Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

alena76
2. okt 2011

@miska ja uz neviem...mne sa tazko neporovnava, ked mam 4 te dieta.mne uz ostatni hovorili aj jednoduche vety, zofia bola bez plienok, jedli lyzicou. boze, dufam, ze bude ok.
mne vlastne vadi hlavne to, ze nenapreduje - akokeby zastal 😒
jaaaj-aby uz bolo toto za nami a potom zalozime nejaku inu temu, kde sa stretneme 😉

alena76
2. okt 2011

@sisamato neviem presne-ja si to nejako spatne neviem vybavit. ani neviem kolko mal tych davok hexavakcin...no zajtra pojdem pre zdrav kartu kvoli tej neurologii a pozrem, kedy mal tie ockovania. tusim v 13tich mal poslednu.a tazko sa mi to odhaduje odkedy sa mi zda, ze nenapreduje..

miska1981
2. okt 2011

@alena76 tak to si mala nejake nadpriemerne deti.... u nas jedenie lyzicou nehrozi, plienkujeme stale, o vetach ani rec nemoze byt...to su take obdobie, ze par mesiacov nic, sa ti zda, ze stale rovnako sa vyvija, nikam sa neposuva a potom za par mesiacov sa nauci vsetko...ja sa moc s inymi detmi nestretavam preto neporovnam a som spokojna s tym co mam doma 😅
hlavu hore ty mozes byt najpysnejsia na seba, styri deti vychovat ufff to ja by som urcite nezvladla, teraz mam niekedy dost a som nervozna uz, obdiv velky.
nechaj ho prirodzene sa vyvijat, viem, ze je to tazke ked si mala doma opak pri detoch,ale je jedinecny 🙂 a aspon na dochodku sa bude mat o teba kto starat a budes mat vela vnuciatek 😅 🙂 /utecha co 😉 /

alena76
2. okt 2011

@miska1981 ano-boli asi nadpriemerne sikovne ale zase nie geniovia. 😎 ucia sa na same jednotky a od prvej triedy sami.aj teraz esterka - prvacka-nemusim ani pri nej sediet... ja chapem, ze jonas moze byt uplne iny, menej sikovny a tak...ja som v podstate bola v klude, kym moja mama a babka nezacali do toho vrtat.. 😠 a nechcem, aby to vyznelo, ze machrujem, ze henti su super sikovni...len jonas je uplne iny..tot vsjo 😎 🙂 a ked to spojim s tym dlhym lezenim, a surfovanim po internete-tak na jonasovi vsetky diagnozy vidim 😝
mozno mi sibe 😀
a strcit do domova dochodcov ta moze aj 5 deti 😀 😀

miska1981
2. okt 2011

@alena76 jo jo moze, ale ked su take nadpriemerne by im to svedomie nedovolilo 😀
ja si uz nevsimam ani mamu ani babku...minule mi svokra povedala, ze jej syn /moj mm/ chodil od roka, papal sam, chodil uz do skolky a jedol vsetko /ja si davam pozor na stravu co jej dam/...ako neviem co tym chcela povedat, ze jajka je asi uplne nemozna ci co, ale som jej povedala, ze ja by som svoju dceru v roku do skolky nedala, ze by mi to svedomie nedovolilo....tak ostala ticho a ja som si v duchu gratulovala, kde sa to vo mne vzalo 😉 😀
a internet uz necitam odkedy som sa docitala strasne diagnozy o dietati, ktore nepribera, ako som ani spat nemohla, tak som povedala dost. jajka totiz moc nepribera zachvilu mame 17.mes a ma len 8,4kg, ale tak nie je vychudnuta, ma licka velke, len nema brucho a stehienka tucne...no a co, je ziva, zdrava, tak tiez uz neriesim, sme sa nachodili po dr. kvoli tomu a nic nezistili /teda dufam, este cakame na jedny vysledky/.
ono sa toho popise...

