Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

katy1979
29. dec 2011

@jasekd raz ale bude dobre co bojis. hold nie vzdy vsetko ide tak ako si my predstavujeme. Ale matko uz chodi ci sa mi to len zdalo?

jasekd
29. dec 2011

@katy1979 Kdyz chce, prejde i pokoj, tim svym nejistym divnym krokem. Problem je, ze vubec nechce, jeste tak nekdy za neco, ale sam ze by se rozesel, to ne. Bud se vzteka nebo breci. 4.1. jdem na kontrolu na neurologii, zacinam se bat 😝 jako vzdycky, ze 😀 Mame toho ted moc, tak mam z deti nervy.

katy1979
29. dec 2011

@jasekd tak obcas mame nervy vsetky. dolezite je ze sa pohol. nutit ho nemozes vynadat mu tiez nie. tak uvidis co vam povedia na neurologii. ci povedia ze to je ok a daju tomu este cas alebo vas niekam poslu

jasekd
29. dec 2011

@katy1979 vsak ja vim 🙂 akorat ted nedelam nic jinyho nez ze obihame doktory, s obema 😖

agathokleous
29. dec 2011

@katy1979 Ja ju na brusko davam aj ju motivujem , vydrzi tak nejaku chvilku ale potom place, necham ju aj poplakat ale ked uz place velmi tak jej tu polohu zmenim, ako nechapem preco tu s
@jasekd na mna utocite, ja viem ze by to takto malo byt ale kazde dieta je ine, a niektore deti ani nelozia, tak preto ze je to vtabulke ze to takto ma byt zas nebudem silou mocou nutit malu, ked tak nechce byt, ja si myslim ze ona na to pride sama co robit na tom brusku, ja ju tak davam ale ked vidim ze sa jej tak uz nepaci tak jej tu polohu zmenim.

lulu19
29. dec 2011

@agathokleous nic si z toho nerob ani moj sa neplazil len teraz troska mozno pol metra anic viac proste on sa stavia na nohy a chce chodit mne je to jedno co je v tabulkach neriadim sa nimi proste ked chce plazit sa bude ked nie tak nie

jasekd
29. dec 2011

@agathokleous Nevsimla jsem si, ze bych na tebe utocila? Prisla jsi s urcitymi obavami, ptala ses na nazor, ja ti ho rekla, napsala jsem, co mi rikali nasi doktori, co jsem nacetla, ze poloha na brise je dulezita od zacatku, ze sezeni tak dulezite neni, ciste jen to, co mi na dane tema rekli odbornici. Psala jsem ti z pozice mamy motoricky opozdeneho (a pritom ne postizeneho, jen velmi pomaleho) ditete, ktera se s tim hodne natrapila a jeste trapi, ne jako "matka mistryne sveta", co jeji dite vsechno umi o pul roku driv nez jine, moje dite vsechno delalo pozdeji a jeste spatne, i pres mou snahu, nechci videt, jak by vypadal, kdybych se temito doporucenimi neridila. Taky mi plakal, doted mi place, kdyz cvicime atd. Z niceho jsem te neobvinila, myslela jsem, ze se ptas a chces slyset odpoved... Pokud jsi chtela slyset jen to, ze je vsechno OK a super a klasicke "kazde dite je jine a chodit budou vsechny..." tak promin, priste nebudu ztracet radami cas... Mmch tady nejedeme podle tabulek, spis jde o to, aby dite urcitou vec delalo co nejspravneji, ikdyz treba o neco pozdeji.

agathokleous
29. dec 2011

@jasekd dakujem za rady, ja sa to snazim robit vsetko spravne, len bohuzial obcas to nejde 😒 ale nechcela som Ta urazit to ani nahodou. viem ze poloha dietatka na brusku je dolezita, moja dcerka tak byvavala ked bola malinka najcastejsie, ale teraz sa jej tam skratka nepaci, ma len 8 mesiacov, tak ej este davam cas, myslim si ze ked aj zacne lozit v 10-ch mesiacoch stale to bude OK. ja sa ju snazim motivovat, tak uvidime ako budeme pokracovat. a ked nieco nebude v poriadku tak to budem riesit. A dakujem za rady a prepac ak som Ta urazila
@lulu19 no aj moja mala sa plazi tak trosku, ze nadvihne ritku ale to je vsetko, ale stale si hovorim ze ma cas...

lulu19
29. dec 2011

@agathokleous neboj sa ma cas este

juana21
29. dec 2011

tak nas drobec ma 7 a pol mesiaca.na brusku je velmi rad aj je denne cca 2 hodinky na brusku a nelozi.starsi mi lozil ukazkovo uz 5 a pol mesiaci.ale filipko je maly lenivec.ani sedkat este nevie...

