Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

martao
18. jún 2009

katka,
my máme doma tiež malé trdlo. Sedieť ani omylom. Keď ho posadim, tak sa oprie a šúcha zadkom len aby si ľahol.
Keď to porovnám so staršími synmi. Najstarší už chodil okolo nábytku- chodil od 9. mesiacov.
Prostredný sa len pretáčal. Ten je síce taký mali tučko.
Najmladší je flegmoš.

lucia1004
18. jún 2009

my sedime sami vzpriamene od 6,5 mesiaca, odvtedy aj stvornozkujeme a teraz mame 8 mesiacov, stojime a robime prve krôciky, motoricky sme sice 2 mesiace popredu, ale nechce sa nam bohuzial rozpravat, nehovorime bohuzial este nic, uz sa aj bojim☹

martao
18. jún 2009

lucia,
s tým rozprávaním si problémy nerob, on raz začne.

momin
18. jún 2009

Ahoj holky. Danecek ma teprve 3 mesice a uz se strasne snazi se zvednout do sedu. Moc zveda hlavicku a nekdy se mu to podari i do pulky zad-se nadzvednout.... a vydrzet tak i minutu.. Pak se vsteka kdyz zjisti ze mu to nejde. na druhou stranu zatim jeste ani nepase a ani se moc neotaci na bok.... 😒 meli ste to nekdo taky takhle naopak? 😨

monika77
18. jún 2009

momin presne to robil aj náš drobček už od troch mesiacov ... teraz má štyri, ked mu dám prstíky hned sa ich chytí a ťahá sa hore, aj pri prebalovaní, stále stále sa ťahá hore ... dokonca sa chytí nohavíc či dupačiek na kolenách a ťahá sa hore, ako keby chcel sedieť .. neviem či je to OK, či normálne v tomto veku, viem že sa ešte nemá dávať bábo sedieť, ale sem tam ho posadím a on je hrozne šťastný .. dúfam, že mu týmto neubližujem

momin
18. jún 2009

😅 Moni mame uplne presne to same. kdyz ho posadim-ale drzim ho po pazema.. tak je stastny a smeje se! tak sem rada ze nejsme sami. nejhorsi je kdyz to zacne delat v kocarku.. Je to divne kdyz tak male mimco na tebe zacne nakukovat... 😀

monika77
18. jún 2009

momin toto sa aj nám stalo ... boli sme s mužom na obede a malý sa zobudil, samozrejme po chvíľke plač, tak ho zodvihol do sedu, zostal ticho a až pritajene sa obzeral dookola, usmieval sa a my sme boli z toh prekvapený ... ty sa ešte nebojíš ho dávať do sedu? ja aj hej, ale ked on sám chce, neviem či robíme dobre

rrenatkaa
18. jún 2009

Ahojky, moje otázka tu už zazněla, ale můžete mi říct, kdy se může mrňous posazovat? Mně se už přitahuje do sedu, ale myslím si, že je na to ještě moc malý. Díky

martao
18. jún 2009

rrenatkaa,
ak sa malinký sám priťahuje to je fajn. Všetko treba nechať na ňom. Nedávaj do sedieť do stoličky ani ho neopieraj o vankúš. Ak Ti sedí na kolenách a priťahuje sa, tak ho nechaj, len to nerob často.