jasekd
2. okt 2011

Ahoj vsem. Vy teda kecate 🙂
Mne prislo, ze M. zacal stagnovat cca po 7. mesici, na roce pak zacal lezt, tak od 13 mesicu uz pekne, pak si stoupl u nabytku asi v 15, nevim presne, ale nejvic leze a taky se nikam nevyvyji, ale posledni dva dny pozoruju jakousi snahu o postaveni se v prostoru, teda ne ze by to udelal a treba spadl, on tak jako nakroci, narovna zada, pak si uvedomi, ze tohle neumi a jde na zem. Takze nic, ale je to trochu jiny pohyb, nez delal predtim... Deti se nevyvyjeji postupne plynule, ale jakoby ve skocich, takze ty obdobi stagnace jsou normalni.
@alena76 Drzim palce na tu neurologii, dej vedet.
@miska1981 At jsou i ty posledni vysledky dobre 😉
My se s Dr. rozhodli, ze ty odbery na CK (na ruzne sval. nemoci) M. zatim delat nebudem, ono asi budou potreba pozdeji nejake odbery skrz ty ledviny, takj se to udela pri jednom. Pripadalo mi, ze naposled u Dr. nebyl tak hystericky (predtim non stop rev nepricetnej 45 minut, ted "jen " 20 minut s prestavkama a min 😀 ). Neurolog pry skutecne to chce jen pro stoprocentni jistotu, podezreni zadne vlastne nema, nic tomu nenasvedcuje. Tak to udelame, az se bude nabirat i neco jineho.
@alena76 Malej se naji lzickou, ale praseci u toho, z hrnku se teda rozhodne nenapije, ma hrnecek s brckem, ze sklenicky by se jen polil. Vety netvori, rika asi 15 slov a jedina veta je "co to je", ale to povazuje za jedno slovo, ne ze by je spojoval a tvoril vety. A je starsi a s jemnou motorikou a mluvenim je pry v norme. On treba neumel postavit na sebe kostky, pak jsme prijeli k nasim, mama dala stare drevene kostky a on dal hned na sebe asi 4, proste ty plastove doma byly blbe, ne on 😀 Na papir cmara, to ho bavi.

jasekd
2. okt 2011

@sisamato Nam dnes odpiskali odpoledni spani oba dva 😅 Vcera jsme byli na vylete, tak rikam, dnes na kratsi jen dopol. at maji deti rezim, a prd, malej v postylce vyklada a vykrikuje a mala buli u manzela, musim ji asi zas nakojit a tim utahat. Doted spal M. po obede naprosto spolehlive, snad je to dnes vyjimka. Jo a v noci, skoda mluvit, V. je cim dal horsi a kdyz se prida i Martin, je to neco...

iwuskaaa
2. okt 2011

@alena76 ahojky 😉 , som rada, že si si spomenula aj na mňa 🙂 .
No my asi tak, že v podstate žiadny iný pokrok, ale zdokonalili sme plazenie 🙂 . Na štyri sa dá, ale ako má vykročiť, tak opäť spadne ako žabka 😀 . Proste nevie ešte zapojiť nohy a ruky súčasne 😒 .
Boli sme na liečení v Martine, my sme tam už v podstate boli druhýkrát, ale ako som spomínala, my sme sledovaní na neurológii a rehabilitácii, lebo Tomáško má hypertóniu. Tak ja ani sama neviem, čo bude ďalej ☹ .