jasekd
29. dec 2011

@agathokleous OK 😉 co je jen psano, byva nekdy spatne pochopeno...

agathokleous
29. dec 2011

@jasekd asi ano a ak som nieco prehnala tak este raz prepac🙂 drzim Ti palce aby tvoje dietatko pekne napredovalo, a dufam ze aj ta moja potvorka bude 🙂

katy1979
29. dec 2011

@agathokleous klid seefova. jasekd ti to vysvetlila celkom rozumne. ty si sa pytala mi odpovedali. niekto sa rozlozi v siedmych mesiacoch niekto v roku a upriet tomu ze lozenie je naozaj k nievomu dobre sa neda. nutit deti némozes ale motivovat ano. ja som chodila po styroch po byte stekala ako pes a ine vtakoviny. prvy sa plazil aj lozil druhy zacal rovno lozit ale kym to pochopil to trvalo. ide o to ze ty sa drzis tych sprostych tabuliek ze v 8. mesiacoch ma sediet a lozit. tabulka nepise ze lozit musi ako sa niekto ohradi ze jeho dieta nelozilo a posadzovali ho a zije. moj osobny nazor je ze kazde jedno dieta na svete by lozilo len to ovplyvnujeme my dospely. s malou sa hraj blazni jas a cvic a vsetko raz bude prist. priroda vie co robi aj sama a ked mala zisti ze ju neposadis mozno sa pohne.

nela82
29. dec 2011

@agathokleous ak som spravne pochopila..riesite lozenie..Neboj-este ma cas-moj syn zacal chodit ako 16 mesacny a hned aj lozit-cize vsetko naraz ako 16 mesacny 😉 Nechapem mamicky ktore tu vypisuju,ze je to nie dobre...a somariny okolo toho-neries to-vsetko je o vyvine mozgu-nic ine.....Pokial to SAMA nepochopi-ty ju to nenaucis 😉 To moze napisat len matka,ktora ma sikovne dieta a mysli si,ze vyvin jej dietata napreduje vdaka nej,ze sa mu venuje..hra sa s nim,motivuje 😨 😨 😨 😨 😨 😨 Vsetko zalezi,ako sa vyvija mozog-nie to-kolko sa s nim ty budes hrat...my sme robili vsetko mozne-aj nemozne..a zacal lozit-neskor ale zacal. 🙂 Doktorka hovorila,ze to nic nie je-proste su deti ktore lozia a su deti co preskocia tu fazu...proste to neries-neboj sa a kasli na ina rady-vyvin je vyvin-to ide pekne samo po poriadku 😉

nela82
29. dec 2011

@katy1979 ...kazde jedno dieta by lozilo,len to ovplyvnujeme my dospely???????? 😨 tak s tymto urcite nesuhlasim.....Mas pocit,ze deticky,ktore maju zdravotny problem-su zaostalejsie vo vyvine....tak za to vsetko mozu rodicia? 😨 Ak sa s niecim takym stretnes -osobne....vtedy pochopis o com to cele je....smutne,ze to nepise 18 rocna baba ☹

