Kedy začať dieťa "vychovávať"?

jitulkabj
30. sep 2008

Kdesi som minule citala, ze dietatu treba urcovat hranice, co smie a co nie, uz od najutlejsieho detstva. Ze hoci ono este nevie rozpravat a zda sa vam, ze vase napomenutia nemaju nan ziadny efekt, opak je pravdou.
Naozaj to funguje!
Vcera som sla s malou na kontrolu k lekarke, a ako obvykle, ked ju usadzam do kociara, spusti rev, lebo che ostat na rukach. Pekne som si ju vzala spat na ruky a prisne som jej povedala, ze nesmie plakat, lebo ma tym velmi hneva, ze uz musi byt ticho, ved ideme predsa von na prechadzku! Dieta mi na rukach zazrakom stichlo, poslusne si hopala do kociara a celou cestou si spokojne obzerala okolie🙂
Samozrejme, magia nefunguje na 100% 😀
Ale zdokonalovanie spociva v tvrdom treningu🙂

Takze moja otazka znie....Kedy ste nad svojimi detmi zacali dvihat vyhrazny prst?

evixa
30. sep 2008

Aj ked nas krpec pomalicky "doraza" len prvy mesiac a som si vedoma, ze je na vychovu este malinkaty, rozpravali sme sa s manzelom, kedy uz zacina dieta vnimat vychovne zasahy. Citala som ze v prvych 6 tyzdnoch ak place, vzdy ma na to dovod a nie je to len truc. Tak som rada, ze si zacala tuto temu. Som zvedava na prispevky skusenejsich mamiciek. 🙂

blau
30. sep 2008

No ja dnes 1x ked mi zahryzol do bradavky...Tak som zjojkla od bolesti a povedala no no no to sa nesmie. Ci to pochopil neviem, lebo sa len usmieval. Zatial ten vyhrazny prst nepotrebujem, lebo je to velmi spokojne dietatko no uvidime co z neho bude 😉

shela
30. sep 2008

asi okolo 6 mesiaca..sice mala ma rezim od narodenia... vie kedy je jej cas ist spinkat, hrat sa , papat, potom kedy je prechadzka.. na rukach sme ju moc nenosili iba fakt ked to bolo nevyhnutne.. a teraz som najstastnejsi clovek na zemi..malinka sa vie aj sama zahrat , na ruky chce ist iba obcas- pomojkat sa ...no neviem neviem co by som s nou robila teraz ked som tehu...keby chcela byt nonstop na rukach tak to by som asi potratila...nosit skoro 14kg by nebola sranda

susik77
30. sep 2008

mojej malej sa strasne paci ked jej poviem : nenene ne a dam jej na zadok 😎 mysli si, ze je to hra 😎 tak sa musim premahat tvarit sa vazne, vzdy ma rozosmeje 😀

halaska22
30. sep 2008

ahoj, toto ma tiez zaujalo. moj maly bude mat 10 mesiacov a kedze uz beha po kolenach a stavia sa tak vsetko chyta a chce sa dokonca aj po schodoch skriabat. vzdy ked nieco robi tak mu poviem nie a pokrutim hlavou a teraz si aj on zvykol ze ked poviem nie tak on si pokruti hlavou. neviem ci uz vlastne chpe co nie znamena ale ved predsa nejako treba zacat. neviete poradit co by bol dalsi krok?
a ako vlastne byt prisny ale nie az velmi 🙂? 🙂

shela
30. sep 2008

halaska22...babo v 10 mesiacoch uz rozumie...nasa mala od 10 mesiacoch ukazuje na predmety ked sa jej pytame kde su..napriklad lampa, tv, pocitac, kika(rura) , simpson( nasa macka) 😀 ...od 1 roka uz zachytava aj svedcinu( manzel je sved)...vie uz takisto opakovat.. takze mozno sa zda ze tvoj malinky nerozumie ale neboj on rozumie.. 😉 ...a este k tomu byt prisny... ja napriklad este nikdy som malej nedala na zadok.. iba ked po ruckach ked napriklad otvara krb.. ale napriklad nezakricim na nu.. ale iba tak mierne zvysim ton hlasu a mala uz vie ze nieco robi zle..