Baby, tak teraz ste mi zahrali na nôtu, čo sa týka očkovania. Mne sa tiež zdá, že po druhom očkovaní hexavakcínou a Prevenarom začal trošku zaostávať 😠 . Už som počula veľa mamičiek, ktorý majú tiež taký názor 😒 . My sme ešte neboli na tom treťom preočkovaní a dosť sa mu vyhýbam, ale neviem, či niečo dosiahnem tým. Keby som si mala vybrať teraz, nedám ho zaočkovať vôbec!
Dočítam Vás neskôr, idem ešte na nákup 😉 .

iwuskaaa
2. okt 2011

@alena76 kedy idete na neurológiu? My ideme v utorok na kontrolu. Som zvedavá, čo nám povie 😝 .
Hlavne nečítaj a nehľadaj pre Jonáška diagnózy, to ťa len bude nútiť rozmýšľať a trápiť sa. Ja už nečítam a mám dobre. Vieš, čo som sa ja doplakala? 😒

sisamato
2. okt 2011

ahojte,
mozte mi prosim ak si spomeniete napisat ci ste si nieco konkretne nevsimli po tej hexavakcine...ja ako som pisala mala Simka pokrcene nohy cely den, strasne ju boleli, ani dotknut sa jej, doki ze je to len miesta reakcia...

sisamato
2. okt 2011

@jasekd a
@alena76 ja na Simku nemozem nic negativne...spi cez den raz od tej 12 do 14.30, dnes do tej 15...ju dam do postielky a spi, este je taka super ze ked jej dame cumel do pusy pred spankom tak si zacne hladit hlavicku a suchat vlasky, ze sa uspava...uzasna je pritom...ano, aj si da do ust jedlo, aj ked praseci okolo toho 😉 ...nevie este take slova, iba dedo, toto, tato...starsne rada sa mojka...a co vasi lezuni? Simka ma cez 10kg...no a Risko...ukonceny 5. mesiac a 8,8kg...vecer paradam unavou akoby som cely den za nim behala...

sisamato
2. okt 2011

@miska1981 strasne rada ta citam 😉 , super ze si sa ozvala...a super ze si taka ze neporovnavas, ale tesis sa zo svojej uzasnej dcerky 😉 , drzim palce 🙂

sisamato
2. okt 2011

@jasekd hej a taka otazka na Vendy, dava si do ust prsteky na nohe?, snazi sa plazit? Risko si len dnes strcil na par sekund prstek z nozky, a tiez mam pocit ze sa zlepsil na tom brusku, vystiera pekne paze pri tom...mozno sa skoro dockame aj toho plazenia 😉

jasekd
2. okt 2011

@sisamato Martin 10,3 kg, Vendy cca 6,7. Toci se na brisko obema smery, umi valet sudy, ale moc to nedela, zveda zadecek a kousek se posune, kejve se ze strany na stranu a tim se tak nejak posouva po dece, plazeni to jeste zdaleka neni, ale po vsem se natahuje, hezky si hraje, M. to tolik nedelal, to bylspis pozorovatel.
U nas reakce po ockovani snad zadna nebyla, niceho jsem si nevsimla...

ollako
2. okt 2011

@alena76 ahoj citala som tvoje posledne prispevky, mohla by si mi prosim presnejsie napisat, co tvoj drobec vie co sa tyka pohybu, ked pises, ze je spomaleny, mne sa moj mladsi, co sa tyka pohybu zda tiez spomaleny a tiez sa mi zda, ze trosku zacal stagnovat po druhom ockovani, tretie este nemame za sebou, tak sa normalne aj bojim
moj totiz nelozi , sedi len pasivne, mozno moja chyba, lebo som ho zacala davat sediet, ked uz nechcel by po leziacky a na brusku sa straaasne jedoval, nepostavi sa sam, ani v postielke nechce sa tyciek ani dotknut, nas najvacsi posun po vojtovke, zacala sa na ritke krutit dokoliecka pomocou ruk, mimochodm zacali sme cvicit kvoli vyylezanym nozicka z bruska, mal ich trosku zle ulozene, no sestricka uz viac zacala riesit , ze nelozi, co ma znacne znervoznuje, starsi tiez nelozil, ale jeho veku sa uz pekne staval a stacilo sa mu drzat jednou rukov, pred dovrsenim 1 roka robil prve kroky, no prisiel bolestivy pad a toho zabrdilo a zacal chodit v necelych 14 mesiacoch, no toto je ine, vie vydat len dva vyznamove zvuky, slova? "oa" (ola moje meno) a "ccc" starsi uz rozumel vsetko vedel uz peknych par slov, viem ze sa nemaju porovnavat, ale som na pochybach ci je vsetko OK, tvobec sa nechce dat na kolienka ani aby si pomohl, ked sa chce postavit , teraz nedavno zacal chodit za ruky dava kroky, ale neposavi sa sam, a viem , ze to nie je spravne viest ho, a uz vobec nie, ked sa sam nepostavi, choditko moc nepouzivame, tak 2x za tyzdnen, tak, na 2 min, kvoli nozickam...som uz dost z toho nervna 😒

