Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

babulka123
8. jún 2010

no baby nechapem .. nejako sa vraciame o krok spat.. mala len reve a reve z postiely .. neviem co jej je.. aj vibrucol som dala kvoli zubom aj dentinox, aj caj aj mlieko aj plienku kukla .. a furt plac.. no uz len na rit nedostala hehheehheheh

babulka123
8. jún 2010

jeeej ten prispevok nepatril sem .. ups.. heheheh

sussanah
8. jún 2010

@babulka123 jj kocarek je bezva, ale treba ja si ho zacala poradne uzivat az tenhle tyden, protoze posledni 3 mesice jsem jen a jen nosila 🙂 Maly se totiz rozhodl, ze nebude v kocaru spat ale rvat, kdyz mel asi 5m. Takze jsem rada, ze vzal zase kocar na milost, ale opravdu az kdyz si sedl a tak muze sedet i v kocaru. Takze nosicum zdar! 😉

babulka123
8. jún 2010

sussan.. no ja neviem .. aj ked revala inu moznost nemala.. bud vydrzi a zvykne si alebo holt smola.. ja som malu nenosila ,ja som nevladala lebo mam problemy.. a tak ked chcela byt vonku ci s revom alebo bez v kociku ..
a nemam vobec pocit ze by jej to nejako uskodilo.. ale ako hovorim co komu ako vyhovuje..

carodejnica
8. jún 2010

Ja k tomu, čo robili naše mamy napíšem len toľko.

Kamoška mi požičala jednu starodávnu knihu o výchove kojencov (autor doc. dr. Koch, CSc. - tituly pred menom i za menom), z roku 1977 (!!!!), kde sa vyslovene píše, že dieťa sa musí najskôr naučiť liezť a až potom sedieť, skôr NESMIE byť pasívne posádzané ! Prosím Vás, odkiaľ to tie naše mamy, tetky, švagriné majú - dieťa obkladať vankúšmi a posádzať od 3 mesiacov ??!?!? 😉 A tiež sa v tej knihe píše, že za pasívne sedenie sa považuje aj to, keď sa dieťa pritiahne rúčkami v kočíku, alebo v postieľke, z ľahu do sedu. Dieťa je pripravené samé sedieť až v dobe, keď sa dokáže počas lezenia samé posadiť zo skríženého sedu (je na štyroch, sadne si na polovičku zadočka a nožičku vytiahne spod seba).

Takže sa nedivím, že kopu ľudí v mojom veku trápi boľavý chrbát... 😖

babulka123
8. jún 2010

carodejnica to je sice pravvda ale napr. u nas to tak neslo .. ninka si sadla spravnym sposobom sama bez toho aby som ju to ucila a zacala lozit cca 14 dni na to .. a co som ju mala priklincovat.. takze znova len pisem ze je to individualne..

gabika7706
8. jún 2010

@babulka123 myslim, ze ziadna z nas to svoje dieta neuci, ako si ma sadnut, aspon teda dufam, neviem si to predstavit 😀 nas martin nelozi, ale uz si sam sadol a sedi a sedi, najprv len ako zabka, ale o par dni uz pekne s vystretym chrbatikom. dam ho na brucho, no este sa nedvihnem a uz si sedka. Toto som u dcery nepoznala, ta si sama sadla az ked chodila (sama), tak sa teraz vytesujem. 🙂

@carodejnica, nie vsetky mamy citali danu knihu, moja, zial, urcite nie, lebo ja teda mam fotky zo stvrteho mesiaca ako si sedim na gauci s to som ani nicim poobkladana nebola. Mama tvrdi, ze to predsa bolo normalne, ze ma posadila, sak ako som mala jest /segedinsky gulas 😀 - mimochodom - z coho mi teda vlasy dupkom vstavaju zakazdym, ked si to predstavim/

zuzanakarolinka
8. jún 2010

a podpichnem ešte raz, gabi a žiješ, to je super

hena55
8. jún 2010

dnes moja babka zapotila svagrinej ze akoze netrenuje s 9 mesacnou chodenie s plienkou. Tak som jej ozrejmila ze dik babka kunki na mamu ake ta ma teraz starosti kvoli tomu tvojmu trenovaniu. Ja myslim ze to co bolo v mode v nasej dobe sa na nas este len prejavi. Vdaka bohu ortopedii ze sa pohla vpred a ze nas uci aby sme detom vobec ale vobec nepomahali vo vyvoji. Ziadne posadzanie, choditka nic. Moju malu som ani raz nechytila za ruky ked sa ucilla chodit a v roku chodila tak ako aj ine. A to som pocuvala ake to bude tazke obdobie ked sa bude ucit chodit. Ako ma bude boliet chrbtica A nic z toho.....sedenie to iste. Kym si nesadla sama z lozenia nevedela co to je. A ved aj na co? Apropo choditka su vo vacsine krajin zakazane. To len zas u nas je dobry biznis ☹ nadovsetko. Aj nad zdravie deti

