Kedy začalo sedkať vaše bábätko?

mvl8
25. aug 2007

Ahojte maminy kedy v ktorom veku začalo sedieť vaše bábo?

carodejnica
20. júl 2010

@katarina822 vďaka za citáciu, prosím ťa, v akom časopise a v ktorom čísle je ten článok? ďakujem 🙂

beru30
20. júl 2010

Ahojte kocky,

dufam, ze sa nenahnevate ked sa pridam 🙂 Nas maly ma 7,5 mesiaca a este nevie ani sediet ani stvornozkovat, zatial len lozi. Sam sa posadi len ked je v lehatku, kde ho davam len pri krmeni alebo ked potrebujem surne niekam odbehnut. Ale mam kamosku, s ktorou chodime kocikovat a jej mala o mesiac mladsia uz sedi. Ak sa pri nas niekto pristavi zo starsej generacie, tak to su len ....preco tvoj nesedi, preco mu nezvysis polohu v kociku, my sme deti podkladali, to faaaakt este nesedi? cuduju sa akoby bol s prepacenim postihnuty 😢 Minuly tyzden sme boli na kontrole u ortopeda (ten nas si vyzaduje 3 kontroly, podotykam ze len mesiac sme viazali na siroko), tak sme sa s manzelom na to opytali. Odpoved bola jednoznacna, 7,5 mesacne dieta este nemusi sediet ani stvornozkovat, mozog mu da signal a on zacne sam, tak ako aj zacal dvihat hlavicku, obracat sa a tak podobne. Akonahle by sme ho zacali davat sediet nasilu, akoby sme mu zablokovali nieco v mozgu a signal vymazali, lebo ak je dieta zdrave tak vsetko pride samo, len si musime este pockat. Pricom stvornozkovanie je vraj velmi dolezite pre deti, vtedy sa vyvijaju dolezite svaly na chrbtici, i ked poznam deti, ktore tuto fazu preskocili. Tak budem tuzobne ocakavat kedy sa nas blesk rozbehne po styroch. Pekny den prajem.

katarina822
20. júl 2010

@carodejnica v maminke julovej.
moja najprv lozila zacala stvornoskovat a sama si sadla az v 10mes.teraz vstava a pridrza sa nabytku a skusa prve krocky. nedavali sme ju do chodacky ani skor nedavali sadnut podla doktorky vsetko bolo v norme vsetko mal svoj cas.

carodejnica
20. júl 2010

@katarina822 myslíš tento časopis http://www.mf.cz/produkty/maminka/ jaj, prepáč, že som taká dotieravá, ale kedysi som sa zvadila s jednou známou, že nedávam malú sedieť v zime, keď mala pol roka (a ešte sedieť nevedela, posadila sa až skoro ročná) do sánok.. 😠 tak jej chcem ten článok otrepať o hlavu 😎

katarina822
20. júl 2010

@carodejnica maminka jul ale ja mam nie po cesky ale po slovensky na titulke je Barbora Rakovska a je to strana 51.titul Vsetko ma svoj cas dojca psychomotoricky vyvoj.

carodejnica
20. júl 2010

@katarina822 Ďakujeeeeeeeem našli, moji rádcové... 😉 http://www.mfs.sk/tituly/maminka/

aneet112
20. júl 2010

moja sa bez opory posadila presne ked mala 6 mesiacov

tatiana305
21. júl 2010

nasa sa posasdila prvy krat uplne sama pred tyzdnom... ale potrebujem aspon citit ze sa ma koho drzat.. inak si nezacne sadat..ale ked jej podam prstek..iba sa ho dotkne..ako keby ale vobec sa zan netaha..posadi sa sama. neviem ci je to nejaka forma psychickej podopry ci co 😀

inak mala mi v kociku sedi..tak ze vyzera ako keby nevedela sediet..rada sa v kociku rozcapi.. ako zaba.. a na to ma vcera upozornila lekarnicka ze preco ju davam tak vysoko ked nevie sediet ze ako sa trapi a ja jej na to ze ona uz sedi sama.. ale nechcela mi verit 😠

momin
21. júl 2010

@tatiana305 nahodou se sem vlezla a my sme meli to same... zacal poradne sedet v tom kocarku az asi ve 13 mesicich.. pritom normalne sedel uz od 8..... 😖 😠

lila794
21. júl 2010

@beru30 syn mi zacal stvornozkovat presne na 8.mesiac, neboj, treba len cas. Potom uz islo vsetko rychlo, presne na 11.mesiac uz sam perfektne chodil 😉

