Kedy začne hovoriť prvé slová?

mamaetka
19. okt 2008

ahojte maminky, chcela by som sa opýtať kedy začali vaše detičky hovoriť prvé slová, Gabrielko bude mať o pár dní 6 mesiacov už si pekne džavoce a občas, keď mu rozprávam začne krútiť pusinkou ako keby ma napodobňoval
ako ste ich v rozprávaní podporovali?
a ešte sa chcem spýtať, či ste niektorá rozprávali detičkám iným jazykom, lebo ja by som ho chcela učiť nemecky, len neviem, či už mám začať teraz hovoriť po nemecky už teraz, alebo až keď začne hovoriť

zuza.m
19. okt 2008

to je super aj ja by som ho to učlila keby som vedela plynulo rozpravat.asi by som začala až ked bude hovorit.do školy maš času dost.deti sa rychlo učia.

mamaetka
autor
19. okt 2008

no ja prave neviem, lebo ja som nemcinu studovala a tam nam hovorili, ze dieta sa najlepsie nauci, ked jeden rodic bude hovorit tak a druhy inak, ze ono to vie rozlisit a ze slova vnima uz velmi skoro podla toniny a kazdy jazik ma tu toninu inu, len mi pripada dost divne hovorit na ulici do kocika po nemecky 😀

ena
19. okt 2008

mamaetka- aupairkovala som v bilingualnej rodine a tam rozpravali uplne od zaciatku, od narodenia na deti dvojjazycne.. otec anglicky, mama francuzsky
mala ked rozpravala , zo zaciatku si vyberala z kazdeho jazyka to co bolo pre nu jednoduchsie 🙂 potom uz nemala problem, neskor sa este vypytovala aj na slovicka v slovencine 🙂

len potom by si vraj mala dodrzat, jeden clovek, jeden jazyk, aby z toho nebol mismas.. ale zas, v inej rodine to miesali, mama na deti aj tak aj tak a tiez nemali problem..

mamaetka
autor
19. okt 2008

dakujem ena, a tvoje deticky kedy zacali rozpravat

zuzka1.
19. okt 2008

mamaetka, ak chces viac info o uceni cudzieho jazyka a kedy zacat, napis internu, vsetko ti zodpovedam. inak ani ja sa neviem dockat, kedy zacne nas Samko rozpravat.

marorlinko
19. okt 2008

s jazykom treba zacat uz od sameho malicka dieta sa uci rychlo moj sa uci 3jazyky naraz od malicka a rozumie im.
kedy zacne rozpravat? kazde dieta je ine, prve slovka ako je mama tata moj zacal,ked mal asi 6mesiacov,potom pridaval dalsie casom ke dmal viac mesiacov, nie vzdy je to pravda,ze jeden clovek jeden jazyk, lebo ja sa rozpravam smalym s tym jazykom, s kym som, ak sa rozpravam niekde s niekym po slovensky maly ma rozumie aj povie slova, rovnako ako doma hovorime po spanielsky tiez vie povedat slova v tomto jazyku a rovnako aj anglicky rozumie skvele, my doma hovorime jednym jazykom, iba sludmi zalezi akej su narodnosti,tak menime jazyk, vies nie vzdy sa da,ze jeden clovek jeden jazyk, ak je rodina miesana,takze my to mame takto a ide nam to.

fifinna
20. okt 2008

môj maly ma 13 mesiacov a vie povedat take bezne slova mama, tata, dada, len mam pocit, ze nevie tie slova priradit k osobam. Na vsetkych vykrikuje dada. Kedy by mal porozumiet, ze mama je mama a pod. ?

marhulka88
20. okt 2008

nase dieta si pri uspavani od 3mes. spieva hahaha presne intonacne okopirovanu tak ako mu spievam ja .... tiez od 3mes. ku krmeniu priradil pojem ej ej....a trosku neskor zacal ked chcel byt pri mne rozpravat mem...najcastejsie vsak spojenie mem ej ej 😀
teraz ked ma 6mes. uplne jasne ked je sam a sa mu to nepaci vola na mna "mem"
myslite ze je to mozne??? tiez som rozmyslala o zalozeni takej diskusie lebo mne sa zda strasne skoro aby take male dieta priradovalo cinnostiam prip. osobam urcite pomenovania
s cudzim jazykom viem ze treba zacat ked dieta ovlada zaklady materinskej reci...ale odbornicka v danej problematike nie som ;)

fifinna
21. okt 2008

marhulka, aj môj maly, ked bol mladsi , ked chcel, aby som sa mu venovala, vykrikoval namna mam, ale potom to zacal hovorit aj tatovi a teraz to nehovori nikomu. Ale rozumie co mu hovorim, aj ked ho poslem za tatom, tak ide, len nas tak neoslovuje. K tym cudzim jazykom, su kurzy anglictiny uz pre deti od troch mesiacov.

daisy33
21. okt 2008

nasa mala uz asi v 3 mesiacoch pekne blabotala, vyzeralo to akoby chcela rozpravat. kked mala 4,5 tak hovorila mamamama, a v 5. tatata, teta, samozrejme nevedela co hovori. teraz ma 6 a to co uz hovorila nehovori, ma zas nieco ine, stale len ha, he, e a tak. ked na niekoho akoby chcela zvolat tak pouzije hlasno he.

nikusapechova
18. feb 2012

Ahoj moja malá je ešte moc malá na nejaké to slovíčko zatial sú to len akési pazvuky no snaží sa špúli ústočká a podobne. Pracovala som ako operka v zahraničí v slovenskej rodine. tam som sa stretla z učením dieťaťa cudzieho jazyka. Netreba sa báť ak také dieťa začne rozprávať trošku neskôr a vety sú akási zmiešanina. je naozaj dobré ak jeden rodič hovorí len jedným jazykom a druhý zas iným dieťa sa rýchlejšie naučí aspoň také boli moje skúsenosti a aj skúsenosti ľudí čo som poznala(Taliansko Rakúsko Grécko). Ja to mám ťažšie som slobodná mamička no malú chcem naučiť cudziu reč bo sa chcem ak sa bude dať vrátiť do sveta. Kamarátka ktorá je na tom podobne žijúca v Rakúsku sa pýtala nejakej doktorky tá jej odporučila nasledovné aby ak sa bude dať hovorila na malú obomi jazykmi takže aj v Nemčine aj v Slovenčin. Keď už bude chodiť hrávať sa von do parku a bude rozumieť základným slovám deti budú hovoriť na drobca napr po Nemecky ona má hovoriť doma po Slovensky. tie deti vynahradia toho druhého rodiča má niekto s takouto metodov úspech ???

zuzka17
19. feb 2012

Moja malinká ma teraz najoblubenejsie slovo havo. Opakuje ho dokola a ked to povie tak sa smejka. a my jej to dokola vravime a ona sa smeje a opakuje. zlata