Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

sisamato
31. mar 2011

@katrinka8 riadna sikula, tak asi to bdue aj o chceni, o povahe, nasa je asi taky lenosko, ktory sa do pohybu nevrhal...ale ked tak and tym uvazujem, nejako citim, ze to nosenie na to asi bude mat podiel...v dobrom, ze pri nsoenie je svalstvo tiez masirovane, hybe sa a pootm chce uz samo a najde si sposob...nasa moc nosena nebola, tak asi nemala dost posielnene svalstvo, preto to aj tak dlho trvalo...si myslim...a este taka otazka, v com si ju od narodenia nosila?

minius
31. mar 2011

@sisamato no ja len narychlo som hodila ockom bo kuchyna vola 🤐 . Ked uz sa ti malicka snazi dvihat na posteli o chvilku ti bude stvrnozkovat. Aj moj maly zacal az pred 12 mesiacom, ale trvalo to asi 3 tyzdne. A my sme sa zacali plazit az ked vedel sediet a zo sedu sa rozcapil na brusko. AK som ho dala na brusko ja tak sa hned po 30 sekundach rozculoval. 😀 Ale naucil sa a je krasne ho teraz kukat ako stvornozkuje hore dole. A aj my nanestastie mame ten problem ako tvoja znama ze sa sam neposadi. Neviem preco aj ho skusam padat na ritku ale par krat padol vystrety na hlavku 😖 a teraz sa boji aj sam postat a iba za dve ruky chodi. Mame chodak ale je v nom max 15 min denne a to iba ked mu narychlo idem urobit obed takze neviem ci na to vinnit chodak. 😕

katrinka8
31. mar 2011

@sisamato - no, neviem, mozno to je tym nosenim, lebo vlastne su nuteni prisposobovat svoje telo Tvojmu, hybat svalmi aj v zdanlivom pokoji. Ja som sa tiez bala, ze ako sa nauci prevalovat z bruska na chrbat, ked nechce byt na brusku, potom ako sa nauci lozit, stat.. a nejako to prislo samo.
Nasa je vecne v pohybe, neobsedi, neobstoji. Ju teraz ani natierat nemozem v lahu, ona pri tom stoji, prip. vyskakuje... 😎 Bohuzial, nosila som ju na rukach. Kym som prisla na to, ze existuje manduca, bolo neskoro. Pozicali sme si ju na tyzden na skusku od znamych a plakala v tom ako tur. Vydrzala tam asi tak 3 minuty a potom sa srdila strasne a driapala von. Pri druhom urcite zacnem s nosenim v manduce alebo v satke od narodenia, urcite je to ulava pre chrbat a clovek ma volne ruky. Takto som bola v podstate stale "v tahu", kedze ona bola nosiva. Asi jej vyhovovalo, ze som jej sluzila ako "vyhliadkova veza" a "presuvac" - kedze ona je od narodenia strasny zvedavec. Aj od "jedla" mi vyskakuje, vsetko musi vidiet...

sisamato
31. mar 2011

@minius ahoj, ano, pride to coskoro, to je jasne, len ako sa vravi, clovek chce to co nema, ale je to len o trepzlivosti 😉 no v tom sedeni moc neporadim, nam nejake cviky odporucala neurologicka, prip. certif. cvicitelky v matreskom centre by mohli poradit, radsej odbornika 😉

sisamato
31. mar 2011

@katrinka8 aha, no to ste si teda riadne uzili, klobuk dole ze ste tak dlho vydrzali...ano, manducu som si uz kupila a babyvak mam pozicany, starsne sa teraz na to nsoenie tesim, uz si to chcem pri druhom vychutnat a hlavne nic nezanedbat 😉

miska1981
31. mar 2011

@sisamato podla mna si nic nezanedbala...v mojom okoli je vela deti ako mame my...tam sa moc zanedbat neda, ani nosenie to nenapravi, ja malu nosim stale od narodenia a tiez to nie je dobre, lebo chce byt len nosena a ja mam chrbat v ....... 🙂 aj na brusku som ju mavala a mavam. proste to ber tak, ze to ma "v genoch" nie je nijako poskodena, len ma na vsetko svoj cas 🙂 tak mi to neurologicka vysvetlovala, ze to sa moc zanedbat neda, ak sme normalny rodicia a nemame deti cele dni v pavukoch, hojdackach....