sakura77
21. júl 2010

@beru30 neboj,ked uz lozi ste na dobrej ceste,to ze maminka da dietatko sediet a ono sedi-to neznamena uz ze sa vie posadit-to sa poklada az vtedy,ked dieta same zo styroch si sadne-a vacsinou okolo 8 mesiaca-take ze moja sedi od 4 mesiacov vobec neber vazne,pretoze urcite nelezie a same si nesadne,to je o inom troska 😉 ste uplne v norme,vobec sa nemusis tym zatazovat

bibione
23. júl 2010

@sakura77 90%deti v tom 8-9mesiaci...ale moj vsetky deti predbehol 😉 ,stvornozkoval od 4mes a sadol si v 5mes a v 6 sa postavil a a teraz robi prve kroky...takze co si tym myslela,ze je to o inom?

sakura77
23. júl 2010

@bibione tak to je jasne,to je sikula veliky,myslela som mamicky co podkladaju vankusom chrbatiky detickam uz pomaly od 3mesiacov a potom hovoria ze im uz sedia-ale same sa posadit nevedia 😉to len ze ich zoberie a posadi-ale nie ze lezie a same sa posadi...to nie je este aktivne sedenie
to ze niektore deticky chodia,sedia skor ,to som nemyslela tak..ja som tiez uz v 7mich behala jak raketa,vsetci z toho nechapali,niektore deticky take su....niekto skor niekto neskor 😉
a ako si pisla 90% v8-9mesiacoch,takze maminky sa vobec nemusia trapit ze este mi nesedi 🙂
my sme vsetko stihli behom mesiaca-najprv sa plazila,potom stvornozkovala z toho sa uz aj posadila,to uz ide potom rychlo,behom par dni... 😀 teraz krocikujeme uz tiez 🙂 je to zlate...tak ale beriem ju len ked uz moc chce,inak som radsej ked stvornozkuje-co ale uz tazko ked MUsi stale stat,ze... 😅

bibione
23. júl 2010

@sakura77 jo 😀 to je presne...stale by len stal 😀 ...prve co je,ked sa zobudi,uz aj masiruje do stoja rehoce sa alebo sa len tak po mne stvera aby mohol stat...des,ked nieco tie nase deturence objavia,no vykecaj im to 😀 v kazdom pripade,aspon podla mna,by sa v 9 mes mal aspon udrzat v sede...svagrovo dite ma 10mes a vobec neusedi 😲 to uz mi je trosku divne

sakura77
23. júl 2010

@bibione no,to uz je dost...ale vsetko bude raz 🙂
my stojime aj v noci v postielke,ona sa nieco preberie a hned stoji,oci zavrete,napoly spi ale stat musi..najhorsie je to pri kupani,tak akoze to je boj... 😀

bibione
23. júl 2010

@sakura77 aj ten moj to robi a este pritom bucha do postele...akoze co chrapate?? ved ja nespim 😀 sorry,za odbocenie temy 😉

sakura77
23. júl 2010

😅 😅

tatiana305
24. júl 2010

nasa mala ako som uz pisala...tiez uz sedi sama.. a tiez som si myslela ze sa posadi sama az ked zacne lozit..ale ona to nejak preskocila... lozit odmieta..ale aj tak si sadne nejako z lahu..dako do sikma ...ani neviem ako to robi.. zdvihne sa ked lezi na chrbatiku otoci sa na jeden bok.. a potom si sadne 😀 inak skorej sa stavia na nohy... vyuzije sancu vzdy kedjej podam ruky sa vytiahne hore...

tatiana305
24. júl 2010

ma 6,5 mesiaca

beru30
24. júl 2010

Prosíííííííííím už nepíšte 😀 , normálne mám z toho mindráky. Ako som už písala náš má 7,5 mesiaca a posadí sa len v lehátku z takého sedo-lehu. Každý deň mu dohováram, aby sa už posadil, ale len sa na mňa čudne pozerá 🙄 a chudinka malá nevie čo hovorím, ale snáď ma v najbližšej dobe prekvapí 😀

luppita
24. júl 2010

@beru30 nemaj mindraky, nam sa maly sam posadil az okolo 9 mesiaca, okolo 7 sa zacal plazit, okolo 8meho sa postavil o nabytok (ked sa pustil tak si sadol), okolo 9teho stvornoskovat a az potom zo 4roch si sam sadol 🙂 takze uplna pohoda 🙂 ja som ho aj obcas posadzovala, a okolo toho 8meho sedel pekne ked som ho ja posadila, ale sam az teraz medzi 9-10 mesiacom. 🙂

