Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

zebra41
26. jan 2012

@romcovaklarka nas sa tak plazi od 7.mesiaca...teraz ma rok. Ale nepoznam deti, ktore by sa tiez tak dllllho plazili

zebra41
26. jan 2012

@batmanka urcite sa spytaj doktorky. mozno do rizikovej uz koniec 36tt nepozyvaju. Presne tak,skus ju nedat sediet a hracky daj trosku dalej. Pretocit sa pretoci? a mozno sa zacne za nimi nacahovat..Ale urcite sa bude hnevat. Nam sa Jakubko dlho kotulala - vyse mesiaca. Ale potom som videla,ze uz v hlavicke ma,ze chce ist dopredu. Tak som vsetko zaujimave dala pred neho a 15 minut reeeval a potom sa pohol a odvtedy sa plazi. Len u nas uz straaasne dlho. Uz by fakt mohol stvornozkovat. On sa plazi od 7.mesiaca. Teda da sa na styri, pohupe, posadi sa, da sa na kolienka,ale nepohne sa 🙂 Ale podla neurologicky je v poriadku

abika26
26. jan 2012

dnes som si googlila o plazeni a lezeni a docitala som sa ze to dcerka robi zle a mala by som s nou ist na neurologiu 🙂 podla mna niektore postoje su dost prehnane.ked nieco nie je uplne podla knizky tak je to nenormalne.dcerka ma 7,5m plazi sa tak ze sa odraza rukami a potom pritahuje zvysok tela,nohy k tomu velmi zatim nevyuziva.ide jej to uz dost rychlo,casto je na vystretych rukach ale na kolienka sa este nepokusa dat.,otaca sa na brusko aj spat,je velmi vnimava...tak som sa tesila ze sa plazi(asi 10 dni)a teraz som z toho nesvoja,uz nic nebudem citat 😨 lubim ju aj keby sa plazila po hlave 🙂

martinkatinka
26. jan 2012

@abika26 má vlastný štýl 😝 kamoška mi zas písala, že jej 9 mesačný synček sa zas všade prekotúľa... no nie je to zlaté, keď si každé bábo nájde ten svoj sposob?? My máme 9 mesiacov a chodíme už sami, a mažel hovorí, že ako zombík, ruky dopredu a frnk, už letí 😀

vierkasteffi
26. jan 2012

tak moj maly do 11 mesiacov sa presuval len gulaním chodime na rehabilitaciu a cvičenia ale chvalabohu to zabera uz štvrnožkuje a vie sa aj sam posadit 🙂

batmanka
27. jan 2012

@zebra41
@jasekd
babenky ďakujem moc za rady,tak som volala našej doktorke,v prepúštacej správe má že je v poriadku a netreba žiadne sledovania,preto sme nikde neboli ,ale sme sa s doktorkou dohodli že pre môj klud mi dá doporučenie a už som pren aj bola 😉
no ona vôbec nie je lenivá zrovna z toho sedu sa dost načahuje aj sa dáva na štyri aj sa otočí o 360 stupnov okolo svojej osi ,všade okolo si dočiahne,určitú dobu sa prevalovala o sto šest teraz sa prevalí len na bok ked chce mamine mliečko 😀 ,dnes sa jej podarilo podobnou technikou, ako u staršej dcérky bola, kúsoček posunút...možno len straším a chce to čas a ona na všetko príde,staršia"štvornožkovala až po 9 mesiaci a bola O.K 😅

ja.nu.la
27. jan 2012

@romcovaklarka No podľa doktoriek, je to zlé ked dietatko dávame moc skoro sediet aj v kociariku. Pretože ono ma este slabý chrbatik a neudrží si ho sám, začne sa kriviť (okrúhli chrbát, potom zle funguju organy...) Ja som maleho davala sediet v kociariku, ked sme chodili na prechádzky asi od 10-11M. To ale uz sám tam nechcel ležať.
Dieťatko opreté o chrbátik o teba mozes mat. to je v poriadku. . A ešte to chcem napr. doktori rázne zakazuju davat dietatko do pavuka chodítka, a kolko mamiciek dava a potom sa čudujú prečo im dieťa chodí po špičkách.majú skrátené slachy.samozrejme niektore su detičky zravé. Cvičením sa dá skoro všetko urovnať.Ale ako som písala, je to na každej mamičke. My sme si prežili s malým svoje...ako nedonoseniatko to boli same navstevy doktorov a vysetrenia, a potom dufania ze bude vsetko ok. Tak sme sa radšej riadili radami odborníkov ako "radami starých materí" Nastastie je vsetko ok. 🙂