halaska22
30. sep 2008

nas maly je dobre bao a aj pokojny, on sa tiez zahra sam ved aj teraz tu sedi na dlazke a hra sa z vecami aj ked mi predchvilou vypol pocitac 🙂 to je to ze ked mu poviem nie on tam aj tak ide znova ako ked volaco peciam a vidi ze truba jue zapnuta tak tam najust pojde. a mozem mu povedat 10 krat a nakoniec ho odnesiem do druhej izby. my na maleho vlastne rozpravame 3 jazykmi a viem ze tieto deti zacnu rozpravat neskorsie ale on hovori jeho slovicka niektore chyta do spanielciny a ine do slovenciny a asi aj do anglictiny. viem ze je to to pre neho misung ale ved postupom casu sa to vylepsi.

jitulkabj
autor
30. sep 2008

shela...to ti zavidim, ze sa ti mala nepyta casto na rucky. Ja som sa tiez snazila brat ju co najmenej. Ale nepodarilo sa mi to. Vies ako, prvorodeniatko, je ti ho luto nechat plackat. A k tomu ... ja sa s mojou tak rada maznam. 😕
No vidim, ze sa jej to zapacilo az-az a teraz rozmyslam, ci ju nezacinam rozmaznavat. To preto som nahodila temu, kedy je potrebne byt na dieta uz aj prisny. Vsetci chceme mat predsa slusne vychovane deti bez zbytocnych capani po zadocku (aj ked... aj to je niekedy nevyhnutne - hlavne ked je uz dieta starsie a velmi dobre rozumie, co nesmie). 😠

susik77
30. sep 2008

jitulka: moja mala ma uz cez 13 kg, tiez ju od malicka nosime a teraz-uz asi 2 mesiace ma obdobie, ked sa chce skoro stale len nosit, je silne na mne zavisla 😔 Ja si myslim, ze jim to treba dopriat, uz sa to nikdy nebude opakovat, neskor nas uz nebudu potrebovat 😢 😔

blumka
30. sep 2008

ahojte, dobra tema 😉
ja som si tiez vsimla ze Terezka si uz zacina urcite veci vydobijat placom. Obcas na nu plati dohovaranie, ale castejsie len odputanie pozornosti. Zacala lozit a ako vzdy aj tu plati zakon schvalnosti, ze polezie tak kde ma zakazane..vzdy jej poviem nono a zoberiem ju odtial prec...10x sa tam vrati tak to 10x zopakujem a potom ju to omrzi. Myslim ze este velmi tomu nechape ale ked to budem opakovat do nemoty tak urcite to raz pochopi. A co sa tyka nosenia. Mala je "nosenec" od malicka, odmieta kociar, tak sa nosime aj doma aj vonku ale nemam pocit ze je toho vela a ze mi to vadi. Cez den ked sme doma sa vie pohrat aj sama a ked zacne plakat ze chce ist na ruky beriem to ako jej potrebu, ze uz ma dost samoty a chce byt so mnou a nie ako rozmaznavanie. Chcem aby mala pocit, ze ked ma potrebuje som vzdy tam a riesim jej "problem". ona je dost spolocensky typ, nema rada velmi samotu, je najstastnejsia ked je okolo nej vela ludi, tak jej tu spolocnost doprajem.

jitulkabj
autor
30. sep 2008

Dievcata, ako by ste citovali clanky o vztahovej vychove🙂 Tak sa to nase "rozmaznavanie a nosenie" odborne vola,hehe 😀
Mne sa maznanie s malickou velmi paci. Juuuj, aj ked som obcas unavena, neviem jej odopriet pritulenie sa v mojej naruci. Je to taky krasny pocit. Ved ked vyrastie, a to bude, ani sa nenazdame, uz sa nenechaju tolko liskat. Ale neviem, neviem, ci to predsalen neprehaname. Vsetko ma predsa hranice - tak preco nie aj vztahova vychova???