sunea
24. júl 2010

@beru30 nemaj obavy. Nas maly sa dokazal samostatne posadit az potom, ako uz dokazal rychlo lozit a sam sa postavit, ked sa niecoho chytil. Sedel samostatne az od 8 mesiacov. Myslim tym samostatne sedenie - ze sa vedel sam posadit, nie tak, ze sme ho niekde opreli a "sedel" 🙂

beru30
24. júl 2010

@luppita a @sunea, ďakujem vám za povzbudenie, ja viem že to je normálne, že každé dieťa sedí či štvornožkuje inokedy, ale keď každý deň vám niekto na ulici povie, že prečo nesedí (to tie staré generácie...už sa opakujem) tak človek začne mať normálne pochybnosti. To je to čaro dediny, každý sa pristaví, pozrie do kočíka, niečo poznamená a tak podobne. Je to v pohode ja viem. Aj keď nechcel dvíhať hlavičku som na neho chudinku "tlačila", stále som ho dávala na brucho, a keď som sa na to akože vybodla tak vtedy si povedal, že ja tú mamu prekvapím a zdvihol ju a odvtedy je len na bruchu, teraz sa plazí a nič iné nerobím len za ním behám a vyberám z pod stola, radiátora a tak podobne 🙂

luppita
24. júl 2010

@beru30 tak to dobre poznam, nas sa plazil dlho, som myslela ze na 4 ani nepojde, lebo z lozenia sa rovno postavil, ale potom skusil po 4roch, pochopil ze je to super rychle a odvtedy 4noskuje, zo dna na den 🙂 vsetko ma svoj cas 🙂

sunea
24. júl 2010

@beru30 mas povedat, ze: ano, on sedi, ale len ked vidi dobreho cloveka 😀

carodejnica
24. júl 2010

@beru30 - moja dcérka sa posadila (z polohy na štyroch) 17. júna, a 25. júna mala rok. Netráp sa, kašli na okoloidúcich, deti sa nemajú porovnávať a mamičky nemajú z toho robiť preteky. A mysli na to, že nie je dôležité KEDY sa posadí, ale AKO. 🙂

beru30
24. júl 2010

@sunea , to je dobrééé, musím si niečo podobné vymyslieť, len či to tie tetky a babky pochopia ako srandu, ale zase aspoň nebudú hovoriť o sedení nášho malého ale o mne 😀 😀
@carodejnica, raz to určite príde a či skôr alebo neskôr asi to je jedno, hlavne že je zdravý. Teraz som sa vrátila z návštevy a kamoška má polročnú dcéru, ktorá ani nesedí ani sa neplazí, ledva sa prevaľuje a nič si z toho nerobí, malá je veselá, zdravá, pokroky z mesiaca a mesiac robí tak kde je problém, no nie???? Pekný večer prajem 😉

jaja26
26. júl 2010

Ahojte,,
beru, ja mám 7 a pol mesačnú dcérenku a tiež si sama ešte nesadne. Lozi uz mesiac, teda neviem, ci sa to da nazvat lozenie. Ked za niecim chce ist, tak sa z bruska da lahu, potom sa nejako odrazi a posunie a zasa sa da z bruska do lahu na druhu stranu a dostane sa tam, kam chce. Ale moc sa jej nechce byt na brusku a tiez ma to trapi. Chcem sa opyta, ked ju dam sediet, tak sedi bez opory, vydrzala by velmi dlho, hra sa. Nicim ju nepodopieram, sedi sama. Len sa nevie sama posadit. Ked som jej dala prsty do ruciciek tak sa pritahovala sama, ale teraz sa jej akosi nechce. Ale ako som pisala ked ju posadim, tak sedi sama bez opory. Myslite, ze ju mozem nechat takto sediet? Neublizi jej to na chrbatik? Tiez ma trapi, ze si nesada sama a nezacala este stvornozkovat.....

maco
26. júl 2010

nas ma o tyzden 9 mesiacov, sam sa este neposadi, lozi dozadu, predvcerom sa zacal davat na 4, ale este nevie ako sa pohybovat, len sa hupe dopredu a dozadu a potom urobi akoby skok dopredu, padne na pusinu (je vzdy na makkom, tak neva) a to je jedine, ako sa posunie dopredu. mali sme nejake zdravotne problemy, tak chodime na neurologiu a doktorka v tom nevidi ziadny problem, podla nej sa vyvija uplne v poriadku, ze to pride ani nebudeme vediet ako. takze sa netreba stresovat 🙂

rainee
29. júl 2010

tak my uz sedkame 🙂