jasekd
29. dec 2011

@nela82 Asi to nebyla reakce primo na me, ale... My jsme jen rekly, ze neni v poradku,. kdyz dite, kteremu je 8 mesicu, nesnasi byt na brise. To neni jen proto, ze by ho to nebavilo, ale proto, ze z nejakeho duvodu mu ta poloha nevyhovuje, a proc? Protoze ma slabe urcite svaly, ktere by si melo vytrenovat, nez si zacne stoupat, nez zacne chodit, proste svaly kolem patere, ktere ji drzi, ktere unesou vahu hlavy, ktera je u deti dost velka proti telu atd atd. Holky , ktere sem chodi, sem nechodi machrovat, jak sikovne maji deti, ale proto, ze jejich deti mely/maji nejaky problem... Precti si muj prispevek z 17:11 a mozna ti dojde, ze zrvona ja nejsem ta, co je na sebe hrda, jak ma dite super sikovny 😝 Mozna bys pak nepouzivala slova jako somarina apod, aniz bys o tom neco vedela. Tazatelka se ptala, zda je vyvoj jeji dcery v tomto veku OK, ja a @katy1979 si proste myslime, ze neni, ze by se mel zkonzultovat s odbornikem a ten rekne, zda rehabilitovat, cvicit, nebo ne. Ja chodim s malym na neurologii, na rehabilitaci ne, doktor usoudil, ze dite je v poradku, jen pomalejsi. Nesouhlasim s Katy v tom, ze kazde dite bude lezt, kdyz se budem snazit, ale jsou jiste cviky, nejen ta omylana Vojtovka, ktere dite v jeho vyvoji formou nenasilne hry podpori, treba ten stale dokola zminovany gymnasticky mic. Mimochodem ruzna cviceni procvicuji nejen svaly, ale prave i vyvoj mozku. Ja doufam, ze @agathokleous pochopila, ze jsme to myslely dobre, nechcem ji stirat a poucovat, ja jsem si vyslechla tolik dotazu, a ted doslova "on je postizenej", "je normalni?" "proc nesedi, vy s nim netrenujete", pripadne "ja bych se stydela"... NIkomu to nepreju, a kdyz se zepta, rikam popravde, co si o te situaci myslim, nerikam, proboha, mas zanedbane nemocne postizene a ja nevim jake dite, jen to, aby se u doktora poradila, zda je toto jeste dobre a muze pockat, nebo zajde na neuro, rehabku apod, a par cviky docili treba toho, ze se decku zacne na brise libit. Sama pises o "detech, co maji zdravotni problem, jsou zaostalejsi ve ve vyvinu" a v druhe vete ji radis, at se na nase dobre minene rady vykasle. Tak pak nevim, kdo tady pise "somariny".

nela82
29. dec 2011

@jasekd na teba som nereagovala..a dobre viem,co to vsetko obnasa..aj my sme sledovany na neurologii..aj my rehabilitujeme..aj my sme si presli vsetkym moznym...no ohodnotit 8 mesacne babo,ze je to zle ked nelozi..a zbytocne strasit mamicku,ktora sa samozrejme boji a ma obavy ked sem pise-je nefer-kedze nikto nevie ci zacne uz zajtra,alebo pozajtra lozit!Nik nevidi do hlavicky dietatka/z nas/Mne bolo povedane-od Dr...ze nie kazde babo musi lozit-ani ja som nelozila a som tu..a nemam ziaden handikep..A 8 mesacne babo este lozit nemusi-to by si mohla vediet 😝

nela82
29. dec 2011

@jasekd este by som dodala-keby sme si kazdu radu-laikov-brali k srdcu....kde by sme teraz boli...

alena76
29. dec 2011

@jasekd
@sisamato
@iwuskaaa
+ ostatne
Ahojte 🙂 . Hlasim sa so spravami. Jonasko chodi od tych 18 mesiacov, celkom dobre. Stale to nie je uplne chodza priemerneho 18 mesacneho batolata, nozicky dava este trosku nasirsie, ale CHODI. Aj po vonku. Zdvihne sa zo zeme, robi otocky, drepy, pobehuje po byte 🙂 .
Vonku je dost opatrny este, ale davam ho von z kocika trenovat. A vcera prisiel s muzom a so zvyskom deti z vonku a cela tvar rozbita - nos, pera aj celo. Chudacik..no zaciatky bolia. 😀 Este si nevie dat ruky pred seba, tak to zapichol tvarou na kamienky...
Jasekd a akym sposobom chodi Martinek ked pises, ze zvlastne?? A co Vendy -plazi sa?
Sisamato co tvoji drobci?,Ozvite sa baby.
Iwuskaaa a vy ako pokracujete?

katy1979
29. dec 2011

@nela82 nic take som nepovedala. nehovorim o detoch s pomalsim vyvinom a aj tie sa vacsinou naucia to co sa naucit maju len to dlhsie trva. a o zdravotne postihnutých detoch tu predsa vobec nie je rec. ani nehovorim o tom ze 8mesacny krpec musi to ci ono. kazde jedno dieta ma vlastne tempo. a aj ked stym vacsina nesuhlasi ja si naozaj myslim ze ak je dieta zdrave bude lozit ak ho neovyplyvnime tym ze ho posadzujeme ci strkame do choditka. nikto netvrdi ze ak lozit nebude ze bude zaostale alebo co ja viem co. je to len moj laicky nazor. a to len kvoli tomu ked mi niekto hovoril ze moje dieta nelozilo ale rovno chodilo tak kazdy jeden povedal ze jeho dieta sedi pomaly od pol roka a ze behal v choditku to som myslela ovplyvnovanim dospelymi. nic ine. a poznam aj deti so zdravotnymi problemami ci uz fyzickymi ci psychickymi. nikto nehovori o nich oni sa vyvijaju podla svojich moznosti a schopnosti. ci zasa nieco zle hovorim ci ako?
sama mam doma dieta sice psychicky postihnute a nevyliecetelne ale mam. a trapi ma vela veci okolo toho aj to co sa dokaze naucit ci nedokaze a zavidim maminkam ze ich krpci lyzuju ci korculuju ci plavu a ja budem stastna ako blcha ak sa to moj syn raz nauci a budem plakat ako male dieta ale cely zivot budem pri nom a snazit sa z neho vychovat cloveka a ukazat mu o com je svet. a nie nie som 18rocna zaba s takym nazorom ale baba co si za zivot preskakala docela dost. ale jednoducho je to moj nazor. tak sa ospravedlnujem ak som ta urazila nebolo to v umysle. len akosi privela citam pocujem a vidim podla toho je utvoreny moj nazor. kazde jedno zdrave dieta ci normalne vyvijajuce pasie koniky pretaca sa lozi sedi a chodi. ak ´je problem so svalovym tonusom ci s hocicim inym tak je myslim ze normalne ze deti maju aj iny vyvoj a s niektorými vecami maju problemy