katrinka8
31. mar 2011

@sisamato - no, zvykli sme si 😀 Zase ona je povahovo celkom kludas, takze skoro stale sa usmieva a smeje - ked ma spolocnost, tak je spokojna. Aj ked s nou ideme niekam, tak jej staci pozorovat ludi a je kludna 😉
No, neboj sa, vsetko dobre istotne urobis 😉 Len pozor na babyvaky, vraj tiez nie vsetky su dobre na chrbticu. Tusim na www.nosime.sk som citala o tom, ktore "nosice" ano a ktore nie 😉

sisamato
31. mar 2011

@miska1981 si ma povzbudila 😉 aj ked ja neviem, je to v genoch, to je jasne a mozno trocha aj v tej motivacii...neviem...naposledy mi neurologicka povedala aj to, ze staci dat niekedy dietatu len priestor, nechat ho same na seba...ako citam, asi vsade plati zlata stredna cesta 🙂

sisamato
31. mar 2011

@katrinka8 ano dik za info, to uz mam davno nastudovane, prave od nich mam kupenu tu manducu, ktora je vraj najlepsia 😉 a na zaciatok babyvak
ten hnusny neergonomicky nosic zlozeny pod postelou za smiesnych 15 eur caka na vyhodenie... 😒 nastastie som ho ani nevyuzila...

katrinka8
31. mar 2011

@sisamato - no teda, Ty sa na to riadne chystas - sikulka 😉 Ale uz sa Ti to blizi, ze? Kedy mas termin? Vies, ci bude chlapcek alebo dievcatko? Ale som zvedava, ak nechces, nemusis odpovedat 😅

sisamato
31. mar 2011

@katrinka8 dik 😉 , vies, som si ten tyzden co som sa o tom polohovani neskoro od znamej dozvedela prezila svoje muky, strasne vycitky, snad na cely zivot, revala som jak besna cele dni...no hruza...som v tomto citlivka...
nic netajim, je to chlapcek, Risko, termin mame 15.4...uz zachvilocku, ak nebudem prenasat ako pri Simke 😉

katrinka8
31. mar 2011

@sisamato - neboj sa, urcite si nic nezanedbala, ja som sa obcas tiez trapila, ze ju nedavam na to brusko viac, ale tak ked raz nechcela, tak nechcela. Som si povedala, ze nebudem ju tam nasilu drzat, ked tam place od srdu. A naucila sa aj tak. Kazde babatko ma svoj cas a same sa nauci, co bude treba 😉
Jej, ja mam narodky 17. 04. 😀 Fakt to mas za chvilku, drzim paste, nech to dobre dopadne a hlavne nech ho mas co najskor pri sebe 🙂

horalocka
1. apr 2011

baby my mame tiez manducu a co je dost smutne je, ze rehabilitacna sestricka, ku ktorej sme chodili cvicit zacala vinit nosic za to, ze sa mu krivi chrbtica!!! tak JA som musela sestricke (ktora by to mimochodom mala ovladat) vysvetlovat, nech si o nosicov nieco precita na www.nosime.sk a odvtedy mi dala pokoj....no fakt nechapem....inak nam uz pekne zacal stvornozkovat aj na plavacke, no stale to striedal s plazenim a teraz ako keby nato zabudol a zase uprednostnil plazenie... 😒

sisamato
1. apr 2011

@katrinka8 dakujem 😉

sisamato
1. apr 2011

@horalocka ahoj, no tak tej nasej sa tiez chystam spytat na tu manducu, vsade ju len chvalia...takze maly uz je na 4...super, blahozelam, predsa je pre deti lepsie na 4, ako sa v ksue plazit 😉 . My to zatial len trenujeme, aj ked je pravda, ze pri plazeni mierne podsuva kolena pod seba...tak uvidime co z toho bude dalsie dni... 🙂

katrinka8
1. apr 2011

@sisamato - nemas za co 😉

katy1979
1. apr 2011

@sisamato vydrz vydrz zachvilu uz bude behat po styroch.