bublinkajasminka
30. sep 2008

mne sa malinká tiež nepýta na ruky, ja som ju zakazovala odnarodenia neako extra nosiť....a zostalo jej to, nosíme ju ale málo....pekne v kočíku kuká okolo seba, domka sa pohrá alebo sa hráme na zemi ale na rukách moc nie

martina46
30. sep 2008

my sa velmi nosime, mala chce casto na ruky, tak sup, do satky alebo nosica 🙂
nemyslim, ze je to rozmaznavanie. ale ked nieco chyta co nema, alebo niekam lezie, tak dorazne vravim - nie! myslim, ze uz rozumie, len neposlucha, potvorka, vtedy opakuje donekonecna, cize da sa uz hovorit o vychove. a myslim, ze cim viac bude vo fyzickom kontakte so mnou, tym lepsie sa jej bude posluchat.

blumka
30. sep 2008

jitka vsetko raz skonci, aj to nosenie na rukach 😉 ved mala sa nebude chciet nosit na rukach do konca zivota. Ja sa teda vobec nebojim ze ju rozmaznam nosenim...neviem vlastne k comu by som ju mala rozmaznat.
Pravdu povediac ked este bola Terezka v brusku tak som mala kadejake predstavy o vychove, zaspavat bude sama v postielke, nosit sa bude malo aby si nezvykla...no ked sa narodila tak to slo vsetko bokom. Mala zaspava na rukach a ked uz spinka prelozim ju do postielky, nosime sa, lebo si to tak vyziadala, ako som uz spominala kociar nema rada, tak co ju necham v nom plakat, lebo ja si to zelam aby ona bola v kociari? Ja len uspokojujem potreby mojho dietatka. Ked je hladne akosi nikto neuvazuje nad tym nedat mu jest, automaticky kazda mama uspokoji tuto potrebu svojho dietata ale ked chce byt pri mame, citit ju, maznat sa s nou, to uz odmietame. Aj to je potreba, ktoru treba uspokojit.
ked nase deti vyrastu tak nebude vydiet rozdiel medzi tymi co sa nosili a co sa nenosili...len ja budem mat dobry pocit, ze ked bola malicka tak som jej neodmietla nieco co ona v danej chvili potrebovala.
kazdy si svoje dietatko vychovava tak ako citi ze je spravne...nebudem svoje dieta menej nosit len preto lebo my 1000 ludi povie ze si ju na to naucim alebo ze ju rozmaznam..budem robit tak ako citim ze je pre nas dve spravne. 😉
sorry za dlhy prispevok

blumka
30. sep 2008

a sorry za chyby 😅

valka
30. sep 2008

kocky, (znova idem robit reklamu prekopovej 😔 no ja ju uplne zeriem...) do 6 mesiacov treba detom plnit vsetky priania, ale na druhej strane sa dieta musi prisposobovat rodicom - teda ano uspavanie, ale nie tak,aby to rodicov znicilo...
po 6. mesiaci uz treba davat jasne hranice. kriticke obdobie je do 2. roku. ak sa tu vychova a urcovanie hranic zanedba, tak sa z deti stavaju mali tyrani...
ja malej uz razne hovorim no-no, ked robi nieco zle...a myslim, ze uz si to zacina uvedomovat....🙂
a este dolezita vec - ak chcete nieco zakazat, tak to treba aj takym tonom hovorit...dieta este nerozumie tomu, co mu hovorime, ale ton reci rozoznava....

susik77
30. sep 2008

valka: nam na kurze hovorili, ze do 1 roku im mame vsetko plnit. Inak, kamaratkin maly ma 2 roky, kamaratka ked maly robi nieco zle mu to len laskyplne s jemnym hlaskom vysvetluje ze to nema robit a on vobec nepocuva 😠 A najhorsie ze ine deti bije a hryzie...