jasekd
29. dec 2011

@nela82 to nema cenu, resis neco, co sis poradne neprecetla 😅 Reagovali jsme na to, ze 8mesicni dite nechce byt na brisku, ze place, ze se neumi obratit na zada a tim se z teto pozice sama dostat, ne na to, ze neplazi a neleze. K svemu "zazracnemu" synovi mam i stejne starou dceru jako tazatelka, a ani ona neplazi, natoz aby lezla! Na brise je rada, hraje si, pase na natazenych rukach, pivotuje, couva, kouli sudy, dopredu to zatim neumi. Dale jsem reagovala na to, ze jejich pediatr povazuje za dulezite, zda si dite v 8 mesicich samo sedne a v 10 zacne stoupat, o lezeni po 4 ani slovo, no a odbornici, s kterymi jsem se setkala ja u nas, nebo co jsem si precetla, povazuji za nejdulezitejsi- vychozi pozici- polohu na brise, z ni se vsechno odvozuje, i ta chuze. Nikdo neresil, ze muj syn na roce nesedi, nebylo to tak dulezite jako to, zda zacne lezt (poradne zacal na 13 mesicich). Na to same reagovala i @katy1979 , ono uz tu takhle, nejspis zbytecne, diskutujem delsi dobu 😝 A kdo nechce slyset nazor laika, ten se nepta na Konovi 😉 Ja absolvuju se synem i dcerou spoustu vysetreni, ne vsechny se tykaji motoriky, a ptam se na zkusenosti holek, co tim se svymi detmi prochazeji, spis na prakticke veci, neznamena to, ze kdyz mi reknou, ze mam lecit rakovinu sipkovym cajem, ze je poslechnu 😉 Ale muzou mi poradit, co si vzit do nemocnice, jaka hracka motivuje jejich deti, na co se mam zeptat u doktora atd atd. Doktorum verim mozna voc nez vetsina holek tady, sama jsem, ale rady ze zivota, kdyz si je umis prebrat, se taky hodi.

amarelis
29. dec 2011

@kvietocek7 Ahoj,no niektore deticky su lenive hlavne tie okruhlucke velmi sa im nechce a mozno si myslia sak sa este cely zivot nabeham🙂) teraz vazne treba dat babatko lezat na brusko a masirovat mu ohyb v kolienkach rano ked vstane ale aj po kupani vtedy su svaly uvolne.Mozno sa vam to bude zdat zastarale a nemoderne mozno nechutne ale masirujte mu pod kolienkami svojou slinou a tiez aj rucicky ohyb, potom olejcekom chrbatik a jamky co ma v oblasti krizou. Skoro kazde babatko ma prelezanu hlavicku , masirovat str bocne strany krku ked bude sediet hlavicka sa mu casom upravy🙂)a este k tomu plazeniu a lezeniu dajte ho na brusko a pomalicky vysunte jedno kolienko dopredu a potom druhe tak ako by sa malo zacat lozit urobte to viac krat a pri tom mu hovorte jeno kolienko dopredu potom druhe a zase a este raz 🙂) mozno iba nevie ako to ma robit este to nevidelo a mozte to aj vy vyskusat a ukazat ako to ma urobit , mozno to pochopi a vy budete mat o starost viac musite potom odpratat vsetko co to male stvorenie bude zaujimat a to mi verte to az vtedy budu preteky🙂)))