zitaje
18. jún 2009

Ahojte baby,
ked sa babatku aj podario vytiahnut sa do sedu z lahu na chrbte napr. v kociku, to sa nerata!!! Teda to neznamena, ze sa bvie posadit. Moze to byt prejav hypertonie, zvyseneho svaloveho napatia, dieta sa ma posadit same takym stylom, ze stoji na styroch a tak si sadne. Oficialne kym to tak nerobi, by nemalo byt posadzovane dospelym vobec.
renatka, posadzat sa ma az vtedy, ked sa uz dieta vie same posadit. Ale malokto to vydrzi 😅 . Ja som zacala mladsiu posadzat az niekedy v 8 mesiacoch na niekolko malo minut, a sama sa posadila az v 9 mes, ked uz stvornozkovala. Dovtedy som ju vozila v hlbokom kociku a kedze nebola zvyknuta sediet (ci uz v kociku alebo inde), tak aj vydrzala. Ale je pravda ze ju nosim aj v satke, takze ked nechcela lezat, zobrala som ju do satky.
Starsiu som posadzala od pol roka, a myslim ze aj "vdaka" tomu nemala dost silnu motivaciu stvornozkovat, hned sa vytiahla do stoja. Lenze stvornozkovanie je dolezite a netreba v tom dietatu branit tym, ze ho clovek dava do neprirodzenej polohy (t.j. do polohy, do ktorej by sa same nedalo).
Tot moj nazor, ktory inak zodpoveda oficialnemu stanovisku (chodili sme rehabilitovat s malou).
To ze sa 3-mesacne deculo snazi vytiahnut do sedu, je uplne standardne, mozete obcas skusat ale nemalo by sa to skoncit tym, ze dieta nechate sediet, v tomto veku este urcite nie! A ziadne oblozenie vankusmi a podobne. 😉

momin
18. jún 2009

Moni sedet ho nenechavam... jenom obcas ale to ho drzim pod rucickama aby nesedel uplne... Ale davat do sedu se nebojim.. kdyz se tam sam pritahne myslim ze by to nemelo vadit. nekdo rika ze se to nesmi ale kdyz chce nechavam ho..

monika77
18. jún 2009

no ved ja ho tiež držím pod pazuškami a tiež len vtedy ked sedí na mne, inak nie ... samozrejme žiadne podopieranie vankúšmi

momin
18. jún 2009

Moni myslim ze tim nic nezkazime... 😉
My mame ve "2mesicnich mimcach" mamcu ktere 3 mesicni miminko sedi i stoji.... Zveda se samo..

zitaje
18. jún 2009

baby riobite samozrejme co chcete, ale este dorozpravam moju skusenost:
moja starsia dcera, uplne priemerne vyvijajuce sa babo, som davala od pol roka sediet, potom sa vytiahla do stoja, vela chodila za ruky, v 11 mesiacoch chodila, nestvornozkovala - a teraz ma chybne drzanie tela, nabeh na skoliozu, ploche nohy, chodime cvicit... Ja ani moj muz problemy s chrbticou nemame ziadne.
Ja nehovorim, ze je to urcite od posadzovania, ale mozne to je. A ortopedi to tiez neodporucaju. Ale uz vam dam pokoj, len mi je luto, ze som bola pri starsej nepoucena. ☹

mirri
18. jún 2009

tak maly zacal nejdrive s plazenim,to v 6 mesicich a v 6 a pul se sam posadil.nejprve se podpiral jednou rukou a asi po tydnu uz udrzel krasne rovnovahu.. 😵
kdyz byl mensi,taky se pritahoval za rucicky do sedu,ale sedet jsem ho nenechavala.

fim
18. jún 2009

Já bych info od Zitaje ještě doplnila vysvětlením, že když se prcek přitahuje do sedu, je to břišními svaly. Ale na poctivé sezení, kdy potřebuje mít zpevněnou páteř, potřebuje mít naposilované zádové svaly. A ty budou O.K. až si projde dostatečným pasením koníků, pořádným vzporem na rukách, letadlem a dalšími artistickými výkony na bříšku. 😉 Toť můj názor.

monika77
19. jún 2009

mirri a fim ... a nemalo by sa ani sedkanie na mne ... keď ho mám na kolenách

garfie
19. jún 2009

holky, souhlasím se zitaje-to předčasné posazování vůbec není dobré pro páteř!! Můžete dítěti způsobit problémy v budoucnu, i když teď se vám zdá ok. Dítě by vůbec nemělo dělat věci co nedokáže samo. A to že "chce" rozhodně není žádný argument. Svět se nezboří, když si ho občas posadíte na klín, ale spíš vyjímečně...

papol
19. jún 2009

Ahoj, také se připojím do diskuze. Je to tak. opravdu svým dětem nepomůžeme, když je budeme posazovat dříve, než si dostatečně vycvičí zádové svaly. Nejsepší je do té doby pro posilování všechno, co zvládnou na bříšku, jak už tu zaznělo.
Náš klučík zvedal hlavičku v lehu na zádech a snažil se opravdu zvedat už na 3 měsících! Posadil se přesto alž poté, kdy si prošel plazením a lezením a to bylo až v 9 měsících!!! Rozčiloval se v kočárku a chtě vidět, to ano. Někdy se v kočárku přitáhl a sednul si. To jsme mu pak dali za záda opěrku, ale byl tak jen pár minut.