iwuskaaa
28. jan 2012

@sisamato na mňa si zabudla, ja ťa poznám tiež 😀 . GRATULUJEME!!!! 😵 😵 😵

iwuskaaa
28. jan 2012

@zebra41 nie ste sami, čo sa tak dlho plazíte 😀 . Tomáško sa plazil 5 mesiacov, teraz občas, keď sa ponáhľa a nestíha, tak doplazí ešte stále 😅

sisamato
28. jan 2012

@iwuskaaa dakujeme 😉 . Stale castejsie chce chodit sama po byte, je to fakt krasne 🙂 . Vidno ze nie je chodulkova, nozky ma este tak od seba, nespickuje, snazi sa pekne po celych chodidlach s troska roztiahnutymi ruckami. Je to fakt krasne obdobie ked dieta po takom dlhom lozeni a kolenackovani chodi 😉

nelinka0401
29. jan 2012

ahojte..nečítala som to tu poriadne..ani sa to všetko nedá..ale chcem sa spýtať..je normálne ked môj 16 mesačný syn len štvornožkuje?ked nebehal po štyroch tak sa aj pustil a trošku prešiel ale ako zistil,že to ide aj po kolenách tak sa ani za svet nechce pustiť..hned sa hodí na riťku a už letí po kolenách ☹

zebra41
30. jan 2012

@iwuskaaa 🙂 on sa teraz aj da na styri,ale iba ak si chce sadnut. Som velmi zvedava, ci sa pusti stvornozkovat aj ked neurologicka tvrdi,ze urcite. no zacal sa uz stavat, dokonca kusok aj presiel popri gauci. pricom vyvoj nechavame na nom. takze dufam,ze tiez nebudem tvrdit,ze nie vsetky deti stvornozkuju. on ma idealne podmienky 🙂

alena76
30. jan 2012

@nelinka0401 upokojím ťa.teraz som hrdinka 😎 už sme to tu riešili o pár stránok ďalej..môj Jonáš začal chodiť v 18tich mesiacoch, niektorým babám začali ešte neskôr..malý štvornožkoval od 7,5 mesiaca - teda cca 10 mesiacov! proste sa mu nechcelo chodiť, keď sa všade dostal po štyroch, teraz má 20 mes a lieta ako šarkan.
a to som absolvovala pobyt na Kramároch a rôzne neuro vyšetrenia.
Jonáš je moje 4té dieťa a bola som dosť nervózna, lebo staršie tri deti chodili všetky do roka. neboj, má svoje vlastné tempo 😉

alena76
30. jan 2012

@nelinka0401 už sme to tu nedávno riešili 🙂 upokojím ťa, teraz som hrdinka 😎 Môj Jonáš začal chodiť v 18tich mesiacoch po cca 10 mesačnom štvornožkovaní. bola som dosť nervózna, lebo staršie deti mi všetky behali do roka.Absolvovala som aj neuro vyšetrenia a všetko bolo ok. Proste nepotreboval chodiť, lebo sa všade dostal po štyroch 😀
Sú tu aj baby , ktorým deti začali chodiť v 21 mesiacoch.
Pokiaľ je synček inak v poriadku, a pediatrička ťa nikam neposiela, je to v poriadku. Nás pre istotu poslala na neurológiu. (ešte mal aj trochu vačšiu hlavu, tak ho pozorovali, ale je ok)
Neboj, synček má svoje tempo..Len ja som mala dosť problém neporovnávať so súrodencami.

alena76
30. jan 2012

@nelinka0401 máš to dvojmo 😀 nejako mi to prvé zmizlo a keď som napísala druhé, objavilo sa to

nelinka0401
30. jan 2012

@alena76 jééj dakujem.no chce nás dr.poslať pre istotu aj na neurologiu.aj on po štyroch lieta ako šarkan 😉 ked ho pustím aj prejde ale bojí sa.hned sa niečoho chytá.nechcem ho nasilu nútiť.popri nábytku ked sa drží pekne prejde.najnovšie sa chce štverať aj na postel.no ved aj ja porovnávam..dcérka začala chodiť ked mala 13 mesiacov.malý sa mi začal vtedy plaziť a neskôr štvornožkovať.. 😒

alena76
30. jan 2012

@nelinka0401 no nútiť ho nenúť, lebo aj tak nič nedosiahneš. Jonáš ignoroval akékoľvek naše pokusy o nábadanie k chôdzi, ani neznášal vodenie za ruky. musel sa k tomu dopracovať sám 😎 inak, do 18 mes je to stále ešte "v tabuľke".na neurológiu treba ísť - pre istotu. ale verím, že to bude u tvojho synčeka tak ako u väščiny neskorých chodcov len proste jeho jedinečný vývin 😉 (trochu sa usmievam nad mojimi múdrymi vetami, lebo pár mesiacov dozadu som skoro šalela čo to mám doma 🙂 )

