrat nevie dopredu zakrocit, nevie takuto situaciu predpokladat. Teraz je znovu tehotna, tak uvidime, ako to pojde a verim, ze uz sa jej nic take nestane.
a uz iba teda k teme, sorry za odbocenie

ica9
11. feb 2011

@aliza ani ja sa s tebou nechcem dotahovat. Vidim, ze kazda mame na to absolutne odlisny nazor. A nastastie kazda vychovavame vlastne dieta a sme za vlastne dieta aj zodpovedne. Bohuzial, zatial si mi nedala ziaden argument, preco by sa mali deti pasivne posadzat a v com je to pre ne tak neskutocne vyhodne a pochybujem, ze nieco relevantne vymyslis. Ked sa tu stale ohanas tazkou skolskou taskou, vies aka zataz je pre take male babatko vlastna hlavicka? Ako si si urcite vsimla, je nepomerne vacsia k detskemu telu (o vahe nehovoriac) Pokial dieta nie je same pripravene posadit sa, je to pre neho dostatocna zataz na to, aby to viedlo k deformitam chrbtice. A k tej Vojtovke. Dieta, ktore pasivne sedi nijako neposiluje, cize nenapreduje. Dieta posiluje pretacanim sa, plazenim, stvornozkovanim. Svaly su poskracovane, tonus slaby-preto Vojtovka, alebo rehabilitacia. A co sa tyka zaostalosti slovenskych lekarov. Prave era pasivneho posadzania sa datuje do hlbokeho komunizmu a chvalabohu je uz daaavno prekonana-teda aspon tu na Slovensku 🙂

aliza
11. feb 2011

@ica9 ja som sa nesnazila dokazat, ze pasivne posadzanie je spravne, treba trochu lepsie citat 😉. Ja som sa vyjadrovala k tomu, ze ako je to inde vo svete, kedze sama zijem v zahranici a ze ma to nuti jednoducho rozmyslat, preco inde davaju deti pasivne sediet a nemaju ziadne problemy a u nas dava pasivne sediet urcite podstatne menej mamiciek a aj napriek tomu je tolko problemov. Opakujem, len sa nad tym zamyslam a vdaka reakciam na moje zamyslanie sa sme dosli k teme skolioza, kde som dala odkazy na vyskum skoliozy, ktory uvadza priciny skoliozy a pasivne sedenie medzi nimi nie je. Ja nikoho o nicom nepresviedcam, to skor vy ma tu presviedcate, ze to, ako sa to robi na SK je jedine spravne a cely svet to robi zle, cely svet je zaostaly... a ze era pasivneho sedenia je na SK prekonana? ako? na zaklade coho? ja nechcem argumenty, ja chcem vyskum....
Vobec ma nenapadlo lutovat dieta za to, ze ma tazku hlavu... keby len lezalo na chrbte, tazko by sa ju naucilo udrzat, ze? V tom sa myslim zhodneme, inak je namieste otazka, preco sa dava babatko na brusko ? ved prirodzene sa tak nevie dat..ked uz hovorime o tom, ze dieta by sa malo vsetko naucit samo, prirodzene...vies, aka je pren zataz zdvihat hlavicku? A aj tak to robime s cielom posilnit svalstvo a naucit ho drzat hlavicku. Ked ho drzime na rukach, takisto si musi same drzat hlavicku, vtedy to nie je zataz? A ak to ma byt vsetko prirodzene, tak preco na SK este stale existuju tabulky a maminky sa trapia, ak ich dieta nie je tabulkove? To sa kedy prekona? neviem, ale toto ja ani nepovazujem za argumenty....
ja praveze poznam deticky, ktorych mamicky razili podobne postupy, ako ty a ich deti zaostavaju vo vyvine lebo to svalstvo sa jednoducho neposilnuje. Alebo teda chodia cvicit, aby to svalstvo posilnili. Ani sa necudujem, ked 6 mesiacov len lezkaju na chrbte, vacsina aj dlhsie. Este raz, rada by som videla nejako podlozene tie tvoje tvrdenia o slabom tonuse, o deformitach chrbtice, o tom, ze sedenim dieta nenapreduje, ze ma skratene svaly a musi neskor cvicit Vojtovku...ja som nikde netvrdila a ani netvrdim, ze pasivne sedenie je dobre, ale zaroven odmietam taketo nepodlozene tvrdenia.