@katrinka8 ja som prveho zacala nosit v manduce az ked mal rok a v pohode. niektore deti si potrebuju zvyknut. to som musela riesit pri krpcovi. tiez nemal rad ruky schovane a ked citil ze ma nieco na krku tak koniec. takze najskor bol v satke a ruky vonku v manduce tiez nechcel velmi byt a neskor som postupne skusala manducu a hlavne sa hybat a hybat ist von vysavat takze uz ako tak v pohode. ked je unaveny jeduje sa ale to by sa jedoval vsade.
a s tymi choditkami a take ze v 6mesiacoch ma sediet to sme sa tiez napocuvali.
a teraz ma tiez zopar ludi pokusy tahat ho za ruky ako opicu. nedaju si povedat ze preco s nim chodite ked chodit nevie.

katrinka8
1. apr 2011

@katy1979 - ja sa chcem dat na satku alebo na manducu pri druhom, snad to vyjde 😀
No, u nas zatial nikto malu nechyta za ruky, aby chodila (a dufam, ze ani nebude!),kedze to este sama nevie. Ale ona sama sa nam ako taka opicka zacala vesat na radiator. Stane si na spicky, chyti sa za vrch radiatora a tam "visi" 😅

katy1979
1. apr 2011

@katrinka8 ked sa sama vesa tak nech visi to je ok ale radiator s nou nepojde chodit.

katrinka8
1. apr 2011

@katy1979 - no ved nastastie 😀 Ale to chodenie nasilu je riadna blbost, ved to babu tak natahuje neprirodzene chrbticu a nuti ho to sa stacat, krutit... 😠

zlatka10
1. apr 2011

ja som moje deti nenosila v ničom, vyvíjali sa postupne, každý z mojich synov dospel k lozeniu inak. Starší sa začal plaziť už ako 5-mesačný, 7-mesačný štvornožkoval a to takou rýchlosťou, že bol problém ho dostihúť. A mladší - mal 8 mesiacov a ani nesedel. Bola som z toho veľmi nešťastná, samozrejme som ho porovnávala s tým starším. Ale zrazu sa naučil vzoprieť sa na brušku, začať loziť a až potom sedieť. Všetko v priebehu dvoch dní. Každé dieťa je iné, verím tomu, že do prvej triedy všetky deti chodia. Učiť deti sedieť, plaziť, loziť a chodiť nemá význam. Každé je iné, každé je osobnosť, každé je svojské. A každé ľúbime - či preskočí lozenie alebo plazenie. Nie každému dieťaťu sa to páči.

katy1979
1. apr 2011

vies ze im to nevysvetlis oni su cely happy ze aha chodi no prd chodi vleciete ho ako opicku judy vsak ani to dieta nevie pouzivat na striedacku lava prava. nie aby to nechali na nom.

sisamato
2. apr 2011

@zlatka10 ahoj,
tak to je teda riadny rozdiel medzi bratmi...ale ako vravis, kazdy sa nakoniec k tej chodzi dopracoval a hlavne SAM. Kamoska ma 4 deti za sebou, prve 3 sa jej stavali a cupitali na na 10.mesiacov. Ten 4. sa krasne plazil, lozil, ale bola tiez nestastana ze jej nesedi v 11. mesiaci...a tu zrazu, prislo to...takze fakt je to aj o trpezlivosti rodicov...