valka
30. sep 2008

susik..mne sa to zda dlho do 1. roku...ved uz teraz robi kopec veci, ktore mi vadia..tak preco ju v tom podporovat, ked viem, ze chape?
s tym hlaskom je to divne - to akoby vrieskala na dieta, ze ho miluje ...ved je tam jasny rozpor medzi verbalnym a neverbalnym prejavom...nie?

mersinka
30. sep 2008

blumka uplny suhlas 😉

susik77
30. sep 2008

valka: inak, ja mam pocit, ze mala asi len posledny mesiac zacina fakt"rozumiet" =uz sa mi pozera do oci a snazi sa pochopit-je to total rozdiel ako pred rokom.

valka
30. sep 2008

susik, zle som to napisala...jasne,ze nerozumie uplne, ale ak niekolkokrat zopakujem, ze nieco nesmie, tak na 100krat proste to necha tak...ale to ju asi prestane bavit 😀
na druhej strane myslim, ze rodicom trva dlhsie, kym si zvyknu vychovavat ako sa to dieta nauci...😀

bublinkajasminka
1. okt 2008

ja si neviem predstaviť žeby mi moja zaspávala na rukách....mám problémy s chrbticou a malinká zaspáva od narodenia v jej postieľke a je to lepšie, má už svoju váhu 7600g a tak by som prišla o moju chrbticu

jitulkabj
autor
1. okt 2008

valka...ta Prokopova, to je spisovatelka/ psychologicka? Odporuc nejaku literaturu na citanie, ak mas s nou dobre skusenosti. Rada si precitam🙂 Priznam sa, nepocula som o nej. 😒

jitulkabj
autor
1. okt 2008

pardon, Prekopova 😝

nika251
1. okt 2008

Ahojte. Tato tema ma fakt zaujala lebo aj my mame doma male sidlo. Mal 10mesiacov, po styroch lozi rychlostou blesku, vsade sa postavi. Ale s tym problem nemam. Nas problem spociva v tom, ze akonahle nieco nedostane co si zmysli, tak sa nasponuje a zacne vrieskat a doslova sa sponuje kym ho napriklad pri prezliekani nezlozim na zem. Aj pri prebalovani- dam ho na chrbatik a on sa chce obratit.Ak nedovolim- je to kriku a zurenia. Do 10. mesiacov bol doslova zive ale bezproblemove babo. teraz zacina byt uzasne tvrdohlavy. Zly nie je, ale svojhlavy. Ak napriklad chce ovladacku a nedam mu ju- uz aj si sadne, zacne kopat nohami (v sede- doslova od zlosti skace na zadku)a ruci. Potom zacne ovladacku brat skoro az nasilim. A ja neviem co s nim. Obcas mam pocit ze som ta najtrpezlivejsia matka pod slnkom za to ze mu nenalatam na tu jeho ritisko. Skusala som mu uz dohovarat pekne, prisne, odviest pozornost a nic. Jedine co dokaze zabrat ked ho napriklad vypoklonkujem stylom ,, ale uz aj mazaj z kupelne!!!,, . Ale nechcem ho ucit na to ze s nim kricim.
Mate aj vy daktora takeho zlostinka doma? Prejde to? Zivy je za tri deti.

halaska22
1. okt 2008

Ja som si prave vcera vyskusala co vlastne reaguje ked mojmu malemu poviem nie. strihala som mu nehty a potom sa chcel hrat s cvakackami a ked som mu ich zobrala tak zacal mrncat ale som mu povedala ze nie nemoze sa s tym hrat lebo je to ostre a dala som mu dudlik do ruky. asi preto ze uputal pozornost na nieco ine tak prestal a ukludnil sa. aj dnes sa trveral pri sporak a som mu povedala ze nie ze ideme do obyvacky a isiel. takze asi len musim pripominat aby si zvykol.
ked bol maly tak som ho nosila teda hlavne uspavala na rukach ale potom nas to omrzelo a asi aj jeho. spi v postielke a do bugyne ide bez problemov. na rukach ho mam len ked ho prenasam niekde alebo hore schodmi alebo ked place. nemyslim ze mu chyba nejaky dlhsi kontakt lebo on sa sam berie dole. asi preto ze teraz chce vsade behat po kolenach.
ale najviac sa mi paci ked je na zemi a naplasi sa niecoho a pride ku mne a postavi sa mi pri nohe a chce ist na ruky. to je velmi pekne ze vie kde je mama aze ked je zle tak pomoze a zoberie na ruky 🙂