ica9
11. feb 2011

@aliza A ty mas nejake podklady o tom, ze v zahranici, kde davaju babatka pasivne sediet nemaju ziadne problemy a ze na Slovensku je tych problemov s chrbticou vela? 😀 Trosku silne slova...
Ani raz som nespomenula, ze babatko treba nechat lezat na chrtbte!!!! Samozrejme , ze nie. Posiluje tak, ze je na brusku a hlavicku dviha. Neskor sa pretaca z bruska na chrbatik a naopak, neskor sa plazia, stvornozkuje a az POTOM si sadne. Verim, ze si si vsimla logiku tohto deja-uplne jednoduche a prirodzene!! Urcite si neposilni chrbatik tak, ze bude sediet. To by sme asi vsetci mali chrbtove svaly ako Schwartzeneger,nie? 😀 Este nikto nikde-a to hadam nemusim podkladat nijakym vyskumom, si neposilnil svaly na chrbte tak, ze len sedel. V tom so mnou hadam budes suhlasit. Ale bolo by to celkom prijemne-sediet za pocitacom a mat chrbtove svalstvo ako kulturista..
Co sa tyka drzania babatka-samozrejme ze je to pre neho zataz a je to nespravne. Dieta sa ma drzat v takzvanom klbocku, alebo na ruke na brusku.
A naozaj neviem, ktora mamicka by nechala svoje dieta lezat na chrbte 6 mesiacov a dlhsie. A tie mamicky, ktore poznas a nechali lezat babatka 6 mesiacov na chrbatiku su odkial? Zo Slovenska asi tazko. Tu na kazdej prehliadke pediater prizvukuje, aka je dolezita poloha na brusku.
Ale to vyjadrenie na zaver ma potesilo a som rada, ze sa zhodneme aspon v tom, ze pasivne sedenie dobre nie je 😉 Dobru noc

amunet
11. feb 2011

no aj ja pridam svoj nazor, moj najstarsi syn ma 11r davala som si ho sediet na kolena a potom aj do kocika a este sa sam neposadil je normalne zdravy a rovny 😀 nikdy nestvornoskoval ani sa neplazil hned chodil v10m a je uuuplne v poriatku
aj dceru som posadzovala aj teraz najmensieho si posadzujem na kolena. Pride mi to normalne, ak je v polosede sam sa pritiahne do sedu, preco mu vtom branit-blbost,
Nato sme maminy, aby sme svojim detom pomohli 😵

@aliza suhlasim s tebou

stvura
12. feb 2011

@aliza dakujem za odpoved, ..nedala som ti slovo "sestra" do uvodzoviek, samo ze wiem ze su to nie su obyc. sestricky. Podla mna je ale vsetko otazka lekara, dobry a zly su aj tu aj tam...ja som oba porody rodila prirodzene, vacsiu cast druheho porodu odvadzala porodna asistentka ku ktorej som chodila aj na predporodnu pripravu, druhy porod bol otazkou pol hodinky...ja som bola sledovana pri druhom kvoli nepotvrdenej trombofilli...podla mna je chyba ale v tom ze u nas nie su lekari doceneni a preto si robotu casto krat ulahcuju...a teda pravdu povediac ani mi, mamicky im casto krat nepomahame a volime lahsiu cestu 😉