sussanah
8. jún 2010

@babulka123 pokud noseni nejde, tak to beru, ale jinak ja bych ten rev nesnesla, to bych asi ani nechodila ven. Divat se na neho, jak hodinuv kuse rve, az se z toho zajika a rikat si, musis si hochu zvyknout, to mi prijde dost drsne... Ale jak rikas, jak komu vyhovuje, ja proste malemu nedelam to, co nema rad a vadi mu (pokud to nejsou nutne veci)

gabika7706
9. jún 2010

@zuzanakarolinka ano zijem, ale nasledky takehoto pristupu si nesiem so sebou a uz sa toho nezbavim, zial, takze tak.

ewana73
9. jún 2010

no ja tiez nechapem ako moze niekto sa riadit "dobrymi radami" starych mam na konci s vyrokom "a tu sme" ... ved to vsetko silenie toho co sa ma babo naucit samo sa urcite na 100% prejavi neskor. moja sestra mala taku silnu skoliozu,ze ked zacala chodit do skoly musela doma povinne nosit za chrbtom palicu (to bola zaujimava metoda liecby mimochodom,podotykam,ze na prikaz lekara)..vazne si neviem predstavit,ze by som robila mojmu malemu nieco nasilu.

zuzanakarolinka
9. jún 2010

@ewana73 a kto povedal, že sa tými radami niekto riadi? to je rozdiel či sa niekto riadi, alebo iba konštatuje a zhodnocuje minulosť a prítomnosť, treba takéto veci vedieť rozlišovať!!!!!!!!!

ewana73
9. jún 2010

zuzanakarolinka , ved ja som tiez iba konstatovala a neviem preco si si to vzala na seba,ked moj prispevok nebol reakciou na teba.na to si neviem ako prisla.tak neviem preco tolke vykricniky 😲 ...

zuzanakarolinka
9. jún 2010

@ewana73 tak sa mi zdalo v danom momente, že áno, tak potom sorry 😉

izabelkak
9. jún 2010

@babulka123 a aký nosič si mala? klokanku tie sú veru pekne naprd? nie je nosítko ako nosítko............ v ergonisítku ktoré pripomína šatku len sa nemusí viazať, váhu dieťaťa absolútne necítiš.... a keď dieťa už cupitá samo je veľa miest kam je jednoduchšie a praktickejšie ísť bez kočíka... ale občas sa hodí mať voľné ruky...

moon1979
9. jún 2010

no baby ale aj dnes som sa schvalne pozerala, v akej polohe je maly, ked ho dam do vajicka. polosed. to sa mi tiez nezda v poriadku, Vam ano? Dokonca sa mi zosmykuje dole, ma len dva a pol mesiaca, mam vo vajicku aj tu vlozku pre novorodencov co drzi hlavicku, ale aj tak sa mi nezda zeby to bola poloha vhodna pre tak malicke deti. Aky mate na to nazor?
Nemyslite si, ze to zatazuje chrbticu?

opica
9. jún 2010

moon, nie je to velmi vhodne, totizto, vo vajicku alebo v lehatku sa dieta dostane skor do polohy, ktoru prirodzene dosiahne ovela neskor. tym padom byva aj lenivsie na pohyb, kedze vie, ze ho tam das. ja som zvykla sem-tam dat do lehatka do tej uplne najrovnejsej polohy, ale nie je to velmi zdrave, pre dieta je najlepsia rovna podlozka. my od malicka ficime na zemi na puzzloch. teda, teraz uz viac mimo, samozrejme,ale tam ma spraveny svoj kus v obyvke, kde ma hracky a tak 🙂