jasekd
29. dec 2011

@katy1979 asi se tu holka unavujem zbytecne 😉
@alena76 mam z vas ohromnou radost 😵 Martin stale nic moc, nechce, boji se, pritom temer nepada a kdyz ano, tak hezky sikovne, ale mam pocit, jakoby ho to velmi unavovalo, mozna nozky bolely 😔 4.1. jdem na neuro, dam vedet bud sem nebo IP, tobe i @sisamato . Vendy neplazi, jak sis mozna precetla z te moji litanie tady nad tim, pokud to nekdo bude cist 😀 Ceka nas ted ten Motol, vis, ta onkologie kvuli te nozicce, tak uz zacinam mit nervy 😝 Tez dam samo vedet, jak jsme dopadli, verim, ze to nic nebude.

katy1979
29. dec 2011

@nela82 a este jedna vec machrovat sem nechodim nemam to zapotreby. povodne som sa tu zastavila preto aby som sa opytala sisamato co jej drobci ze ci sa niekam pohli ci sa este trapia ci ako su na tom. tiez som sem chodievala a prave vo veku ako je krpec od agathokleous a myslela si ze co s tym dietatom ked sa mu na bruchu nepaci a myslela si ze sa to snad v zivote nenauci a rady bab mi dali vela. aj to ze ked sa chcem pohnut z miesta tak to dieta jednoducho na bruchu byt musi a trapili sme sa doma obaja na zaciatku

katy1979
29. dec 2011

@jasekd precoooo? co som zasa povedala? ci mam ist radsej spat lebo trepem blbosti? 😅
ty mas tiez trapenia baba drzime palce ci uz s nozickami ci uz s neuro aby bolo vsetko ok

jasekd
29. dec 2011

@katy1979 preco co? Ze se unavujem zbytecne? No protoze tu obe pisem romany ve snaze poradit a pomoct a nikdo nas nechape 😀 Mysli si, ze jen machrujem, jak mame uzasny deti... Diky, ja mam pocit, ze snad nikdo nema zdrave deti?! Ach jo, kazda mame neco.

alena76
29. dec 2011

@jasekd no sak som si tie predchadzajuce veci precitala az potom ako som sa spytala 😝 Ja som tej Jonasovej chodzi strasne rada . Ale hovorit sa mu tiez nechce. (a to sa fakt snazim uz neporovnavat so surodencami) Len mne sa zda, ze on nieco povie, ale len ked chce. Napr. som mu davala cokoladu,a on ze "este" A inokedy to nepouzil..alebo "mama" povie, len ked ide apr. von bezo mna - akoze ho nasilu beru. Pouziva tak 8 slov. No fakt mam pocit, ze ako tu chodzu, ani rec sa mu nechce pouzivat. Len vtedy,ked to uz inak nejde. 😎 Mozno bude fakt taky individuaista..My ideme na kontrolu vlastne so vsetkym aj s tou velkou hlavickou..trochu sa tiez bojim, ale dufam, ze to bude OK.
Drzim palce a casto na vas myslim. Potom sa teda urcite ozvi.Dufam, ze sa raz na tomto vsetkom len pousmejeme a budeme tu na MK v buducnosti riesit nieco ako "Aky darcek je vhodny pre pubertaka" alebo nieco podobne 😉

katy1979
29. dec 2011

@jasekd jaaaj uz chapem. dlouhe vedení 😀 teda asi mam bohate rodice len o tom neviem. no snad niekto tie zdrave deti ma. u nas este ten mladsí sa javí ako zdravý tak ja pevne verim ze to aj tak ostane. teda pekne prosim aj ked je urevany a upistany od narodenia ale to prezijem z toho snad raz vyrastie. len dufam ze inac bude normalny inac ma uz vazne trafi slak.
idem sa radsej ja pozriet na tie svoje dve uzasne deti a poprikryvat ich. aj tak ich milujem moje dokonale nedokonale. akurat som dnes v posteli vyjednavala s bohom na ktoreho sice neverim ze co som mu urobila ze mam take dieta ake mam. neodpovedal mi potvora

katy1979
29. dec 2011

@alena76 potesi ta ak ti poviem ze moje dieta hovori akurat mama a e na vsetko co chce ci ukazuje tak je e. akosi vela toho nenahovori. tiez sa snazim neporovnavat ale moj starsí v jeho veku tvoril jednoduche vety a teraz to je len eeee

alena76
29. dec 2011

@katy1979 super napisane 🙂 idem aj ja tie moje, aj ked su uz niektore velke. a najmensieho odstavujeme od kojenia tak je s tatom a ja tam este radsej nepachnem