aliza
12. feb 2011

@ica9 Dobre ranko. Nie, nemam to tiez nijak podlozene, to mas pravdu, vychadzam z toho, ze asi nebudu taki blbi a nebudu podporovat sedenie aj za pomoci vankusov, ak by to skodilo, logicke, nie? Alebo si fakt myslis, ze vsetci v zahranici su tak blbi, ze by ich nenapadla spojitost? Ze na to prisli len ti nasi lekari...hmm, velmi zaujimave. A vychadzam aj z toho, ze nikoho nepoznam, kto by mal problemy, ci uz deti alebo dospeli a to som ucila v skole a posobim v miestnej komunite., zucastnujem sa s malym na vyucbe medikov a moj muz je lekar na pohotovosti a vseobecny lekar, rozumej, lekar na vsetko, aj pediater, taky je tu system, ze obvodak lieci vsetko, aj deti.. nehovorim, ze je odbornik na pediatriu alebo ortopediu, to nie, ale tak zase mam aspon s kym prediskutovat a vie ma naviest, kde co hladat a ako co v tele funguje....tu maju zase ekzemy a astmy z tych plesnivych domov 😝.
K tomu lezaniu na chrbte, priamo tu niektora mamicka pisala, ze babatko ma prvych 6 mesiacov iba lezat. A pozicia na brusku, kolko v nej normalne dieta vydrzi? par minut parkrat denne? a co ten zvysok? lezi na chrbte, nie? A o tom som pisala, ze to svlastvo nie je namahane a u niektorych deti to viedlo ku zleniveniu, resp. oneskoreniu pohyboveho vyvoja (pripady, co ja poznam osobne).
Je ine, ked niekto pasivne posadi dieta a daj pokoj....a je ine, ked sa niekto dietatu venuje a podporuje ho vo vsetkych vyvojovych stupnoch. Ten moj krpec ma opacny problem, uz nedokaze lezat na chrbte ani minutu, pretaca sa ako drak 😀. Vacsinu dna, ked sme doma, lezi na podlozke na zemi, tam ho stimulujem hrackami, aby sa pretacal, nacahoval, pohyboval za hrackami....ale mavam ho aj na kolenach, aj niekedy sedi v stolicke na krmenie, ale nepotrebuje ziadnu oporu, sedi pekne sam. Netvrdim, ze je to spravne, ale ja to takto citim, robila som tak aj pri dcerke a je v poriadku, pohybovo aj neurologicky , ma vela sportovych aktivit, plavanie...takze posilnuje svalstvo rovnomerne. Chodi k nim do skoly specialna sestra, ktora vsetko monitoruje, zrak, sluch, dokonca BMI, ci dieta nie je obezne, drzanie tela a vsetko mame v poriadku.

aliza
12. feb 2011

@stvura ja si myslim, ze je to skor v tom, ze nasi lekari si nepripustia, ze by vedel odrodit niekto iny, ako lekar. Nepripustaju prirodzeny porod, podporuju iba ten medicinsky, cize nie zena rodi, ale porodnik. Zeny si musia pisat porodne plany a prosit lekarov, aby im umoznil prirodzene a najma DOSTOJNE! rodit? to je podla mna chore...

stvura
12. feb 2011

@aliza 😉 moj porodny plan pri prvom synovi skoncil v kosi, o stvrtej rano v nedelu mi lekar povedal ze takou zbytocnostou sa nebude zaoberat. 😠