jasekd
2. okt 2011

@ollako Ahoj, sice ses ptala Aleny, ale my na tom byli/jsme podobne. Ve veku tveho syna se jen plazil a houpal na kolinkach. Na roce konecne kousek popolezl po 4. Ale museli jsme ho "trenovat", dat na par minut kolem briska pasek s kostickama nebo za tricko kosticky, aby nemohl na brisko, na 13 mesicich uz lezl pekne, postavil se u nabytku cca na 15 mesicich (predtim si "stoupal" u nizsich veci, ruznych hracek), tak od 16 chodi kolem nabytku. V prostoru se nepostavi. Na roce podle me jeste sam nesedel, ted sedi v prekazkovym sedu nebo na patach, vylozene s nohama pred sebe se sam neposadi. Ve veku tveho chlapecka podle me rikal jen ham a tata a mama, ale to neznamenalo mama, ale bud mamama jako ham na jidlo, nebo nadavani, vzdycky kdyz byl nastvanej, tak rikal mamama 😀 No a co se tyka reci, je "tabulkovej". Co se tyka pohybu, je tam motoricka retardace 3 mesice minimalne (ted mel 18 mesicu a sam stale nechodi), je sledovanej na neurologii, rehabku nemame a doktor rika, ze je OK, jen proste pozadu, kontrolu mame ted po pul roce.

alena76
3. okt 2011

@iwuskaaa na neurologiu ideme v stredu-idem s rodicmi, muz je zaneprazdneny 😨
ja som si povedala, ze dost-a ze mi asi sibe....aj keby jonasovi nieco bolo-TAK CO? ved je to moje milovane dieta 😵 citat som uz prestala 😉
myslim (teda dufam), ze Jonas je len hrozna individualita.
drzim palce tomaskovi-nech sa mu podari zapojit tie rucky a nozky naraz

luba41
3. okt 2011

Čítam vaše niektoré príspevky, to máte ozaj skúsenosť, že po očkovaní sa spomalil alebo zastavil motorický vývoj bábätka? 😨

alena76
3. okt 2011

@ollako my sme na to trochu odlisne ako @jasekd
Jonas sa narodil 15.5.2010
v 10 mesiacoch uz krasne liezol-od 7,5 mesiaca, postavil sa k nabytku...len mne sa zda ze odvtedy urobil velmi male pokroky..teda lezie perfektne-prelezie prekazku, zhodnoti, ci je vysoka alebo ked ma zliezt sa natoci zadkom.ked je nizka prelezie predkom.to v podstate robil aj v tom 10tom mesiaci.aj schody zvladal v 10 mes.
teraz drepuje, klaci na kolienkach(to tiez dlho)-telo vzpriamene, uz sa par krat postavil z drepu-ale dalej nic, nevykrocil sam .momentalne prejde za 1 ruku-ale neisto a nebavi ho to-po chvili sa hodi na 4 a robi si svoje. 😅
jonas je moje 4te dieta- ako prve som neposadzovala..vsetkych ostatnych ano.jonas to ani nechcel, v tej polohe sa mu nepacilo, pokial sa sam neposadil.to bolo tiez dost neskoro-pred 8mim mesiacom.posadil sa po tom ako zacal svornozkovat a sedel uz pevne-ani raz sa neprekoprcol
kamaratka tiez cvicila vojtovku kvoli tomu co ty a posadzovala malu.potom jej nechcela lozit.ked jej na to prisla rehabilitacna sestra, uplne ju zdzubala a musela malu "nejako prinutit stvornozkovat"..kamoske sa to podarilo-ninka chvilu lozila-neviem presne kolko a tusim v 13 mesiacoch zacala plnohodnotne chodit. 😉