shela
1. okt 2008

bublinkajsminka...no pozeram ze mame rovnaky nazor na nosenie deti...neviem ale uz dlhsie pozorujem ze prave nosenim sa dieta ako keby rozmaznava a potom nasledsne nastavaju problemy...stale ale to fakt nonstop ked pride babka tak malu nosi na rukach a ja mam potom problem 2 dni dat malu do normalu.. nepocuva, nechce sa sama zahrat no nic,iba na rukach by sa nosila...a ako si vravela keby som ju mala nosit nonstop na rukach tak by som prisla o chrbticu a potom by som mozno aj potratila ...moja mala ma rok a mesiac a skoro 14 kil( 13,8)...

adriana84
1. okt 2008

baby to je absolutny nezmysel,ze sa nosenim rozmaznavaju deti. 😨 ja moju malu od narodenia uspavam len na rukach,strasne sa z toho tesim a moje dieta je neskutocne stastne ,usmievave dievcatko.vsade kde ideme si ju ludia chvalia aka je smela,pritulna...tym,ze sa deti nosia na rukach a citia blizkost mami,tym im urcite nemozeme uskodit....naopak,len pomoct k dobremu psychickemu vyvoju.ale ved nech si kazdy robi ako chce...

shela
1. okt 2008

adriana...no neviem keby si nahodou dostala chripku a nemala by si nikoho po ruke ci by ti mala zaspala aj bez nosenia...ci to by si ju uspala aj s teplotou ?? Mozno to zbadas neskor ked mala trosku vyrastie...dieta nemusi byt na rukach stale aby citilo matku...su aj ine formy..ja som s malou stale..hrame sa alebo nieco robime ale nemusi sa pri tom nosit...je tiez pritulna ako kazde dieta, usmievava, a ide ku kazdemu koho vidi...kazdemu mava ruckou..takze si nemyslim ze deti ktore niesu vychovavane na rukach su o nieco ukratene... samozrejme ze tym nemyslim ze nieje na rúkach nikdy ale no uspavanie na rukach neprichadza do uvahy... iba fakt ked sa chce pomojkat tak prileti ku mne a obijme ma a ja si ju vezmem na ruky

addaa
1. okt 2008

Babulky ja nášho malého vôbec nenosím stále na rukách, tak je zvyknutý od narodenia. Ked sa hráme, tak si ho samozrejme beriem na ruky a robíme samé loptošiny, vyhadzujem ho, smejká sa pritom krásne. Počas spoločnej hry teda robíme kačičky psíkov atd, atd, tak ho mám väčšinou na rukách.....

Ráno sa pomojkáme ked sa zobudíme a samozrejme večer pred spaním ho tiež držím na rukách a šepkám mu rozprávočky...ukladám ho do postielky ked ešte nespí a sám krásne zaspinká...
Náš malý je úplne bezproblémové vysmiate spokojné dieťa, do 5. mesiaca ani nevedel plakať, len pomrnkal a bolo. Tiež nás každý chválil a hovoril aké zázračné dieťa to máme...POtom už začal dostávať rozumček a sem tam si poplače, tak vtedy ho tíšim na rukách...Niekedy na rukách ani nechce byť, pýta si svoje súkromie, napr. ked sa mu chce niekedy cez deň spinkať na rukách je mrzutý, potrebuje svoj klud...niekedy aj pri papaní z flaše nechce byť na rukách, ked ho položím na postel, pritúlim si ho tak sa upokojí a krásne spapá mliečko.

Zatial ho nechávam, nech sa realizuje, nič mu nezakazujem, lebo ani nič také zlé nerobí, zatiaľ. Ak je niečo nesprávne ta dôrazne hovorím nono, ale si z toho nič nerobí, lebo je ešte malinký....