carodejnica
9. jún 2010

@gabika7706 - mne je jasné, že tá kniha nebola dostupná všetkým, ale zrejme lekárom určite a k tým chodili naše mamy do poradne, tak neviem... 😖
@babulka123 - nejde o to v akom veku to dieťa urobí (či 5, alebo 10 mesačné, čiže nie je dôležité "KEDY" ale "AKO"), moja dcéra je motoricky lenivšia, bude mať rok, zatiaľ nelezie, plazí sa ako vojak, cvičíme vojtovku .. a ten jej sed dodnes nie je bohvieaký, sedí, ale presne tak pasívne, že sa pritiahne v kočíku a podobne, takže tiež ju nemienim priklincovať, ale sedávať ju dávam len počas nevyhnutnej doby (kŕmenie, kočíkovanie, cestovanie), zvyšok času trávi hraním sa na zemi na brušku.. a to bude mať rok !! a vôbec sa za to nijak nehanbím. .niekedy mám pocit, akoby mamičky mali potrebu machrovať, a robili si z toho preteky, čím skôr tým lepšie... 😒 - čímž som sa ťa nechcela nijak dotknúť.. 🙂 takže odpoveď je nie, moja skoro ročná dcéra ešte nevie sedieť.. 🙂

carodejnica
9. jún 2010

@babulka123 jaj, zabudla som ešte dodať, že som tým nemyslela konkrétne teba, aj kamoškina 5-mesačná začala liezť a posadila sa.. len mi je smiešne keď mamička 3-mesačného dieťaťa povie ako krásne sedí.. 😀

dankolucka
9. jún 2010

ahoj carodejnica, vsimla som si ta tu, tak ta chcem povzbudit, vojtovka urcite skoro zaberie, my sme cvicili kratko a lucka sa v 11 a pol mesiaca v priebehu jedneho tyzdna posadila sama cez skrizeny sed, zacala stvronozkovat a aj sa postavila (sice na spicky, tak ju velmi nemotivujem). Teraz uz vobez neplazi, len stvornozkuje, velmi sa jej to pa ci. Takze kazdy sa docka, chrbatiky musia spevniet, deticky dozriet a vsetko pride. Prajem vela trpezlivosti.

rainee
16. júl 2010

dievcata my mame cerstvych 8 mes. ale tiez este vobec sama nesedi ani nic ine, akurat sa vie pregulat kam potrebuje 😉 podla lekarky je to uplne v poriadku, aj ma upozornila ze vacsie deti /nasa ma uz teraz cca. 74 cm a 9,5 kg, pri narodeni 4kg/ sedia aj chodia celkovo neskor, tak som zvedava kedy sa konecne rozbehne. Uprimne sa mi zda aj trosku pohodlna 😅 A myslim ze skor bude stat ako sediet. Tiez ju nepodkladam vankusmi, par krat sme skusili len tak ju opriet o sedacku a tak sedela celkom pekne, ale nebudem radsej riskovat. Vsetko ma svoj cas a pokial je zdravotne ok tak asi nie je kam sa ponahlat.

andrea12737
19. júl 2010

Ahojte,
tak my mame 8 a pol mesiaca, uz si vieme samy sadnut. Plazime sa (ale len malo), nestvornozkujeme. Staviame sa na nozky a posuvame popri nabytku, vsetko to prislo posledne 2 tyzdne, poctivo sa mala trenovala tak od 7meho mesiaca 😉 Je to krasne a robi nam radost ked vidime jej pokroky. 😵

kdezee
19. júl 2010

Ahojte dievcata...nepisem sem aby som machrovala aby to bolo jasne...moj maly sa v styroch mesiacoch vedel otacat...v piatich plazit aj stvornozkovat a ku koncu sa sam aj postavil...teraz sa stavia skoro stale a so sedenim je to take hocijake..nemyslite ze sa s tym stavanim nejako poponahlal?on je este dost nestabilny,poriadne rovnovahu neudrzi a tak pada a pada len to tak duni..keby sa to nauci o par mesiacov neskor myslite ze by bol stabilnejsi?nemoze mat problemy z chrbtom potom v buducnosti? A este zdoraznujem ze ja som ho nic neucila ani som mu nic neukazovala..on na vse prisiel sam..a btw ani v hlbokom kociku ho nemozem mat lebo sa tam otaca a dokonca stavia!cakam na to sedenie ako na spasenie ale on sa radsej postavi a kradne veci zo stola🙂 ach..