makarda
2. apr 2011

ahojteeee ja sa trosku pridam do diskusie, aby ste vedeli ze vsetky vase deti su OK a vobec nemusite riesit ci ich nosite, nenosite, ci su v choditku alebo niesu a ci su na bruchu alebo nie..... moje skusenosti: prva dcerka extrem sikovna, v 3-4 mesiacoch sa strasne tahala do sedu, ked som ju prebalovala a nahla som sa nad nu, schmatla ma za tricko a posadila sa! na bruchu vobec nechcela byt, vela som ju nosila na rukach (z nosica ma bolel chrbat, ruky som si mohla striedat...) Skusala som ju davat na brucho kazdy den, zabavala som ju hrackami a podobne, ale vydrzala vzdy max 5 minut... Ked mala presne 6 mesiacov, zrazu asi zistila ze na brusku je to fakt sranda, behom 2 dni sa naucila otacat o 360°, potom trosku cuvala a zacala sa plazit dopredu. Stvornozkovanie uz neviem kedy prislo, ale v 8 mesiacoch sa uz velmi velmi rada stavala na nozicky a zrazu zacala aj vykracovat dopredu, takze od 8. do 10. mesiaca sme s nou chodili za 2 ruky v predklone 🙂 V 10. mesiaci prisiel prvy samostatny krocik a potom cim dalej tym viac, ked mala rok uz pobehovala hore dole sama...
Druha dcerka od narodenia nema problem byt na brusku, vydrzi tak dlho dlho, neprotestuje a bavi ju to. Hlavicku drzi krasne, vzoprie sa na rukach uplne vysoko, ale uz ma 6 mesiacov a plazenie nikde 🙂 Teraz sa mi asi tyzden dokaze otacat dokolecka, ale inak ziadny pokrok... hlavne to vobec neriesim, viem ze ked pride cas, nauci sa to 🙂
No a este jeden priklad na zaver: kamoskin syn sa cca do 11 mesiacov odmietal posadit, lozit aj plazit. V zivote som to nevidela ani by ma to nenapadlo, ale on sa pohyboval tak ze sa gulal, ako ked valate sudy. gulal sa po izbe a ked narazil napr na postel, nohami sa poodrazal tak aby sa mohol gulat dalej... a cuduj sa svete, ked mal rok tak tiez uz chodil!!!
tak sa hlavne nestresujte ze vase dieta nie je ako susedkine, alebo podla prirucky. vsetky zdrave deti sa predsa jedneho dna chodit naucia, a je to jedno ci v 10 mesiacoch alebo v 2 rokoch!!! 😉

sisamato
2. apr 2011

@makarda ahoj, tak s tym gulanim u kamoskinho chlapca si ma dobre pobavila...az mi slzy od smiechu vysli ked som si to predsatvila 😀
ano, je to o tom ako tu vsetki piseme, ze kazde dieta si najde svoj sposob ako sa dostat na nohy, ale tato diskusia je super osozna aj v tom, ze kazde dieta je vynimocne a svojske 😉 a to je asi najkrajsie

miska1981
2. apr 2011

som rada ked si to tu vzdy precitam a utvrdim sa len v tom, ze moja dcerka je sikovna a ze este sama nesedka a nelozi nevadi, ma ine prednosti 😅 ale uz mi asi 5 sekund sama vydrzala sediet, pre niekoho smiesne, pre mna pokrok 🙂

sisamato
3. apr 2011

@miska1981 jej blahozelam k tomu sedeniu, musi to byt krasne 😉 . My si este stale len to lozenie trenujeme, parkrat pocvici a zas je na bruchu...ja mam pocit ze ako kedy sa jej chce. Asi sa jej to este nezapacilo alebo neviem, ci to chce len ten cas...Zajtra baby zaciname 12. mesiac....priznam sa, ze mi to dnes trocha uz zas v hlave na ten vek matalo...ale kto mi co uz povie....len vydzat...

miska1981
3. apr 2011

@sisamato tak dnes sa neudrzala ani chvilu 😒 ale je chora, tak asi preto, nevadi, my zachvilu zaciname tiez 12.mesiac, ale nemyslim na to, lebo ako mi povedala dnes jedna sestricka mam to nechat plynut a vsetko pride.
nech ta to nemata, bude dobre a raz budeme spominat ako sme tie nase dietky chceli popohanat... 😅
inak aj ja mam pocit, ze mala tiez robi ako sa jej chce, raz je len na brusku, snazi sa vypucat ritku, inokedy nic, len sa poplazi a inokedy sa len hra a dlabe na vsetko 🙂 🙂

sisamato
3. apr 2011

@miska1981 tak my mame fakt co sa tyka pohybu rovnake baby...flegmaticky... 🙂 presne ako pises, niekedy je za mnou az na wecku , inokedy na vsetko dlabe a len sa hra na mieste...

miska1981
3. apr 2011

@sisamato tak u nas sa tak intenzivne neplazi, len po obyvke do inej izby nejde. inak u nas v teme je jedna zienka a ta ma asi o tyzden mladsiu od nasej a tiez len plazi a aj jej dr. povedal, ze na vsetko ma cas a nech nic neurychluje, takze takych je nas viac 😉