nelinka0401
31. jan 2012

@alena76 🙂 🙂 no my sme nikdy neboli tabulkový,ani som to nejako nesledovala.každé dieťa je iné a ísť podla tých tabuliek ....len by som sa streasovala.no staršia zase bola podla tabuliek o dva mesiace popredu vo vývoji ak mala 😉 na tú neurologiu radšej pôjdem pre istotu..najnovšie sa mu páči štverať na postel a taburetku..ale za ruku by chodil stále.drží sa ma za jeden prst a ide..

jasekd
31. jan 2012

@nelinka0401 na neurologii urcite pro jistotu, ale jinak se mi to zda u vas nadejne 🙂 My jsme jeste "horsi" pripad nez @alena76 (cau, ted jsi chytra, vid 😀 😀 😀 ), malej prvni krucek do prostoru udelal v necelych 20! mesicich, ted mu je 22 mesicu a chodi po byte, ale zesiroka, opatrne, taky se chyta, kdyz je unavenej treba, a kdyz jo specha, sup na kolinka. Venku se boji, ale my tu ted mame snih a led, tak se ani nedivim.

romcovaklarka
31. jan 2012

Holky můžu se ještě zeptat... Malej jak se plazí, tak rukama a z 90% jen jednou nožičkou, druhou jen tahá za sebou... Na bricho se taky točí z 90% jen přes jednu stranu a na břiše se otáčí kolem své osy jen po hodinkových ručičkách... Nevíte, jestli je to problém?

nelinka0401
31. jan 2012

@jasekd no dúfam,že sa rozbehne 🙂 aj ja mám ten pocit,že sa len bojí.za ruku ide pekne.aj dnes ho Emka-staršia dcérka zobrala za ruku a pekne išiel aj sňou.vôbec sa nebál.a to má malá necelých 5 rokov 🙂 🙂

alena76
31. jan 2012

@jasekd cau 😀 😀 😀 ano 😎 . este nech zacne rozpravat, to uz len budem macherka!!! 😎 ale to je trochu od temy 😀

sova33
31. jan 2012

@romcovaklarka Ahoj, my jsme to měli taky, ale vždycky se to postupně srovnalo. Třeba to přetáčení jsem se i pokoušela ho motivovat, aby to střídal 🙂

petrakm
8. feb 2012

@romcovaklarka ahoj, ja mylim,ze zadny problem,prcek se mi plazil jen pritahovanim a vubec nohy nepouzival a je ok 😉

nelinka0401
14. feb 2012

@alena76
@jasekd baby no musím sa pochváliť.konečne sme sa rozhodli chodiť.včera sa pustil a dnes už viac prejde.no ešte sa bojí ale dúfam,že sa to už rozbehne.. 😀 😀 😀

jasekd
14. feb 2012

@nelinka0401 Super 🙂 Martin uz chodi i venku. Doma ale casto preferuje lezeni po 4, jak byl pres pul roku zvyklej. Tak si to uzivej.

nelinka0401
14. feb 2012

@jasekd no aj on ked sa chce rýchlo k niečomu dostať už aj je na kolenách.no po vonku sám ešte dlho nepôjde.ked je taká zima a musí byť naobliekaný. 😉 no super,že aj vám sa to podarilo.skôr,či neskôr ale predsa. 🙂

hailliejade
14. feb 2012

@romcovaklarka tak u nás to bylo stejné, snažila jsem se ho motivovat aby se točil i na druhou stranu, ale stejně dodnes používá v 90% tu svojí oblíbenou, s tím plazením jsem mu pomáhala na radu fyzioterapeutky a také neuroložky, aby začal lézt po čtyřech než začne chodit, takže jsem mu krčila nožičky pod sebe, on šel ručičkama a já mu posunovala nožičky, takhle jsem za ním lezla několik dní a pak mu to konečně došlo 🙂

jasekd
14. feb 2012

@nelinka0401 Po Vanocich zacal vic chodit i doma a ted to slo behem chvile, najednou sam chtel z kocarku, sam chce chodit, predtim ani za nic. Zmena behem cca 14 dnu. Ted uz to pudje rychle.

nelinka0401
14. feb 2012

@jasekd jeej už sa teším..a teraz môžme behať za nimi 😅