ica9
12. feb 2011

@aliza Dobry vecer 🙂 Aj ja som z "lekarskej rodiny" a sama mam medicinske vzdelanie(ani ja nie som pediater, ani ortoped a ani neurolog). Mne len pride prirodzene, nechat samotny motoricky vyvin na dietati. Nasa dcera, je od styroch mesiacov na podlozke na zemi-sama sa natahuje, pretaca, vyhra-ma absolutnu volnost pohybu. Nikdy som ju neobmedzovala v lehatku(to vyuzivame len na papanie) a v podstate ako zosilnela, tak priblizne od 6 mesiaca travi 80% z dna na brusku. Nikdy som nemala pocit, zeby nevladala, alebo by to bolo pre nu namahave-akonahle som ju dala na chrbatik tak sa hned pretocila a bola na brusku-skoro stale. Tak po mesiaci sa zacala plazit-uz asi mesiac to trva-vyzera ako vojak v zakope 🙂 A momentalne sa dava na styri-ale este nevie co dalej-tak sa len tak kyvka. Pride mi to naozaj prirodzene-cely ten prechod ku sedeniu a nakoniec do stoja. V podstate aj pre nas je sedenie dost nepohodlne-ak sa chces uvolnit das sa do lahu, alebo do polosedu (napr pri telke). Takze vazne nevidim dovod ju davat sediet, pokial to sama nedokaze. A som si 100% ista, ze pri pasivnom sedeni si svaly neposilni. A to nehovorim o tom, ze uz nikdy nebude mat moznost byt tolko na styroch-co je jeden z najzdravsich sposobov pohybu vobec. Dieta si pri lozeni posilni ako chrbtove tak aj brusne svaly, skoordinuje si pohyb a pripravi sa na sedenie. Tak preco by som ju mala okradnut o tento sposob pohybu a davat ju do sedu. O to viac, ze zatial som sa nedozvedela o ziadnej relevantnej vyhode pre moje dieta, ktora by hovorila v prospech sedenia. Netvrdim, ze posadzane deti musia mat v buducnosti nejaky postih (aj ked som sa stretla s pripadom, ze ano), ale preco to riskovat a nieco si neskor vycitat.

majdula
12. feb 2011

Ale toz. Vzdyt to je uz tak notoricky zname heslo, ze je mi stydno ho sem psat 🤐

Prece "Nejvic pomuzete svym detem tim, ze jim nebudete vubec pomahat!"

ela2710
12. feb 2011

@amunet ahoj k tomu tvojmu prispevku, od babicky viem, ze moja krstna mama neznasala lozenie, nevedela to, ani lozit nechcela, babicka sa ju to snazila naucit, no nenaucila...krstna sedela sama, nepotrebovala vankuse, ale lozit nechcela, od 8.mesiacov zacala stat tak ze sa niecoho drzala, a od 10.mesiacov chodila...ona tiez preskocila cele lozenie 🙂

zucha
12. feb 2011

najstarsia dcera mi nelozila tiez 😕 Od 5,5 mesiaca uplne sama sedela. Na 4 sa dala v den, ked mala 8 mesiacov a o hodinu sa postavila o nabytok. Takze snaha o lozenie u nej bola az 1 hodinu. Chodili sme na cvicenia pre deti a tam pedagogicky videli, ze nelozila, lebo nejake cviky akoby nevedela urobit. Boli jej neprirodzene a to pritom je nadpriemerne pohybovo zdatna. Ale nastastie si svoje "odlozila", ked s mladsou sestrou. Vtedy ju to naramne bavilo 😉

amunet
12. feb 2011

zabudla som napisat ze najstarsi syn sa narodil v 34tt predbiehal normalne narodene deti 😀 neurolog sa cudaval ako je to mozne nechapal to 😀

jaruska8
23. feb 2011

@aliza Ja som príklad, mám skoliózu a liezla som ako divá, môj manžel sa hneď staval na nohy a sedel (pasívne) a vôbec neliezol má krásny rovný chrbát. 😉

patatina83
5. apr 2011

Maminy moj syn ma 8 mesiacov ešte si sám nesadne ani nelozi mám sa znepokojovat alebo mame ešte čas ?

andrejo
5. apr 2011

@patatina83 nas prvy syn v 8 mesiacoch chodil sam bez drzania .. druhy syn si sadol v 11 mesiacoch a lozit zacal ako rocny nieco po tom ako mal rok. Takze bud uplne v klude. deti su rozne a porovnavat sa nemaju.