vevusiatko
29. jún 2009

Ja uz nechapem nicomu..... ☹
Kamaratka zije v Anglicku a zevraj tam je normalne deticky nechavat sediet a rovnako je nepotrebne u nich pouzivat perinky ....Matka nevie co robit aby dietatu neublizila.....Mne mala sedi sama ma rovny chrbatik ale ked lezka nevie sa posadit 🙂 Je tucnucka 🙂

lenka_da
29. jún 2009

pripajam svoju skusenost: ked sme boli pred par mesiacmi na kontrole na neurologii a mudr sa ma pytala, co vsetko mala dokaze, tak som malej podala palce, aby sa mohla chytit a pritiahnut do sedu - lekarka na mna nakricala, co to prepanajana robim
takze sa pripajam k zitaje, dieta sedi, az ked sa samo vo volnom priestore bez akejkolvek pomoci dokaze posadit bez toho, aby sa niecoho pridrzalo (tak mi to vysvetlila lekarka)

pinco
30. jún 2009

lenka, to fakt? vsak my ked sme chodili do poradne, tak nasa MUDr to normalne robila malej, ze ci sa vie pritiahnut hore... Inak mne zacala sediet az koncom 8-meho mesiaca. Sama. Ked sa vedela dat na styri. Dovtedy nic, ani v kociku nechcela sediet, dokym nevedela sama. Netreba sa ponahlat, ale trochu podporovat k aktivite ano. Aby si precvicili svaly 😉

rehos
30. jún 2009

Ahoj,tak písnu jak to bylo u nás,ve čtyřech měsících se začla plazit,v sedmi s eposadila a v šesti už stála a od té doby lítá jak drak,zatím samo jen když se přidržuje 😉

garfie
30. jún 2009

holky (pinco, lenka), to přitahování se fakt nemá dělat-doktoři to tak dělají protože tak testují svalstvo-ale je to jen test, ne způsob výuky nebo posilování 🙂

miskachrumka
1. júl 2009

no i mame dnes 4mesiae a mali sa mi z 30 stupnoveho uhla zodvihne sam a lahne si naspet ale je to super ze tak skoro sa dviha sam do sedu a z polosedu si sadne vydrzi 3-4sek a padne do lahu 😀

skalnicka
1. júl 2009

moja skusenost, mame skoro osem mesiacov, plazime, lezieme a klacime. zatial nesedime a ani sa tym netrapim..a svete div se, dokonca som este nevytiahla ani sportak..som to ja za matku, ze? 😉

matysekasasenka
1. júl 2009

baby moj maly sedi pekne sam vzpriamene od 6m a to hocikde, v kociari, na sedacke na posteli, vsade ked ho dam hopat tak vydrzi pekne hopat. Aj v kociari ked sme na prechadzke tak on musi sediet, nechce lezat. Ale sam sa este neposadi. A aj lekar v poradni sa pytal ci uz sedi.........takze neviem aky mate problem, ak chce hopat a vie to tak preco nie.

euphoria
1. júl 2009

moja mala bude mat desat mesiacov, stale sama nesedi. trochu uz mam obavy, hoci cvicime vojtovku a sme pod dohladom neurologa i fyzioterapeutky. tvrdia mi ze mala na vsetko pride sama.nema ziadnu diagnozu.tak som trpezliva.zatial sa len plazi, sem tam sa dostane na styri, trosku sa pohojda a rozplasne sa🙂
co by ste robili na mojom mieste?? vsetci naookolo mi radia choditka, obkladanie vankusmi, ale odolavam.

zoeno.1
1. júl 2009

ja by som odolavala dalej 😉

garfie
2. júl 2009

euphoria: i já bych odolávala 🙂
skalnicka: normálka, v mém okolí není nikdo kdo by vozil dítě ve sporťáku dřív než v deseti měsících...to jenom tady na koníkovi 😉