sussanah
19. júl 2010

@kdezee mas sikovneho kluka, klidne se pochlub 😉 Myslim, ze pokud na to prisel sam a sam iniciativne vstava, tak je to v pohode. Navic nejhorsi na zada je opravdu paradoxne sed, dokonce horsi nez stani. Pri stani se bederni pater nenamaha tolik jako pri stani. Jen ho nechej, az si pekne ziskava rovnovahu a na sed rozhodne necekej, treba by ses jeste nacekala 😉 Nas se postavil na konci 6 mesice a sam si sedl az ze stoje a to v 8,5mesicich, pres bocni sed si umi sednou az ted asi tyden, tj v 9 mesicich. Urcite nepodporuj stani/chozeni v nejakych choditkach (nebo treba at neni cely den v postylce, kde muze byt porad ve stoje) a podobne, ale pokud se pritahne po nabytku, kdyz k nemu doleze, tak ok, neboj. a samoze neposazovat, ale to jiste vis 🙂 Info mam od moji mamky, ktera je fyzioterapeut, dost jsme to spolu probiraly kvuli nasemu malemu 😉

mirka907
19. júl 2010

@kdezee nasa mala najprv stala az potom si vedela sama sadnut. Postavila sa niekedy v 7mom a sadla si niekedy v 8mom a to tiez cez sikmy sed. Z lahu si sadla asi pred mesiacom a pol. Tiez som mala vselijake myslienky , ale ked na to deticky pridu same, tak je podla mna vsetko ok. A hoci bola v stani rychla a kazdy cakal ze bude velmi rychlo chodit, mala obchadzala nabytok tri mesiace, kym sa odhodlala na prve kroky do volneho priestoru. Takze sa neboj, mas doma maleho sikulku a proste je zvedavy na pohlad zhora.

janka_pn
19. júl 2010

nasa bola dlho slaba, na neurologii mi uz vojtovkou hrozili a potom to prislo, z tyzdna na tyzden sa zacala plazit, stvornozkovat, stavat sa, sadla si a rozchodila sa. to vsetko v case od 9teho do 12teho mesiaca 😵

kdezee
19. júl 2010

Sussanah dakujem za info🙂 mne o to sedenie ide hlavne preto aby mohol ist do sportoveho...ale kupili sme mu popruhy do tej vanicky tak snad nebude rev🙂...mimochodom ja tie choditka neuznavam..lepsie ked sa vsetko nauci sam ked pride cas..v postielke ani nebyva..ja ho dam dole na podlahu a tam stvornozkuje za mnou..teraz sice casto s placom lebo ma tu separacnu uzkost..a najlepsia preliezka som ja..si sadnem k nemu a u z sa stavia🙂 inak on uz hned po narodeni vedel dlllho drzat hlavku..aj dr sa cudovala..ale tie pady..aj ked niekedy mam skor pocit ze place preto lebo ho to vylaka..

katarina822
20. júl 2010

Ahojte moja sa sama posadila ako 10mesacna. lozila skor.teraz uz skusa prve krociky. 🙂
akurat som citala clanok v maminke tak vam ho tu pridam co sa tyka so sadanim opatrne
Chrptica dietatka nie je dvakrat zakrivena ako chrptica dospeleho ale je rovna.Dvojite esovite zakrivenie sa vytvara az neskor.Kostra dojcata je pritom makka z velkej casti tvorena chrupavkami.Pri predcasnom posadeni alebo postaveni sa chrptica neprirodzene vyklenie a vyklenu sa aj rebra takze dietatu sa v takej polohe na zvladnutie ktorej este nie je zrele zle dycha.Hrudny kos sa predcasnym usadzovanim moze dokonca zdeformovat co v neskorsom veku moze byt pricinou opakovanycch zapalov priedusiek.Navyse plati ze vyvoj moze spomalit alebo docasne zastavit napriklad obycajna virozaq nieto este zavaznejsia choroba.Pri tazkej hoci kratkodobej chorobe a najma pri pobyte v nemocnici mnozstvo deti na prechodny cas na pokroky vo vyvoji jednoducho rezignuje.Niektore deti ktore uz napriklad chodili po hospitalizacii zacnu zvnova liezt a k chodzi sa potom musia opat pomaly dopracovat.I v tychto pripadoch je namieste trpezlivost.

sisulka7
20. júl 2010

Nasa mala sa posadila tusim v 8. mesiacoch sama, ale predtym uz stvornozkovala aj stala. Od 10 mesiacov chodi sama a baby poviem vam zavidim tym kamoskam, ktorym deti este svornozkuju, lebo my ju musime cely den len nahanat a v tejto horucave je to fakt o drzku.