alena76
3. okt 2011

@ollako a choditko som nepouzivala ani pri jednom dietati
a co ti poviem - ja tiez porovnavam, kedze jonas je stvrty, vyhnut sa tomu neda-aj ked si to zakazujem.mne sa jednoducho zda, ze jonas ma uplny odlisny cely vyvoj ako jeho surodenci 😎

alena76
3. okt 2011

@luba41 ja si to mozno len nahovaram-tazko mi je to spatne hodnotit.

alena76
3. okt 2011

dnes som strcila jonasovi lyzicu-a celkom mu to islo..aj ked kydal. len mne vadi, ze akokeby ho nenadchyna nove a nesnazi sa sam. to "ja sam" mi chyba.mozno je pohodlny alebo co - typ "obsluhujte ma" 😎
@jasekd jonas pije z pohara od cca 9 mes .z jedineho dovodu-kedze kojim, nevie pit z flase ani z tych poharikov so sosakom 😀 nakupila som rozne druhy a nic nechcel.to mu teda ide! tak ja chodim von s velkou flasou balenej vody a ulievam mu do pohara.. myslela som, zeby som mu dala flasu a mozno by sa mi ho podarilo nenasilne odstavit..no nie 😎 aj zaspava s prsom 😕
simona a esterku som kojila do cca 2,5 roka-estu este trocha dlhsie. zofku odstavil simon -tym ze vznikol 😀

alena76
3. okt 2011

@sisamato sak to som nemyslela negativne-akoze blby jonas..len som vymenovala, co sa mi zda ine a hlavne mama a babka to stale riesia a niekedy neznami ludia -tak clovek zblbne...aj tie tanceky a basnicky vlastne nemusia bavit kazde dieta...fakt je jonas mozno len velmi specificky 😀 😎
rad sa tuli a ked sme pri telke vecer-tak na nas vylezie , vyberie si jedneho a na toho sa hodi 😀 ide sa akoby pritulit, ale nie pomaly, ale tak skoci na nas ako ked robis skok do vysky-tak sa otoci a dopadne na chrbat.je to strasne smiesne 😀
ma asi 11kg a 80 cm-aspon pred mesiacom mal 🙂
ozaj aku velkost nosite???lebo Jonas asi od 10-11 mesiacov 86

luba41
3. okt 2011

@alena76 no počula som o takých prípadoch, tuto tiež také píšete. Ja mám 11 mesačné bábo a čaká nás 3.dávka očko, tak neviem neviem.... Inak dcéra je 3.bábo a tiež nemôžem porovnávať s dvoma staršími. Jeden štvornožkoval a začal chodiť od 10 mes, aj niečo už rozprával. Druhá neštvornožkovala, neplazila sa, ale chodila akotak od 11mes, zato už dosť veľa rozprávala. Táto tretia, najprv začala stáť a chodiť okolo nábytku, potom niekedy pred mesiacom začala už štvornožkovať. Ale nerozpráva skoro nič, všetko je mama a meme.

alena76
3. okt 2011

ja som nakukla do tej zdr.karty a posledny PREVANAR aj INFARIX je tam, ked mal Jonas 10 mes v ten isty den...tak neviem s tym ockovanim
aj vam to davaju naraz?

alena76
3. okt 2011

@luba41
ved prave, ze uz si kadeco vsugerovavam...tazko posudit
ja som mala prvych troch rychlych a podobnych, t.j. skoro vsetko robili rovnako a v rovnaky cas-tak preto sa mi Jonas zda zvlastny... iny

jasekd
3. okt 2011

@alena76 Ja vim, ze Jonas je na tom jinak nez Martin. Clapecek od @ollako mi ale Martinka pripomnel v jeho veku. M. mel taky dve ockovani naraz. Nemam pocit, ze to by byl ten okamzik, kdy se zasekl. Zpetne uz vidim, podle Vendy, ze i to otaceni na brisko delal sice vcas, ale spatne, ona to dela driv, na obe strany a technicky spravne. Nicmene na neurologii kdyz ho vysetril doktor, vzdy rekl, ze je normotonicky, ze je OK.

sisamato
3. okt 2011

@alena76 prepac, ak to tak odo mna vyznelo...aj ten susedkin co ma 4 deti a posledny Kubko bol taky pomalsi zacal zrazu na 17. mesiacov chodit...ale jake je to rozdielne ze tvoj aj jaksed uz dlho pri nabytku stoja a moja Simka az teraz...dnes necelu hodku v kuse pri gauci stala a listovala casopis...mam pocit ze je to lepsie, aj dnes vonku sa drzala steny a troska popri nje presla...takze vidim pokrok u nej aj to vacsie chcenie a odvahu...a k Riskovi...dnes sa tak krasne vypel na ruckach ked bol na brusku a trosicka sa aj pohol dopredu...zda sa mi, ze si uz hlada techniku plazenia... 😉 tesim sa aj z takych malickych pokrokov...

zuzana357
3. okt 2011

@ollako ahoj, moja dcerka ma 10 mes a tyzden a sme na tom ako vy☹ tiez som nestastna, lebo neplazi, nestvornozkuje, nestavia sa, dokonca sa s nozkami ani nezaprie o zem ked ju chytim pod pazusky... len sa otaca na brusku dokola, ziadny posun vpred... mame cvicit Vojtovku, ale ja to nezvladam, mala este horsie.... strasne place, ja viem ze vsetky placu.... cvicim len jeden cvik doma pri ktorom neplace - hrudnu zonu - a ostatne len sestricka raz za tyzden... vzdy po cviceni je ako vymenena, mrzuta az do vecera.... co ked len nie je tabulkova a vsetko by dobehla aj bez Vojtovky? a co ked nie? ....

iwuskaaa
3. okt 2011

@alena76 ďakujem. zajtra dám vedieť ako sme dopadli my, ideme tiež na kontrolu 🙂 .
Aj náš Tomáš zaspáva na prsníku, tiež dlho nevedel z fľašky ani piť, teraz pije pekne 🙂 . Ja si myslím, že Tvoj Jonáško všetko dobehne, len on potrebuje na to viac času 😉 .
A čo sa týka očkovania, nám tiež dávali v jeden deň dve injekcie, jednu do jednej nohy a druhú do druhej.

@zuzana357 ahojky 😉 ak ti povedali, aby si cvičila, radšej cvič. Viem, že je to pre matku ťažké, ale zvykneš si, tak ako som si zvykla aj ja a teraz to beriem ako súčasť nášho každodenného života 🙂 . Naplače sa pri tom veľmi veľa, ale po cvičení nieje uplakaný, aspoň to. Ja som si tiež vravela, že nebudem cvičiť, ale potom ma začala mátať myšlienka, čo bude ak nebudem cvičiť? Tak radšej cvičím, aby som si nikdy nič nemusela vyčítať 🙂 .

Dnes sa Tomáškovi viac krát podarilo dostať na štyri, no vykročiť ešte nie, ale ja som šťastná aj tak 😵 . Večer, keď už sme mali pred spaním, tak sa postavil z kolienok na nožičky a chcel vyjsť na sedačku, nakračoval nožičku. Je to pre neho úspech, my si to neuvedomujeme, ale viete, čo tie detičky musia vynaložiť energie na to? 🙂